Fiziki Mağazaların Sonunu Getiren E-ticaret ve Yükselişi

4 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Fiziksel dünyamızın artık sanal dünyaya girdiğini ve dijitalleştiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Dünyanın dijitalleşmesiyle beraber çoğu kavram dijitale, sanala döndü. Sanala dönüşen kavramlar eski hallerinin sonunu getirdi. Ticaret de bu kavramlardan birisi. dergiCE olarak size fiziki mağazaların sonunu getiren e-ticaret ve yükselişi hakkında bilgi vermek istedik. Keyifli okumalar!

1. E-ticaret Kavramı Nedir?

E-ticaret ve Yükselişi

E-ticaret ve yükselişi yazımıza başlamadan önce, e-ticaret hakkında ufak bir bilgi sunalım. 90’lı yılların sonundan itibaren dünyada hızla artan internet kullanımı sebebiyle ortaya çıkan yeni kavramlardan birisidir. İnternetin kullanımının artmasıyla beraber birçok iş sanal dünyaya katıldı. Sanal dünyaya katılmaktan kendisini koruyamayan kavramlardan bir tanesi de ticaret. E-ticaret, ticaretin dijital ortamda yapılan halidir. E-ticaret KOBİ’ler için tercih edilmesi gereken bir ticaret şeklidir. İsimlerini fiziki mağaza olarak duyuramayan işletmelerin sanal dünyadaki sayısız insanla iş yapabilecek bir vasfa bürünmeleri büyük bir fırsat.

2. Fiziki Mağazaların Sonunu Getiren Şey Ne?

E-ticaret ve Yükselişi

Teknolojinin artmasıyla birlikte insanlarda kolaycılık baş göstermeye başladı. Arkadaşlarımızla buluşmak yerine görüntülü arama yapıyoruz. Dışarıda vakit geçirmek yerine oyunlarda birlikte oluyoruz. İnsanların fiziksel olarak beraber geçirdikleri vakit bile dijital ortama taşınmışken ticaretin de dijitalleşmesi oldukça doğal. Fiziki mağazaların sonunu getirecek olmasından bahsetme sebebimiz ise, bahsettiğimiz dijitalleşmeyle gelen kolaycılık. Birkaç tık ile dünyanın herhangi bir yerinde bulunan herhangi bir işletmeden istediği şeyi alabilecek insanlar neden dışarıda bulunan sınırlı sayıdaki mağazanın sınırlı eşyalarından seçim yapsın ki? Müşteri için rekabet olan ortamlarda fiyat için de rekabet olur, dolayısıyla e-ticaretin alıcıyı daima indirimlerle şaşırtabileceğini unutmamak gerekir. Fiziki mağazaların ödemek zorunda oldukları kira, elektrik vb. faturalar e-ticaret kimliğine bürünen sanal mağazalarda olmadığı için satıcısına fiyattan feragat etme imkanı sunar. Alıcı da haklı olarak e-ticareti seçer. E-ticaretin fiziki mağazaların sonunu getirme sebebi kısaca alıcıya kolay ve ucuz alışveriş imkanı sunmasıdır.

3. Fiziksel Mağazaların Bu Yarışta Ne Yapmaları Gerekiyor?

E-ticaret ve Yükselişi

Fiziksel olarak kurulu mağazaların bu sondan kaçıp müşterilerini geri kazanabilmek için yapabileceği tek şey dijital ortama girmektir. Fiziki mağaza ve sanal mağaza arasında herhangi bir çatışma yok. Galip çoktan e-ticaret olarak belirlenmiş durumda. Fiziksel mağaza sahiplerinin para kazanmaya devam etmek için yapabilecekleri tek şey gelenekçilikten vazgeçip sanal ortama girmektir.

4. Alıcı ve Satıcı Açısından E-ticaret

Alıcı açısından e-ticareti yukarıda genel olarak ele almış olsak da farklı bir başlıkta toparlamakta fayda var. E-ticaretin alıcıya sunduğu kolaylıklar yalanlanamayacak kadar fazla. Aradığı ürünü kolayca seçme, ne alacağını bilmediği durumlarda sonsuz seçenek şansı, kolay ödeme, herhangi bir alışveriş yorgunluğuna gerek olmaması e-ticaretin sağladığı kolaylıklardan sadece birkaçı. Satıcı açısından e-ticarete bakacak olursak e-ticaretin faydalarına tekrar tekrar rast geliriz. Mesela müşteriyi mağazasına getirmek için kapısına parlak afişler asan fiziksel mağaza sahiplerini düşünün. E-ticarette böyle bir şeye gerek yok. Kolayca verilen birkaç reklamla müşterileri kendilerine çekmeleri oldukça basit. E-ticarette kira masrafı, fatura masrafı gibi ekstra giderler de yok. Ekstra giderler olmaması nedeniyle e-ticarette müşterinin tarafından rahatça bakıp kızışan rekabet anlarında ya da özel günlerde rahatça indirim yapılabilir.

