Fransız Sinemasından Keyifle İzleyeceğiniz En İyi Filmler

4 dk okuma süresi


0
12 Paylaşım

Lumiere kardeşlerden, Melies’e, Godard’dan Yeni Dalga’ya, Avangarde akımdan günümüze, sinemaya her zaman yön vermiş, sinema endüstrisinin vazgeçilmezi kuşkusuz Fransız sineması. İşte muhteşem gerçekliği ve içtenliğiyle bizlere hayatın içinden filmler sunan Fransız sinemasından keyifle izleyeceğiniz en iyi 10 film… Şimdiden iyi seyirler!

1. Yeraltı Peygamberi, IMDb: 7.9

Fransız Sinemasından Keyifle İzleyeceğiniz En İyi Filmler

Cezası dolayısıyla hapishaneye giren Malik, 19 yaşında olmasına rağmen okuma yazması olmayan, geri kalmış bir adamdır. Hapishanedeki diğer mahkumlara göre zayıf ve tecrübesiz görünmektedir. Malik zamanla görevlerini yerine getirdikçe ve önüne çıkan fırsatları değerlendirdikçe, suç dünyasında hızlı bir şekilde yükselecektir. Tahar Rahim’in etkileyici oyunculuğuyla sıkılmadan izleyeceğiniz “Yeraltı Peygamberi” akıcı anlatımıyla, çok rahat bir şekilde sizi içine çekiyor diyebiliriz.

2. Amour, IMDb: 7.9

Amour, başlangıç sahnesini filmin sonuyla başlatıyor. Etkileyici bir sahneyle karşılaştığımızdan merak unsuru en üst seviyedeyken filmi izlemeye başlıyoruz. Daha sonra en başından olayların o duruma nasıl geldiğini anlamaya çalışarak hikayenin başına dönüyoruz. Temelde sevgi, ölüm, yaşlılık, bağlılık gibi konuları ele alan filmde Georges ve Anne’nin sakin ve huzurlu geçen hayatlarının nasıl değiştiğini hep birlikte izliyoruz.

3. Amelie, IMDb: 8.3

Fransız Sinemasından Keyifle İzleyeceğiniz En İyi Filmler

Amelie Paris’te garsonluk yaparak geçimini sağlayan, kendine has bir dünyası olan, saf ve masum bir kızdır. Yalnız ve sevgisiz bir çocukluk geçiren Amelie, hayalleriyle kendi kendine mutlu olmayı öğrenir ve bütün hayatını bu şekilde yaşar. Çevresindeki insanların hayatlarındaki bazı detayları ve onların mutsuz olma nedenlerini bulup, kendi çapında oyunlar oynayarak onları mutlu etmeye çalışır. Ve bir gün Amelie aşık olur. Hayat bundan sonrası için ona farklı şeyler getirecektir.

4. Betty Blue, IMDb: 7.4

Bazen olmadık kişilere aşık olduğumuzu biliriz fakat sevgimiz, önüne hiçbir engel koyamayacağımız kadar kuvvetlidir. İşte Betty ve Zorg’un aşkı da böyle bir hikaye. Betty, güzel ve çekici bir kadındır ve tesadüfen tanıştığı Zorg’la aralarında bir aşk başlar. Sıradan aşklarda yaşanabilecek tüm pürüzlerin, tutkunun, çekimin gücünü şeffaf bir şekilde bizlere yansıtıyor. Filmde Betty’nin çocuğunu düşürmesiyle değişen ruh halini ve bunun çevresindeki insanlara etkisini, filmin işleyişine uygun olarak yavaş yavaş görüyoruz. Karanlık fakat çekici bir tarafı olan Betty, bencil, saplantılı ve bir o kadar da çılgın tarafıyla bir film karakteri olmaktan çıkıp sıradan, içimizden biri olarak karşımıza çıkıyor.

5. Cesaretin Var Mı Aşka, IMDb: 7.6

Fransız Sinemasından Keyifle İzleyeceğiniz En İyi Filmler

Bir oyunun bir aşka dönüşme hikayesi, orijinal adıyla Jeux D’enfants dilimize “Cesaretin Var Mı Aşka” olarak çevrilmiştir. Julien ve Sophie çocukluk yıllarından beri tanışan iki yakın arkadaştır. Bu iki arkadaş zaman içerisinde hayatlarında olan sorunlar nedeniyle birbirlerine daha da yakınlaşacaktır. İkisinin de hareketli yapıları nedeniyle devamlı olarak birbirlerinin cesaretlerini sınamaları, zamanla bir oyuna dönüşür.Bir gün bu oyunu oynarlar ve bu oyun aralarında oluşacak olan aşkın ilk kıvılcımıdır fakat aşklarını doğuracak olan bu oyun, aşklarını yaşamalarına engel olacak mıdır?

