Görsel Zekaya Sahip İnsanların Yönelebileceği Meslekler

6 dk okuma süresi


29
14 Paylaşım, 29 puan

Zeka konusunda tüm bilinenleri altüst eden çoklu zeka kuramı bildiğinizin aksine zekayı sözel ve sayısal olarak değil, 8 farklı kategoriye ayırmaktadır. Çoklu zeka kuramında “daha zeki” ifadesi yerine “Farklı zeka alanlarında yetenekli” ifadesi vardır. Bu ifadeden kendi zeka alanına uygun meslekler seçen insanların daha başarılı olacağı anlaşılır. Görsel zeka da bu çoklu zeka kategorilerinden birdir. Görsel zekaya sahip insanların, gördüklerini hafızalarında kalıcı olarak tutabildikleri, anlatılanları zihninde canlandırabildikleri, boyutlandırma ve kurgulama yapabildikleri kanıtlanmıştır. Biz de dergiCE ekibi olarak bu görsel zekaya sahip insanların, yaratıcılıklarını ortaya çıkartmak için yönelebileceği meslekler listesini hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

1. Ressam

Görsel Zekaya Sahip İnsanların Yönelebileceği Meslekler

Zihinde canlandırma yeteneği gelişmiş olan görsel zekaya sahip insanlar, gördüğü manzaraları, insan yüzlerini ve nesneleri başarılı bir şekilde tuvale yansıtabilirler. Kuvvetli görsel hafızaları, çizmek istedikleri şeyleri zihinlerinde canlandırmalarını sağlar. Görsel boyutlandırma yetenekleriyle eğitim almaya bile gerek kalmadan bilinen resim tekniklerini kolayca uygulayabilirler. Resim alanında hızlıca özgünlük kazanabilirler. Görsel zeka mesleklerinden ressamlık, görsel zeka alanında gelişmiş kişilerin hayatlarında çoğunlukla yer edinen bir etkinliktir.

2. Fotoğrafçı, Kameraman

Farklı zeka türüne sahip kişiler için fotoğraf makinesi veya kameranın işleyişini çözmek zordur. Fakat görsel zeka türüne sahip insanlar elde etmek istedikleri görüntüye odaklanarak makinelerin ayarlarıyla adeta dans ederler. Onlar için görüntü almak ya da video çekip hazırlamak görsel harikalar ortaya çıkarmaktır. Fotoğrafçılıktan zevk almayanlar ortaya güzel ürünler çıkaramaz. Fotoğrafçıların yaptıkları her şey estetiğe, estetik ise yüksek görsel algıya dayalıdır. Görsel zekaya sahip insanlar kişisel fotoğraf çekimlerinde bile sergiledikleri estetikle ön plana çıkarlar.

3. Mühendis

Görsel Zekaya Sahip İnsanların Yönelebileceği Meslekler

Görsel zeka mesleklerinden biri olan mühendislik, dünyayı olumlu yönde değiştirmek için var olan bir meslek grubudur. Binalar, yollar, telefonlar, kullanılan araçlar, ayakkabıdan diş macununa kadar her şey mühendislik tasarımıdır. İşlevsel bir ürün ortaya çıkarırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey tasarım ve yaratıcılıktır. Görsel zeka alanını geliştirmiş her mühendis tasarımlarında fark yaratır. Zihinde canlandırma yapabilmek mühendisin iş ve teknik yükünü hafifletir. Bir projeye yetkin görsel zeka ile yaklaşan mühendis yaratıcı çözümler üretebilir.

4. Mimar, İç Mimar

Mimarlar binalar tasarlar ve restore ederken iç mimarlar da binaların içlerini nasıl güzelleştireceklerini düşünürler. Bir gerçektir ki güzellik ve estetik söz konusu olduğunda görsel zeka meslekleri arasından akla gelen ilk mesleklerdendir mimarlık. Mimar ve iç mimarın mesleklerinde attıkları her adım estetiği kapsar. Tasarım aşamasında zihinsel krokileştirmeden faydalanır ve tasarılarını tekniğe dökerek projelerini gerçekleştirirler. Renkleri ve geometriyi görsel şölene dönüştürürler. Yaratıcı düşünerek zihinlerinde ortaya çıkaracakları binaları ve binaların içlerini görselleştirirler. Görsel zekaya sahip insanlar genellikle mimarlık ve iç mimarlık mesleğini severek icra ederler.

