27 Yaş Laneti: Gençliklerinin Baharında Hayata Veda Eden Müzisyenler

6 dk okuma süresi


1
14 Paylaşım, 1 puan

Bazı yerlerde 27’ler Kulübü olarak da adı geçen lanet, 27 yaşında hayatını kaybeden yetenekli sanatçıları kapsıyor. Bu sanatçılar müzikleri, hayatları ve trajik ölümleri ile dünyaya adlarını duyurdular. Çoğunlukla 70’li yıllara denk gelen ve 90’lara kadar uzanan bu sanatçıların hepsinin yaşamı da talihsiz ve beklenmedik olaylar ile tam 27 yaşlarında sonlandı. Birkaçı birbirini hiç tanımasa bile aynı kadere sahiptiler. Bir anda şöhrete ulaşmaları ve bununla başa çıkamayışları onları bu sona doğru itmişti. Henüz gençliklerinin baharında 27 yaş laneti ile tanışıp hayata veda eden müzisyenler, eserleriyle herkesin hayatına dokundular. Dönemlerinde çok hızlı yükselerek zirveye ulaşan ve talihsiz hayatlarıyla da yaşama veda ederek listemizde yerini alan, bir daha gelmeyecek bu yeteneklerin hayatlarını ve ölümlerini sunuyoruz.

1. Robert Johnson

27 Yaş Laneti: Gençliklerinin Baharında Hayata Veda Eden Müzisyenler

Gençliklerinin baharında hayata veda eden müzisyenler arasında 27 yaş laneti olayını başlattığından habersiz olan Robert Johnson, klasik blues sanatçılarından biridir. Robert Johnson’ın çocukluğundan kalma bir hasar nedeniyle bir gözünde kör denecek kadar görme kaybı vardı. Henüz 16 yaşında olan karısı doğum sırasında hayatını kaybetti ve o zamandan itibaren Robert, kendini blues müziğine adadı. Robert Johnson’ın gitarının kimsenin bilmediği farklı bir akordu vardı. Bunu kimseye söylemediği ve kimsede onu gitarını akort ederken görmediği için bir efsane yayılmaya başladı. Efsaneye göre bir gece yarısı şeytanla karşılaşmış ve şeytan onun ruhu karşılığında gitarının akordunu hiç bilinmeyen farklı bir şekilde yapıp geri vermişti. Bu nedenle şeytanla ilgili şarkıları da bu karşılaşmaya yorumlanır. 1938 yılında gittiği bir barda mekanın sahibinin karısına asılınca barın sahibi ona zehirli içki göndererek ölümüne sebep olmuştur.

2. Brian Jones

Lewis Brian Hopkins Jones, The Rolling Stones grubunun kurucularındandır. The Rolling Stones’un 60’lar ve 70’ler tarzının hüküm sürdüğü ve grubun yükseldiği dönemlerde üyelerinden biriydi. Gitar, armonika, sitar ve marimba gibi enstrümanları çalabiliyordu. Söz yazarlığı da yapıyor ve grubun daha çok blues kariyerinde ilerlemesini destekliyordu. Ancak Mick Jagger ve Keith Richards’ın rock roll müziği tarzlarıyla anlaşamıyordu. 1969 yılına kadar The Rolling Stones üyesi olan gitarist Brian Jones, gruptan ayrılmasından yaklaşık 1 ay kadar sonra havuzunda ölü olarak bulundu. 27 yaşındaki ölümlere katılan Brian’ın vücudunda yüksek dozda uyuşturucu madde bulunuyordu. Sanatçının gizemli ölümünün, intihar mı yoksa cinayet mi olduğu halen birçok kişi tarafından belirsiz bir konudur.

3. Jacob Miller

27 Yaş Laneti: Gençliklerinin Baharında Hayata Veda Eden Müzisyenler

Reggae müziğinde büyük bir yere sahip olan Jamaikalı sanatçıdır. Jamaika’da ortaya çıkan Rastafari dinine mensuptu. Bob Marley’in de inandığı din olan Rastafari rasta saç stili, esrar gibi farklı birçok kuralı içinde barındırır. Zaten bu dine ait ilahilerde reggae müziğinin temelini oluşturur. Jacob Miller, ilk kaydını ve şarkılarını kendi ismi ile yapmıştı. Bir süre solo müzik yapmaya devam eden Jacob Miller, sonrasında Inner Circle adında bir gruba katıldı. Bu grupla çok büyük bir yükseliş yakaladı. Rockers filminde de şarkı söylediği bir rol sahibi oldu. Reggae müziğinin zirvesinde bir kariyer başarısına ulaşan Jacob Miller, 1980 yılında talihsiz bir trafik kazasıyla hayata gözlerini yumdu.

