Daha Genç Bir Cilde Sahip Olmanın 10 Yolu

5 dk okuma süresi


7
11 Paylaşım, 7 puan

Her geçen gün cildiniz UV ışınlarından ve diğer dış etkilerden etkilenir. Ayrıca kolajen ve elastin üretiminin azalması ve hormon seviyelerindeki farklılıklar gibi içsel değişikliklerle de uğraşmanız gerekir. Zamanla bu iç ve dış güçler görünüşünüzde izlerini bırakacaktır. Yaşlandıkça ciltte ince çizgiler ve kırışıklıklar, eşit olmayan tonlar, koyu lekeler ve diğer kusurlar ortaya çıkacaktır. Ancak bu düzensizlikleri önlemenin, görünümünü iyileştirmenin ve daha genç görünen bir cilt elde etmenin yolları vardır. Daha genç bir cilde sahip olmanın 10 kolay yolu ile cildinizin gelecek yıllar boyunca genç görünmesini ve hissetmesini sağlayabilirsiniz.

1. Vitaminlere Dikkat Edin

Daha Genç Bir Cilde Sahip Olmanın 10 Yolu

Birçok dermatolog, cilt bakımının ABC’sini tam anlamıyla kullanıyor. Çünkü A, B ve C vitaminleri cilt için birçok faydaya sahip. Antioksidanlar veya retinoidler, A vitamininden türetilen bileşiklerdir. Yaşlanma belirtilerini önlemek için her gün antioksidan kullanmak önemlidir. Basit yaşlanma karşıtı rutininizin son adımı C vitaminidir. Yaşlanma, kolajen üretimini azaltır, ancak C vitamini bu üretimi iyileştirebilir. Diyetinizin bir parçası olarak, takviyeler yoluyla veya topikal olarak tüketilsin, C vitamini cilt sağlığı için önemli bir unsurdur. Spesifik olarak, C vitamini serumu, UV hasarına bağlı yaşlanma belirtilerini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir. Cildi güçlendirmek ve güneş hasarını onarmak için C vitamini serumu kullanın.

2. Cildinizi Koruyun

Cilt ile güneş ışığı, kir, yağ, alerjenler ve kimyasallar gibi sert ve zararlı unsurlar arasındaki bariyerler de önemlidir. Bu, fiziksel engellere atıfta bulunabilir. Kimyasallarla çalışıyorsanız ellerinizi korumak için bir çift eldiven giyebilirsiniz. Aynı zamanda yüzünüzü, saç derinizi, boynunuzu ve göğsünüzü güneş ışığından korumak için şapka takabilirsiniz. Cilt tahrişini ve hasarını sınırlamak için topikal güneş kremleri ve diğer koruyucuları uygulamayı deneyin. Cildimiz düşündüğümüzden çok daha hassas ve yıpranmaya açıktır. Güneşin zararlı UVA/B ışınlarına karşı bir bariyer oluşturmak için her gün güneş kremi kullanın.

3. Kırışıklık Belirtilerini Azaltın

Daha Genç Bir Cilde Sahip Olmanın 10 Yolu

Cilde pürüzsüz, dolgun ve genç bir görünüm veren kolajeni korumanın bir yöntemi, yüzünüzü yıkama şeklinizi değiştirmektir. Pek çok insan makyajını çıkarmak için yüzünü ovuyor veya sert, kimyasal ağırlıklı ürünler kullanıyor. Bu, kolajenin parçalanmasına neden olabilir ve zamanla ince çizgilerin ve kırışıklıkların belirtilerini önemli ölçüde artırabilir. Bunun yerine, makyajı nazikçe çıkarmak ve cildinizi temizlemek için doğru ürünleri kullanmanızı önerilir. İlk olarak, uzun süre kalıcı, leke bırakmayan makyaj ürünlerini hassas ciltte, özellikle de göz çevresinde gereksiz yere çekmeden veya ovalamadan nazikçe çıkarmak için yağ bazlı bir temizleyici veya göz makyajı temizleyicisi kullanmalısınız. Ardından, yumuşak, kokusuz, su bazlı bir sabun kullanın. Gün boyunca yüzünde biriken tüm yağları, kiri, makyajı ve kirleticileri çıkardığınızdan emin olmak için bol miktarda ürün kullanın.

4. Güneşten Korunmayı Ciddiye Alın

Bu tavsiyeyi ilk kez duymamışsınızdır. İnsanlar güneş ışığından gelen UV ışınlarının cilt kanserlerine yol açabileceğini biliyorlar, ancak güneş ışınları aynı zamanda kırışıklıklara, hiperpigmentasyona ve diğer olumsuz etkilere neden olabilir. Güneş kremi kullanın, koruyucu giysiler giyin, gölgede oturun, cildinizle güneş arasına koyabileceğiniz her türlü bariyer faydalıdır. İnce çizgilerin görünümünü azaltırken cildi korumanın harika bir yolu bir kat antioksidan serum ve ardından bir kat güneş koruyucu uygulamaktır. Bu cilt için aynı zamanda nem sağlar. İyi nemlendirilmiş cilt, dolgun ve eşit pigmentli görünecek, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltacaktır.

5. Gözlerinizi Ovuşturmaktan Kaçının

Daha Genç Bir Cilde Sahip Olmanın 10 Yolu

Belki de aklınıza daha önce gelmemiş bir madde, gözlerinizi ovuşturmamaktır. Uykuluyken, yeni ayılmaya çalışırken veya alerjilerle uğraşırken gözlerinizi ovma dürtüsü güçlüdür, ancak bundan kaçınmaya çalışmalısınız. Gözlerini sık sık ovuşturan kişilerin göz altındaki derinin koyulaşmasını görme olasılıkları çok daha yüksektir. Ayrıca göz altlarında sarkma, üst ve alt göz kapaklarında kırışıklık görme risklerini de artırıyorlar. Gözlerinizi ovma isteği hissettiğinizde, gözlerinizi kapalı tutmak, göz kırpmak veya soğuk kompres uygulamak gibi başka bir şey yapmayı deneyin. Bunu her zaman hatırlayamayabilirsiniz ancak aklınıza geldikçe uygulamaya özen gösterin.

