Göller Yöresi Burdur’da Gezilecek En Güzel Yerler

4 dk okuma süresi


9
12 Paylaşım, 9 puan

Burdur, Akdeniz bölgesinde bulunan hem doğal güzellikleriyle hem de tarihi yerleriyle görenleri büyüleyen şehirlerimizden biridir. Başta salda gölü olmak üzere, son yıllarda adından bir hayli söz ettirmeyi başarmış bir ilimizdir. Doğayı seviyorsanız ve tarihi yerleri gezmek ilginizi çekiyorsa bu şehri çok seveceksiniz. Sizler için göller yöresi olan Burdur’da gezilecek en güzel yerler listesi hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Salda Gölü

Göller Yöresi Burdur'da Gezilecek En Güzel Yerler

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü karstik bir göl olup kapalı havza içerisinde yer almaktadır. Uzmanlar, araştırmalarında Salda Gölü suyunun cilt hastalıklarına iyi geldiği sonucuna ulaşmışlardır. Suyunun rengi ve temizliğiyle dikkat çeken Salda Gölü Türkiye’nin en temiz gölleri arasında yer alır. Türkiye’nin en derin gölleri arasında 3. sırada olan Salda Gölü, 184 metre derinliğe sahiptir. Mükemmel doğasıyla farklı türdeki canlılara ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü için gelen ziyaretçiler kalmak istediklerinde genellikle çadır kampını tercih etmektedir. Çadır kampını tercih etmeyen ziyaretçiler ise Bungalov evlerde konaklayabilmektedir.

2. Burdur Gölü

Göller Yöresi Burdur da Gezilecek En Güzel Yerler

Türkiye’nin 7. büyük gölü olan Burdur Gölü, Burdur’un Merkez ilçesinde olup Isparta’ya da oldukça yakındır. Türkiye’nin kuş cenneti Burdur Gölü tektonik göl yapısına sahiptir ve kapalı havza içerisinde yer almaktadır. Son zamanlarda göle su taşıyan akarsuların göle kadar ulaşamıyor olması ve göldeki buharlaşma sebebi ile tuzluluk oranı oldukça yükselmiştir. Tuz oranının yüksek olmasından dolayı balıklar yaşayamamaktadır. Buna rağmen birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Eşsiz doğasıyla ve muhteşem manzarası ile Burdur Gölü tam bir doğa harikasıdır.

3. Sagalassos Antik Kenti

Göller Yöresi Burdur'da Gezilecek En Güzel Yerler

Sagalassos Antik Kenti, Burdur’un Ağlasun ilçesinde bulunmaktadır. Antik çağın mirası Sagalassos, tarih ve sanatın bir arada bulunduğu Antik Kentlerden bir tanesidir. Sagalassos Antik Kenti diğer Antik kentlerden ayıran en büyük özelliği 1000 yılı aşkın seramik üretimidir. Bu özelliği sayesinde UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde bulunmaktadır. Antik Kentte görülebilecek birçok eser bulunmaktadır. Roma Hamamı, Tiyatro, Neon Kütüphanesi, Antoninler çeşmesi Antik Kentte gezilebilecek yerlerden sadece bir kaçıdır.

4. Kremna Antik Kenti

Göller Yöresi Burdur da Gezilecek En Güzel Yerler

Burdur’un Bucak ilçesine bağlı Çamlık köyünde bir tepe üzerine kurulmuş olan Antik kent Roma dönemine aittir. Döneminin en modern kentlerinden biri olan Kremna antik kenti kendine özgü mimarisini yansıtan eserleriyle ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Deniz seviyesine göre 1000 metre yüksekte olan Antik Kentin çevresi surlarla çevrilidir. Kremna Antik kentinde araştırmak için yapılmış olan kazılarda mozaiklere ve 9 adet heykele ulaşılmıştır. Çıkarılan 9 heykeli Burdur Müzesinde görmek mümkündür. Bu heykellerin ortak noktası ise hepsinin baş kısımlarının kırılmış olmasıdır. Roma dönemini yansıtan Kremna Antik Kenti, göller yöresi Burdur’da farklı mimarisi ile gezilebilecek en güzel yerler arasındadır.

