Gelmiş Geçmiş En Garip Uçak Kazaları

5 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Ulaşım alanında en çok tercih edilen ve mesafeleri oldukça kısaltan seyahat şekli hava yoludur. Uçaklar bazen küçücük hatalardan ve ihmallerden bazen de teknik arızalardan dolayı istenmeyen durumlar yaşayabilir. Havadaki kazaların en korkutucu tarafıysa kurtulma ihtimalinin çok daha düşük olmasıdır. Şimdiye kadar gelmiş geçmiş olaylardan en garip şekilde tarihe damga vurmuş uçak kazaları mevcuttur. Ancak bu kazaların hepsi ölümcül sonuçlar vermemiştir. Biz de sizler için tarihte yaşanmış en tuhaf uçak kazalarını araştırdık. İşte en ilginç 10 uçak kazası…

1. Arıların Düşürdüğü Uçak

Gelmiş Geçmiş En Garip Uçak Kazaları

Birgenair, Türkiye menşeli bir uçuş firmasıdır. Bu olay 1996 yılında Birgenair’in 301 sefer sayılı uçağında gerçekleşmiş, havacılık tarihinin en acıklı kazalarındandır. Pilotlar kalkıştan hemen önce iki hız göstergesi arasındaki farklılığı görmüş ancak uçuşu iptal etmemiştir. Dominik Cumhuriyeti’ndeki havalimanından kalkan ve aşırı hız uyarısı veren uçak 5 dakika sonra Atlas Okyanusu’na düşmüştür. Uçakta bulunan yolcu ve mürettebat bu elim kazada ölmüştür. Kazanın nedeniyse uçuşun yapılmadığı günlerde uçağın pilot tüplerinin kapatılmamasıdır. Yapılan araştırmalarda uçağın pilot tüplerinden bir tanesine arıların yuva yaptığı bunun da hız göstergesinin bozulmasına neden olduğu öğrenilir.

2. Nehre Acil İniş

US Airways uçağı, 2009 yılında New York şehrindeki havalimanından havalanmıştır. Kalkıştan birkaç dakika sonra uçağın kanadına çarpan kazlar motorların aniden yanıp devre dışı kalmasına neden olmuştur. Bulunduğu yükseklikten aşağıya doğru süzülen uçak havaalanına geri dönemeyecek durumdadır. Pilot Chesley B. Sullenberger iniş için izin istemiş, 5 mürettebat ve 150 yolcu ile birlikte New York’ta bulunan Hudson Nehri’ne iniş yapmıştır. Kaptan pilot, ilk olarak kuyruğun su ile temas etmesini sağlamış ve böylece uçağı dik bir biçimde indirerek parçalanmasını engellemiştir. Bu mucize inişten sonra kurtarma ekipleri gelmiştir. Hiçbir can kaybının yaşanmadığı bu kahramanlık hikâyesi filmlere ve belgesellere konu olmuştur.

3. Uçakla Çarpışan Şahin

Gelmiş Geçmiş En Garip Uçak Kazaları

Bu enteresan olay 23 Ağustos 1996 yılında Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşmiştir. Gelmiş geçmiş en garip olaylardan olan uçak kazaları kategorisine girmiştir. Mısır Hava Yolları’nın sahip olduğu yolcu uçağı havaalanında ilerlerken, yağmurdan kayganlaşan aprondan çıkıp karayoluna girmiştir. Pistte yeterli frenlemeyi sağlayamayıp taksiye çarparak alev almıştır. Patlamadan söndürülen uçakta 120 yolcu arasından yirmi kişi yaralanmış, 3 kişi kalp krizi geçirmiştir. Uçağın çarptığı taksideki şoför ise sağ olarak kurtarılmıştır. Bu inanılmaz kazada uçağın kaptan pilotu ile kule arasında geçen konuşmalar gün yüzüne çıkmıştır. Kulenin, uçağın pilotuna ‘‘Pist ıslak’’ diyerek 4 kez uyardığı ancak pilotun buna rağmen indiği anlaşılmıştır.

4. İddia Kurbanı Jet

20 Ekim 1986 yılında Rus hava yollarına ait 6502 sefer sayılı Tupolev tu-134-a uçağı; pilot Alexander Kliuyev ve yardımcı pilot Gennady Zhirnov ile havalimanından kalkış yapmıştır. Samara’daki havalimanına mola vermek için yaklaşan pilot Kliuyev, yardımcı pilota tamamen kör uçuşla, sadece aletleri kullanarak uçağı indireceğini söylemiştir hatta bu konuda iddiaya bile girilmiştir. Kabin perdelerini kapatıp kabin görüşünü sıfıra indiren pilot, irtifa uyarısını ve kulenin havada bir tur daha atma önerilerini görmezden gelmiştir. Uçak 280 km/s hızla yerle temas eder ve pistten çıkar o şiddetle baş aşağı pozisyona gelerek alevler içinde kalır. Kazada 87 yolcudan 63’ü ve 2 pilot hariç herkes olay yerinde hayatını kaybeder.

5. Helios Uçak Kazası

Gelmiş Geçmiş En Garip Uçak Kazaları

Helios, Atina’da dağlık bir bölgeye düşen Boeing-737 tipi yolcu uçağıdır. Bu korkunç kazada yolcuların çoğu uçak henüz havadayken ölmüştür. Yolcu uçakları normal seyir yüksekliğindeyken kabine oksijen verilmelidir. Bu uçakta ise havalandırma sistemi bozulmuş ve kabin içi basıncı düşmüştür. Oksijen azlığı nedeniyle yolcular ve mürettebat bayılmıştır. Uçaktan yanıt alamayan Yunan Hava Kontrolü iki F-16 göndermiştir. Pilotlar uçağa yakınlaştıklarında gördükleri manzaraysa dehşet vericidir. Yolcu kabinindeki oksijen maskeleri tavandan inmiş, kokpitteki kaptan pilot bayılıp kumanda konsolunun üzerine düşmüştür. Otomatik pilotta olan uçak kaçınılmaz sonuna doğru başıboş bir şekilde devam etmiş ve yere çakılmıştır.

