Formula 1’de Tarih Yazan Lewis Hamilton Hakkında Bilinmeyenler

4 dk okuma süresi


10
12 Paylaşım, 10 puan

Formula 1, motor sporları tarihinin en üst düzey organizasyonudur. Her sporun olduğu gibi Motor sporlarının da efsaneleşmiş isimleri vardır. Formula 1 alanında spor tutkunlarının çok iyi bildiği İngiliz pilot Lewis Hamilton, bir efsane haline gelmiştir. Bu platformda kırılmadık rekor, kazanılmamış kupa bırakmamıştır. Biz de Formula 1’de tarih yazan pilot Lewis Hamilton hakkında bilinmeyenler neler, sizler için araştırdık ve hayatını kaleme aldık. Keyifli okumalar!

1. Yarış Tutkusunun Bir Hediye İle Başlaması

Formula 1’de Tarih Yazan Lewis Hamilton Hakkında Bilinmeyenler

Lewis Hamilton, daha küçük yaştayken annesi ile babası ayrılma kararı almıştır. İki yaşındaki Lewis, annesinin yanında kalmıştır. Babası ondan uzak olsa da hiçbir zaman Hamilton’u terk etmemiştir. Babası Anthony Hamilton, bir gün Lewis’e bir uzaktan kontrollü oyuncak araba hediye eder ve Lewis Hamilton’un hayatındaki ilk yarış arabası bu arabadır. Bu hediye, daha sonrasında Lewis Hamilton’un efsaneleşmiş bir pilot olacağı Formula 1 ile tanışması adına hayattaki başlangıcıdır. Bu hikaye Formula 1’de tarih yazan Lewis Hamilton hakkında bilinmeyenler arasında yer alır.

2. Çocukluğundan Beri Antrenman Yapışı

Hamilton daha çocukken belki de bu kariyere sahip olmasını etkileyen bir hediye daha aldı. Babası Anthony Hamilton, Lewis’e bir Go-Kart hediye etti. Bu hediye, Lewis Hamilton için sürekli antrenman yapma imkanı doğurdu. Lewis, karting yarışlarına katılmaya başladı. Bu yarışlarda rakiplerine inanılmaz farklar attı ve rekorlara imza attı. Bunun nedeni Lewis Hamilton’un çocukluğunun antrenman yaparak geçmesiydi. Ona hediye edilen Go-Kart, gelecekte kazanacağı başarıların habercisi olmuştu. Lewis Hamilton, karting yarışlarının ardından bir yarış pilotu olmaya karar verdi.

3. Formula 1’e Girişi

Formula 1’de Tarih Yazan Lewis Hamilton Hakkında Bilinmeyenler

2001 yılında Formula Renault test yarışlarında yarışarak kendini göstermeye başlayan Lewis Hamilton, bir ödül töreninde McLaren takım patronu Ron Dennis ile tanışma fırsatı buldu. Bu tanışma sonucunda Hamilton başarılarına devam etti. Ron Dennis bu başarıları gözlemliyordu ve başarılar Hamilton’a McLaren’in kapılarını açtı. Seneleri kapsayan bir süreç olsa da Lewis Hamilton, dikkatleri her yarışta üzerine çekti. 2007 yılında Lewis Hamilton, McLaren takımıyla birlikte Formula platformuna resmen dahil oldu. O ödül töreni Hamilton için dönüm noktasıydı.

4. Hamilton’un Futbol Sevgisi

Lewis Hamilton, her ne kadar sürekli Formula 1 alanında gözükse de tutkulu bir futbol takipçisidir. Sık sık futbol maçları izleyen Hamilton, İngiltere Premier Lig’deki Arsenal takımını desteklemektedir. Takımı çok yakından takip etmekte ve fırsat buldukça Arsenal maçlarını tribünden izlemektedir. Diğer dünya liglerini de yakından takip eden Hamilton, sıkı bir futbol hayranıdır. Pist dışında olduğunda çok kısa ve kısıtlı bir zamana sahip olduğu bilinse de Hamilton, bu zamanın bir kısmını Arsenal maçlarına ayırmayı tercih etmektedir. Bu futbol hayranlığı Formula 1’de tarih yazan Lewis Hamilton hakkında bilinmeyenler arasındadır.

