Geçmişten Bugüne Bisikletin Tarihi Serüveni

2 dk okuma süresi


20
17 Paylaşım, 20 puan

Bisikletin icadı konusunda tarihçiler arasında net bir fikir birliği olmamasıyla birlikte Leonardo Davinci’nin eskiz defterinden yola çıkarak ilk olarak Kirkpatrick Mac Millan üretmiştir. Fransız Ernest Michaux’ın eklemeler yaparak bisikletin ilk seri üretimi Michaux Company tarafından yapılmış. Ardından daha pek çok önemli insanın eli değerek bisiklet, adeta evrim geçirmiş ve diğer makinelerin uğradığı talihsizliğe uğramadan başarıya ulaşmıştır. Küçük bir gayretle bu kadar çabuk ve kolay yol almanın sırrına o yıllarda kimse akıl erdirememişti. Şimdiyse bisikletin dünden bugüne kadar gelen tarihi serüveni hakkında bilgi sahibi olalım.

Bisikletin Tarihçesi

Bisikletin Tarihi Serüveni

İlk bisiklet çok yalın bir biçimde 12. yüzyılda Çin’de görülmüştür. Fransız Sirvac sağ ve sol ayakların itmesiyle yürüyen bir bisiklet tasarlamıştı. “Celerifere” adını taşıyan bu alet 1791 tarihlidir. Baron Karl Von Drais’de Senerbol’un yaptığı bisikleti geliştirmiş ve bisiklete direksiyon eklemiştir. Bu bisiklet 1816 yılında yapılmış, tahtadan imal edilmiştir. 1818’de daha dayanıklı olacağı düşüncesiyle metal kullanılmaya başlanmıştır.

Motorsuz, iki tekerlekli, pedallı, insan kuvveti ile ilerleyen bir ulaşım aracı olan bu bisiklet Courthill ile Dumfries arasındaki 22 kilometrelik yolu daha kolay gidip gelmesine yarayacak bir araç geliştirmeyi hedefleyen, Leonardo Da Vinci’nin çizimleri kullanarak ilk pedallı bisikleti tasarlayan Kirkpatrick Mac Millan tarafından üretilmiştir. İskoçya’da 1839-1840 yılları arasında icat edilen bu bisiklet, şuanda Londra Science Müzesinde sergileniyor.

İlk Uzun Mesafe Bisiklet Rekoru

Bisikletin Tarihi Serüveni

1842 yılında Kirkpatrick Mac Milan bir iş için Glascow’a gitmiştir ve bu arada yine hiç farkında olmadan ilk uzun mesafe bisiklet sürme rekorunu kırmıştır. Glascow Herald gazetesinin 10 Haziran 1839 tarihli sayısında, Kirkpatrick Mac Millan 64 kilometrelik bir seyahat ettikten sonra bu şehre geldiğinde şeytan icadını seyretmek üzere toplanan kalabalıklar arasında bir çocuğa çarparak durabilmiştir. Polis, bu ilk bisiklet kazası için Mac Millan’ı beş şilin para cezasına çarptırdı. Kirkpatrick Mac Millan’ın yeğeni Mary Marchbank’a bisikleti kullanmasını öğretti. Dayısının yapmış olduğu bu bisikletle biraz tur attıktan sonra Mary Marchbank dünyada bisiklete binen ilk kadın olarak tarihe geçti.

İlk seri üretim bisiklet “Michaux Company” tarafından yapılmıştır. Şirket, yılda 140 bisiklet üretiyordu. Bisikletin ilgi görmesi dönemin devletlerinin de oldukça dikkatini çekmişti. 1800’lerin ikinci yarısında bu ilgiye Fransa Savunma Bakanlığı bisiklet üretimini destek vermiştir.

İlk Havalı Tekerlekli Bisikletler

Bisikletin Tarihi Serüveni

İrlanda’da 1888 yılında ilk havalı plastik bisikletler piyasaya sürülmüştür. Bu durum, bisiklet üretiminde kullanılan malzemenin fiyat ve işçilik maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle halka inememiştir. 1800’lerin sonundan fabrikaların çoğalması ve seri üretimin hızlanmasıyla maliyetlerde yaşanan düşüş, bisikletin geniş kitlelere ulaşmasını sağladı. Özellikle Belçika, Fransa, İngiltere, İtalya ve İspanya’daki bisiklet fabrikaları bisikletin bu ülkelerde yaygınlaşmasına ve bisiklet sporunun gelişmesine büyük katkıları olmuştur.

I. ve II. Dünya Savaşı’nda Avrupa ülkeleri bisikleti ordu süratinin artırılması için kullanmışlardır. Gelişen teknoloji sayesinde bisikletin tarihi serüveni günümüze kadar büyük gelişmeler kaydetmiş, çok yönlü mucizevi bir araç haline gelmiştir. 21 vitesli, otomatik vitesli, elektrik motorlu, fonksiyonel ve hafif bisikletler ile bisiklet sürmek daha keyifli hale gelmiştir.

Ayrıca dikkatinizi çekeceğini düşündüğümüz; geçmişten bugüne otomobil tarihçesi yazımızı inceleyebilirsiniz.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
22
Beğen
Mutlu Mutlu
13
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
16
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!