Görenleri Büyüleyen Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması

5 dk okuma süresi


9
14 Paylaşım, 9 puan

Süper Mavi Kanlı Ay tutulması gökyüzünde nadir rastlanan bir şölendir. Ay her zamankinden daha yakınımızdadır, izlemesi ise muhteşem bir deneyimdir. Ay’ın Dünya ile mesafesinin azalması sonucu güneşin Ay’a verdiği ışıkla birlikte ender bir seyir zevki sunuyor. Süper Ay, Mavi Ay ve Kanlı Ay üçlemesinin birleşimiyle Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması oluşuyor. Beklemesi uzun bir gök olayı olan Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması görenleri büyüleyen bir renge sahip oluyor. Bu listemizde sizler için Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması’nı inceledik. Keyifli okumalar dileriz.

1. Muhteşem Dolunay Üçlemesi

Görenleri Büyüleyen Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması

Süper Mavi Kanlı Ay, üç gök olayının nadir gerçekleşen birleşimidir. Süper Ay, Mavi Ay ve Kanlı Ay’ın birleşiminden adını almıştır. Süper Ay, Dünya’ya 226.000 mil yakın olduğunda gökyüzünde görülen dolunaya verilen isim. Ay, Dünya’ya en yakın noktaya ulaştığında ve Ay Tutulması’nın gerçekleşmesiyle oluşuyor. Mavi Ay ise bir ay içerisinde ikinci kez dolunay görülmesini tanımlıyor İlginçtir ki Mavi Ay ismini aldığı renge bürünmüyor ve mavi renkte olmuyor. 2,5 senede bir gerçekleşiyor. Kanlı Ay ise, Ay’ın dolunay şeklinin tutulma sırasında Güneş’ten yansıyan ışıklarla kızıl rengini almasına deniyor. Bu üç birleşim Süper Mavi Kanlı Ay’ı oluşturuyor.

2. Tutulmanın Gerçekleşme Süreci

2000’li yıllara kadar Süper Mavi Kanlı Ay 31 Mart 1866’da gerçekleşmiştir. Son Mavi Kanlı Ay 31 Ocak 2018’de gerçekleşti. Sadece Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan izlenebildi. Sonraki Süper Mavi Kanlı Ay’ın 31 Ocak 2037’de gerçekleşmesi bekleniyor. Görülmesi ender bir olay olduğu için büyük heyecan yaratıyor. Beklemesi uzun seyir zevki kısa olan bu gök olayı heyecanla bekleniyor. Fotoğraf çekimleri, ardında getirdiği kehanetleriyle uzun süre gündemde yerini alıyor.

3. Süper Ay Tutulması

Görenleri Büyüleyen Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması

Süper Üçlemenin içinde yer alan Süper Ay istisnai gök olayları dışında tek başına bir gökyüzü olayı olarak da gerçekleşiyor. Süper Ay ismi Ay’ın Dünya’ya normalden daha yakın olması anlamına geliyor. Dünya’ya en yakın noktaya ulaştığında daha geniş ve parlak gözüküyor. Süper Ay, Mavi Kanlı Ay ile gerçekleştiğinde çok daha parlak gözüküyor. Ay’ın yakın olduğu zamanlarda gerçekleşen her dolunay Süper Ay olarak adlandırılıyor. Her yıl bir Süper Ay gerçekleşiyor. Ay’ın yüzde 14 daha büyük gözükmesini sağlıyor. Süper Ay’ın Mavi Kanlı Ay’da yer alması için ise uzun yıllar beklemesi gerekiyor.

4. Mavi Ay Tutulması

Süper Mavi Kanlı Ay içerisinde yer alan Mavi Ay, adının anlamıyla mavi olarak gerçekleşmiyor. Aynı ay içerisinde iki dolunay gerçekleşmesini ifade ediyor. Gerçekten mavi rengini alması Dünya üzerinde gerçekleşen volkanik patlamalar ve orman yangınlarıyla nadiren gerçekleşiyor. Gökyüzündeki kül miktarı artışı mavi rengi almasına sebep olabiliyor. Mavi Ay’ın ilk kez 1883 yılında Endonezya’da patlayan bir yanardağ sebebiyle görüldüğü kaydedilmiştir. Yakın tarihte mavi rengine en yakın dolunay 1991 yılında gerçekleşmiştir.

5. Kanlı Ay Tutulması

Görenleri Büyüleyen Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması

Görenleri Büyüleyen Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması üçlemesinden Kanlı Ay yalnızca Ay’ın tutulma esnasında ve dolunay evresinde gerçekleşiyor. Güneş ışınlarının Ay’ın yüzeyine ulaşmasıyla rengini ve ismini alıyor. Ay’ın yüzeyine ulaşan Güneş ışığı, geniş bir alana yayılarak bu rengi veriyor. Dünya’nın gölgesi, Güneş ışınlarının etkisiyle müthiş bir gök olayına sebebiyet veriyor. Kanlı Ay’ın görülme süresi değişiklik gösterebiliyor. Beş dakikalık kısa gösterisi bile mümkün olabiliyor. Özellikle gökbilimciler tarafından uzun süre konuşuluyor ve medyada da uzun süre yer kaplıyor.