5. Formula 1’deki İlk Siyahi Şampiyon Oluşu

Formula 1’de Tarih Yazan Lewis Hamilton Hakkında Bilinmeyenler

Lewis Hamilton, Formula tarihinde birçok ilke imza atmıştır. Bunlardan biri de Formula 1 tarihindeki dünya şampiyonu ilk siyahi pilot olmasıdır. Irkçılık gibi olaylarda her zaman ön plana çıkan ve yaşanan hiçbir olaya duyarsız kalmayan Lewis Hamilton, daha 23 yaşındayken şampiyonlukla tanışmıştır. Bu şampiyonluk, Hamilton için çok değerli bir şampiyonluktur. Kariyeri için genç yaşta bir kupa almanın yanı sıra Formula 1 tarihindeki ilk siyahi şampiyon olması hakkında olumlu açıklamalar yapmıştır. 2020 senesinde Amerika’da yaşanan büyük ırkçılık olaylarının ardından Lewis Hamilton, podyumda bu olaya tepkisini göstermiştir.

6. Sebastian Vettel ile Rekabeti

Lewis Hamilton ve Sebastian Vettel her zaman büyük bir rekabet içinde olmuştur. Hamilton, Mercedes adına yarışmaktayken Red Bull pilotu Sebastian Vettel ile amansız rekabetleri başlamıştır. Sert geçen yarışlara hatta bilerek yapılan çarpışmalara sahne olan bu rekabet, Sebastian Vettel Ferrari takımına katıldığında da devam etmiştir. Bu rekabet olmasına rağmen pist dışında bu ikili her zaman iyi ilişkiler kurmuştur. Fernando Alonso Formula 1’e veda ettiğinde Hamilton ve Vettel ona katılarak pistte üçlü bir ‘donut’ yapmışlardır. 2020 yılında Hamilton Türkiye’de şampiyonluğunu ilan ettiğinde de onu ilk tebrik eden kişi Sebastian Vettel olmuştur.

7. Lewis Hamilton’un İdolü

Formula 1’de Tarih Yazan Lewis Hamilton Hakkında Bilinmeyenler

Lewis Hamilton her zaman diğer efsanelere saygılı bir pilot olmuştur. 2020 yılında çıktığı bir podyumda Michael Schumacher’in rekorunu egale etmiştir. Bu podyuma Schumacher’in kaskıyla çıkarak ona saygısını göstermiştir. Herkes gibi Hamilton’un da bir idolü vardır. Efsane pilot Ayrton Senna’yı idol olarak görmektedir. Ayrton Senna, F1 tarihindeki en agresif pilotlardandır. Birçok kazaya karışmış hatta Imola’da yaşadığı kaza sonucunda hayatını kaybetmiştir. Hamilton’un Ayrton Senna’yı idol olarak görmesi de onun hakkında bilinmeyenler arasında yer almaktadır.

8. Lewis’in Hayvan Sevgisi

Lewis Hamilton’un az bilinen özelliklerinden birisi de hayvan sevgisidir. Roscoe ve Coco adında iki Bulldog cinsi köpeği bulunmaktaydı. Roscoe ve Coco, Hamilton ile beraber birçok yarış yolculuğu yapmıştır. İki köpekte padokta kameralar önünde olmuştur. Coco, geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetmiştir. Roscoe ise hala Hamilton ile yaşamakta ve yarış yolculuklarında yer almaktadır. 2020 Türkiye Gp’de İstanbul Park içerisinde de Roscoe kameralara gözükmüştür. Hamilton, köpeği Roscoe’yu tamamen vegan yapmıştır.

9. Müziğe Olan İlgisi

Lewis Hamilton, müzikle iç içe bir pilottur. Müzik dünyasında kendine ‘XNDA’ takma adını seçmiştir. Birçok şarkı seslendirdiğini açıklayan İngiliz pilot, Christina Aguilera ile Pipe şarkısını yapmıştır. İlk zamanlar bu kişinin kendisi olup olmadığıyla ilgili bir açıklama yapmasa da sonrasında bu ismin ve sesin kendisine ait olduğunu kabul etmiştir. Diğer şarkıların neler olduğu veya yayınlanıp yayınlanmadığı ise bilinmemektedir. Bu gizli müzisyenlik de Formula 1’de tarih yazan efsane pilot Lewis Hamilton hakkında bilinmeyenler arasındadır.

10. Kırılmadık Rekor Bırakmayışı

Formula 1’de Tarih Yazan Lewis Hamilton Hakkında Bilinmeyenler

Formula 1’in gelmiş geçmiş en hızlı pilotları arasında gösterilen Lewis Hamilton, birçok efsane ismi birçok alanda geride bırakmıştır. Michael Schumacher’in 7 sene şampiyonluk rekorunu egale etmiştir. Bunun yanı sıra çaylak sezonunda da üst üste 9 podyum yaparak başka bir rekor kırmıştır. Lewis Hamilton, bir başka kırdığı rekoru da yine Michael Schumacher’in elinden almıştır. Michael Schumacher, pol pozisyonunda başladığı yarışların 40’ından zaferle ayrılmıştır. Lewis Hamilton ise bunu 56 kez başarmıştır. İngiliz pilot, Formula 1 tarihine büyük izler bırakmıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!