Guinness Rekorlar Kitabında Listelenen En Tuhaf Olaylar

4 dk okuma süresi


6
11 Paylaşım, 6 puan

Guinness Rekorlar Kitabında hayata ve yaşama dair sıra dışı olaylar ile canlılar bulunmaktadır. Kitapta bulunanlardan bazıları insanlar olurken, hayvanlar, etkinlikler, bitkiler ve herhangi bir şekilde eşsiz olduğu düşünülen her şey olabilmektedir. Bu içerikte günlük hayatımızda gördüğümüz zaman ağzımızın iki karış açık kalmasını sağlayacak Guinness Rekorlar Kitabında listelenen en garip ve tuhaf olaylar sıralanmıştır. Keyifli okumalar!

1. En Esnek Cilt

Guinness Rekorlar Kitabında Listelenen En Tuhaf Olaylar

İngiltere’den Gary Turner, cildi, bağları ve iç organları etkileyen bağ dokularının bir bozukluğu olan Ehlers-Danlos Sendromu adı verilen nadir bir tıbbi durum nedeniyle midesinin derisini 15,8 santimetreye kadar uzatabilmektedir. Söz konusu sendromda cildi güçlendiren ve esnekliğini belirleyen kolajenler bozulur ve diğer şeylerin yanı sıra cildin gevşemesine ve eklemlerin normalden daha fazla hareket etmesine neden olur. Aslında oldukça ciddi bir tıbbi durum olan Ehlers-Danlos Sendromu damarların ölümcül bir şekilde yırtılmasına ya da eklemlerin onarılamayacak derecede hasar görmesine neden olabilir.

2. En Uzun Burun

Kayıtlara geçen en uzun burun unvanını tahmin edebileceğiniz üzere bir Karadenizliye ait. 8,8 santimetre uzunluğundaki burunu ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaran Mehmet Özyürek aynı zamanda burnuyla balon şişirerek de burnunun sadece büyük bir boyuta sahip değil, aynı zamanda burnuyla diğer insanların yapamadıklarını da yaptığını göstermiştir. Kendisiyle yapılan bir röportajda sıra dışı bir koku alma duyusunun olduğunu öne süren Mehmet Özyürek burnunun aslında genetik bir durum olduğunu, tüm akrabalarının kendisininki gibi karakteristik bir buruna sahip olduğunu belirtmektedir.

3. En Çok Parmak

Guinness Rekorlar Kitabında Listelenen En Tuhaf Olaylar

Devendra Suthar’a ait olan ve 11 Kasım 2014’te Hindistan’ın Gujarat kentindeki Himatnagar’da doğrulanan rekor, yaşayan bir insanda en fazla el ve ayak parmağı olmasıdır. Devendra Suthar’ın 14 el ve 14 ayak parmağı bulunmaktadır. Bir marangoz olan Devendra, fazladan parmakların işini etkilemediğini ya da kolaylaştırmadığını, ancak kesim yaparken çok dikkatli olması gerektiğini belirtmiştir. 7’şer parmaklı ayaklarının rahat olabilmesi için özel ayakkabılar giymesi gereken Suthar fazladan sekiz parmağı ile Guinness Rekorlar Kitabında listelenen en tuhaf olaylar ve insanlar arasında yer almayı başarmıştır.

4. En Fazla Galibiyet

Twitch yayıncısı Rocky Stoutenburgh ya da sanal alemde bilinen adıyla “RockyNoHands” Fortnite oyununda bir efsane olarak bilinmektedir. Bir motosiklet kazası sonucunda felç olan Rocky, kaza sonrası işini ve arkadaşlarını kaybeder. Daha sonra abisinin ona hediye ettiği ağız ile kontrol edilebilen bir joystick yardımıyla bilgisayar oyunlarına gömülür ve çok geçmeden bu işte oldukça iyi olduğunu fark eder. Daha sonra oldukça popüler olan Fortnite oyununda galibiyet ardına galibiyet alarak Guinness Rekorlar kitabına ağızla kontrol edilebilen joystick ile alınan en fazla galibiyet ile girmeye hak kazanmıştır.

5. En Yaşlı Oyuncu

Guinness Rekorlar Kitabında Listelenen En Tuhaf Olaylar

Japonya’da yaşayan Hamako Mori Guinness rekorlar listesine dünyanın en yaşlı oyuncusu olarak adını yazdırmayı başarmıştır. Oyuncu babaanne lakabıyla da tanınan Mori tam otuz dokuz yıldır oyun oynamaktadır. Hem bilgisayar hem de konsol oyunları oynayan Hamako Mori Youtube’da oynadığı oyunları yayınlarken bazen de hayranları tarafından gönderilen hediyelerin kutu açılışlarını göstermektedir. Oyun oynamaktan büyük keyif aldığını belirten Hamako Mori 18 Şubat 1930 yılında dünyaya gelmiş ve orta yaşlarında başladığı oyun serüvenine öleceği güne kadar devam edeceğini belirtmektedir.

