Görenleri Şaşırtacak Kadar İlginç Mezar Taşları Olan Kişiler

5 dk okuma süresi


13
12 Paylaşım, 13 puan

Yaşadıkları zamanlarda dönemin insanları tarafından tanınan, sevilen ve eleştirilen birçok ünlü olmuştur. Öldükleri zaman bazıları bizi şaşırttı, bazıları bize birçok şey sorgulattı, bazıları ise bugün toplumumuzda bizi hâlâ etkilemektedir. Bununla birlikte kimi ünlüler öldükten sonra sahip oldukları mezar taşları ile anılmaktadır. Sizler için hazırladığımız, dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan ünlülerin mezar taşlarını ve onların anıtlarını bu kadar benzersiz kılan şeyleri araştırdık. Görenleri şaşırtacak kadar ilginç mezar taşları olan kişiler listemizde kimler var, gelin birlikte inceleyelim. Keyifli okumalar!

1. Jim Morrison

Görenleri Şaşırtacak Kadar İlginç Mezar Taşları Olan Kişiler

The Doors gurubunun baş vokalisti olarak tanınan Jim Morrison, yaşamı boyunca birçok müzikseverin kalbini kazanmıştır. Jim genellikle sahneye alkollü çıkmıştır. Aynı zamanda alkol bağımlılığı olduğu bilinen Jim, öldüğü zaman otopsi yapılmadığı için ölümünün asıl sebebi bilinmemektedir. Bununla birlikte o dönemde ölüm nedeninin kalp yetmezliği olduğu belirtilmiştir. Paris’te bir apartman dairesinde küvette ölü olarak bulunmuştur. Öldüğünde 27 yaşında olan Jim’in mezarı Paris’te, Lachaise Mezarlığı’nda bulunmaktadır. Geçen yıllardan günümüze kadar birçok kez farklı mezar taşı ve anıt plaketler mezarına yerleştirilmiştir.

2. Princess Diana

Görenleri şaşırtacak kadar ilginç Mezar taşları olan kişilerden biri olan Prenses Diana’nın ölümü dünyayı sarsmıştır. Paris’te paparazzilerin sebep olduğu düşünülen bir trafik kazası sonucunda henüz 36 yaşındayken 1997’de hayatını kaybetmiştir. O kazadan tek sağ kurtulan kişi Diana’nın koruması Trevor Rees Jones’dur. Prenses Diana’nın ölümünün bir suikast olma olasılığı düşünülse de buna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Cesedi şu an İngiltere’de Spencer ailesinin Northhampshire’daki malikânesinde bulunmaktadır. Anıtı, Round Oval adı verilen gölün ortasındaki bir adada yatmaktadır. Mezarı ve mezar taşı olmayan Galler Prensesi’ne adanmış bir tapınak ve burada büyük bir vazo bulunmaktadır.

3. Elvis Presley

Görenleri Şaşırtacak Kadar İlginç Mezar Taşları Olan Kişiler

Görenleri şaşırtacak kadar ilginç mezar taşları olan kişiler içerisine giren ünlü Elvis Araon Presley, hem şarkıcı hem de oyuncudur. Rock’n Roll’un kralı olarak tanınan Presley iki tane mezar yerine sahiptir. Yaşamının son dönemlerinde Kral obeziteye yakalanmıştır. Son konserinden sonra 16 Ağustos 1977’de, adli tıp açıklamasına göre kalp yetmezliğinden hayatını kaybetmiştir. Aynı zamanda aşırı dozda reçeteli bir ilaçtan öldüğü ya da ailesinin onun asıl ölüm nedenini sakladıkları düşünülmektedir. İlk olarak, Tennessee eyaletindeki Memphis kentinde bulunan Forest Hills Mezarlığı’na gömülmüştür. Burada annesi Gladys’in yanında iki ay gömülü kaldıktan sonra Graceland’deki evine defnedilmiştir.

4. Sir Isaac Newton

Muhtemelen görenleri şaşırtacak kadar ilginç mezar taşları olan kişiler listemizden en eskisi ünlü İngiliz fizikçi, mucit, matematikçi, astronom, teolog ve filozof olan Sir Isaac Newton. Hareket yasalarını formüle etmekle ve yer çekimi kavramını keşfetmekle tanınmıştır. Bugün sahip olduğumuz dünyayı anlama ve düşünme şeklimizde büyük bir etki yaratmıştır. Newton, eleştirilme ve yadırganma korkusuyla buluşlarını düşündükten yıllar sonra yayınladığı düşünülmektedir. İnsanlığa katkıda bulunan uzun bir yaşamın ardından Sir Isaac Newton, 31 Mart 1727’de, 84 yaşında hayatını kaybetmiştir. Vücudu Westminster Abbey’de gömülü bulunmaktadır. Ziyaretçiler hâlâ buraya gelip Newton’u anıtında ziyaret etmektedir.

5. Bob Marley

Görenleri Şaşırtacak Kadar İlginç Mezar Taşları Olan Kişiler

Jamaika’lı sanatçı ve söz yazarı Bob Marley, reggae tarzı müziği ve her yönden iyi vakit geçirme yeteneği ile tanınmıştır. 1977 yılında futbol oynarken ayak başparmağında oluşan bir yaradan dolayı kötü huylu bir cilt kanserine yakalanmıştır. Dört yıllık savaştan sonra kanserin beynine yayılmasıyla ve hızla kötüleşmesi sonucu maalesef çok genç yaşta hayatını kaybetmiştir. Bob Marley, ölümünden sonra memleketi olan Jamaika’daki, hükümetin 6 Şubat’ta ulusal bayram olarak doğum gününü yaptığı kasabaya gömülmüştür. Dünyanın her yerinden her yıl gelen hayranları, evinin yakınında gömülü cesedinin bulunduğu anıtın yakınında düzenlenen yıllık bir müzik festivaliyle Marley’i anmaktadır.

