Görenleri Kendine Aşık Eden En Güzel Mutfak Tasarımları

4 dk okuma süresi


10
12 Paylaşım, 10 puan

Mutfak, her daim enfes kokuların yükseldiği, içinde en çok zaman geçirilen yerdir. Gün boyu girip çıkılan ve bazen fırından yeni çıkmış bir yemeğin, bazen de dumanı üstünde bir kahvenin kokusunu barındıran mutfaklar tasarımlarıyla da göz doldururlar. Evinizdeki bu vazgeçilmez köşe yıllar boyu birçok tarz ve tasarımla donatılmış, birbirinden güzel dekorasyon fikri ile durmadan yenilenmiştir. Burada görenleri kendine aşık eden, her detayıyla insanın adeta içinden çıkmak istemeyeceği en güzel mutfak tasarımları ve konseptlerini derledik. Keyifli okumalar!

1. Ahşap, Klasik Tasarımlı Mutfaklar

Görenleri Kendine Aşık Eden En Güzel Mutfak Tasarımları

Yüzyıllar boyu evlerin her köşesinde sıkça kullanılmış ve mutfak dolabı, mutfak masası gibi daha birçok unsurun temel materyali olarak kullanılmakta olan ahşap, muhtemelen hiçbir zaman eskimeyecek olan vazgeçilmez bir dokuya sahip. Güçlü ve kullanışlı yapısıyla 90’lı yıllardaki popülerliğinden 2020’de dahi hiçbir şey kaybetmemekte; çünkü dekoratif detaylara gösterdiği uyumla ahşap, mutfakta hâlâ klasik tasarımın gözdesi konumunda. Doğru aydınlatma tercihleri ve çelik ankastre tercihleriyle donatılmış bu “country” tarzı mutfak, sıcak bir stile sahip oluşuyla dikkatinizi cezbedebilir.

2. Renkli, Enerjik Tasarımlı Mutfaklar

Mutfakta kahverengi, siyah ve beyaz tonların ağırlığından kurtulmuş, nötr renklerin üzerine tercih edilmiş renkli mutfaklar eğlenceli bir mekân fırsatı sunmakta. Popülaritesi gitgide artan renkli mutfak tasarımları, iç mimarların nötr tonlar üzerine kullandıkları dikkat çekici renkler ve basit ancak etkili dizaynlarıyla farklı olmayı başarıyorlar. Çelik detayların da sabitlenişi ile göz dolduran akrilik lake mutfak dolabı, aynı zamanda parlak olan yapısıyla da ışığı yansıtıyor, dolayısıyla mutfağı daha geniş, ferah gösteriyor. Farklı ve ilginç olan bu mutfak tasarımı, tezgâhın başına geçecek kişilere bambaşka bir deneyim yaşatmayı vaat edebilir!

3. Modern, Yenilikçi Tasarımlı Mutfaklar

Görenleri Kendine Aşık Eden En Güzel Mutfak Tasarımları

Modern detaylarla donatılmış bir eve modern bir mutfak eşlik eder. Mutfak tasarım tarihi incelendiğinde çıkışı Birinci Dünya Savaşı’na dayanan modern mutfaklar basit ve şık oluşlarıyla, belirgin köşeli, geometrik dizayn seçimiyle öne çıkarlar. Nötr renkler ve az miktarda tercih edilen dekoratif mutfak ürünleri ile bu mutfaklar güçlü bir ruha sahiptirler. Bu modern köşenin evin diğer bölümlerine dahil edilerek yaratılan açık plan tasarımı ise mutfağa samimi bir hava katmak için en elverişli yoldur. Açık plan tasarımı mutfaklar, birçok mutfak gerecinin farklı yollarla saklanmasıyla da yenilikçi, heyecan vericidir.

4. Şömineli, Romantik Tasarımlı Mutfaklar

Bazen samimi ve sıcak renklerle döşenmiş bir mutfağı daha da hoş bir havaya büründüren, bazen de modern bir mutfağa lüks bir ayrıntı olarak eklenen şömineler mutfağa yakışan detayların başında gelir. Yüzyıl ortası tarzı bir mutfak doğal taş ağırlıklı şöminelerle kendisine hayran bırakırken, Akdeniz tarzı bir mutfak pişmiş topraktan şöminelerle tamamlanarak samimi bir atmosfer yaratır. Şöminenin hem ısı hem de sıcaklık kaynağı olarak kullanılması önemli bir dizayn unsurudur. Sarı ışığın ve sıcaklığın mutfağa kattığı keyif havasının yumuşak renklerle buluşmasıyla mutfak, adeta rahatlatıcı bir mekân olarak ev sahiplerine hizmet eder.