5. Moda Tasarımcılığı

Görsel Zekaya Sahip İnsanların Yönelebileceği Meslekler

Sanatsal bakış açısı gerektiren görsel zeka mesleklerinden biri olan moda tasarımcılığı, renkleri, şekilleri, görselliği seven insanlar için çok zevkli bir meslektir. Renkleri seçmek kumaşlara şekil vermek, aksesuar ve ayakkabı tasarlamak onlar için çalışmak değil kendi cennetlerini yaşamak gibidir. Zihinlerindeki görsel tasarıları ürüne dönüştürmek ise sanattır. Görsel zeka türüne sahip insanlar moda tasarımcısı olarak özgünlüklerini ve fikirlerini ortaya koyarlar. Boyutlandırma ve görsel hafıza yetenekleri sayesinde ölçüm araçlarına bile gerek kalmadan tasarımlarını hayata geçirirler.

6. Görsel Sanatlar Öğretmeni

Görsel sanat öğretmenleri çalıştığı okul ve kurslarda resim, seramik boyama, ahşap boyama, hat sanatı, rölyef, ebru gibi alanlarda eğitim verirler. Eğitimleri sırasında hem kendi becerilerini sergiler hem de öğrencilerinin görsel zekalarının gelişmesine katkıda bulunurlar. Görsel zeka türüne sahip bir insanın yapacağı en güzel şey başkalarının da görsel zekalarının gelişmesine katkıda bulunmaktır. Görsel zeka mesleklerine yönelmek isteyen insanlar tasarlarken öğretmekten zevk duyacakları için görsel zeka öğretmenliğine rahatlıkla yönelebilirler.

7. Gezi Rehberi

Görsel Zekaya Sahip İnsanların Yönelebileceği Meslekler

Rehberler için görsel hafıza çok önemlidir. Turlar sırasında gezilecek yerler ve tur misafirlerini gözlemlemek söz konusu olduğunda görsel hafızaları sayesinde işleri kolaylaşır. Rahatlıkla gezilecek yerleri gezdirirler ve tur misafirlerini kaybetme risklerini aza indirirler. Çünkü görsel hafızaları gördüklerini unutmamalarını sağlar. Bu da ancak görsel zekaya sahip kişilerde mümkün olur. Ayrıca zihinsel olarak gezi alanlarını kolayca krokileştirebildikleri için gezi esnasında turistleri fazla yormazlar, gezilecek yerlere pratik bir şekilde varılmasını sağlarlar. Rehberlik saydığımız bakımlardan görsel zekaya sahip kişilerin yönelebileceği meslekler arasındadır.

8. Makyaj Uzmanı

Yüze yapılan sanattır makyaj. Kozmetik ürünleri kullanılarak kusurlu bölgeler gizlenir ve güzel bölgeler ön plana çıkarılır. Makyaj uzmanları görsel zekaları sayesinde yüz tiplerini ve ten renklerini gördükleri an tanırlar. Seçtikleri ürünlerin görsel açıdan makyaj yaptıkları kişilerin yüzlerine nasıl uyum sağlayacağını zihinlerinde tasarlarlar. Tasarılarını makyaj yaptıkları yüzlere profesyonelce yansıtırlar. Yalnızca güzellik için makyaj yapmak bir yana yüzlere kişilerin kostümlerine çizimlerde yapabilen makyaj uzmanları diledikleri gibi yüzleri şekillendirebilirler. Bu bakımlardan makyaj uzmanlığı görsel zeka meslekleri içinden en popüler olanlarındandır.

9. Heykeltıraş

Görsel Zekaya Sahip İnsanların Yönelebileceği Meslekler

Görsel zeka mesleklerinden en köklü olanıdır heykeltıraşlık. Heykeltıraşlar ahşap, beton, taş, mermer gibi çeşitli sert maddeleri işleyerek onları büst, anıt ve süs eşyalarına dönüştürürler. Ustalık gerektiren bir meslek olan heykeltıraşlık gelişmiş görsel zeka ve zihinsel tasarı gerektirir. Heykeltıraş eserini öncelikle zihninde tasarlar ardından eserinin küçük bir taslağını hazırlar. Eserine uygun malzemeyi belirler. Farklı araçlarla malzemeye zihninde tasarladığı şekli işler. Heykeltıraşların tasarım, çizim ve nesnelerin mekandaki konumlarını zihinlerinde canlandırabilme yeteceğine sahip olması gerekir. Bu da ancak iyi bir görsel zekaya sahip olmaktan geçer.

