Dünyada Mutlaka Görmeniz Gereken Popüler Tatil Yerleri

6 dk okuma süresi


8
19 Paylaşım, 8 puan

Yaz aylarının yaklaşması akıllarda tatil planlarının dolaşmasına sebep olur. Bütün yılın yorgunluğu tatilde atılmak istenir. Bu nedenle huzurlu ve dingin bir tatil çoğu kişinin isteğidir. En çok tercih edilen tatil yerleri genellikle ilgi çekici ve güzel bir atmosfere sahip olanlardır. Tatile çıktığınız zaman rahatlıkla kafa dinleyebileceğiniz veya güzelce eğlenebileceğiniz bu yerlerin her biri ayrı güzellikler barındırır. Bazıları balayı için tercih edilirken, bazıları ise her yıl gezi programına dahil edilen yerler olmaktadır. Çoğunlukla tatlı sulara sahip olan bu tatil yerleri gezi yazarlarının ve vlog çekenlerin dikkatlerini fazlasıyla çekmeyi başarırken sadece tatilin tadını çıkarmak isteyenlerin de gözdesi olmaktadır. Dünyada mutlaka görmeniz gereken yorgunluğunuzu atabileceğiniz ve eğlenebileceğiniz en popüler tatil yerleri içeriğimizi sizler için hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Venedik

Dünyada Mutlaka Görmeniz Gereken Popüler Tatil Yerleri

İtalya’nın bir şehri olan Venedik, tarihi ve turistik yerleri ile dikkat çeker. İtalya’da köprülerle birbirlerine bağlanan 118 adanın üzerine kurulu olan Venedik, sanatsal bakımdan oldukça zengindir. 13. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar sanatın ve ticaretin merkezi olan bu şehir, aynı zamanda Antonio Vivaldi’nin de doğduğu yer olarak bilinir. Şehrin tamamının Dünya Mirasları listesinde olması da önemli bir özelliğidir. Dar sokaklarıyla kanallarında gondol turlarıyla Venedik, dünyada görülmeye değer şehirlerin başında gelmektedir. “Kanallar Şehri” olarak da bilinen kentin mutfağını büyük oranda deniz ürünleri oluşturmaktadır. Tatlı olarak olarak ise tiramisu oldukça yaygındır. Eğer sanatsal açıdan tatmin olmak ve sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız Venedik tamamen size uygun bir şehirdir.

2. To Sua Okyanus Çukuru

Turistlerin dikkatini fazlasıyla çekmeyi başaran To Sua Okyanus Çukuru, adeta doğal bir havuz niteliğinde. Volkanik dağların patlaması sonucu lavların oluşturduğu çukurun zamanla suyla dolmasıyla bu eşsiz havuz oluşmuştur. Okyanusya’da bulunan Samoa ülkesi, bu doğal güzelliğe yıllardır ev sahipliği yapmaktadır. Bir çukur içinde masmavi olan berrak suyu sayesinde Samoa’nın adını duyurmayı başaran To Sua, yaklaşık olarak 30 metre derinliğe sahip. Havuzda etrafınızı saran tropik bitkiler güzel bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Resmi dilleri Samoaca ve İngilizce olan bu şehir, yıllardır binlerce turiste kapılarını açmaktadır. Nisan ve Eylül aylarında buraya gezi yapmak en uygunudur. Eğer To Sua’yı sakince bir tatil yapmak için düşünüyorsanız, gayet doğru bir tercih olacaktır.

3. Viyana

Dünyada Mutlaka Görmeniz Gereken Popüler Tatil Yerleri

Avusturya’nın başkenti olan ve gotik yapıları ile zengin olan Viyana, eşsiz bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler için birebirdir. Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olan Viyana, sanatsal bakımdan da zengin olması sebebiyle pek çok deneyimi sizlere yaşatabilir. Dünyanın en çok turist çeken şehri; doğa, tarih, eğlence gibi bir tatilden isteyeceğiniz her şeyi size sunar. Katedrallerden saraylara başınızı çevirdiğiniz her yerde bir tarihi eser görmeniz mümkündür. Zengin mutfağıyla sizi karşılayacak olan Viyana, İtalyan ve Fransız mutfaklarından da izler taşır. Sığır etinin sebzelerle haşlanmasıyla elde edilen Tafelspitz, Avusturya’nın milli yemeklerindendir. Eğer sakin ve kültürel bakımdan zengin bir tatil düşünüyorsanız mutlaka görmeniz gereken tatil yerleri listenizde Viyana yer alması gereken bir şehirdir.