4. Alan Wilson

Blues müzik tarzında eserler ortaya çıkaran Canned Heat grubunun üyesi olan Alan Wilson, bu grubun kurucularındandır. Grupta mızıka, gitar çalmanın yanı sıra şarkı besteleri ve solistlik de yapıyordu. Aynı zamanda Canned Heat efsanevi Woodstock Festivali’nde de yer alan gruplardan biridir. Boston Üniversitesi müzik bölümü mezunu olan Wilson, içine kapanık bir kişiliğe sahipti. Ayrıca depresyon ve bunalım dolu bir hayatı vardı. Kendine özgü sesi, müziği, gitarı ve Kör Baykuş lakabıyla anılan blues sanatçısının 1970 yılında aşırı dozda uyuşturucu nedeniyle 27 yaşında hayatı sona erdi. Bazı kişilerce aslında uyuşturucu kullanmıyordu ve bu şekilde de intihar etmişti.

5. Jimi Hendrix

27 Yaş Laneti: Gençliklerinin Baharında Hayata Veda Eden Müzisyenler

Henüz 14 yaşındayken klasik gitarı eline alan Johnny Allen Hendrix, daha sonra babasının ona aldığı ikinci el elektro gitarı kendisi öğrenerek gitaristliğe adım attı. Okulda gördüğü ırkçı davranışlar ve içindeki müzik tutkusuyla liseyi yarıda bıraktı. Hırsızlıkla suçlandı, Amerikan Ordusu’na katılıp uyum sağlayamadığı için ayrıldı. Farklı gruplarda çalmaya başlayan sanatçı, The Jimi Hendrix Experience grubunu kurarak üne kavuştu. Grup dağıldıktan sonra Woodstock Festivali’ne de katılan Gypsy Sun and Rainbows grubunu kurdu. Ağzıyla gitar çalması, gitarını sahnede ateşe vermesi gibi şovlarıyla, uzun karmaşık sololarıyla ve Hey Joe şarkısıyla popüler olan solak gitarist Hendrix, 1970 yılında İngiltere’deki bir otel odasında hayatını kaybetti. Bir çeşit uyku getirici ve sakinleştirici ağır bir ilacı fazla doz almasıyla bayılıp, baygın halde kusmuş ve kusmuğunda boğulmuştu.

6. Janis Joplin

Renkli tarzı ve gülümsemesiyle hatırlayacağımız Janis Joplin, tüm zamanların en güçlü psikedelik rock ve blues sanatçılarından biridir. Joplin henüz 18 yaşlarında Teksas’taki kulüplerde sahneye çıkmaya başladı. Okula başladıysa bile daha sonraları okulu bırakarak kendini tamamen blues müziğine verdi. Okulu bıraktığı yıl hippilere katılan Janis, alkol ve amfetamin kullanmaya başladı. Okuluna tekrar geri döndü ama aklı hep blues müzikteydi. Daha sonra Big Brother and the Holding Company grubunun solisti olarak adını duyurdu ve Cheap Thrills albümü ile çok hızlı bir başarı yakaladı. Fakat bu başarı yanında alkol ve madde kullanımını da getirdi ve gün geçtikçe daha da arttı. Grubun dağılmasıyla Janis, tek başına yoluna devam ederek Woodstock Festivali’ne katıldı. Kendini eroine veren Janis Joplin, bu lanetten kurtulmak istedi. Temiz bir şekilde yeniden grup kurarak başarısını tekrar yakalamaya çalıştı. Ancak Landmark Motor Hotel’de yüksek dozda eroin nedeniyle hayatını kaybetti. Geriye ise hiç unutulmayacak şarkıları kaldı.

7. Jim Morrison

27 Yaş Laneti: Gençliklerinin Baharında Hayata Veda Eden Müzisyenler

Asıl adı James Douglas Morrison olan Jim, blues müziğinde çok önemli bir yere sahip olan The Doors grubunun vokalisti ve söz yazarıdır. Asker bir babanın çocuğu olarak çok sert ve disiplinli bir ailede büyümüştü. Şarkıları ve psikedelik blues rock kariyeri dışında Jim Morrison, aynı zamanda bir şairdi ve sinemaya da yeteneği vardı. Üniversite zamanlarında çok bilinmeyen bir filmde rol almıştı. Tanrılar, Yeni Yaratıklar adlı tüm şiirlerinin toplandığı bir kitabı da olan Morrison, sahnede iki kere tutuklanma olayı yaşadı. Jim Morrison’ı en çok etkileyen ve belki de çoğu şarkısına referans olan bir olaya çocuk yaşta şahit olmuştu. Bu olay; bir kamyon kazasında yola saçılan Kızılderililerin ölümlerine rastlamasıydı. Olayı yakından görmemesine ve henüz bir çocuk olmasına rağmen onu çok etkilemişti. Bunu ölümü ve korkuyu ilk keşfettiği an olarak belirtir. Hatta oradaki Kızılderililerin ruhlarını kendi ruhunda taşıdığını bile düşünür. Jim Morrison, 1971 yılında aşırı alkol ve buna bağlı kalp krizinden hayatını kaybetti.

