Daha Önce Hiç Duymadığınız Dünyanın En İlginç Fobileri

4 dk okuma süresi


6
13 Paylaşım, 6 puan

Korku, gündelik hayatın bir parçası olsa da günlük yaşamı olumsuz etkileyen bir seviyeye gelebiliyor. Gerçekte korku yaratmayacak nesneler, düşünceler, varlıklar veya durumlar aşırı korkuya sebep olabiliyor. Oluşturulan korku ne kadar anlamsız olursa olsun, psikolojik ve fizyolojik etkileri hayat akışını etkileyebiliyor. Korkunun aşırıya varan ve kontrolden çıkmış hali ise “fobi” olarak ifade ediliyor. İnsanların hayatını etkileyen bazı fobiler, çok ender rastlanan ve duyunca şaşırtan özelliklere sahip. Daha önce hiç duymadığınız dünyanın en ilginç fobileri listemizde oldukça şaşırtıcı fobilere yer verdik. Keyifli okumalar dileriz!

1. Güzel Kadın Fobisi

Daha Önce Hiç Duymadığınız Dünyanın En İlginç Fobileri

Güzel kadından korkma fobisi olarak kayıtlara geçen bu fobi, bilimsel ismiyle Venüstrafobi olarak biliniyor. Kişi güzel bir kadın gördüğünde terlemeye başlıyor, kalp atış hızı artıyor ve nefesi kesilecekmiş gibi hissediyor. Bu fobiye çocuklukta yaşanan travmalar ya da özgüvensizlik neden olabiliyor. Güzel bir kadınla olmak isteyen erkeklerde yetersizlik oluştuğunda bu durum fobiye dönüşebiliyor. Yetiştirilme tarzına bağlı olarak kadının tehdit olarak görüldüğü toplumlarda fobi sahibi kişi sayısı artabiliyor. Güzel kadınlardan reddedilmiş olmak da kendilerinden daha iyi görmedikleri kişilere yönelmelerine sebebiyet veriyor. Genetik miras ve doğrudan olumsuz ilişki de Venüstrafobiyi ortaya çıkarabiliyor.

2. Damakta Fıstık Ezmesi Fobisi

Damakta fıstık ezmesi fobisi, bilimsel adı Arachibutyrophobia olan bir fobidir. Daha önce hiç duymadığınız dünyanın en ilginç fobileri arasında yer alıyor. Gösterişli bir isme sahip olan bu fobi, damağa fıstık ezmesi yapışmasının korkusunu ifade eder. Fıstık ezmesi damağa yapışabilmektedir ve bu korkuya sahip olanlar bu durumun ihtimalinden bile korkarlar. Fıstık ezmeli sandviç gibi fıstık ezmesi içeren şeyleri yemekten de korkarlar. Damağa yapışma hissiyatı olası bile değildir! Bu durum kişilerde paniğe ve boğulmaya bile sebebiyet verebilir.

3. Ördek Tarafından İzlenme Fobisi

Daha Önce Hiç Duymadığınız Dünyanın En İlginç Fobileri

Çoğu kişi için sevimli bilinen ördekler, bazı kişiler için bir kâbusa dönüşebiliyor! Ördekler tarafından izlenme korkusunun bilimsel ismi Anatidaefobi. Yunanca olan “Anatidae” ördeği ifade ediyor. Aynı zamanda kazlar ve kuğuları da içinde barındırıyor. Genellikle çocukluk çağlarında edinilen bir fobi olarak görülüyor. Çocuklukta bir ördek tarafından kovalanma, ördek tarafından gagalanma, ördeklerin bulunduğu bir suya düşme gibi durumlar bu fobiye sebep olabiliyor. Kişiler, ördekler tarafından takip edildiğini ve izlendiğini düşünüyor. Mantıksız korkular arasında listelendirilen korkulardan biridir. Bu fobiye sahip olanlar, sürekli izlendiğini düşündüğü için sürekli travma halindedir.

4. Uzun Kelimeler Fobisi

Uzun kelimelerden korkma fobisi, anlamından çok daha ironik bir isme sahip. Daha önce hiç duymadığınız dünyanın en ilginç fobileri arasında yer alan bu fobinin bilimsel adı Hippopotomonstrosesquippedaliophobia. Bu fobiye sahip olan kişiler muhtemeldir ki fobilerinin bilimsel ismini söylemekten çekineceklerdir. Fobinin bizzat kendisini besleyen bir isme sahiptir. İlk teşhisi koyan doktor, belli ki hastalara esprili bir yaklaşım sergilemiş! Bu fobinin olduğu kişiler uzun kelimeleri söylemekten korkarlar. Uzun kelimeler söyleme ihtimali kişiyi gün boyu etkileyecek rahatsızlıklara sebebiyet verir.