6. Tutulmanın Rengi

Ay, tutulma sırasında Dünya’nın gölgesiyle kararıyor. Bu durum Ay’ın Dünya’nın gölgesine düştüğünü ifade ediyor. Güneş Işığı Ay’ı aydınlatıyor ve bu durum Ay’ın tamamen kararmasını engelliyor. Güneş’in ışığını verme süreci Süper Mavi Kanlı Ay’ı gerçekleştiren durumdur. Güneş Işığı Dünya atmosferinden geçtiğinde hava molekülleri farklı ışıkları filtreliyor. Mavi, mor gibi renkler kısa dalga boyuna sahip olduğu için daha kolay filtreleniyor ve dağılıyor. Kırmızı ve turuncu dalga boyları ise uzun dalga boyuna sahip olduğu için atmosferden daha hızlı geçiyor. Kırmızı ve turuncu dalga boyları bükülerek Ay’ın yüzeyine yönlendiriliyor. Kanlı Ay’ın eşsiz görünümü bu şekilde gerçekleşiyor.

7. Tutulmanın Kehanetleri

Görenleri Büyüleyen Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması

İnanışa göre Kanlı Ay Tutulmaları beraberinde büyük felaketlere sebep olabiliyor. Bu inanışın en temel kaynağı da İncil’den geliyor. İncil’de kıyamete yakın Güneş’in kararacağı ve Ay’ın aydınlanacağı yer alıyor. Eski Ahit’ten Yoel kitabı da bu kehanetlere dayanak olarak gösteriliyor. Yoel kitabı on iki kehanet kitabından birisidir. Yoel kitabında “Tanrı’nın büyük ve korkunç günü gelmeden önce güneş karanlığa bürünecektir, ay kana bürünecektir.” cümlesi yer alıyor. Diğer dinlerde de bu inanış tartışılmaya devam ediyor. Bu sebeple her Kanlı Ay Tutulması içsel korkuya ve paniğe sebep olabiliyor.

8. Tutulmanın Depremle İlişkisi

Yaygın inanışa göre deprem ve gökyüzü olaylarının ilintili olduğu düşünülüyor. Yapılan çalışmalara göre ise herhangi bir günün ardından gerçekleşen depremlerle tutulma sonrası gerçekleşen depremler arasında fark bulunmuyor. Bilim dünyasının belirttiğinin aksine Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması’nın felaketler getireceğine inanan bir çoğunluk mevcut. Özellikle Süper Mavi Kanlı Ay’ın nadir gerçekleşen bir olay olması, günler öncesinden deprem ilişkisinin konuşulmasına sebep olabiliyor. Tutulmanın astronomik olarak da dengeleri değiştirdiğinin konuşulması deprem beklentisini arttırıyor. Bilim insanları böyle bir ilişki olmadığının altını çizmeye devam ediyor.

9. Tutulmanın Astrolojik Etkisi

Astrologlara göre Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması’nda duygu dünyasında bazı tepkileri ortaya çıkarıyor. Sorgulayıcı, sınayıcı, duygu dünyasını tetikleyici etkiler verebiliyor. Gerilimli ve stresli durumlar ortaya çıkabiliyor. Kişisel olarak bağımsız kalmak, meydan okuma hissiyatı, kişisel düşünce yoğunluğu etkileri arasında görülüyor. Politik ve sosyal duygular için de manevi duygular yoğunlaşıyor. Ay Tutulmaları duygusal çalkantıların yoğun olduğu dönemler olarak biliniyor. Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması’nda belirsiz konular ve meseleler çözüme ulaşabiliyor.

10. Tutulmayı Gözlemleme

Görenleri Büyüleyen Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması

Tüm Ay Tutulmaları’nda dünya genelinde bir heyecan oluşuyor. Bilim insanlarından medyaya kadar uzun süre konuşulan bir doğa olayı gerçekleşiyor. Özellikle Süper Mavi Kanlı Ay’ın uzun yıllar süren bekleyişin ardından gelmesi, tutulmayı daha da önemli kılıyor. Uzmanlar tarafından çıplak gözle izlenmemesi gerektiği konusunda uyarılar yapılıyor. Özel gözlükler kullanılmadığı takdirde kalıcı göz hasarı ve hatta körlüğe sebep olabiliyor. Yoğun ilgi sebebiyle tutulmanın net gözükeceği bölgelerde konaklamalar aylar önceden rezerve ediliyor. Işığın az olduğu yüksek bölgelerden çok daha net ve görkemli gözüküyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!