8. Kurt Cobain

Kurt Donald Cobain, 90’larda zirve yapan grunge rock müziğinin asi çocuğu ve Nirvana grubunun solistidir. Bunalımlı sesi ve hırkasıyla tanıdığımız Kurt, Nirvana’nın Nevermind albümü ve Smells Like Teen Spirit şarkısıyla yükseldi. Erken yaşta uyuşturucuyla tanışması, alkol ve şöhret onun zaten acı dolu hayatını sona doğru sürükledi. Kurt Cobain, okulda başarısız olunca annesi onu evden kovmuştu. Kazandığı askeri denizcilik okulunun bursunu da reddedip farklı gruplarda çalmaya başladı. Kurt, devamlı olarak mide ağrıları çekiyor ve narkolepsi hastalığıyla başa çıkmaya çalışıyordu. Bunun için ise eroine başvuruyordu. Hayatında, sahnede sinir krizleri, sahne arkasında uyuyakalmalar ve hayran kitlesine karşı rahatsızlık duymalar yer almaya başladı. Çocuğu için kendini toparlamaya ve tedavi olmaya karar verdi. Hayatında müziğini ve kızını her şeyden çok seviyordu. Ama yine de kendini pompalı tüfekle intihar etmekten kurtaramadı. Ölümünden geriye intihar mektubu, kızı, polis soruşturmaları, eşi Courtney Love için suçlamalar, belgeseller ve şarkıları kaldı.

9. Kristen Pfaff

Hole grubunun basçısı olarak adını duyuran Kristen Pfaff, üniversite yıllarında piyano ve çello çalıyordu. Daha sonra arkadaşlarıyla birlikte Janitor Joe adlı bir grup kurdu. Ancak Courtney Love ve Eric Erlandson’ın ısrarı üzerine Hole grubuna katıldı. Bazı kaynaklarda Kristen Pfaff’ın Courtney Love ve son dönemlerde de sevgilisi ve grubun gitaristi Eric Erlandson ile anlaşamadığı şeklinde geçer. Kurt Cobain ile yakın arkadaştı ve ölümünden sonra kendi hayatını da aynı şekilde kaybetmekten şüphe duymaya başladı. Gençliklerinin baharında, yeteneğinin zirvesinde hayata veda eden müzisyenler sırasına girip de 27 yaş laneti içinde yerini almaktan korkuyordu. Çünkü o da uyuşturucu ve alkol dolu bir hayatın içindeydi. Temiz bir başlangıç için Minneapolis’e dönerek eski grubu Janitor Joe’a katılmaya karar verdi. Fakat korktuğu gibi Kurt Cobain ile aynı yıl 1994’te banyo küvetinde ölü bulunan Pfaff, aşırı dozda eroin sebebiyle hayatını kaybetti.

10. Amy Winehouse

27 Yaş Laneti: Gençliklerinin Baharında Hayata Veda Eden Müzisyenler

Dövmeleri ve kabarık saçlarıyla özdeşleşmiş Amy, RnB ve caz müziğini dünyaya sevdiren ve son albümü Back to Black ile müzik tarihinin en büyük başarısını yakalayan isimlerdendir. Amy Winehouse, aykırı davranışları ve şarkılarına rağmen çok duygusal ve çekingen bir insandı. Eski eşi Blake Fielder-Civil, onu uyuşturucuya alıştırdı. Amy, eşi ile birlikte devamlı medyada kötü bir şekilde gözükme, kendine zarar verme gibi olaylar sarmalının içine girdi. Öyle ki çok güçlü bir sese sahip olmasına rağmen bu dönemde sahnede şarkı bile söyleyemiyordu. Ayrıca bulimia hastalığı ile de başa çıkmaya çalışıyordu. Boşanmadan sonra Amy, rehabilitasyona başlayarak alkolü ve madde kullanımını bıraktı. Bu süreçte iyi gitmesine rağmen bir gün çok fazla miktarda alkol almasıyla zaten zayıf olan bağışıklık sistemi buna dayanamayarak komaya girdi. 2011’de kendi evindeki ölümü ile 27 yaş lanetinin son kurbanı oldu. Benzersiz sesi ve temiz kalbi diğer 27’li yetenekler ile birlikte yaşamaya devam ediyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!