5. Yüz Kızarması Fobisi

Daha Önce Hiç Duymadığınız Dünyanın En İlginç Fobileri

Yüz kızarması fobisi, “Yüzün bile kızarmıyor mu?” deyimini söylerken iki kere düşünmemizi sağlayacak bir fobidir. Bilimsel ismi Eritrofobidir ve kırmızı korkusu anlamını taşımaktadır. Yüz kızarması; korkma, stres ve utanma gibi duygularla ortaya çıkan bedensel bir ifadedir. Çok normal bir durum olsa da bu fobiye sahip olanlar için yaşamlarını etkileyen acı verici bir durumdur. Bu korku kişileri sosyal ortamlardan uzak tutabilir, iş seçiminde belirleyici olabilir. Topluluk önünde konuşmak zorunda olmak gibi durumlar korkuyu tetikleyebilir. Kızaracakmış gibi hissederek kaygı yaşanmasına yol açar. Üstesinden gelmek için endişelenmek fobiyi daha çok tetikleyebilir.

6. Sarı Renk Fobisi

Dünya üzerinde sarı renge maruz kalmanın çokluğu düşünüldüğünde oldukça zorlayıcı bir fobidir. Bilimsel ismiyle Ksantofobi olarak da bilinir. Sarı renk olan her şeyden korkmayı ifade eder. Buna güneş de dahildir. Sokaklarda bulunan taksiler, trafik lambaları, sarı boyalar, sarı sayfalar kişinin yaşamını çekilmez hale getirebilir. Günlük yaşamın içerisinde rahat hareket etmeyi engelleyici bir korkudur. Kişiler sokağa çıkmakta bile zorlanabilir. Sarı kelimesini duymak bile onları rahatsız edebilir. Psikolojik ve hormonal rahatsızlıklara sebebiyet verir.

7. Korkmaktan Korkmak Fobisi

Daha Önce Hiç Duymadığınız Dünyanın En İlginç Fobileri

Korkmaktan korkmak fobisi bilimsel adıyla Fobofobi olarak adlandırılır. Yunanca korku ve kaçış anlamlarına gelen “Phobos” kelimesinden türetilmiştir. Fobi edinmekten korkmayı ifade eder. Kişiler, korkmaktan korkmak fobisiyle yeni korkular edinmekten korkarlar. Korkabileceklerini düşündükleri bilgiler edinmek onları rahatsız eder. Bir fobi listeniz varsa fobilerinize odaklanmak, fobofobiyi edinmenizi sağlayabilir. Anksiyete ve panik atağı besler. Yoğun kaygıdan kaçınmak da kaygıyı daha fazla arttırabilir. Henüz yeni bir fobiye sahip değilseniz fobilerinizi çok da düşünmemenizi tavsiye ederiz.

8. Kâğıt Fobisi

Kâğıtlarla iç içe yaşadığımız bir hayatta kâğıt fobisi duyunca şaşırtıcı olabiliyor. Bilimsel ismiyle Papirofobi olarak isimlendiriliyor. Bu fobiye sahip kişiler kâğıda yazı yazamaz, kitap okuyamazlar. Kâğıtlara dokunmaya tahammülleri yoktur. Kâğıtların kullanımından kaçınmak zor olduğu için korkularının üzerine giderek atlatabilir ya da hafifletebilirler. Aynı şekilde bu durum fobiyi daha da tetikleyici bir hale de getirebilir. Sağlıklı bir süreç için uzman desteği almak şarttır. Kâğıtlar günlük hayatın bir parçası olduğu için kaçınması zor bir fobidir. Aynı zamanda korkusuyla sürekli yüzleşmek durumunda kaldıkları için olumlu yöne çevrilerek atlatması daha kolay hale getirilebilir.

9. Ay Fobisi

Dünyanın uydusu olan Ay, genelde çocukluktan başlayan bir süreçle kişilerde fobiye sebep olabiliyor. Ay fobisi bilimsel adıyla Selenofobi olarak biliniyor. Nadir rastlanan ve az bilinen, gök cisimlerine duyulan fobilerden biridir. Sadece Ay’ın görüntüsü değil Ay’ın yansıttığı ışık da bu fobinin içerisindedir. Çocuklukta duyulan vampir ya da kurt adam hikayeleri bu fobiye sebep olabilir. Bir akrabanın bu fobiye sahip olması gibi nedenler de etkilidir. Özellikle dolunay dönemlerinde bu fobi daha da yoğunlaşabilir. Ay’a maruz kalmak panik atak, endişe, rahatsızlık vb. semptomları beraberinde getirebilir. Ay’ın yükselişi her gece gerçekleştiği için fobi sahibi için zorlayıcı bir durumdur.

10. Vücut Kokusu Fobisi

Daha Önce Hiç Duymadığınız Dünyanın En İlginç Fobileri

“Vücut kokusundan da korkulur mu?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bromidrosifobi bu fobinin bilimsel adıdır. Kişilerin hayat şartlarını gündelik yaşamlarını ve hatta gelecek yaşamlarını zorlayıcı bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bu fobiye sahip olanlar, vücut aromasını algıladığı an tetiklenir. Vücutlardan aldıkları her kokuya karşı duyarlıdırlar. Bu durum onlarda tiksinmeden ziyade korku yaşatır. Bedensel temas gibi yakın durumlar fobiyi tetikleyeceği için yaşamları için zor bir durumdur. Bu fobiye sahip olan bazı kişiler kendi kokusundan bile korkabilir. Sık sık parfüm sıkmalarına sebep olabilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!