Güçlü Rothschild Ailesine Dair Bilinmeyen Tüm Detaylar

5 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Zenginlik genellikle şöhretle ilişkilendirilir ve çoğumuz Rockefeller’dan Trumps’a dünyanın zengin ailelerine aşinayız. Ancak hiçbiri, muhtemelen şimdiye kadar var olan en zengin Rothschild ailesi kadar bir gizlilik perdesine gizlenmemiştir. Napolyon Savaşları ve Brezilya’nın Portekiz’den bağımsızlığı gibi dünya olaylarında önemli bir rol oynadılar. Üyelerinden biri, dünyanın en büyük hayvan ve böcek koleksiyonuna sahip olarak finans alanına değil zoolojiye katkıda bulundu. Tabii ki bağları finansın ötesine geçiyor, madencilik ve şarap endüstrisine de ulaşıyor. Daha fazlasını merak etmeye başladıysanız, güçlü Rothschild Ailesine dair bilinmeyen tüm ilginç detaylar bu içeriğimizde sizlerle! Keyifli okumalar dileriz.

1. Savaşlarda Önemli Rol Oynadılar

Güçlü Rothschild Ailesine Dair Bilinmeyen Tüm Detaylar

Rothschild ailesi, Napolyon Savaşlarını bitiren, Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart’ın Waterloo’daki muharebesinde ve mutlak yenilgisinde önemli rol oynamıştır. Napolyon Savaşları sırasında zaten oldukça zengindiler. Nathan Mayer Rothschild 1813’te mücadeleye girdi ve İngiliz tarafının savaşları bitirmesi için finanse edilmesine yardım etti. Yine 19. yy başlarında, Brezilya İmparatorluğu’nun bağımsızlığını kazanmaya çalışıyordu. Çok sayıda savaştan sonra Portekiz bağımsızlığı kabul etti. Portekiz’e ödeme yaparlarsa Brezilya’nın bağımsız olabileceği konusunda anlaştılar. İşte burada Rothschild ailesinden Nathan Mayer Rothschild devreye giriyor. Portekiz 2 milyon sterlin istedi ve bunu Rothschild ödedi. Bu, Rothschild’lerin siyasi meseleler üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösterir.

2. Özel Zooloji Koleksiyonuna Sahiptiler

Rothschild’lerden biri olan Lord Walter, zooloji konusunda oldukça meraklıydı. Küçük bir çocukken hayvanları ve böcekleri toplamaya başladı. Hayallerinde olmadığı için isteksizce aile bankacılığı işine girmek zorunda kaldı. Burada çalıştığı dönemde memnun olmadığı bilinse bile 1908 yılına kadar işine devam etti. Nihayet 1908’de ebeveynleri bir zooloji müzesi kurduktan sonra dünyayı çeşitli hayvan türleri için keşfetmekte özgür kaldı ve hayallerini gerçekleştirmeye başladı. Hatta diğer kâşifleri kendi adına hayvan toplamak için görevlendirdi. Hayvanların uysal olabileceğini kanıtlamak için zebralar tarafından sürülen bir arabayı kullandı. Hayvan ve böcek koleksiyonu, en sonunda özel bir bireyin sahip olduğu en büyük hayvan ve böcek koleksiyonu olarak yüz binlerce kişiye ulaştı.

3. Büyük Maden Şirketini Desteklemekteler

Güçlü Rothschild Ailesine Dair Bilinmeyen Tüm Detaylar

Melbourne, Avustralya merkezli bir madencilik şirketi olan Rio Tinto, bir Rothschild girişimi tarafından kuruldu. Başlangıç olarak 1873’te İspanya hükümetinden bir maden merkezi satın alan bir grup yatırımcı tarafından kuruldu. 1880’lerin sonunda Rothschild’ler şirkete dâhil oldu ve üretimleri arttı. Maden bakır, demir cevheri, kömür, elmas, uranyum ve daha fazlasını üretmektedir. Şirket dünyanın hemen her yerinde bulunuyor ve çok sayıda yan kuruluş aracılığıyla faaliyet göstermeye devam ediyor. Bazı kaynaklar tarafından Kraliçe Elizabeth’in özel bir banka hesabı aracılığıyla hissedar olduğu söyleniyor. Madencilik, girişimci Rothschild ailesinin bir parçası olduğu girişimlerden sadece bir tanesidir. Güçlü Rothschild Ailesine dair bilinmeyen tuhaf tüm detaylar arasında en şaşılmayacak olanı olsa gerek.