10. Grafik Tasarım

Hayal gücü ve tasarım becerisi gerektiren mesleklerden biri de grafik tasarımdır. Grafik tasarımcı bir mesajı, hedef kitleye ulaşması amacıyla, basılı ya da dijital yollarla, yazı ve görsellerle bir bütünlük oluşturup belli ölçütlere dayanarak tasarlayan kişidir. Kendisine verilen konuya uygun olarak görsel düzenlemeler yapar. Grafik tasarımcı küçük renk farklarını algılayabilmeli ve biçim-mekan ilişkisini, görebilmelidir. Grafik tasarımcılığı tüm bu yetkinliklerin buluştuğu zeka bölümü olan, görsel zeka türüne sahip olan kişilerin severek yapabilecekleri görsel zeka mesleklerindendir.

11. Dekoratör

Dekoratörler belli bir amaca uygun olarak bir mekanın genel dekorunu hazırlayan kimselerdir. Genelde tiyatro sahnelerini hazırlarlar. Sahnenin, tiyatro oyununa uygun şekilde dekore edilmesinden sorumlu olurlar. Tiyatro metnine uygun hareket eden dekoratörler, metni okuyup zihinlerinde oyunun sahnesini canlandırırlar ve çeşitli malzemelerle bu sahneyi oluştururlar. Görsel zekanın sanatsal bir dışa vurumu da dekoratörlükle gerçekleşir. Hem görsel zeka sahibi hem de sanattan hoşlananlar için dekoratörlük ideal görsel zeka mesleklerindendir.

12. Bilgisayar Oyunu Tasarımcısı

Görsel Zekaya Sahip İnsanların Yönelebileceği Meslekler

Herhangi bir dijital ortam için tasarlanmış oyunların hazırlayıcıları olan bilgisayar oyunu tasarımcıları oyunun kurgulanmasından görselleştirilmesine, yazılımından kullanıcılara ulaşmasına kadar her noktada görev alırlar. Görsel zeka sahibi kişilerde bulunan, zihinde canlandırma, görsel hafıza, biçim mekan konumlandırması gibi yeteneklere sahip olması gereken oyun tasarımcıları, oyunun her aşamasında görsel yaratıcılıklarını kullanırlar. Günümüzde oldukça popüler olan oyun tasarımcılığı, görsel zekaya sahip insanların yönelebileceği meslekler arasındadır.

13. Sanat Yönetmeni

Sanat yönetmenleri, film, dergi, gazete, reklam, tiyatro ve televizyon yapımlarının genel estetiğinden sorumlu kimselerdir. İçinde bulundukları projelerin genel imajını tasarlar. Projeye uygun dekor, fotoğraf ya da farklı tasarım ögelerini belirlerler. Projenin genel görünümünü geliştirirler. Görsel zeka sahibi insanlarda bulunan sanata yatkınlık en iyi sanat yönetmenlerinde gözlemlenir. Tüm görsel yeteneklerini ve daha fazlasını sergileyen sanat yönetmenleri projelerin olmazsa olmazlarındandır. Sanat yönetmenliği tam da görsel yaratıcılığını yapımlara dönüştürmek isteyenler içindir.

14. Endüstriyel Tasarımcı

Görsel Zekaya Sahip İnsanların Yönelebileceği Meslekler

Sanat ve mühendisliğin birleştiği görsel zeka mesleklerinden olan endüstriyel tasarımcılık, bir markaya ait ürünlerin daha pratik daha işlevsel ve daha estetik görünmesine yönelik bir tasarım dalıdır. Endüstriyel tasarımcı ayrıca ürünlerin oluşumunda görev alır. Böylece ürünlerin kullanıcılar açısından daha tercih edilir olmasını sağlar. Endüstriyel tasarımcılık mekan şekil ilişkisi, güçlü görsel hafıza, zihinde canlandırma ve boyutlandırma yeteneklerinin iyi ölçüde sergilenmesi gereken bir alandır. Ürünlerdeki hataları görebilmeli, işlevin yanına stili de başarılı bir şekilde ekleyebilmelidir.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
25
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!