Görenlerin Uçuş Korkusunu Tetikleyecek En Tehlikeli Havaalanları

4 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan

Yaz tatiline uzak diyarlarda bir adada devam etmek, denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarmak ya da kışın dünyanın en güzel kayak merkezlerinde kayak yapmak artık imkansız değil. Havaalanlarının gelişimiyle dünyadaki en uzak bölgelere bile çok kısa bir sürede gidebiliyoruz. Peki, gidebileceğiniz bölgelerde havaalanları ne kadar güvenli? Eğer uçak korkunuz var ise tatil yapacağınız yerleri belirlemeden önce listemize göz atmanızı öneriyoruz. Dünyada bazı bölgeler öyle havaalanlarına sahip ki, iniş esnasında yaşayacağınız stres tatilinizin son bulmasına neden olabilir. Gelin hep birlikte listemize göz atalım. Şimdi kemerlerinizi bağlayın ve görenlerin uçuş korkusunu tetikleyecek dünyanın en tehlikeli havaalanları listemizde türbülansa girmeye hazır olun. Keyifli okumalar.

1. Gisborne Havaalanı, Yeni Zelanda

Görenlerin Uçuş Korkusunu Tetikleyecek En Tehlikeli Havaalanları

İlk olarak rotamızı Yeni Zelanda’da bulunan eşi benzeri görülmemiş bir havaalanına çevireceğiz. Yeni Zelanda’nın iç ve dış hatlarda hizmet veren 62 farklı havaalanından biri olmasına rağmen, Gisborne havaalanı, aralarında belki de en ilgi çekici ve bir o kadar da tehlikeli olanı. Gisborne havaalanını dünyada benzersiz yapan şey; havaalanının tam ortasından geçen ve halen aktif olan bir demir yolu hattıdır. Bu yüzden bölgenin trafiği son derece titizlikle kontrol ediliyor. Ne kadar titizlikle kontrol edilse de bir uçak ve trenin çarpışma düşüncesi bile yolcuları tedirgin etmeye yetiyor.

2. Lukla Havaalanı, Nepal

Lukla havaalanı, Nepal’de Everest’in tepesinde bulunuyor. Dünya’nın en tehlikeli havaalanı listesinde yer almasının nedeni dağın eteğinde bulunması değil, hava koşullarının çok değişken olması. Pistin şekli bile havaalanını son derece tehlikeli kılıyor. Lukla havaalanı, deniz seviyesinden 2895 metre yükseklikte yer alıyor. Bu kadar yükseklikte bulunmasına rağmen, pistin uzunluğu yalnızca 526 metre. Bu havaalanına yalnızca küçük uçakların iniş yapmasına izin verilmesine rağmen yolcular için pek de rahat geçen bir yolculuk olduğunu söyleyemeyeceğiz. Tehlikeli ve güvensiz bir havaalanı olduğu için, pek çok kazaya da sebebiyet veren bir yerdir.

3. Prenses Juliana Havaalanı, Karayipler

Görenlerin Uçuş Korkusunu Tetikleyecek En Tehlikeli Havaalanları

Dünya’nın en ünlü havaalanlarından biri olan Prenses Juliana havaalanı, eşsiz bir konuma sahip. Karayipler’de bulunan havalimanının pisti Macho plajının yanında bulunuyor. Havaalanının pisti tasarlanırken mesafe plajın arkasından başladığı için, iniş için alçalan uçaklar tatilcilerden birkaç metre yukarıdan uçuyormuş gibi gözüküyor. Özellikle büyük uçaklar pistin boyunun kısa olmasından dolayı inişi plajın hemen bitiminden yapmak zorunda kalıyor. Tehlikeli olan bu iniş için, plajda bulunan tatilcilere pek çok uyarı yapılsa da kafalarının hemen üstünde iniş için hazırlanan uçakları pek de umursayan yok.

4. Barra Havaalanı, İskoçya

Dünyanın tek ticari kumsal havaalanı olma özelliğine sahip olan Barra havaalanı, İskoçya’da bulunuyor. Havaalanının bulunduğu Barra adası, ilginç bir doğa olayına ev sahipliği yapıyor; Gelgit. Gelgitler yüzünden günde iki kere havaalanının pistini kullanmak neredeyse imkansız hale geliyor. Genelde göle iniş yapıyormuş hissi veren uçaklar, suları yararak ilerleyip, tekerlerini sert bir zeminle buluşturuyorlar. Kum zeminin çamurlaşması, iniş takımlarına zarar vererek kazalara sebebiyet veriyor. O yüzden bir rivayete göre pilotlar, martının ayak izlerini zeminde görebiliyorlarsa inişin serbest olduğunu düşünüyorlar.