6. Güzellik Uykunuzu Alın

Uykunuzu alamadığınızda cildinizin daha soluk olduğunu fark etmişsinizdir. Göz altı halkalarından kolay sinirlenmeye kadar uykusuzluk birçok negatif etki taşır. Bunu düzeltmek için yeterince uyuduğunuzdan emin olmalısınız. Uyku eksikliği, yüksek kortizol seviyelerine yol açabilir. Bu da iltihaplanmaya yol açar. Cilt iltihaplandığında akne, egzama, sedef hastalığı ve rozasea gibi kronik durumlar kötüleşir ve kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkması daha olasıdır. Telefonunuzu veya TV’yi kapatarak ve her gece fazladan bir saat erken yatarak, cildinizin görünümünde sadece birkaç hafta içinde gözle görülür bir iyileşme görebilirsiniz.

7. Aktif Kalın

Daha Genç Bir Cilde Sahip Olmanın 10 Yolu

Daha genç bir cilde sahip olmanın 10 yolu arasında her daim aktif kaldığınızdan emin olmak vardır. Bu, her zaman kolay olmayabilir. Özellikle sizi yatmaya teşvik eden o yağmurlu günlerde. Ancak her gün yaklaşık yarım saatlik egzersizin dolaşımı iyileştirdiği ve stresi azalttığı gösterilmiştir. Tüm bu faktörler, cildin görünümünü iyileştirmeye ve ince çizgi ve kırışıklık riskinizi azaltmaya katkıda bulunabilir. Günlük rutininize egzersiz eklemek aynı zamanda daha rahat hissetmenize, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirmenize ve genel olarak daha sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Bu nedenle her gün en az 30 dakika egzersiz yapmak önemlidir.

8. Cildinizi Nemlendirin

Muhtemelen birinin vücudun büyük bir oranda sudan oluştuğunu söylediğini duymuşsunuzdur ve bu doğrudur. Daha doğrusu, vücut hücrelerden oluşur ve bu hücreler büyük ölçüde su moleküllerinden oluşur. Su olmadan, cildiniz de dahil olmak üzere organlar düzgün çalışmaz. Susuz kalırsanız, cilt hücreleri daha az esnek hale gelir, kuru, gergin ve pul pul görünür. Zamanla, kuru cildin kırışması çok daha olasıdır. Sağlıklı ve genç bir cildi korumak için yeterli miktarda su (günde en az sekiz bardak) içmek çok önemlidir. Bununla birlikte, cildiniz ancak diğer tüm organlardan sonra su alacaktır, bu nedenle nemi cilde hapsetmek de bir o kadar önemlidir. Duştan veya banyodan hemen sonra nemlendirici uygulamak, cildinizdeki nemi korumanın harika bir yoludur.

9. Dengeli Bir Diyet Yapın

Yediğiniz yiyecekler cildinizin sağlığını etkiler. Tatlı, tuzlu, yağlı ve işlenmiş gıdalar kolajen ve elastini parçalayarak cildin sarkmasına, kırışmasına ve kurumasına neden olur. Şişliği ve sivilce riskinizi azaltmak ve cildinizin canlılığını ve elastikiyetini artırmak için vitamin, mineral ve sağlıklı yağ tüketiminizi artırın. İşlenmiş tahıllar yerine tam tahıllar tüketin. Şeker yerine, antioksidanlar açısından zengin, mevsiminde tatlı meyveleri yiyin. Yağlı etleri, mükemmel bir omega-3 yağ asitleri kaynağı olan somonla değiştirin. Bir torba cips yerine E vitamini ve tekli doymamış yağlar açısından zengin bir avuç badem tercih edin. Daha genç bir cilde sahip olmanın 10 yolu arasında yedikleriniz cildinizin ötesinde bedeninize de iyi gelecektir.

10. Dermatoloğunuzla Konuşun

Daha Genç Bir Cilde Sahip Olmanın 10 Yolu

Son olarak, bir dermatologdan randevu almalısınız. Dermatoloğunuz, cildiniz için en iyi seçimleri yapmanıza yardımcı olmak için kullandığınız reçeteli ve/veya reçetesiz ürünleri inceleyebilir. Dermatologlar ayrıca yaşlanma karşıtı cilt bakımı rutininizi hızlı bir şekilde başlatmanıza yardımcı olmak için kimyasal peeling gibi ofis içi tedaviler de sunabilir. Eğer düzenli gittiğiniz bir dermatolog yoksa hem çevrenize sorarak hem de internetten araştırarak bölgenizde deneyimli bir dermatolog bulabilirsiniz. İlk randevunuz iyi geçerse, bunu düzenli bir hale getirebilirsiniz. Sizin için en iyi profesyoneli bulup cilt bakımınıza onunla devam etmeniz çok önemlidir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

  1. Japon kadınları, ciltlerindeki kalojen üretimini arttırmak, cilt rengini açmak (lekeleri engellemek), kırışıklıkları gidermek için yüzyıllardır, “pirinç kepeği yağı” kullandıkları bilinmektedir. Pirincin dış kabuğundan elde edilir. Kahverengi pirince rengini ve fındığımsı tadını veren pirinç kepeği, mükemmel bir tiamin, niasin, vitamin B-6, demir, fosfor, magnezyum, potasyum ve fiber kaynağıdır.

Lütfen üye girişi yapın!