4. Uzun Yıllar Kuzenleriyle Evlendiler

Kraliyet ve asil statüsündeki pek çok aile gibi, birbiriyle evlenme Rothschild’ler arasında da normal olarak benimsenmiş bir şeydi. Kuzen evlilikleri yüzyıllar boyunca fazlaca görüldü, kraliyet, asil, mali durumları iyi olan aileleri tabakalandırmanın ve sınırlandırmanın bir yolu olarak görülüyordu. Ailenin kurucusu Mayer Amschel Rothschild bu düşünce tarzına uydu. Kadın üyelerin evlenebilecekleri sayıda sınırlı kalması için birtakım düzenlemeler yaptığı düşünülmektedir. Büyük miraslarını istiyorlarsa, kuzenleriyle evlenmeleri gerekiyordu. Bu fikir uzun yıllar ailede tarafından kullanıldı. Rahatsız olup bunu söyleyebilen ya da farklı bir tavır sergileyebilen bir aile üyesi de çıkmadı. Rothschild’in bakış açısından, parayı ailede ve yabancıların elinden uzak tutmanın en iyi yoluydu.

5. Garip Partiler Verdiler

Güçlü Rothschild Ailesine Dair Bilinmeyen Tüm Detaylar

Mahremiyetleri ve muazzam zenginlikleri göz önüne alındığında, Rothschild ailesinin çok sayıda komplo teorisine karışmış olması doğaldır. Bir teori, ABD Merkez Bankası’nı büyük ölçüde etkiledikleridir. Bir diğeri ise, Illuminati gibi gizli topluluklara yatırım yapmalarıdır. Daha çok fazla teori var. Ancak günümüze kadar konuşulmaya devam edenler bunlarıdır. Ayrıca Değişik ritüelleri de yıllarca konuşuldu. Ailenin 1972’de düzenlediği bir partiden fotoğraflar bulundu. Bu partinin tuhaflığı davetiyelerle başlıyor, ters olarak gönderiliyorlardı. Ancak ayna kaşsısında okunabiliyordu. Bu partilerdeki konuklardan, hayvan tarzı başlıklar ve birden fazla yüze sahip maskeler takması istendi. Bu, gerçekler etkili veya çılgınca görünmese de, kesinlikle ailenin gizli topluluğa bağlı olduğu söylentilerine yardımcı oluyor.

6. Sahne Hikâyelerinde Yer Aldılar

Zenginlikleri, dünya olayları ve siyaset üzerindeki etkileriyle birlikte aile hakkında kurgulanmış hikâyeler yazılmış olması şaşırtıcı değil. Loretta Young ve George Arliss’in oynadığı, seçilmiş en uygun adıyla The House of Rothschild adlı 1934 yılında çekilmiş filmleri var. Bu film, hem Mayer Amschel Rothschild’in hem de Nathan Mayer Rothschild’in hayatını tasvir etti. Ailenin 1818’e kadarki geçmişini ele alan bir Broadway müzikali olan The Rothschilds bile var. Müzikal o kadar iyi karşılandı ki 1971’de Tony’ye aday gösterildi. Hikâyeler tam olarak onlar hakkında olmasa bile diğer kurgusal sahnelerde ortaya çıktılar: Bir Rothschild, Diana Gabaldon’un Voyager’ında bir madeni para satıcısı olarak göründü. Güçlü Rothschild Ailesine dair bilinmeyen tuhaf tüm detaylar yazımızda yine şaşırtmayacak beklediğiniz bir madde olsa gerek.