4. Bagan

UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olan Bagan, Mynmar’ın gözde şehirlerinden biridir. İçerisinde binlerce tapınak bulunan Bagan, dünyadaki en iyi gün doğumu manzaralarından birine sahiptir. Düz bir arazinin üzerinde kurulu olan şehirde manzaranın keyfini sürmek için balonlara binebilirsiniz. Bunun yanında UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Bagan’ın eşsiz güzelliğini bisikletle gezerek görebilirsiniz. 2 binin üzerinde tapınak bulunan şehirde görülmesi gerekenler arasında Ananda Tapınak’ı, Dhammayan Gyi Tapınak’ı, Shwezigon Pagoda and Shwesandaw Pagoda yer almaktadır. Doğa güzelliklerinin yanı sıra mutfağı da gelişmiştir. Bu yüzden Mynmar’a özgü lezzetleri tatmadan Bagan’dan ayrılmamalısınız. Balık suyundan yapılmış pirinçli ve erişteli çorba olan Mohinga ve Nga Htamin (balık ve pirinç) tatmanız gereken Mynmar’a özgü yemeklerdir.

5. Monteverde

Dünyada Mutlaka Görmeniz Gereken Popüler Tatil Yerleri

Kosta Rika’nın kuzeyinde bulunan Monteverde doğasıyla görenleri büyülemektedir. Sürdürülebilir ekoturizm için eşsiz bir mekan olan Monteverde, İspanyolca “Yeşil Dağ” anlamına gelmektedir. Adının hakkını veren bölge, bulut ormanı olarak da bilinmektedir. Öyle ki ormanın sislerle kaplanması sizi adeta bulutların içindeymişsiniz gibi hissettirecektir. Dünyadaki en nadir habitatlardan olan bölge, çok sayıda kuşa ve diğer vahşi yaşama ev sahipliği yapan neredeyse el değmemiş cennettir. Müzelerde öğrenebileceğiniz etkileyici bir flora ve fauna yelpazesine bir yürüyüş sırasında tanık olabilirsiniz. Doğal güzelliğinin yanı sıra Monteverde, eğlence ve adrenalin merkezidir. Sakin bir tatil geçirmek isteyenler için yağmur ormanlarında yürüyüş yapmak, heyecan arayanlar içinse zipline, Monteverde’nin size sundukları arasındadır.

6. Luzern

Şehri çevreleyen etkileyici dağlar ve mimariye sahip olan Luzern, güzel manzaralı tatil yerleri arıyorsanız dünyada mutlaka görmeniz gereken popüler şehirler arasına sokmaktadır. İsviçre; Luzern Gölü’nün manzarasından ülkenin tarihine, güzel yemeklerden maceraya ve eğlenceye kadar tatiliniz için arayacağınız her şeyin bulunduğu bir destinasyondur. Büyüleyici Şapel Köprüsü ve bir zamanlar şehri korumuş olan surlarıyla ünlü şehir birçok yerden turist çekmektedir. Şehrin eski beldesinde gezinirken gölünde ve dağlarında ülkenin tarihi ve geleneklerini hissetmeniz mümkündür. Farklı mimariye sahip tarihi binalara bakarken Barok stiline, erken Rönesans Floransa stiline ve Neo-Gotik döneme tanıklık edebilirsiniz. Tasarım ve tarihin bu karışımı Luzern’i İsviçre’nin en güzel şehirlerinden biri yapıyor.

7. Kyoto

Dünyada Mutlaka Görmeniz Gereken Popüler Tatil Yerleri

Anlamı “başkentlerin başkenti” olan Kyoto, Japonya’nın en büyük şehirlerinden biridir. Japonya’nın kültürünü, mimarisini, geleneklerini en iyi şekilde yansıtan Kyoto’yu tatil rotanız olarak belirleyebilirsiniz. 2 binden fazla tapınağıyla Kyoto; parkları, sarayları, tarihi binalarıyla tanınmaktadır. İkinci Dünya Savaşı’nda gerçekleşen borbardımandan kurtulan nadir bölgelerden olmasıyla da önemi büyüktür. Budist ve Şinto tapınakları şehirde görülmesi gereken yerler arasındadır. Sayıca fazla olmaları nedeniyle 3 veya 4 gününüzü ayıracağınız Kyoto tatilinizde tapınaklar gezinizin büyük bir bölümünü oluşturacaktır. Sakura ağaçlarının çevrelediği parklar ve yürüyüş yolları sakin bir tatil geçirmek isteyenleriniz için güzel bir destinasyon sağlayacaktır. Uzak Doğu mutfağının birbirinden lezzetli yiyecekleriyle Kyoto, size eşsiz bir deneyim sunacaktır.