6. Hayatımın Şarkısı, IMDb: 7.3

Fransız sinemasından keyifle izleyeceğiniz en iyi filmler listemizde sıradaki filmimiz “Hayatımın Şarkısı”. Belier ailesi, kızları Paula hariç diğer üyeleri işitme engelli olan bir ailedir. 16 yaşında olmasına rağmen Paula’nın üzerine çok sorumluluk yüklenmiştir. Bir gün müzik öğretmeni sayesinde müziğe karşı doğuştan gelen bir yeteneği olduğunu keşfeder ve çok ünlü bir ses yarışmasına katılmaya karar verir. Bu karar onun şimdiye kadar olan bütün hayatını değiştirecektir.

7. Hiroşima Sevgilim, IMDb: 7.9

Fransız Sinemasından Keyifle İzleyeceğiniz En İyi Filmler

Fransız yeni dalgasnın en özgün ve etkin yönetmenlerinden birisi olan Alain Resnais’in yönetmenliğini üstlendiği, tarihi derinden sarsan ve gösterime girdiği andan itibaren çoğu kitleyi etkileyen filmin senaryosunu da Marguerite Duras üstlenmiştir. Zaman kavramından uzak olan filmde, geçmiş ve gelecek boyutu paralel benzerliklerle tekrardan yaşanır. Japon bir mimarla, bir film çekimi için Japonya’ya gelen Fransız bir aktivistin aşklarını konu alıyor film. Bir yandan hafıza dediğimiz şeyin ne kadar çok can yakabileceğini hatırlatırken, diğer yandan da kişisel bir acının toplumsal acıyla nasıl birleştiğini bizlere gösteriyor.

8. Köprü Üstü Aşıkları, IMDb: 7.6

Restorasyon sebebiyle kapalı olan Neuf Köprüsü’nde yolları kesişen iki sanatçının hikayesini konu alan filmde, Michele sevgilisinden yeni ayrılmış ve sağlık sorunları nedeniyle zamanla görme yetisini kaybetmiş bir ressamdır. Yaşadıklarından dolayı yanına sadece resimlerini, boyalarını ve kedisini alarak sokakta yaşamaya başlar. Uyumak için Neuf Köprüsü’ne geldiğinde Alex’le karşılaşır. Alex’in Michele’e olan aşkı günden güne büyür ve karşılık bulur. Film, alışık olduğumuz aşk hikayelerinden farklı olarak bizlere, aşkın aşırı, bencil ve huzursuz edici tarafını gösterir.

9. Leon, IMDb: 8.5

Mathilda, New York’ta üvey ailesiyle beraber yaşayan 12 yaşında bir kızdır. Uyuşturucu satıcısı olan babası, mafyalarla ters düşer ve bunun sonucu olarak Mathilda’nın ailesi katledilir. O sırada orada olmayan şanslı Mathilda hayatta kalır ve Leon’un evine sığınır. Bundan sonra intikam hırsıyla büyüyecek olan Mathilda’nın da profesyonel bir katil olan Leon’un da kaybedecek hiçbir şeyleri yoktur.

10. Piyanist, IMDb: 7.5

Fransız Sinemasından Keyifle İzleyeceğiniz En İyi Filmler

“Piyano Öğretmeni” isimli romandan uyarlanan film, orta yaşlı bir kadın olan Erica’nın takıntılarını, gelgitli hayatını, karmaşık hislerinin sebep olduğu ikilemi gözler önüne sermektedir. Orta yaşlarda olmasına rağmen hala annesiyle yaşayan Erica’nın annesiyle ilişkisi oldukça karışıktır. Bir yandan otoriter ve saygı duyulan bir öğretmen imajı verirken, diğer yandan karanlık arzuları içinde barındıran bir kişi olarak karşımıza çıkar. Erica, yaşadığı hayatta sürekli ikilem içinde hisseder ve kendine yabancılaşır. Kendisine hayranlık duyan bir öğrencisiyle yakınlaşmasının ardından, yaşadığı hayatı ve bastırdığı karanlık arzuları arasındaki duvarı yıkmaya başlar. Film kısaca, orta yaşlı bir kadının önce güçlü, bir yerden sonra ise güçsüz psikolojisini anlatmış ve karakterlerin değişim sürecini izleyiciye etkili bir şekilde aktarmayı başarmıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!