5. İnsuyu Mağarası

Göller Yöresi Burdur'da Gezilecek En Güzel Yerler

Ülkemizde turizme açılan ilk mağara İnsuyu Mağarası, Burdur’un Mandıra Köyü içerisinde bulunuyor. Burdur’a gelindiğinde görülmeden gidilmemesi gereken yerlerden biri olan İnsuyu mağarası ülkemizde turizme açılan ilk mağaradır. Oluşmasının binlerce yıl sürdüğü tahmin edilen mağaranın içerisinde sarkıt, dikit ve küçük göller bulunmaktadır. Göllerdeki suların çeşitli hastalıklara iyi gelmesi sebebiyle şifa bulmak için gelen ziyaretçilerde oldukça fazladır. Mağaranın iç kısmı dört mevsim 14 derece olduğundan her zaman serindir. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden olan İnsuyu mağarası doğanın bize sunduğu muhteşem bir hediyedir.

6. Burdur Arkeoloji Müzesi

Göller Yöresi Burdur da Gezilecek En Güzel Yerler

Tarihe ışık tutan Burdur Arkeoloji Müzesi, Burdur’un Merkez ilçesinin Konak Mahallesinde bulunmaktadır. Burada Neolitik Çağdan günümüze kadar ulaşabilmiş eserleri görmek mümkündür. Zengin içeriği sayesinde ülkemizdeki sayılı müzeler arasında yer alan Burdur Arkeoloji Müzesi, birçok ödüle layık görülmüştür. Burdur’daki antik kentlerde yapılmış kazılarda çıkan buluntular burada sergilenmektedir. İçerisinde bulunan eserlerin çeşitliliğiyle dikkat çeken Burdur Arkeoloji Müzesine uğrayıp farklı medeniyetlere ait buluntuları görmek heyecan verici bir deneyim olacaktır.

7. Kibyra Antik Kent

Göller Yöresi Burdur'da Gezilecek En Güzel Yerler

Kibyra Antik Kenti, Burdur’un Gölhisar ilçesinde Horzom Mahallesinde yer almaktadır. Oldukça geniş yerleşim alanına sahip olan kentte bulunan eserler çok fazla yıpranmadan günümüze kadar ulaşabilmiştir. Amfi tiyatrosunun genişliğiyle dikkat çeken Kibyra Antik Kentinde orkestra binasının zemininde mermerlerle döşenmiş Medusa Mozaiği bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda ise gladyatörlerin Kibyra Antik Kentinde bulunan stadyumda dövüştükleri ortaya çıkmıştır. Burada yapılan kazılar sonucunda çıkarılan buluntular ise Burdur Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

8. Taş Oda Konağı

Göller Yöresi Burdur da Gezilecek En Güzel Yerler

Burdur’un Merkez ilçesinde yer alan Osmanlı’nın Mirası Taş Oda Konağı, Pazar Mahallesinde bulunmaktadır. 17. yüzyıldan kalan Osmanlı mimarisine bir örnektir. Yapı malzemesi olarak taş ve ahşap kullanılmıştır. Konağı ziyaret edenler mimarisinin oldukça etkileyici olduğunu söylemektedir. Konağın iç kısmı müze olarak kullanılmaktadır. Bahçesinde bulunan kafeteryada ise zamanınızı güzel bir şekilde geçirebilmeniz mümkün. Burada şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzak kahvaltınızı yapabilir ve çayınızı keyifle yudumlayabilirsiniz.

9. Susuz Kervansarayı

Susuz Kervansarayı, Burdur’un Susuz Köyü içerisinde yer almaktadır. Anadolu Selçuklu Devleti döneminde inşa edilen kervansaray günümüze kadar gelen eserlerdendir. Bahçesinde yapılan kazı çalışmalarında farklı dönemlere ait birçok buluntulara rastlanılmıştır. Mimarisindeki ayrıntılarıyla dikkat çeken kervansarayda geometrik süslemelere, melek figürüne, aslan figürüne, insan figürüne ve ejder figürlerine rastlanmaktadır. Susuz Kervansarayı Anadolu Selçuklu devletinden günümüze kadar gelen ve görülmesi gereken önemli eserlerdendir.

10. Salda Kayak Merkezi

Göller Yöresi Burdur'da Gezilecek En Güzel Yerler

Göller yöresi Burdur’da gezilecek en güzel yerler arasında bulunan Salda Kayak Merkezi, Burdur’un Eşeler Yaylasında Tınaztepe üzerinde yer almaktadır. Salda Gölü ve orman manzarası eşliğinde kayağın keyfini çıkarmak istiyorsanız Salda Kayak Merkezine mutlaka uğramalısınız. Aralık ve Nisan ayları arasında 100 cm kalınlığına kadar kar görülebilmektedir. Salda Kayak Merkezinde telesiyej hattı bulunmaktadır. Ayrıca kar motoru, kayak ve kayak kıyafeti kiralayabileceğiniz yerle de vardır. Salda Kayak Merkezinde konaklayabileceğiniz bir tesis bulunmadığından günübirlik tatil için daha uygundur.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!