5. Manzaralı, Sade Tasarımlı Mutfaklar

Görenleri Kendine Aşık Eden En Güzel Mutfak Tasarımları

Sade bir mutfak tasarımının oluşturduğu sabitlik, dış cephenin içeriye taşınmasıyla görenleri kendine aşık eden en güzel mutfak tasarımları arasında yerini kolayca alabilir. Zaman zaman sonu görünmeyen bir okyanusa, geniş bir şehir manzarasına veya ağaçlarla donatılan yeşil bir cepheye bakan mutfaklar için en doğru tercih bu avantajı mutfak dekorasyonuna dahil etmek olur. Böylece tek renk bir plan, kontrastını kendiliğinden almış, basit ve etkili bir mekâna dönüşür. Size eşlik eden ilham verici bir manzara, leziz tariflere imza atarken en yakın mutfak arkadaşınız olabilir!

6. Yemyeşil, Bitkilerle Donatılmış Mutfaklar

Gittikçe modernleşen mutfakların yanında, doğayla iç içe olmayı seveceklere dizayn edilmiş mutfaklar da yok değil. Yeşil tezgâh arası kaplaması ve bej tondaki mutfak dolabı tercihinin oluşturduğu yumuşak geçişin bitkilerle hareketlendirilmesi insanı iyi hissettirebilecek bir tercih. Burada küçük bir tüyo verilebilir: Özellikle salkımlı bitkilerin dekoratif bir ayrıntı oluşturması dışında, mutfağınızda yemeklerinizde kullanabileceğiniz bazı otları yetiştirebileceğiniz yeni bir de trend var: mutfak bahçeciliği! Nane, maydanoz, biberiye ve daha birçok bitkiyi mutfağınızda yetiştirebilir, kullanabilirsiniz. Böylece huzurlu bir mutfak elde etmiş olursunuz.

7. Çiftlik Evi Tarzı, Rüstik Mutfaklar

Görenleri Kendine Aşık Eden En Güzel Mutfak Tasarımları

Rüstik mutfak tasarımı, insana doğal ve samimi bir ortam sağlayan, samimiyet ve konfor vaat eden bir tasarım tercihi olmakta. Ahşap tonların natürel renklerle birleştirilmesi ile oluşturulan mutfaklar iddiasını sade oluşlarıyla kazandıkları için insanlar çiftlik evi tarzını, bu ev sakinliğini mutfaklarında da tercih ediyorlar. Böylelikle birçok insanın favori rengi olan mavi de, mutfak tasarımı konusunda tercih edildiğinde tatmin edici ve hoş bir görünüme imkân sağlıyor. Bu masmavi mutfak, açık plan tasarımı ve iç dizaynıyla sahip olduğu manzarayı birleştirerek birçok insanın hayalini kurduğu mutfaklardan olmayı başarıyor.

8. Bakır Ayrıntılı, Kontrast Mutfaklar

Şimdilerde eskimiş bir materyal olarak nitelendirdiğimiz bakır, mutfaklarda tahmin edilemeyecek bir etkiye sahip. Bakır tezgâh ve tezgâh arası kaplaması, kap ve tencereler, dolap kulpları, ankastre kaplamaları, musluk ve lavabolar… Bu farklı güzellikteki materyal, çelik kadar parlak ve ahşap kadar sıcaklık yayıyor oluşuyla mutfağa bazen lüks, bazen de geleneksel bir hava katmayı başarabilen ender bir tasarım unsuru. Siyah mutfak tasarımı ile birleştirildiğinde hareketlilik katan bakır; çelik, altın veya ahşap tonlarla beraber kullanıldığında da elverişliliğini koruyor. Hem zengin hem de geleneksel olan bu mutfak, 2020 mutfak modelleri arasında yerini alıyor.

9. Tropikal, Renkli Tasarımlı Mutfaklar

Bütün tasarımlardan farklı olan ve yaz mevsimini çok sevip mutfağında da bütün sene boyunca aynı tatlı esintiyi yaşamak isteyenler için tropikal tasarım, çok yeni ve rengarenk bir stil. Birçok rengi ve dekoratif ürünü barındıran tropikal mutfaklar, pozitif bir atmosfer oluşturulan, oldukça hareketli ve eğlenceli mutfaklar olarak dizayn ediliyor. Perdelerden tezgâh arası kaplamalarına kadar oldukça farklı seçimlerin yapılabileceği tropikal mutfakların bir özelliği de geriye kalan temel tercihlerin nispeten beyaz ve krem tonlarından yapılıyor olmalarıdır. Tropikal mutfaklar, insanı yemek yaparken dans etmeye, şarkılar söylemeye sevk edebilir!

10. Lüks, Sofistike Tasarımlı Mutfaklar

Görenleri Kendine Aşık Eden En Güzel Mutfak Tasarımları

Karşınızda gelişmiş ve modern bir havayı iliklerinize kadar soluyabileceğiniz bir mutfak bulunmakta, birçok açının ve geometrik tasarımın bir arada bulunduğu, farklı bir perspektifin yaratıldığı bu mutfak, oldukça lüks ve alışılmadık mutfaklardan. Çok yönlü bir renk olan gri kendi başına dahi aydınlığı ve ferah bir ortamı sağlayabilen, en güzel mutfak tasarımları için kullanılan ve görenleri kendine aşık eden bu mutfağın en önemli unsurlarından. Bu mutfak cesur ve sade bir tasarımı sevenleri kendine hayran bırakıyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!