8. Trakai

Trakai, tarihi dokusuyla ve temiz havasıyla doğayla iç içe tatil yapmak isteyenler için en iyi seçeneklerden biridir. Vilkoksnis ve Skaistis gölleri arasında yer alan şehir bir doğa harikası. Trakai Ulusal Parkı, Trakai Kalesi tarihi güzellikleriyle bölgeye turist çekmektedir. Yaz aylarında sıcaklık 24 dereceye kadar çıkmaktadır. Bu nedenle en iyi tatil zamanı bu dönemlerdir. Yazlık evlerin arasından geçerek Trakai bölgesini gezmek mümkündür. Bu gezi sırasında bölgenin havasını içinize çekmek sizi rahatlatacaktır. Gölün içinde yer alan Trakai Kalesi görülmeye değer bir yerdir. Gölün eşsiz manzarasına kano eşliğinde de tanık olabilirsiniz. Yöresel lezzetlerden olan Kibinai, Trakai’de tadılması gereken yiyeceklerdendir. Lor peyniri ya da reçelle doldurulmuş çörek olan Kibinai, Orta Çağ’da Kırım’dan Litvanya’ya göç etmiş bir grup tarafından Trakai bölgesinde yapılmaya başlanmıştır.

9. Reykjavik

Yepyeşil doğasıyla Reykjavik, tatil destinasyonu arayanların vazgeçilmez yerlerinden biridir. Nüfus yoğunluğunun düşük olduğu şehirde, sizi doğa karşılamaktadır. Temmuz ayı nemin düşük sıcaklığın yüksek olduğu bir dönemdir. Bu nedenle tatil planınızı Temmuz ayına denk gelecek şekilde yapmanız daha iyi olacaktır. İzlanda mutfağının büyük çoğunluğunu balık oluşturmaktadır. Ulusal tatlılarından olan Randalin, krema ve tuzsuz peynirle karıştırılmış çilek “Skyr” meşhur tatlılarındandır. Doğal ürünlerin büyük oranda kullanıldığı ülkede küçük baş hayvancılık da gelişmiştir. Jeotermal kaplıca olan Blue Lagoon, Reykjavik’te görülmesi gereken yerlerden biridir. Hallgrimskirkja, İskandinav mitolojisinden fırlamış gibi hissettiren görkemli yapısıyla ve mimarisiyle görülmeye değer bir başka yerdir.

10. Dubrovnik

Dünyada Mutlaka Görmeniz Gereken Popüler Tatil Yerleri

Adriyatik Denizi sahilinde bulunan Dubrovnik, Hırvatistan’ın en çok turist çeken şehirlerindendir. Orta Çağ zamanlarından kalma bir görüntüye sahip olan popüler şehir, dünyada mutlaka görmeniz gereken en ihtişamlı tatil yerleri arasındadır. Surlarla çevrili tarihi şehir, plajıyla ve botanik bahçeleriyle ünlü Lokrum Adası’nı da içinde barındırmaktadır. Eski adı “Ragusa” olan şehir, Game of Thrones dizisine de ev sahipliği yapmıştır. Dar sokaklarıyla, tarihi dokusuyla, eski yapılarıyla ünlü Dubrovnik, tatilinizi bir tarih turuna çevirmek için iyi bir sebeptir. Old Town, Franciscan Manastırı ve Müzesi, Dubrovnik Surları ve Teleferiği mutlaka görümeniz gereken yerler arasındadır. Sahil kesiminde yer alması nedeniyle Dubrovnik’in yemek kültürü deniz ürünlerini büyük oranda barındırmaktadır. Zengin bir mutfağa sahip olan şehirde Hırvat köftesi olan “Cevapi” denemeniz gereken lezzetlerdendir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!