Ön Plana Çıkan Yönleriyle Hayalini Kurduğumuz Üniversiteler

5 dk okuma süresi


6
16 Paylaşım, 6 puan

Herkes, hedeflerine ulaşıp güzel bir geleceğe sahip olabilmek için elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Hayallere giden yolda güzel bir gelecek için gerekli olan ise eğitimdir. Her birey kendine has özelliklere sahip olduğundan dolayı eğitim için gereksinimleri de kendine hastır. Herkes hayalini kurduğumuz üniversiteler arasından bireye hitap eden yönleriyle ön plana çıkan en iyi üniversitesini aramaktadır. Bu yüzden biz de hedef belirlemeniz için bir liste hazırladık. Bu sıralama sayesinde üniversitelerin adını duyurduğu alanlarda onları daha yakından tanıma fırsatınız olacaktır. Keyifli okumalar!

1. En Başarılı Üniversite

Ön Plana Çıkan Yönleriyle Hayalini Kurduğumuz Üniversiteler

Türkiye’nin en başarılı devlet üniversiteleri listesinin başında Hacettepe Üniversitesi yer almaktadır. 8 Temmuz 1967 tarihinde Ankara’da kurulan Hacettepe Üniversitesi’nde 50.000 öğrenci ve 3.600 akademik personel bulunmaktadır. Merkez kampüsü Sıhhiye’de bulunmaktadır ve en büyük yerleşimi ise Beytepe Kampüsü’ndedir. Toplamda beş adet yerleşkesi bulunur. Bu yerleşkelerde çeşitli meslek yüksekokulları ve araştırma merkezleri bulunmaktadır. 2019 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı binası Beytepe Kampüsü’ne taşınmıştır. Bunun sonucunda Beşevler’deki kampüs tamamen boş kalmıştır. 2020 yılı itibarıyla üniversitenin rektörü, Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran’dır.

2. En İyi Dünya Üniversitesi

Vakıf üniversiteleri denildiğinde akla ilk gelenlerden birisi Koç Üniversitesidir. Son zamanların en başarılı, en popüler okullarından birisidir. Vehbi Koç vakfı tarafından inşa edilmiştir. İstinye’de bulunan kampüste 1993 yılında eğitime başlamıştır. 2000 yılında Rumeli Feneri’ndeki daimi kampüsüne taşınmıştır. Öğrencilerine dünyaya açılma fırsatını sunan Koç Üniversitesi, Erasmus, World Exchange ve Summer Exchange programlarıyla dolu inanılmaz bir eğitim yılı vadeder. Avrupa’dan, Amerika’dan ve dünyanın diğer bütün ülkelerinden de kaliteli okullarla iş birliği içerisindedir.

3. En Eğlenceli Üniversite

Ön Plana Çıkan Yönleriyle Hayalini Kurduğumuz Üniversiteler

Mersin Üniversitesi, 1992 yılında inşa edilmiş bir devlet üniversitesidir. Yaklaşık 25.000 öğrencisinin yanında 1.405 akademik personeli ayrıca çok sayıda yabancı ve misafir akademik personeli bulunmaktadır. Düzenlediği etkinlikler ve festivaller ile yani eğlencesi ile ön plana çıkmaktadır. Genel olarak bütün üniversitelerde çeşitli eğlenceli etkinlikler düzenlenmektedir. Kültür ve Spor Şenliği, Mezuniyet Töreni, Mersin Üniversitesi Radyosu, Akademik Oda Orkestrası ve Öğrenci Toplulukları ile öğrenciler eğitim hayatlarına eğlence katmaktadır. Genel olarak bu şekilde ön plana çıkan hayalini kurduğumuz üniversiteler arasından Mersin Üniversitesi bu yönleriyle öğrencilerini beklemektedir.

4. En Kalabalık Üniversite

Öğrenci sayısı ile ön plana çıkan hayalini kurduğumuz yönleriyle Anadolu Üniversitesi, üniversiteler arasında bilindik ve sevilen bir okuldur. En kalabalık üniversite ya da öğrenciler arasında kullanıldığı şekliyle ANDÜ, Eskişehir ilinde yer alan ve eğitim veren bir devlet üniversitesidir. Anadolu Üniversitesinin temeli 1958 yılına dayanmaktadır. Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Eskişehir Devlet Mühendislik, Mimarlık Akademisi ve Eskişehir Eğitim Enstitüsü’ne kadar uzanır. Kayıtlı öğrenci sayısına göre, Avrupa’nın birincisi, dünyanın en büyük üçüncü üniversitesidir. Yaklaşık 3 milyon öğrencisi bulunmaktadır ve giga üniversiteler sınıflandırmasında yer almaktadır.

5. En Hızlı İş Sağlayan Üniversite

Ön Plana Çıkan Yönleriyle Hayalini Kurduğumuz Üniversiteler

Türkiye’de iş bulma konusunda, 10 yıl boyunca elde edilen verilere dayanarak oldukça bilgilendirici bir rapor hazırlanmıştır. İşveren ilgi endeksi adıyla paylaşılan raporda farklı başlıklar bulunmaktadır. Başlıklar en çok iş bulan üniversite ve bölümler şeklindedir. Bu başlıklardan ilki olan Üniversite Endeksine göre Türkiye’nin işveren tarafından en çok ilgi gören üniversitesi Galatasaray Üniversitesi olarak ortaya çıkmıştır. Galatasaray Üniversitesi işverenlerden %89,3 oranında ilgi görmektedir, Sabancı Üniversitesi de ikinci sırada yer almıştır. Buna göre Galatasaray Üniversitesinden mezun olan bir birey diğer üniversitelerden mezun olanlara göre daha hızlı iş bulabilmektedir.