6. İnsanlı Yatak Dominosu

Guinness Rekorlar Kitabında listelenen en ilginç ve tuhaf olaylar arasında yer alan insanlı yatak dominosu yatağa bantlanmış insanların domino taşı gibi dizilip birbirlerini devirmesi sonucu oluşmuştur. Rio de Janeiro kentinde gerçekleşen rekor denemesinde 2019 insan yatağıyla gelmiş ve bu girişimin bir parçası olmuştur. Tüm dominoların devrilmesi 11 dakika ve 13 saniye sürmüştür. Rekor girişiminden sonra tüm yataklar hayır kurumlarına bağışlanmış ve bu rekorun iyi bir şeyle sonuçlanması da sağlanmıştır. Brezilya’da ulaşılan bu rekorun daha fazla insan ve yataklı bir şekilde egale edileceğini söyleyen yeni çalışmalar olduğu da duyurulmuştur.

7. Arabayla Yapılmış En Uzun Mesafe

Guinness Rekorlar Kitabında Listelenen En Tuhaf Olaylar

ABD’de yaşayan Irvin Gordon 1966 yılında aldığı Volvo 1800S model arabasıyla yılda ortalama 150.000 kilometre yol yaparak 4 milyon 890 bin kilometre mesafe kat etmiştir. Bu mesafe dünyanın çevresinin 120 katına eşittir. Aracını eksisi kadar kullanmayan Irvin Gordon eğer yaptığı her kilometre için bir dolar kazanacaksa arabasını satabileceğini belirtmiştir. Guinness Rekorlar Kitabına girdikten sonra Volvo tarafından yeni bir araba hediye edilen Irvin Gordon eski arabasını daha fazla yormak istemediğini ve uzun sürenin ardından yollarda klimalı ve konforlu bir seyahat geçirmek istediğini belirtmiştir.

8. En Yetenekli Domuz

Köpek ve kedilerin evcil hayvan numarası rekorları üzerinde tekellerinin olmadığını kanıtlamak üzere Joy adlı bir domuz 2020 yılında bir dakikanın altında 13 numara yaparak Guinness Rekorlar kitabına girmiştir. Sahibi tarafından biraz diva ve ortalamanın üzerinde bir domuz olarak tanımlanan Joy, oturmak, el sıkışmak, oyuncak piyano çalmak ve yuvarlanmak gibi numaraları sergileyebilmektedir. Üstün koku alma beceriyle yer elması ve trüf mantarı avcılığında kullanılan domuzlar aslında zekalarını bu mesleklerde fazlasıyla kanıtlamış ve koku alma becerileriyle en az köpekler kadar değerli olduklarını kanıtlamışlardır.

9. En İnce Bel

Şu ana kadarki en ince bel rekoru 1999 yılında 38,1 santimetre genişliğindeki bele sahip Amerikalı Cathie Jung tarafından kazanıldı. Cathie’nin Viktorya dönemi kıyafetlerine duyduğu ilgi 38 yaşında 66,4 santimetre olan belini kademeli olarak azaltmak için antrenman kemeri takmaya başladı. Belini inceltmek için herhangi bir cerrahi operasyon uygulamayan Cathie Jung bel ölçüsünü korumak için 1983 yılından beri her günün 23 saatini korseyle geçiriyor ve sadece günlük duşunu alırken korsesini çıkartıyor. Üç çocuk annesi Jung belinin şeklini korumak için herhangi bir özel diyet yapmadığını sadece korse taktığını belirtti.

10. En Fazla Piercing

Guinness Rekorlar Kitabında Listelenen En Tuhaf Olaylar

Guinness Rekorlar Kitabında listelenen en garip ve tuhaf olaylardan birisi de Elaine Davidson adlı kişinin 1997 yılında ilk kez deri piercing yaptırdıktan sonra on yıl içerisinde vücudunu toplamda tam 4.225 kez deldirmesidir. Eski restoran sahibi Davidson çoğunlukla yüzünde olmak üzere sürekli olarak mücevher ekliyor ve değiştiriyor. Egzotik görünümlü dövmeler ve parlak renkli makyajlarla zenginleştiriyor ve genellikle saçlarını tüyler ve iplerle süslemeyi tercih etmektedir. Guinness Kurulu’nun yaptığı incelemede ise tek seferde 462 piercing taktığını tespit etmiştir. Bu sayede bu kişi, Guinness rekorlar kitabına girmeyi başarmıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!