6. Uçuruma Düşen Yolcu Uçağı

Air India Express düşük maliyetlere sahip bir Hint hava yolu şirketidir. 22 Mayıs 2010’da Mangalore Havaalanı’na inişi esnasında pisti kaçırıp düşmesi nedeniyle bir kaza meydana gelmiştir. Dubai’den kalkmış olan Boeing 737 uçağı, 6’sı uçuş ekibinden olmak üzere toplam 166 kişinin bulunduğu bilinmektedir. 158 kişinin öldüğü kazada uçak iniş sırasında pisti ıskalayarak ormanlık bir alana düşmüş ve alev almıştır. Mangalore Havaalanı çetin bir tepenin üzerinde bulunur, bu durumda pilotlar için işi oldukça zorlaştırır. Yüksekliği fazla inişi güç bu pistin sonunda ağaçlıklı bir vadi yer almaktadır. Kazanın nedenleri araştırıldığında bir rivayet de pilotun sürüş esnasında uyuduğu uçağınsa otomatik pilotta olduğu yönündedir.

7. Pilot Koltuğundaki Çocuk

Gelmiş Geçmiş En Garip Uçak Kazaları

Aeroflot pilotunun uçakta seyahat eden iki çocuğunu pilot kabinine alması, uçağın kaza yapmasının temel nedenidir. Uçakta toplamda 75 kişi ölmüş, feci kazada maalesef kurtulan olmamıştır. Kaptan pilotun oğlunu pilot koltuğuna oturtması hataların başlangıç sebebidir. Bir çocuğun merakı uçağı rotasından çıkarmıştır. Airbus uçaklarının sistemine yatkın olmayan yardımcı pilotun ne yaptığını bilmemesi de hatalar zincirinin önemli bir halkasıdır. Yardımcı pilot, ısrarla uçağa daha fazla yükseklik kazandırmıştır. Yeterli bilgiye sahip olmayan yardımcı pilotun tek yapması gerekense uçağı kısa süreliğine olduğu halde bırakmak olmalıydı. Bu olay da böylelikle en garip ve ürkütücü uçak kazaları arasında yer almıştır.

8. Bant Kurbanı Uçak

Boeing 757 uçağı, 61 yolcu ve 9 mürettebatla Şili’ye gitmek için havalanmıştır. Kalkışın ardından yüksekliği gösteren altimetresi bozulunca, uçak havada olmasına rağmen yüksekliği sıfır olarak göstermektedir. Pilotlarda gece deniz üzerinde kör uçuş yapmışlardır. Kule tarafından yüksekliğin 7.000 fit olduğu öğrenildiği sırada uçak denize çakılmıştır. Uçaktaki sistemin bozulma nedenini araştıran ekip ilginç bir sonuca ulaşmış. Uçağın hızını ve yüksekliğini ölçen alıcıların bant ile kaplandığı verilerde anlaşılmıştır. Bakım işçileri temizlik aşamasında uçaktaki statikleri, zarar görmemesi için bantlamış fakat temizlikten sonra bantları çıkarmayı unutmuş. Bu bantlar da hız ile yüksekliğin yanlış görülmesine ve kazaya sebep olmuştur.

9. Paris Uçak Kazası

Türk Hava Yolları tarafından 1984’de İstanbul Paris seferini yapan uçak, İstanbul’da az sayıdaki yolcusuyla sorunsuz kalkışını gerçekleştirmiş. Paris’te verdiği moladaysa uçak dolmuştur. Cezayirli bagaj görevlisi İngilizce bilmediği için uyarıyı okuyamayarak uçağın kapı kolunu sert bir şekilde kapatmıştır. Kokpitten kapalı bir biçimde görünen uçağın, sert kapatma sonucu içerideki demir menteşeleri yamulmuştur. THY uçağı düzgün kapanmayan kargo kapısıyla, 333 yolcu ve 13 mürettebat ile havalimanından kalkmıştır. Kalkıştan birkaç dakika sonra sorunlar yaşamıştır. Uçak Paris’te bir ormanın ortasına düşmüş ve tam anlamıyla paramparçadır. Bu kazada havacılık tarihinin en büyük uçak kazası olmuştur.

10. Atatürk Havalimanı’nda Çarpışma

Gelmiş Geçmiş En Garip Uçak Kazaları

Bu uçak kazası havada değil bu kez yerde yaşanmıştır. Seul-İstanbul seferini yapan Asiana Havayolları’nın uçağı, iniş yaptıktan sonra apronda duran Türk Hava Yolları uçağının kuyruğuna çarpmıştır. Beşik gibi sallanan uçağın kuyruğu paramparça olmuştur. Kazanın ardından itfaiye ekipleri acil müdahale etmek için olay yerine gelmiştir. Airbus 330 tipi yolcu uçağının kanadının çarptığı Türk Hava Yolları’na ait hava taşıtının kuyruğu büyük hasar görmüştür. Çarpma sonucu THY uçağının kuyruğundaki dikey kanat kırılmıştır. Asiana Havayolları uçağının kanadında da hasar oluşmuştur. Bu olay gelmiş geçmiş en garip ve enteresan uçak kazaları arasında kendine yer bulmuştur.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
18
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
11
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
15
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!