Dünyada Mutlaka Görmeniz Gereken Popüler Tatil Yerleri

4 dk okuma süresi


7

Dünyada insanlar tarafından en çok tercih edilen tatil yerleri genellikle ilgi çekici ve güzel bir atmosfere sahip olanlardır. Tatile çıktığınız zaman rahatlıkla kafa dinleyebileceğiniz veya güzelce eğlenebileceğiniz bu yerlerin her biri ayrı güzellikler barındırıyor. Bazıları balayı için tercih edilirken, bazıları ise her yıl gezi programına dahil edilen yerler oluyor. Çoğunlukla tatlı sulara sahip olan bu tatil yerleri gezi yazarlarının ve vlog çekenlerin dikkatlerini fazlasıyla çekmeyi başarıyor. Şimdi gelin popüler tatil yerleri listemize bir göz atalım.

1. Maldivler

Popüler Tatil Yerleri

Özellikle balayı tatiline çıkmayı düşünenlerin tercih ettiği Maldivler, Hindistan’ın kuzeyinde yer alır. Maldivler’de konuşulan resmi dil Dhivehi dilidir. En çok konuşulan ikinci dil ise İngilizcedir. Maldivlilerin dini inanç konusunda çoğunluğu Müslümandır. Eğer Maldivler’i ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, en uygun dönem Nisan-Mayıs aylarıdır. Maldivler’de kiralayacağınız odada uyandığınızda o sonsuz görünen deniz manzarası ile karşılaştığınız an büyülendiğinizi ve harika bir tatil geçirdiğinizi hissediyorsunuz. Maldivlere ilk gittiğiniz zaman halk tarafından karşılanırsınız. Bu olay insanı özel hissettirmekle kalmıyor aynı zamanda harika bir tatilin başlangıcına tanıklık ediyorsunuz. Eğer tatil seçiminizi Maldivler’den yana kullanıyorsanız, harika bir seçim yapmışsınız demektir.

2. Venedik

Popüler Tatil Yerleri

Tarihi ve turistik yerleri ile dikkat çeken Venedik, İtalya’nın bir şehridir. Resmi dili İtalyanca olan şehirde ikinci dil olarak İngilizce konuşulmaktadır. İtalya’da köprülerle birbirlerine bağlanan 118 adanın üzerine kurulu olan Venedik, sanatsal bakımdan oldukça zengindir. 13. yüzyıldan 17. yüzyıla kadar sanatın ve ticaretin merkezi olan bu şehir, aynı zamanda Antonio Vivaldi’nin de doğduğu yer olarak bilinir. Oldukça önemli olan özelliği ise şehrin tamamının Dünya Mirasları listesinde olmasıdır. Eğer sanatsal açıdan tatmin olmak ve sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız, Venedik tamamen size uygun bir şehirdir.

3. To Sua Okyanus Çukuru

Popüler Tatil Yerleri

Turistlerin dikkatini fazlası ile çekmeyi başaran To Sua Okyanus Çukuru, adeta doğal bir havuz niteliğinde! Okyanusya’da bulunan Samoa ülkesi, bu doğal güzelliğe yıllardır ev sahipliği ediyor. Bir çukur içinde masmavi olan berrak suyu sayesinde Samoa’nın adını duyurmayı başaran To Sua, yaklaşık olarak 30 metre bir derinliğe sahip. Resmi dilleri Samoaca ve İngilizce olan bu şehir, yıllardır binlerce turiste kapılarını açmakta. Havuzda iken etrafınızı tropik bitkiler sarıyor ve güzel bir deneyim elde ediyorsunuz. Eğer To Sua’yı sakince bir tatil yapmak için düşünüyorsanız, gayet doğru bir tercih olacaktır.

4. Ayvalık

Popüler Tatil Yerleri

Türkiye’de Balıkesir şehrinin Ege Bölgesi kıyısında yer alan bölgesinde Ayvalık İlçesi, yıl boyunca binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. 2018 yılından itibaren daha da fazlalaşan turist toplulukları tatillerini yaptıktan sonra gayet memnun bir şekilde evlerine dönüyorlar. Geçmişin izlerini halen yaşatan Ayvalık ilçesinde resmi dil olarak Türkçe konuşuluyor. Huzur dolu havası ile güzel bir tatil geçirebilir ve kafanızı dinlendirebilirsiniz.

