Gezegenlerin İsimlerinin Verilişi Hakkında İlginç Bilgiler

5 dk okuma süresi


14
14 Paylaşım, 14 puan

Gökyüzüne baktığımızda milyonlarca yıldız ve gezegen görürüz. Belki de insanlığın var olmasından önce bile varlardı. Peki isimleri nereden gelmişti? İlk insan gökyüzüne baktığında gezegenlere bakıp ne demişti? Bunu elbette bilemeyiz. Ama günümüzden 2500 yıl önceki medeniyetler biliyordu. Çünkü o zamanlarda bile astronomi bilimi gelişmişti. Önce yunanlar, sonra Romalılar gökyüzündeki gezegenleri biliyorlardı. Hatta onlara kendi din ve inanışlarına dayanarak isim bile verdiler. Eski roma tanrılarının isimleri! Her birinin ayrı özelliği ve ayrı görüntüsü vardı. İşte verdikleri bu isimler günümüze kadar geldi. Hâlâ da bu isimleri kullanırız. Daha fazla uzatmadan bu içeriğimizde gezegenlerin isimlerinin nereden geldiğini size anlatalım. İşte gezegenlerin isimlerinin verilişi hakkında ilginç bilgiler! Keyifli okumalar!

1. Merkür

Gezegenlerin İsimlerinin Verilişi Hakkında İlginç Bilgiler

Güneşe en yakın gezegen olan Merkür, M.Ö. 3000 yıllarında bile Sümerler tarafından varlığı bilinen bir gezegendi. En küçük gezegen olduğundan kendi etrafındaki dönüşünü 88 dünya gününde tamamlıyordu. Gündüzleri 450 santigrat dereceye kadar ulaşıyordu. Geceleri de korkunç derecede soğuyordu. Çapı da diğer gezegenlere kıyasla oldukça küçüktü. Hızından dolayı Romalılar ona haberci tanrısı Merkür’ün ismini vermişlerdi. Tanrı Merkür ise kurnazlığı ve seriliğiyle bilinirdi. Aynı zamanda zekiliğiyle de anılırdı. Antik dönemlerden beri çıplak gözle bile görülebilen Merkür gezegeni, eski Yunan’da tanrı Hermes olarak bilinirdi. Hermes de Merkür tanrısının özelliklerini barındırırdı.

2. Venüs

Güzellik tanrıçası Venüs. Oldukça parlak ve güzel olan Venüs gezegeni, tıpkı barındırdığı özelliklerden dolayı ismini güzeller güzeli ve aşk tanrıçası Venüs’ten almıştır. Hem boyutu hem de şekliyle Dünya’yı andıran Venüs gezegeni, Güneş’e en yakın ikinci gezegendir. Tıpkı güzelliğin tehlikeli olduğu gibi Venüs de güzelliğinin arkasında korkunç bir şey saklıyordu. Merkür’den bile sıcak yüzeyinde ciğerleri patlatacak zehirli gazlar bulunduruyordu. Muhteşem ve parlak görünüşünden dolayı Romalılar ona bu ismi vermişlerdi. Yunan mitolojisindeki karşılığı Aphrodite’dir. Ülkemizde de Çoban Yıldızı diye bilinir. Feminenliğin sembolü olan Venüs, Güneş etrafındaki dönüşünü 224 günde tamamlamaktadır. Çıplak gözle görülebilir.

3. Dünya

Gezegenlerin İsimlerinin Verilişi Hakkında İlginç Bilgiler

Gezegenimiz. Şu ana kadar bilinen üzerinde yaşanılabilir tek gezegen. Kökeni İngilizcede Earth (Toprak) anlamına gelen Dünya, ismini eski medeniyetlerden almayan tek gezegendir. Aslına bakılırsa Arapçada “Dena” yani “Daha yakın” anlamına gelmektedir. Dilimize de Dünya olarak geçmiş olabilir. Çeşitli kültürlerde farklı isimlendirilen gezegenimiz, uygun atmosfer koşullarıyla ve kaynaklarla canlı yaşamına uygun (şu anlık) tek gezegendir. Güneş etrafındaki dönüşünü 365 günde tamamlar. Antik çağlardan gelen tek bağlantısı eski Yunanda bilinen toprak ana olan Gaia’da gelmiş olmasıdır. Dünya hakkındaki bu bildiklerimiz, gezegenlerin isimlerinin verilişi hakkında ilginç bilgiler arasında bulunur.

4. Mars

Günümüzde en çok konuşulan ve son dönemlerin en ilgi çekici gezegeni olan Mars, “Kızıl Gezegen” olarak da adlandırılır. Geçmiş çağlarda da oldukça popüler bir gezegendi. Kızıllığıyla kanlı bir gezegen gibi görünen Mars gezegeni, savaşı çağrıştıran bir gezegendi. Roma mitolojisindeki savaş tanrısı Mars da tam da bu gezegene yakışır bir isimdi. Yoğun demir oksit bulundurmasıyla kırmızı bir renge sahip olan Mars gezegeni, -40 derecelik yüzey sıcaklığıyla diğer gezegenlerle kıyaslandığında en yaşanılabilir gezegendir. Bir zamanlar ırmakların ve denizlerin olduğu tespit edilen bu gezegen, insanlığın gelecek planları arasında bulunur. Yunan mitolojisindeki karşılığı savaş tanrısı Ares’tir. Maskulen enerjisiyle bağdaştırılır.

5. Jüpiter

Gezegenlerin İsimlerinin Verilişi Hakkında İlginç Bilgiler

Dünya’nın tam 1300 katı büyüklüğünde olan Jüpiter, devasa boyutu ve heybetiyle Roma mitolojisinde her şeyin babası ve en kudretlisi olan tanrı Jüpiter’den gelmektedir. Adaletin, bereketin temsilcisi ve diğer tüm tanrıların başı olan Jüpiter, adını da bu gezegene vermiştir. Güneş sisteminin en büyük gezegeni durumundadır. Devasa bir gaz bulutundan oluşur. İçerisinde çoğunlukla helyum ve hidrojen gazları bulunur. Atmosferi yaşamaya elverişli değildir. İnanılmaz derece bir manyetik alanı vardır. Bu sebeple de çevresindeki gezegenlere hükmetmiştir. Bu gezegenin adının da tanrıların babası olan Jüpiter’den gelmesi oldukça kararındadır. Yunan mitolojisindeki karşılığı ise şimşeklere hükmeden ve tanrıların babası olan Zeus’tur. Çıplak gözle görülebilmektedir.

6. Satürn

Güneş sisteminin altıncı gezegeni olan Satürn, eşi ve benzeri olmayan halkalı bir gezegendir. En büyük ikinci gezegendir. Uzun zamandır halkalarıyla ilgili bir gizem barındırıyordu. Ancak son yıllarda uydu fotoğrafları onu ele verinceye dek. Buzullardan ve meteorlardan oluşan halkalarıyla Satürn, çıplak gözle görülebilen bir gezegendir. Gelelim ismi konusuna. İsmini Roma mitolojisinde tarım, ahlak, zaman ve disiplin tanrısı Satürn’den almaktadır. Yunan mitolojisinde ise karşılığı Zeus’un babası ve Gaia’nın doğurduğu son titan olan Kronos’tur. Kronos zaman yolculuğu yapabilen bir titandı. Hakkında yapılan ilk çalışma Galileo Galilei tarafından 1600’lı yıllardadır. Çıplak gözle görülebilen Satürn gezegeni, büyük bir gaz bulutundan meydana gelir.

7. Uranüs

Gezegenlerin İsimlerinin Verilişi Hakkında İlginç Bilgiler

Uranüs, hâlâ küçük bir gizeme sahip olan mavimsi bir gezegendir. Tıpkı Satürn gibi halkaları vardır. Ancak onun kadar büyük ve gösterişli değildir. Gezegenlerin isimlerinin verilişi hakkında farklı ve ilginç bilgiler arasında bulunan Uranüs’ün ismi, diğerlerinin aksine Roma mitolojisinden gelmemektedir. Bu gezegen ilk kez William Herschel tarafından keşfedilmiştir. Önceleri sadece bir yıldız sanılan Uranüs, bilimin ve astronominin de gelişmesiyle güneş sisteminin bir üyesi olmuştur. İsmini de Yunan mitolojisinden alır. Adı Zeus’un büyük babası (Kronos’un babası) olan gökyüzü tanrısı Uranüs’ten gelmektedir. Bu isme layık görülmesinin sebebi Uranüs’ün tıpkı gökyüzü gibi masmavi bir renge sahip olmasındandır. Ancak bu mavi rengi veren şey ise atmosferindeki zehirli gazlardır.

8. Neptün

Güneş sistemindeki en uzak gezegenlerden birine geldi sıra. Ses hızını aşacak kadar hızlı fırtınalara ev sahipliği yapan ve buz kelimesinin karşılığını fazlasıyla veren Neptün. Kaybolup geri gelmesiyle bilim insanlarında sürekli kafa karışıklığı yaratan yaramaz gezegen Neptün, yörüngesinin diğer gezegenlerin çekim gücünden etkilenmiş ve uzun hesaplamalar sonucunda bulunmuştur. İlk kez Johann Galle tarafından 1846 yılında keşfedilmiştir. Dünya’dan 17 kat daha büyüktür. İsmini de Roma mitolojisinde denizlerin tanrısı Neptün’den alır. Yunan mitolojisindeki karşılığı ise Poseidon’dur. Bu ismin verilmesinin nedeni ise yüzeyinin tıpkı deniz gibi masmavi olmasındandır. Genellikle Trident tutan sakallı ve deniz atlarının çektiği bir arabada duran biri olarak tasvir edilir.

9. Plüton

Güneş sisteminin en mazlum gezegeni olan Plüton, oldukça sık tartışmalar yaratan bir cüce gezegendir. Cüce sayılmasının nedeni ise gezegenler arasındaki en küçük hacme sahip olmasıdır. O kadar küçük ki Dünya’nın uydusu bile daha büyük. 1930 yılında keşfedilmiştir. 1979 ve 1999 yılları arasında gezegen olarak kabul edilmiştir. Ne var ki çağımızın son yıllarında bir süre önce gezegenlik statüsü elinden alınmıştı. Ancak bilimin daha fazla gezegen keşfetmesiyle Plüton’dan daha büyük gezegenler olduğu tespit edildi. Böylece yeni bir yıldız kümesi üretildi. “Kuiper kuşağı” olarak adlandırılan bu cüce gezegen sınıfına tekrar dahil edilen Plüton, keşfedildiğinde ismini karanlık yüzeyinden dolayı antik Roma’daki yer altı tanrısı olan Plüton’dan almıştır. Yunan mitolojisindeki karşılığı ise Hades’tir.

10. Titan

Gezegenlerin İsimlerinin Verilişi Hakkında İlginç Bilgiler

Gezegenlerin isimlerinin verilişi hakkında ilginç bilgiler listesinde bulunan bu gezegen aslına bakılırsa tam olarak gezegen değildir. Satürn gezegeninin uydusu olan Titan, aynı zamanda Güneş Sistemi’nin en büyük ikinci uydusudur. Boyut olarak Merkür’den biraz daha büyüktür. Titan’nın diğer uydulardan farkı, diğerlerinde olmayan kalın bir atmosfer tabakasına sahip olmasıdır. Bu da Dünya’nın ilk zamanlarındaki atmosferine benzetilir. İsmini ise Roma mitolojisinden değil Antik Yunan’dan alır. Bir zamanlar Antik Yunan’a hükmetmiş Titanlar, en güçlü tanrı ırklarıydı. Titanlar aynı zamanda doğanın güçlerini ellerinde bulunduran bir üstün ırktı. Tabii ki Yunan tanrıları onları yenene kadar.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!