Genç Yaşlarda Para Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

5 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Hayatta para kazanmayı ve parayı nasıl kullanmamız gerektiğini bir şekilde öğreniyoruz. Peki ya nasıl yöneteceğimizi öğrendik mi? Genç yaşlarda nasıl yönetir ve domine edersek devamında da para alışkanlıklarımız ve stratejilerimiz bu şekilde ilerleyecek. Bugün bilmemiz ve yapmamız gereken şeyleri öğrenmezsek, yarın bunları yapmak için ne fırsatımız, ne de zamanımız olabilir. Biz de size genç yaşlarda para hakkında bilmeniz gereken her şey listesini hazırladık. Bu listemizde para ve para yönetimi hakkında hayatınızı yönlendirecek altın değerinde bilgiler var. Hadi başlayalım!

1. Kazanç ve Harcamalarınızı Kaydedin

Genç Yaşlarda Para Hakkında Bilmemiz Gereken Her Şey

Gelir ve giderler söz konusu olduğunda elinize geçen parayı ve harcamalarınızı tek tek not alın. Ya da harcamalarınızı ve kazancınızı kontrol edip, kayıt altına alabileceğiniz uygulamalardan birini indirin. Bütçenizi ve yaptığınız her harcamayı kaydedin ki paranızın nereye gittiğini kuruşuna kadar bilin. Unutmayın, bilmediğiniz hiçbir şeyi kontrol edemezsiniz. Bütçenizi ve giderinizi görerek daha emin ve uzun ömürlü adımlar atın. Gözünüze küçük gelebilecek bu hareket, inanın yaşam kalitenizi arttırmayı sağlayacaktır!

2. Birikim Yapmaya Özen Gösterin

Birikim, büyüklerimizin konuşmaları ve öğütlerinde sıklıkla duyduğumuz bir sözdür. Gerçekten de bazen istediğimiz bir şey veya acil durumlar için kenarda biraz birikiminizin olması sizi fazlasıyla rahatlatır. Aylık veya haftalık olacak şekilde ve sizi sarsmayacak düzeyde bütçenizin bir kısmını ihtiyaç duyduğunuzda kullanmak için kenara ayırabilirsiniz. Hayatta yarın ne olacağı belli olmaz! Hatta mümkünse kenara koyduğunuz parayı unutun ve hiç yokmuş gibi rutin yaşantınıza devam edin. Bugün damlayan o su birikintisi, bir süre sonra size şelale olarak geri dönecektir.

3. Paranızı Tembelliğe Alıştırmayın

Genç Yaşlarda Para Hakkında Bilmemiz Gereken Her Şey

Evet, yanlış duymadınız. Siz çalışacaksınız da paranız yan gelip yatacak mı? Tabi ki hayır! Birikimlerinizi yatırımlara çevirin. Yatırım yapabileceğiniz ve size mantıklı gelen alanları araştırın ve paranızın yolunu çizin. Bu gereksiz gibi gözüken ufak yatırımlar, doğru adımlarla size iki bilemediniz üç misli olarak geri dönecektir. Aklınıza döviz, borsa, ev, araba gibi kavramların geldiğini buradan görür gibiyiz. İleride değerinin artacağını ve kar elde edeceğinizi öngördüğünüz her şey bir yatırımdır. Yastık altında kalmasındansa paranızı değerlendirebileceğiniz yerlerde kullanmak en mantıklısı! Eğer stratejinize ve mantığınıza yatıyorsa, ufak bir obje bile yatırıma dönüştürülebilir.

4. Markalara Takılmayın

Günümüzde kaliteli görünme veya havalı olma gibi kavramlar maalesef trendleri takip etmekten geçiyor. Basmakalıp algılardan arınıp şu soruyu soralım. Sizce kalite mi marka mı tercihiniz olmalı? Her zaman her ihtiyaçta fiyat-performans statüsündeki ürünleri tercih edin. Pahalı bir markadan bütçenizi zorlayarak bir ürün almak yerine daha kaliteli ve daha uygun fiyatlı olan ürünleri almaya özen gösterin. Giyim veya teknoloji harcamalarınız bütçenizin %25’ini geçmesin. Emin olun farklı olmak, pahalı markalara kuşanmaktan daha havalı olur ve sizi çok daha özgün gösterir. Denediğinizde bize hak vereceksiniz!

5. Kendi Ayaklarınızın Üstünde Durun

Genç Yaşlarda Para Hakkında Bilmemiz Gereken Her Şey

Lise ve üniversite çağındaki öğrencilerin %93’ü ailesinden aldığı harçlık ve varsa burs ile geçiniyor. Fakat araştırmalarda da net bir şekilde görebileceğimiz üzere genç yaşlarda çalışmaya başlayan kişiler ilerideki hayatında akranlarından iki kat daha başarılı oluyor. Kendinize en kısa sürede bir iş edinin ve çalışmaya başlayın. Bu sayede tecrübeleriniz artacak, ilerideki iş hayatına daha adapte olmuş ve hazır başlayacaksınız. Aynı zamanda bütçeniz büyüyecek ve hayat standartlarınız akranlarınıza göre daha da yükseklere çıkacak!