5. E-ticaretin Kötü Yanları

Hep işin iyi taraflarından bahsettik. Her olayda olduğu gibi e-ticarette de kötü, olumsuz yanlar mevcut. Olumsuz yanların başında sanal güvenilirlik geliyor. Özellikle 90 döneminden önce doğmuş olan jenerasyon e-ticaretle yapılan alışverişlerde temkinli oluyor. Fiziksel mağazalarda satıcıyla yüz yüze görüşebilir, alacağın şeyi inceleyebilirsiniz. E-ticarette ise alacağınız şeyi yalnızca ekrandan seyredip alıp almama kararını öyle verirsiniz. Elbette bir de elinize sağ salim ulaşmayacağına dair endişeleriniz olacaktır. Bir diğer olumsuz taraf ise bekleme süresi. Fiziksel mağazada bir şeyi beğendiğinizde pazarlığınızı yapar alır gidersiniz. E-ticarette ise ürün siparişinizi verdikten birkaç gün sonra elinize ulaşır.

6. E-ticaretin Tarihçesi

Çevrim içi alışveriş 1979 yılında İngiltere’de Michael Aldrich tarafından icat edildi. Modifiye edilmiş bir yerli televizyonu telefon hattı üzerinden gerçek zamanlı çok kullanıcılı işlem işleme bilgisayarına bağladı. 1980’de piyasaya sürülen sistem İngiltere, İrlanda ve İspanya’da işletmeler arası satış yapan şirketlere satıldı. En eski tüketici alışveriş deneyimlerinden biri 1992’de Charles M. Stack tarafından oluşturulan çevrim içi bir kitapçı olan Book Stacks Unlimited’dı. Stack’in mağazası, Amazon’un Jeff Bezos tarafından kurulmasından iki yıl önce başladı. 1994 yılında Book Stacks Unlimited internete Books.com olarak taşındı ve sonunda Barnes & Noble tarafından satın alındı. Doksanlı yılların ortalarından itibaren internetin ticari kullanımında büyük ilerlemeler oldu.

7. Amazon’un Sahneye Çıkışı

E-ticaret ve Yükselişi

İlk e-ticaret sitelerinden biri 1995 yılında çevrim içi bir kitapçı olarak açılan ve dünyanın en büyük çevrim içi perakendecisi olarak büyüyen Amazon’du. E-ticaret ve yükselişi ilk olarak Amazon ile başladı. Fiziksel kitapçılar yaklaşık 200.000 başlık ile sınırlıydı ve fiziksel bir sınırlama olmaksızın Amazon, alışveriş yapanlara daha fazla ürün sunabildi. Amazon’un ürün yelpazesinde artık sadece kitaplar değil, müzik, elektronik, giyim, mobilya, yiyecek ve oyuncaklar da bulunuyor. Amazon, ürünler için derecelendirme ölçeğine sahip kullanıcı yorumları ekleyen ilk çevrim içi perakendecilerden biriydi. Müşteri yorumları artık satışları artırmak için en etkili sosyal medya taktiği olarak kabul edilmektedir. E-ticaret pazarının başarı öyküleri arasında 1995’te piyasaya sürülen bir çevrim içi açık artırma sitesi olan Ebay de var. 1990’ların sonları, tüccarlar için yeni e-ticaret platformu seçenekleriyle geldi. Miva’nın ilk katalog tabanlı e-ticaret ürünü 1997’de piyasaya sürüldü ve 1990’ların sonunda geniş bir dağıtım elde etti. 2005 yılında Amazon, bitişik ABD’de sabit bir yıllık ücret karşılığında tüm uygun satın alımlar için ücretsiz iki günlük gönderim hizmeti sunan Amazon Prime’ın kurulmasını duyurdu. Üyelik hızla popüler oldu ve diğer satıcılara hızlı ve ucuz nakliye seçenekleri sunmaları için baskı yaptı. Ülkemizde e-ticaretin öncülerinden olan hepsiburada’nın, Alibaba’dan 1 sene önce kurulduğunu belirtmeyi de unutmamak gerekir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!