6. En İyi Kampüsü Olan Üniversite

Ankara’da bulunan ve ön plana en iyi kampüsü ile ortaya çıkan diğer yönleriyle de üniversiteler arasında dikkat çeken hayalini kurduğumuz üniversite ODTÜ’dür. Üniversitenin kampüsü ise 1960 yılından itibaren gün geçtikçe ağaçlandırılmıştır. Kampüsün ayrı bir güzelliği ise içinde Eymir Gölü’nün bulunmasıdır. Bahar mevsimlerinde öğrenciler için eğlenceli vakit geçirme mekânlarındandır. Öğrenciler burada balık avlama, piknik, kürek sporu gibi ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılarlar. Aynı zamanda ODTÜ’nün su ihtiyacı bu Eymir gölünden karşılanmaktadır. Farkını kampüsü ile ortaya koymaktadır ve yıllardır ülkemizde çok değerli insanlar yetiştirmektedir. Ayrıca öğrenciler her an ihtiyaçlarını kampüsün her yerinde bulunan çok sayıda kantinden karşılayabilmektedir.

7. En Büyük Kampüse Sahip Üniversite

Ön Plana Çıkan Yönleriyle Hayalini Kurduğumuz Üniversiteler

Yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük alanına sahip olan üniversite Van 100. Yıl Üniversitesidir. 20 Temmuz 1982 tarihinde ve 41 sayılı kanun hükmüne göre kurulmuştur. O zamanlarda dönemin Cumhurbaşkanı olan Atatürk, Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey’i incelemelerde bulunması için bölgeye göndermiştir. Van’daki ilk üniversite bunun sayesinde kurulmuştur. Bu üniversite sayesinde daha sonra ülkede genel olarak üniversiteler açılmaya başlamıştır. Van’ın göz nuru ve incisi olarak görülen bu üniversite her yıl yüzlerce öğrencinin hayata atılmasında öncülük yapmaktadır. Yapısı gereği ise geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Bu kampüste bulunan 85 milyon metrekare öğrenciler tarafından kullanılmaktadır.

8. En Çok Tercih Edilen Üniversite

Yayımlanan verilere göre İstanbul Üniversitesi en çok tercih edilen birinci devlet üniversitedir. Bunun yanında kökleri 30 Mayıs 1453’te Fatih Sultan Mehmet’in emriyle kurulan Sahn-ı Seman medreselerine dayandığından en eski üniversite olma özelliğini de taşımaktadır. Ve tabii öğretim kadrosu en kalabalık olan üniversite de İstanbul Üniversitesidir. Araştırmalara göre, öğrenciler üniversite tercihleri sırasında en çok iş ve burs olanaklarına bakmaktadırlar. Bunlara göre karar verirken üniversitelerin bütün özelliklerini bilmekte fayda vardır. Üniversite adayları her yıl bu araştırmaları yaparken üniversitelerin kampüsüne, eğitimine, yurt dışı imkânlarına bakmaktadırlar. Buna göre ülkemizde birince gelen üniversite ise İstanbul Üniversitesidir.

9. En Çok Yurt Dışı Bağlantılı Üniversite

Raporlara göre Ankara Üniversitesi, uluslararası değişim programları ve ikili iş birlikleri kapsamında, yurt dışına en çok öğrenci gönderen üniversite olmuştur. Bu başlık altında, Ankara Üniversitesinin yürüttüğü Erasmus+, Mevlana ve ikili işbirliği temelli uluslararası öğrenci değişim programları yer almıştır. Ankara Üniversitesi, toplamda 705 öğrencisinin yurt dışı değişim programlarından yararlanmasıyla Türk üniversiteleri arasında ilk sırada kendini göstermiştir. Ankara Üniversitesi, Atatürk ilke ve inkılâplarının dayanaklarını oluşturmak için çabalamaktadır. Bu ilke ve inkılâpları yurt geneline yaymak, bilimin ve aydınlığın bu değerlerin savunuculuğunu yapmak için, temeli Atatürk tarafından atılmış bir üniversitedir.

10. En İyi Yabancı Dili Olan Üniversite

Ön Plana Çıkan Yönleriyle Hayalini Kurduğumuz Üniversiteler

Öğrenim dili İngilizce olan Boğaziçi Üniversitesi 12 Eylül 1971 tarihinde kurulmuştur ve listemizde en iyi yabancı dil eğitimine sahip üniversite olarak yer almaktadır. Bu kategorideki üniversiteler listesinde YÖK tarafından belirlenen 10 araştırma üniversitesi de yer almaktadır. Bu da araştırma üniversitelerinin yabancı dil öğretiminde başarılı olduğunu göstermektedir. Yani araştırmada güçlü olan üniversiteler, eğitim-öğretimde de kalite çıtasını yükseltmektedir. Ayrıca Boğaziçi Üniversitesinde bulunan öğretmenler; doktora derecelerini ABD, Avrupa ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden almış güçlü kişilerdir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!