6. Büyük Düşünün

Hayatınızı yarın, sonraki hafta veya sonraki ay olarak nitelendirmeyin. Yıllar sonrasını da hesaba katın ve düşünün. Bunu stratejilerinize ve bütçenize yansıtın. Büyük düşündükçe öngörülerinizin geliştiğini göreceksiniz. Bir işte çalışmayı değil, bir iş kurmayı planlayın. Fikirlerinizi girişim olarak hayata geçirmekten korkmayın, icraata dönüştürün ve onları geliştirin. Fikirlerinize para yatırmaktan çekinmeyin. Özgün fikirleriniz size harcadığınızın mislini geri iade edebilir. En önemlisi ise denemekten asla korkmayın!

7. Borçlanmaktan Kaçının

Genç Yaşlarda Para Hakkında Bilmemiz Gereken Her Şey

Genç yaşlarda para hakkında bilmeniz gereken her şey listemizin en önemli maddelerinden biri de borç yönetimi. Borç almak hepimize cazip geliyor, çoğumuz da çevremize borçlanıyoruz. Ardından o parayı ödeme sıkıntıları, erteleme serüvenleri beraberinde geliyor. Her başımız sıkıştığında veya ihtiyaç duyduğumuzda borç almak mantıklı bir eylem değil. Borçlanmak herkese göre bir eylem de değildir, çoğunlukla bir fayda sağlamaz. Sadece size bir şeyler katacak yüksek değerli şeyler için borçlanın (ev, eğitim, araba gibi). Risk oluşturacak parayı asla borç ile tamamlamayın. Eğer alacağınız borç size uzun ömürlü bir şey katmayacaksa eksi olarak geri dönecektir. Bizden söylemesi!

8. Kredi Kartlarından Kaçının

Kredi kartları harcama yapmak için değil, ödeme yapmak için kullanılmalıdır. Ödeyemeyeceğimiz tutarları kredi kartı ekstrelerine yüklemek bir kaçış yolu değil, hatta hapis yoludur. Kimse biz düştüğümüzde elimizden tutmaz! Harcamalarınızı ay sonu ekstresi geldiğinde hepsini rahatlıkla kapatabileceğiniz şekilde ayarlayın, mümkünse banka kartı kullanın. Hiçbir banka size kar elde edemeyeceği bir imkan sunmaz, bunu unutmayın. Faizli banka kredileri sadece ve sadece ev gibi ömrünüzün sonuna kadar ihtiyacınız olacak veya size nitelik katacak zorunlu ihtiyaçlar için çok acil para ihtiyacınız olduğunda kullanılabilir. Kesinlikle ihtiyaç kredisi gibi yolları tercih etmemeye çalışın ve kredi ile iş kurmayın. Çünkü girişimlerinizde kredi ile iş kurmanız eksiden çıkma riskinizi faiziyle beraber daha da katlayacaktır.

9. Kendinize Nitelikler Katın

Kariyerinizde sizi öne çıkaracak ve CV’nize artı olacak nitelikleri veya sertifikaları almaya gayret edin. Bunlar size emin olun ki maddi kazanç kapısı olarak geri dönecektir, vaktinizi kesinlikle boşa harcamazlar. Çünkü eğitim de önemli bir yatırımdır. Bilgilerinizi yazarak deneyim kazanın, belli başlı programlar öğrenerek kendinizi geliştirin. İş hayatına atılmadan önce farklı alanlarda boy gösterin, tabi burası sizin tercihiniz. Kendinizi ne kadar geliştirirseniz, ileri de o kadar ekmeğini yersiniz. Özgeçmişinizde eklediğiniz ilgi alanları iş dünyası için sizi akranlarınızdan bir sıfır önde başlatacaktır.

10. İnsanların Ne Dediğini Umursamayın

Genç Yaşlarda Para Hakkında Bilmemiz Gereken Her Şey

Evet, en can alıcı kısım burası! Yaptığınız işler ve alacağınız kararlar neticesinde insanlar size olumlu veya olumsuz bir sürü cümle sıralayacaklar. Kimse sizin maddi durumunuzu ve paranızı nasıl yöneteceğinizi sizden daha iyi bilemez. Bunun sistemini başaracak ve stratejisini geliştirecek olan sizlersiniz. Kesinlikle oluşturduğunuz sistemi bozmayın ve çevrenizdekilerin söylemlerine takılmayın. Başarıya ulaştığınızda hepsi size nasıl başardığınızı soracak. İnsanlar sizin kesinlikle aklınızı çelmesin. Kendi hedefleriniz uğrunda birikimlerinize, yatırımlarınıza, yaptığınız ve yapacağınız işlere dört elle sarılın. Unutmayın, her şey sizin elinizde!


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!