7. Şarapçılık Endüstrisindeler

Güçlü Rothschild Ailesine Dair Bilinmeyen Tüm Detaylar

Sadece finans, madencilik ve diğer çeşitli sektörlerde inanılmaz derecede başarılı olmakla kalmıyorlar, aynı zamanda şarapçılık endüstrisindeler. Aslında 150 yıl gibi uzun bir süredir. 1853’te Nathaniel’de Rothschild açıldı. Château Mouton Rothschild, adını Château Brane-Mouton olarak değiştirdi. James Mayer de Rothschild, hemen yan taraftaki Château Lafite’yi satın alarak ve adını Château Lafite Rothschild olarak genişletti. Şimdi Rothschild ailesinin Fransa’da çok sayıda şarap tesisi var. Château Clerc-Milon, Château de la Muette, Château Rothschild d’Armainvilliers ve daha fazlası. Armainvilliers Kalesi, eski bir kaleydi. 1877’de Edmond de Rothschild tarafından satın alınan kalenin yerini modern bir konut aldı. Orijinal iki mülkte bulunan şarapları, Fransa’nın Bordeaux bölgesinden şaraplar sınıflandırması altındadır.

8. Saray Benzeri Evlerde Yaşadılar

Rothschild’ler kadar zengin olduğunuzda, gayrimenkulünüzün bunu yansıtması gerekir. Rothschild’lerin sahip olduğu, düşünebildiğinizce birçok ev ve mülk var. Ancak özellikle büyük bir konuta odaklanalım. Château de Ferrières, 1855 yılında Fransa’da Baron James de Rothschild için inşa edilmiştir. Bir asırdan fazla bir süre ailede kaldı ve mülkiyetini erkek soyundan devraldı. Bu büyük oldukça büyük olan ev 19. yüzyıl Fransa’da şato ve en abartılı mülklerinden biridir. Paris’in 26 km doğusunda yer almaktadır. Ev, 30 dönümlük bir orman içerisinde yer alıyor. Devasa bahçelerden oluşan mülk İtalyan Rönesans mimarisi esintisiyle Neo-Rönesans tarzıyla inşa edilmiştir. Guy de Rothschild, 1975’te şatoyu Paris Üniversitesi’ne bağışladı. Şatoda tuhaf partilere ev sahipliği yaptılar.

9. Bazıları Kalıtsal Soylu Üyeydiler

Mayer Amshel Rothschild’in beş oğlu Avusturya İmparatoru I. Francis tarafından Avusturya aristokrasisine, kalıtsal soylu olarak üye oldu. Dört kardeş bu ünvanı 1816’da, beşincisi ise 1818’de kazandı. Unvanı alan kardeşler şunlardı: Amschel Mayer, Salomon Mayer, Nathan Mayer, Calmann Mayer ve Jakob Mayer. 1822’de hepsi vali tarafından baron statüsüne denk gelen Avustuyalı eş değer ünvana yükseltildi. Geçmişten günümüze kadar, Rothschild ailesinin bazı üyeleri, bu asil statüye atıfta bulunmak için isimlerin de Rothschild veya von Rothschild olarak biçimlendirdiler. Bu ön ek bir asalet göstergesi olarak kullanılmaktadır. Ailenin asil olan diğer üyeleri arasında iki kişiyi Nathan Mayer Rothschild II ve Anthony Rothschild’i de; baronet ve baron yapıldılar.

10. ABD Hükümetini Kurtardılar

Güçlü Rothschild Ailesine Dair Bilinmeyen Tüm Detaylar

2008 durgunluğundan çok daha önce, Büyük Buhran’a yol açan 1920’lerden ünlü olanından da önce başka bir durgunluk yaşandı. Bu, 1895 durgunluğuydu. Bu yıl, ABD henüz genç olan tarihindeki en kötü dönemlerinden birini yaşıyordu. Hükümetin altın miktarı azaldı ve borçlarını ödeyememe konusunda endişelenmeye başladı. Doğal olarak, Başkan Grover Cleveland hükümetin borçlarını ödemek için çalışmalara başladı. Nathaniel Mayer Rothschild’e ulaştı. Rothschild, JP Morgan ile birlikte çalışarak devlete ödenmemiş borçları için para verdiler. Tekrar geri alabilmek üzere borç verildi. Bu korkunç bir sonu engelledi ve ABD Hazinesini kurtarıldı. Güçlü Rothschild Ailesine dair bilinmeyen tuhaf tüm detaylar ile ABD gibi bir hükümetin geleceğini kurtarmaları zenginlik ve güçlerini tasvir etmek için yeterlidir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!