6. Cindy Walker

Görenleri şaşırtacak kadar ilginç mezar taşları olan kişiler arasından olan bir şarkıcı ve söz yazarı olarak tanınan Cindy Walker, çeşitli yetenekli müzisyenler tarafından seslendirilen birçok liste başı hit şarkılara sahiptir. Ölümünden birkaç hafta önce hastalanmıştır. Uzun bir hayat yaşamış olan Walker 23 Mart 2006 yılında 87 yaşında Teksas’ta bulunan, Mexia’daki Parkview Bölge Hastanesinde hayatını kaybetmiştir. Mexia Şehri Mezarlığı’na defnedilmiştir. Ailesi, Walker’ın çalışmalarını onurlandırmak adına özel olarak tasarlanmış bir mezar taşı heykeli yaptırmıştır. Bu anıt heykel, büyük ve pembe renkte granit bir gitardır. Aynı zamanda orada adının yazılı olduğu bir bank bulunmaktadır.

7. Harry Houdini

Görenleri Şaşırtacak Kadar İlginç Mezar Taşları Olan Kişiler

Macar asıllı Amerikalı illüzyonisttir. Asıl adı Erik Weisz olup özellikle, bağlı durumda girdiği kilitli bir sandıktan kurtulma numarasıyla, izleyiciler için sergilediği inanılmaz akrobatik hareketler ve illüzyonlarla tanınmaktadır. Apandisit tanısı ile hastaneye kaldırıldıktan bir hafta sonra sevenlerini şaşkın bırakarak, 31 Ekim 1927’de 52 yaşında vefat etmiştir. Resmi ölüm nedeni patlayan apandisitin yol açtığı karın zarı iltihaplanmasıdır. New York, Glendale’daki Machpelah Mezarlığı’nda bulunmaktadır. Anıtını bu kadar eşsiz kılan şey, cenazesi sırasında mezarının Amerikan Büyücüler Derneği üyeleri tarafından kazınmış olmasıdır. Daha sonra, 1927’de mezarına bir Houdini büstü eklenmiştir.

8. Oscar Wilde

İrlandalı oyun yazarı, romancı, kısa öykücü ve şair olan Oscar Wilde, iğneleyici üslubu ile Victoria dönemi Büyük Biritanya’sının en başarılı ve ünlü yazarları arasına girmiştir. Eş cinsel ilişki suçundan yargılanan Wilde ahlaksızlık suçlamasıyla tutuklanmıştır. İki yıl hapis cezasına çarptırılan Wilde’a hapis hayatı hiç iyi gelmemiştir. Wilde, 30 Kasım 1990 yılında 46 yaşında menenjitten hayatını kaybetmiştir. İlk olarak Cimetiera de Bagneur mezarlığına defnedilmiş sonra Paris’te bulunan ünlü Pere Lachaise’e taşınmıştır. Sir Jacob Epstein tarafından tasarlanmış olan üzerinde erkek melekler bulunan mezar taşının altında yatmaktadır. Mezarı, günümüzde hâlâ hayranları tarafından öpücüklerle kaplanmıştır.

9. Jimi Hendrix

Asıl adı Johnny Allen Hendrix olan Amerikan gitarist, söz yazarı ve şarkıcı Hendrix, rock tarihinin en etkili müzisyenlerinden biri olup öncelikle İngiltere’de tanınmıştır. 1967’deki Monterey Pop Festival’inde assolist olmuştur. Şarkıcı tüm kariyeri boyunca müziğiyle dünyaya ilham vermiştir. Genç şarkıcı, 27 yaşında zamansız bir şekilde vefat etmiştir. Ölümünün gerçek nedenini açıkça belirleyecek yeterli kanıt bulunamayan Hendrix’in ölümü günümüzde hâlâ konuşulmaktadır. Adli tıp görevlileri sarhoşken kendi kusmuğuyla boğularak öldüğüne karar vermiştir. Ölümünden sonra annesinin mezarına gömülmüş ve cesedi, Washington Renton’daki Greenwood Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

10. Charlie Chaplin

Görenleri Şaşırtacak Kadar İlginç Mezar Taşları Olan Kişiler

Görenleri şaşırtacak kadar ilginç mezar taşları olan kişiler listemizin bir diğer eski ünlüsü olan Sir Charles Spencer Chaplin, herkesin tanıdığı sessiz film yıldızıdır. Chaplin, 75 yıllık zamana meydan okuyan kariyeriyle o dönemde eğlence alanında dünyayı kasıp kavurmuştur. 1970’lerde, Chaplin sağlığı kötüye gitmeye başlamıştır. Aynı zamanda o yıllarda birkaç felç geçirmiştir. Bir süre sonra ona 7/24 bakacak birine ihtiyaç duyacak hale gelmiştir. 1977 Noel sabahı Chaplin uykusunda son bir felç geçirdikten sonra vefat etmiştir. Gömüldükten sonra cesedi çalınmıştır. Kurtarıldıktan sonra aynı mezarlıkta yeniden gömülmüştür. Bedeni günümüzde İsviçre’de bulunan Corsier sur Vevey’de bulunmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!