Gezegenlerin İsimlerinin Verilişi Hakkında İlginç Bilgiler

2 dk okuma süresi


5
13 Paylaşım, 5 puan

Güneş sistemindeki çoğu gezegen ismini mitolojiden alır. Peki, bu isimlerin neye göre verildiğini daha önce hiç merak ettiniz mi? Mars, Merkür ya da Jüpiter ismini nereden almış? Neden bu isimler konulmuştur? İşte bugünkü yazımızda bunları aydınlatacağız. Astroloji ile yakından ilgili olan gezegenler, rengi, şekli veya yörüngedeki dönüş hızları sebebiyle bu isimleri almışlar. Keyifle okuyacağınız güneş sistemindeki gezegenlerin isimlerinin verilişi hakkında ilginç mi ilginç bilgiler öğreneceksiniz. İyi okumalar!

1. Merkür

Gezegenlerin İsimlerinin Verilişi Hakkında İlginç Bilgiler

İsmini Roma mitolojisindeki haberci tanrısı Mercury’den alan Merkür, güneşin çevresinde dünyadan 1.6 kat daha hızla döndüğü için bu ismi almıştır. Merkür Yunan mitolojisindeki adıyla Hermes, hızıyla ve çevikliğiyle tanınırdı. Aynı zamanda zekâyı da temsil eder. Merkür, güneş sisteminin en uzak ve en küçük gezegeni olma özelliğini de taşıyor. Hız ve zekâ ile özdeşleştirilen gezegen aynı zamanda ikizler burcu ile de özdeşleşir.

2. Venüs

Güneş sisteminin ikinci gezegeni olan Venüs, ismini roma mitolojisindeki aşk ve güzellik tanrıçası Venüs’ten alır çünkü gezegen olan Venüs’te gece gökyüzündeki en parlak ve en güzel nesnedir. Aynı zamanda çoban yıldızı olarak da bilinen Venüs, Dünyamızın hemen önünde ve Merkür’ün hemen arkasında yer alır. Parlaklığı ve güzelliği ile feminenliğin sembolü olan Venüs, boğa burcu ve Terazi burcu ile özdeşleşir.

3. Dünya

Gezegenlerin İsimlerinin Verilişi Hakkında İlginç Bilgiler

Dünya adını roma veya yunan mitolojisinden almayan tek gezegendir. Kökenini İngilizce Earth kelimesinden alan Dünya, yer anlamına gelir. Mavi gezegen ve güneş sistemindeki tek karasal gezegendir.

4. Mars

Adını Roma mitolojisindeki savaş tanrısı Mars’tan alır. Gezegenin yüzeyinde bulunan demir oksit sebebiyle yaydığı kan kırmızı renginden ötürü bu isme layık görülmüştür. Mars, güneşten uzak dördüncü gezegen ve güneş sisteminde ikinci en küçük gezegendir. Maskülen enerjinin de sembolü olan mars Akrep ve Koç burcunun yönetici gezegenidir.

5. Jüpiter

Gezegenlerin İsimlerinin Verilişi Hakkında İlginç Bilgiler

Güneş sistemindeki gezegenlerin isimlerinin verilişi hakkında ilginç bilgiler listemizde Jüpiter, en büyük gezegendir. Büyüklüğü sebebiyle gezegenlerin kralı olduğu düşünülmektedir. Bundan dolayı Roma tanrılarının kralı olan Jüpiter gezegenin isim babalığını da yapmıştır. Jüpiter, Yunan mitolojisinde Zeus’tan gelir. Bereket ve şans sembolü olan bu isim aynı zamanda Yay ve Balık burcunun yönetici gezegenidir.

6. Satürn

Güneş sistemine uzaklık bakımından altıncı gezegen olan Satürn aynı zamanda ikinci en büyük gezegendir. Etrafındaki halkaları ile dikkatleri üstüne çeken gezegen aynı zamanda çıplak gözle de görülen beşinci gezegendir. İsmini Roma mitolojisindeki tarım tanrısı Satürn’den alır. Aynı zamanda Oğlak burcunun yönetici gezegenidir.

7. Uranüs

Gezegenlerin İsimlerinin Verilişi Hakkında İlginç Bilgiler

İsmini gökyüzü tanrısı Uranüs’ten alır. İlk buz devi olarak da bilinir. Son derece soğuk ve rüzgarlı bir gezegendir. 1781 yılında yanlışlıkla keşfedilen bir gezegen olan Uranüs aynı zamanda Kova burcunun yönetici gezegenidir.

8. Neptün

Masmavi renginden dolayı Roma mitolojisinde denizlerin tanrısı olarak da bilinen Neptün’den ismini alır. Uranüs’ten sonra ikinci buz devi olarak bilinir. Balık burcunun yönetici gezegenidir.

9. Plüton

Sürekli tartışmalara konu olan ve dönem dönem gezegen olmaktan çıkarılan cüce gezegen Plüton güneş sistemindeki en tartışmalı gezegenlerinden biri şüphesiz. İsmini Roma mitolojisindeki yeraltı tanrısından alan Plüton ölümün ve yeniden dirilişin sembolüdür. Aynı zamanda Akrep burcunu yönetir.

10. Ay

Gezegenlerin İsimlerinin Verilişi Hakkında İlginç Bilgiler

Her ne kadar bir gezegen olmasa da listemizi dünyamızın uydusu olan ay ile sonlandırmak istedik. Ay yani Moon kelimesi mitolojik kökenli bir kelime değil. Asıl kökeni Lunar olan ve Latince de de Luna ismine karşılık gelen ay doğurganlığın ve anaçlığın sembolüdür. Aynı zamanda yengeç burcunun yönetici gezegenidir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak