Gerçek Hikayelere Dayanan En İyi 10 Yabancı Film

5 dk okuma süresi


13
14 Paylaşım, 13 puan

Farklı farklı konularıyla herkes sever film izlemeyi. Bir de sıcacık odamızda sevdiklerimizle berabersek. Hele de rahat mı rahat koltuk ve birkaç atıştırmalık varsa değmeyin keyfimize! Havaların soğuduğu ve evlerimizde oturduğumuz zamanlarda önerdiğimiz filmler size iyi gelecek. Özellikle seçilen filmler gerçek hayatlara dayanıyorsa içlerinden kendimize pay çıkarmak daha keyif vericidir. Başarılı insanların hayatlarını izlemek onlardan dersler almak film izlemenin en iyi halidir. Zamanınızı eğlenerek geçirmeniz ve izleyerek öğrenmeniz için sizlere gerçek hikayelere dayanan oldukça başarılı en iyi 10 yabancı film yapımlarını listeledik. İyi seyirler!

1. Özgürlük Yolu

Gerçek Hikayelere Dayanan En İyi 10 Yabancı Film

2007 yapımı olan Into The Wild, Sean Penn tarafından yazılıp yönetilen biyografi filmidir. Üniversiteden dereceyle mezun olan ve aynı zamanda başarılı bir sporcu olan Christopher McCandless, ailesine bir konuşma yaparak bütün sorumluluklarını geride bırakır. Ardındansa bir yolculuğa çıkacağını söyler. Bütün mal varlığını bir hayır kurumuna bağışlar ve doğayla iç içe geçecek yolcuğuna atılır. Yaşadığı şehirden Alaska’nın hırçın ormanlarına doğru ilerler. Yolda birçok insanla tanışır ve birkaç tehlike atlatır. Fakat zaman geçtikçe hayatın bir kaçış mı yoksa bir mücadele mi olduğunu yaşayarak anlayacaktır. McCandless’ın hikayesi aynı zamanda Jon Krakauer tarafından romana da adapte edilmiştir.

2. En Karanlık Saat

Darkest Hour, Winston Churchill’in başbakanlığı ele aldığı bir dönemi işlemektedir. Bu dönem aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı’nın yeni başladığı bir dönemdir. Mevcut başbakan Neville Chamberlain istifa etmiştir ve Churchill şimdi onun koltuğundadır. İngiltere bu koşullar altında ya Nazi Almanya’sıyla barışçıl bir anlaşma yolu arayacak ya da tüm imkanlarıyla karşılarında duracaktır. Kararı vermek ve olası bir savaşın yükünü omuzlamak Churchill’e kalmıştır. Joe Wright’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Churchill’ı Gary Oldman oynamaktadır. Savaşın ilk günlerini anlatan ve Churchill’le özdeşleşmiş bir kelime öbeği olan “Darkest Hour” filme adını da vermiştir.

3. Sınırsızlar Kulübü

Gerçek Hikayelere Dayanan En İyi 10 Yabancı Film

2013 yapımı biyografi filmi olan Dallas Buyers Club, AIDS olduğunu öğrenen uyuşturucu bağımlısı Ron Woodroof’un hayatını konu alıyor. Seks, uyuşturucu ve alkol ekseninde hayatını sürdüren Ron Woodrof, hastalığını öğrendiğinde hayatı altüst olur. AIDS’in tıp dünyasında henüz tanınmadığı ve tedavisinin bulunamadığı yıllar olduğu için Woodrof onaylanmış tek ilaç olan AZT’yi almaya başlar. Ancak gün geçtikçe ölüme yaklaştığını anladığı için alternatif tıbba başvurur. Bir doktor arkadaşının da yardımıyla tedavisini değiştiren Ron Woodrof, diğer AIDS’li hastalar için de bir umut kaynağı olur. 30 gün ömür biçilen Ron Woodrof, 2200 gün yaşamayı başarır.

4. Zoraki Kral

2010 yapımı İngiliz tarihi dram olan Zoraki Kral’ın yönetmen koltuğunda Tom Hooper oturmaktadır. Filmin yıldızları arasındaysa Geoffrey Rush, Colin Firth ve Helena Bonham Carter yer almaktadır. 4 dalda Oscar ödülü bulunan film, Kral 6. George’un hikayesini anlatmaktadır. George, 1936’da beklenmedik şekilde kardeşinin tahttan çekilmesiyle zor durumda kalır. George aynı zamanda kekemedir. Halk önünde konuşma yaparken ciddi şekilde zorlanmaktadır. Bu nedenle kekeme sorununu gidermek için bir doktor arayışına girer. Bulduğu konuşma terapisti ise alışılmadık şekillerle George’un kendi sesini bulmasına yardımcı olmaktadır.

5. Bir Amerikan Suçu

Gerçek Hikayelere Dayanan En İyi 10 Yabancı Film

Tommy O’Haver’ın yönettiği 2007 yapımı Bir Amerikan Suçu, dram, polisiye filmidir. Elliot Page ve Catherine Keener’ın başrollerinde olduğu film gerçek hikayelere dayanan en çarpıcı ve en iyi 10 yabancı film listelerinde yer almaktadır. Öyle ki film, 1965’te yaşanan bir olayı anlatmaktadır. Filmde iki kız kardeşin başka bir aileye emanet edilmesini anlatılmaktadır. Kızların emanet edildikleri Gertrude Baniszewski 6 çocuk sahibi ve sağlık sorunları yaşayan biridir. Bir zaman sonra kızların en büyüğü gerek yaşadıkları çevreden olsun gerekse de emanet edildikleri kişilerden olsun eziyet görmeye başlar. Gerçekten yaşanmış olan bir olaya dayanan film, izlenmesi zor filmler arasındadır.

6. Dalgalara Karşı

2011 yapımı biyografi filmi olan Dalgalara Karşı, Sean McNamara tarafından yönetilmiştir. Film, Bethany Hamilton’ın hikayesine dayanmaktadır. Hamilton en iyi arkadaşı Alana Blanchard ile küçük yaştan beri sörfe karşı tutku beslemektedirler. Beraber yaptıkları bu sporu büyük yaşlarına kadar getirmişlerdir. Bir gün Hamilton ve Blanchard beraber sörf yaptıkları sırada Hamilton bir kolunu suyun üzerine koyar. O sırada beklenmedik bir şekilde kaplan köpekbalığı tarafından saldırıya uğrar. Sol kolu köpekbalığı tarafından ısırılan Hamilton, sol kolunu kaybetmiştir. Bu saldırı sırasında Hamilton kanının %60’ını da kaybetmiştir. Bu Hamilton’ın halini gören doktorlar onun yaşayabilmesini mucize olarak görmektedirler.

7. Göklerin Hakimi

Gerçek Hikayelere Dayanan En İyi 10 Yabancı Film

Göklerin Hakimi, Martin Scorsese tarafından yönetilen ve John Logan tarafından yazılan 2004 Amerikan biyografik drama filmidir. Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Kate Beckinsale filmde yer alan oyuncular arasındadır. Film, gerçek hikayelere dayanan en iyi işlenmiş 10 yabancı film arasında yer almaktadır. Charles Higham’ın 1993’te yazdığı romana dayanan film, havacılığın öncüsü Howard Hughes’un 1927’den 1947’ye kadar olan hayatını anlatmaktadır. Hughes bu sürede başarılı bir film yapımcısı ve bir havacılık patronu olurken aynı anda şiddetli obsesif-kompulsif bozukluk nedeniyle sıkıntılı zamanlar geçirmeye başlamaktadır.

8. Düşler Ülkesi

Düşler Ülkesi, Allan Knee’nin 1998 tarihli The Man Who Was Peter Pan oyunundan uyarlanmıştır. Film, Marc Forster tarafından yönetilmiş ve David Magee tarafından yazılmıştır. 2004 yapımı biyografik film olan Düşler Ülkesi, oyun yazarı J. M. Barrie’nin hayatını anlatırken Peter Pan’ı yaratması için ona ilham veren aile ilişkisine odaklanmaktadır. 1903 yılında son oyunu Little Mary’nin kötü karşılanmasının ardından Barrie, dört küçük oğlan çocuğuyla karşılaşır ve aralarında derin bir bağ oluşur. Bu küçük çocuklardan ilham alan Barrie, Peter Pan’ı oluşturur. Film, 77. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo dallarında aday gösterilmiştir.

9. Kaptan Phillips

Kaptan Phillips, Paul Greengrass tarafından yönetilen 2013 Amerikan biyografik gerilim filmidir. 2009 Alabama kaçırma olayına dayanan film, Somalili korsanlar tarafından rehin alınan Amerikalı bir ticaret denizcisi Kaptan Richard Phillips’in hikayesini anlatmaktadır. Tom Hanks ve Barkhad Abdi’nin başrollerde olduğu film, gerçek ve çarpıcı hikayelere dayanan en iyi 10 yabancı film arasındadır. Richard Phillips, Umman’daki Salalah Limanı’ndan silahsız bir konteyner gemisini devralır. Sıkı önlemler alarak yollarına devam eden gemidekiler tatbikat sırasında Somalili korsanlar tarafından takip edildiklerini anlarlar. Yardım isteyen gemi, yardım gelene kadar korsanlarla baş başa kalır.

10. Ekim Düşü

Gerçek Hikayelere Dayanan En İyi 10 Yabancı Film

Ekim Düşü, Joe Johnston tarafından yönetilen ve Jake Gyllenhaal, Chris Cooper, Chris Owen ve Laura Dern’in oynadığı 1999 Amerikan biyografik drama filmidir. Film, Lewis Colick’in aynı adlı anı kitabından uyarlanmıştır. October Sky, West Virginia, Coalwood’da büyümüş dört gencin hayatına dayanmaktadır. 1957’de Sputnik 1’in fırlatılmasından ilham alarak babasının isteği dışında roketçiliğe başlayan bir kömür madencisinin oğlu Homer H. Hickam Jr.’ın gerçek hikayesini anlatmaktadır. Eğitimi boyunca bu ilhamla hareket eden Homer, okulunda da başarılı olur. Aldığı ilhamla NASA mühendisi olmak isteyen Homer sonunda bu isteğine kavuşmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!