5. Madeira Havaalanı, Portekiz

Görenlerin Uçuş Korkusunu Tetikleyecek En Tehlikeli Havaalanları

Maderia havaalanı, Atlas okyanusu üzerinde yapılmış ve köprüsünü beton direklerin taşıdığı hiç şakası olmayan korku filmlerini andıran bir alandır. Bu havaalanı Portekiz’de yer alıyor. Tecrübeli ve cesur bir pilota denk gelmezseniz okyanusa çakılmanız an meselesidir. Sürekli değişen ve kuvvetli rüzgarlar; bir tarafta dağlar ve diğer tarafta okyanus, uçaklara aman vermiyor. Hava koşulları pilotlara ve yolculara zor zamanlar yaşatıyor. Madeine havaalanı maceraperestler için unutulmaz bir eğlence olabilir; ama eminiz ki o uçakta olmayı istemeyenlerin sayısı oldukça fazladır. Eğer uçak fobiniz varsa siz siz olun seyahat ederken mutlaka havaalanlarına da bir göz atın.

6. Agatti Havaalanı, Hindistan

Hindistan’daki takımadalarının üzerinde inşa edilen Agatti havaalanı, okyanus suları ile dört tarafı çevrilidir. Bu havaalanı o kadar tehlikelidir ki, insanlar arasında “ölüm pisti” olarak anılır. Bu havaalanın dillere desten tehlikesinin sebebi, adanın tamamını kaplıyor olmasıdır. Bu yüzden pilotların kalkış ve inişlerde son derece dikkatli olması gerekiyor. Aksi durumda okyanusa sert bir iniş yapmak kaçınılmaz. Pistin boyu ise oldukça kısa olup sadece 400 metredir. Bu yüzden Agatti havaalanına en profesyonel pilotlar bile inmekte oldukça zorlanıyorlar.

7. Juancho E. Yrausquin Havaalanı, Hollanda

Görenlerin Uçuş Korkusunu Tetikleyecek En Tehlikeli Havaalanları

Görenlerin uçuş korkusunu tetikleyecek dünyanın en tehlikeli havaalanları listemizde rotamızı Hollanda’ya çevirerek, dünyanın en kısa havaalanı pistine sahip olan Juancho E. Yrausquin havaalanını inceleyeceğiz. Pistin uzunluğu sadece 396 metredir. Etrafı yüksek kayalıklarla çevirili olduğu için başarılı iniş ihtimali oldukça düşük görünüyor. Pilotların yapacağı en küçük bir hata, uçağı uçuruma götürebilir. Sadece deneyimli pilotların iniş ve kalkışına izin verildiği yerde, büyük uçakların iniş yapmasına kesinlikle izin verilmiyor. Bu tehlikeli havaalanı eşsiz doğası ve muhteşem plajlara sahip olan Karayıp Adasının turizm açısından gelişimini önemli ölçüde engellemiştir.

8. Sao Paulo Congonhas Havaalanı, Brezilya

Güney Amerika bölgesinin en büyük şehri olan Sao Paulo, Brezilya’nın sanayi merkezi olarak biliniyor. 12 milyonluk nüfusa sahip olan Sao Paulo şehrinin ulaşım trafiğini Sao Paulo Congonhas havaalanı ciddi ölçüde rahatlatıyor. Fakat havaalanının konumu şehir merkezine oldukça yakın olduğu için iniş zorluğu bakımından ilk sıralarda yer alıyor ve bu özelliği sayesinde dünya çapında üne sahip. Pilotlar da havalimanının şehrin merkezinde olmasından oldukça rahatsız, çünkü sesli ortam uçuşlarda inişi ciddi ölçüde zorlaştırıyor.

9. Toncontin Havaalanı, Honduras

Dünyanın en tehlikeli havaalanı olarak geçen Toncontin havaalanı en usta pilotların bile piste inişini zorlaştırıyor. Uçakların piste iniş yapmaları için 45 derecelik bir dönüş yapmaları daha sonra da hızlı ve kontrollü bir şekilde hızlarını düşürmeleri gerekiyor. Toncontin havalimanındaki bu pist uçakların kalkış ve inişleri için oldukça kısa yapılmış. Bu havaalanını tehlikeli kılan ise sadece tek bir pistin olmasıdır. Ayrıca güvensiz olduğu için de pek çok kazaya davetiye çıkarıyor. Honduras’a gitmek isterseniz alternatif ulaşımları denemenizi öneririz.

10. Tioman Havaalanı, Malezya

Görenlerin Uçuş Korkusunu Tetikleyecek En Tehlikeli Havaalanları

Görenlerin uçuş korkusunu tetikleyecek dünyanın en tehlikeli havaalanları listemizde ikinci şansı pilotlara asla vermeyecek olan bir havalimanıyla karşı karşıyayız. Pilotların uçağı dağa doğru yönlendirip son anda keskin bir dönüş ile piste doğru yönelmesi gereken bir havaalanıdır. Bu havaalanının başka bir zorluğu ise, pilotların ilk denemede uçağı yere indirmeleri gerekmektedir. Aksi halde uçağın, pistin sonunda bulunan dağa çarpması kaçınılmaz olacaktır. Eğer uçak korkunuz varsa tatiliniz için uygun uçak biletleri ararken bu havaalanına inecek olan uçakları eleyebilirsiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
7
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!