5. Barselona

En İyi Tatil Merkezleri

Planlı ve düzenli bir oluşuma sahip olduğu bilinen İspanya’nın en büyük ikinci kenti Barselona sokakları, mimari oluşumu ve sokak hayatı ile her yıl binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Barselona’da resmi diller Katalanca ve İspanyolcadır. Eğer şehirden uzaklaşmadan bir tatil istiyorsanız, Barselona size göre uygun olacak bir şehirdir.

6. Bodrum

En İyi Tatil Merkezleri

Türkiye’nin Muğla ilçesine bağlı olan Bodrum, yıllardır turistlerin gözdesi olmayı ve adeta kendine aşık etmeyi başarıyor. Kendisine nice şiirler, şarkılar yazılmış olan Bodrum, Türkiye’nin en popüler tatil yerlerinden birisidir. Resmi dil olarak Türkçe kullanılsa da çok sayıda yabancı turisti barındırdığından İngilizce dili yaygınlaşmış durumda. Oldukça zengin olan festivalleri ve eğlenceli gece hayatı ile zihinlere kazınan bir tatil yaşatıyor. Tarihi Antik Çağ’a dayanan Bodrum, milattan önce “Halikarnassos” diye anılıyordu. Bodrum’da bulunan ve Dünyanın 7 Harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi dikkatleri üzerine çekiyor. Eğlenceli bir tatil geçirmek istiyorsanız ve yorulmayı göze alıyorsanız sizin için uygun bir tatildir.

7. Hawaii

Popüler Ülkeler

ABD’nin bir eyaleti olan Hawaii, anakaradan 3700 km uzaklıkta olan bir adalar grubudur. Nüfusu yaklaşık 1,42 milyon olan bu adalar grubu, yıllardır milyonlarca turisti kendine çekmeyi başarıyor. İngilizce ve Polinezya dili Hawaii’nin resmi dilidir. İlginç olan ise ABD’nin bir eyaleti olmasına rağmen bayrağında Birleşik Krallığın bayrağı bulunmasıdır. Berrak denizi ve kumsalı ile sahil, turistlerle dolup taşıyor ve güzel bir tatil ortamı oluşuyor. Tatil zamanı gelmiş ise kesinlikle seçiminizi Hawaii’den yana kullanabilirsiniz.

8. Viyana

En İyi Tatil Yerleri

Avusturya’nın başkenti olan ve gotik yapıları ile zengin olan Viyana, eşsiz bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler için birebir. Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olan Viyana, sanatsal bakımdan da zengin olması sebebiyle pek çok deneyimi sizlere yaşatabiliyor. Eğer sakin ve kültürel bakımdan zengin bir tatil düşünüyorsanız, mutlaka görmeniz gereken tatil yerleri listenize eklemeniz gerekiyor.

9. Bahamalar

Tatiller İçin Bahamalar

Amerika ülkelerinden birisi olan Bahamalar’ın resmi dili İngilizcedir. Harika denizi ve kumsalı ile insanların adeta içini ısıtan bir atmosfere sahip. Bahama’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, yaz ayları kesinlikle bunun için uygun olacaktır. Sıcak havası ve harika denizi ile güzel bir tatil deneyimi yaşatabilecek olan Bahamalar, listenize eklemeniz için uygun bir seçim.

10. Prag

Popüler Tatil Yerleri

Altın şehir olarak nitelendirilen Prag, tatil için uygun yerlerden bir diğeridir. Asıl ismi “Praha” olan bu şehir, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olup mimarisi ile öne çıkmaktadır. Avrupai havayı kesinlikle hissedecek olacağınız bu şehir, kültürel bakımdan sizi doyuracak niteliktedir. Eğer kültürel bakımdan zengin ve şehir içi tatil düşünüyorsanız, Prag’ı listenize eklememeniz için bir sebep kalmıyor.

Ayrıca dikkatinizi çekeceğini düşündüğümüz, Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler Listesi‘ne göz atabilirsiniz.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen üye girişi yapın!