Geleceğin yazılımcıları aranıyor!


Tekno Küp
Tekno Küp

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, geçen haftalarda önemli bir karara imza attı. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren 5. ve 6. sınıflarda bilişim teknolojileri ve yazılım dersini, haftada 2 saat olmak üzere zorunlu hale getirdi.

Bu dersler daha önce seçmeliydi. Ucunda not olmadığı için öğrenci, seçse bile okula kitap getirmiyor, öğretmeni önemsemiyordu. Seçmeli bilgisayar dersiyle de geleceğin bilişimcilerini yetiştirmek mümkün değildi. Zorunlu olmamasının önünde de ‘Öğrenciler bilgisayar kullanmayı biliyor’ engeli vardı.

MEB bilgisayar dersini zorunlu hale getirerek gelecek adına önemli bir karar vermiş oldu. Bu kararı, dersin zorunlu hale gelmesini her platformda dile getiren Bilişim Teknolojileri Eğitimcileri Derneği Başkanı Burcu Yılmaz ile konuştum. Burcu Yılmaz, bakanlığın üzerine düşeni yaptığını, bundan sonrasının öğretmene kaldığını, geleceğin bilişimcilerinin yetişmesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söylüyor.

Türkiye’de yıllardır donanıma yatırım yapılıyor. Yıllarca kliması, çelik kapısı, 24 bilgisayarı ile her biri 30 bin liranın üzerinde bir meblağa ulaşan bilgisayar laboratuvarları bir donanım yatırımıydı. Ardından gelen akıllı tahta ve Fatih Projesi’nin tabletleri de bir donanım yatırımıdır. Biz ülke olarak donanım üretiminde iddialı değiliz ve bu saatten sonra da olmamız zor. Yazılıma gelince, bu alanda da atılmış önemli bir adım yok. Yazılım denince aklımıza Pardus projesi geliyor ki kamu kurumları bile benimsemedi. İşin sahibi TÜBİTAK da sessizliğe bürünmüş durumda.

Asıl sorun, temelden yetişen yazılımcı yok. Henüz beşinci sınıftan başlayan zorunlu bilgisayar eğitiminin içeriğini bilmiyoruz ama temennimiz iyi bir planlama ile geleceğin yazılımcılarının yetiştirilmesidir. Bunu birçok ülke başardı, onlardan eksiğimiz ne? Belli bir yaştan sonra yazılımcı yetiştirmek, ona bu işin mantığını vermek zor olduğu için beşinci sınıftan bu işin başlaması, bir fırsat olarak bilinmeli. “Bu alanda biz de varız” diyecek gençler yetiştirilmeli. MEB.’in donanım yatırımından çok öte bir vizyonla yaptığı bu değişikliği öğretmenler iyi değerlendirmelidir.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim