Finalinde Ters Köşe Olacağınız 10 Film

5 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Hemen hemen hepimiz film izlerken sonunu içten içe tahmin etmeye çalışırız. “Katil uşak mı?” yoksa “Bu çocuğun gerçek babası kim?” diye düşünmeden edemeyiz. Ama bazen öyle beyin yakan filmlere denk geliriz ki, finalde hiçbir tahminimiz doğru çıkmaz, hatta sonunda ağzımızı kapatmamız vakit alır. Şimdi hep beraber finalinde ters köşe olacağınız 10 film listemizi inceleyelim.

1. Fight Club – IMDb: 8,8

Finalinde Ters Köşe Olacağınız 10 Film

1999 yılında çekilen film Chuck Palahniuk romanından uyarlanmış ve başrolünde Brad Pitt’in yer aldığı film, zaman içinde kült filmler listelerine adını yazdırmış. Sıradan bir hayat süren ve hiç yakını bulunmayan Jack, uyku problemleri yaşamaktadır. Doktorunun tavsiyesiyle kanserli hastaların bulunduğu bir terapi grubuna katılır. Burada Marla ile tanışır ve aslında o da Jack gibi hasta olmadığı halde gruba katılmaktadır. Hakkında hiç konuşulmaması gereken bir iş olan “Dövüş Kulübü”nü de Tyler Durden’i tanıdıktan sonra öğrenecektir.

2. Seven – IMDb: 8,6

1995 yapımı film bizlere Hristiyanlıktaki 7 büyük günahı işleyenleri kendi yöntemleriyle öldüren bir seri katili ve bu katilin peşine düşen iki polis dedektifi izletiyor. Hristiyanlık inancında bu 7 büyük günah; Kibir, Açgözlülük, Şehvete Düşkünlük, Kıskançlık, Oburluk, Yıkıcılık ve Tembellik olarak sıralanır. David Fincher tarafından yönetilen filmin başrolleri Brad Pitt, Morgan Freeman ve Gwyneth Paltrow’dur.

3. Memento – IMDb: 8,4

Finalinde Ters Köşe Olacağınız 10 Film

2000 yılında Nolan kardeşlerin çok küçük bir bütçe ile neler yapılabileceğini gösterdiği bu filmin konusu Leonard Shelby ve başına gelenlerden sonra nasıl hafızasındakileri muhafaza edemediğini bize anlatıyor. Guy Pearce’ın canlandırdığı Leonard, iki kişinin saldırısına uğrayan eşini kurtarmak isterken saldırganlardan kafasına ağır bir darbe indiriliyor ve Leonard yaşadığı büyük travma sonucu artık ileriye dönük bir hafıza oluşturamıyor.Yaşadığı bu paranoyak duruma rağmen bildiği ve emin olduğu tek şeyin karısının intikamını almak olduğunu düşünen başrolümüz, kendine farklı teknikler geliştiriyor.

4. The Sixth Sense – IMDb: 8,1

M. Night Shyamalan’ın yönettiği 2000 yapımı film, bize sürpriz sonları öğreten ilk filmlerdendir. Yıllar önce ağır bir saldırıya uğrayan ve atlattığı ölüm tehlikesinin izlerini halen taşıyan eski psikiyatr Dr. Crowe, Cole adında küçük bir çocuğun doktorluğunu yapmaya başlamasıyla olaya giriyoruz. Hikayede Dr. Crowe’u Bruce Willis’in ve bu küçük çocuğu da Haley Joel Osment’ın canlandırdığını görüyoruz. Zamanla bu çocukla yakınlaşan doktoru ve akabinde bu yakınlaşma beraberinde getirdiği bu küçük çocuğun doktorla bir sırrını paylaşmasını izlediğimiz filmde, ekip bize bu sırrın hem çocuk, hem de Crowe için nasıl büyük bir dönüm noktası olduğunu merakla izletiyor.

5. Donnie Darko – IMDb: 8,0

Finalinde Ters Köşe Olacağınız 10 Film

2001 yılında vizyona giren filmin yönetmeni ve senaristi Richard Kelly, bu hikayede 16 yaşındaki Donnie Darko adındaki bir genci ve gördüğü gerçek dışı olayları konu ediniyor. Jake Gyllenhaal ile tanıdığımız Darko, sık sık tavşan kostümlü bir adam görüyor ve zaman içerisinde çevresine uyum sağlama konusunda problemler yaşamaya başlıyor. Ama Darko bu problemleri bir kenara bırakıp bu garip tavşan kostümlü adamın peşinden gidince dünyanın sonunun ne zaman olduğunu saniyesi saniyesine öğreniyor. Genç adam bu sırdan sonra tüm sosyal yaşamını sıfırlıyor ve bu gizemli adamın peşinden gidiyor.

6. The Game – IMDb: 7,8

The Game

David Fincher’in ilk filmlerinden olan 1998 yapımı film, Nicholas Von Orton isimli milyoner bir iş adamının, küçük kardeşi Conrad’ın hediyesiyle hayatının nasıl ölüm kalım savaşına döndüğünü işliyor. Filmde Michael Douglas’ın canlandırdığı bu iş adamına gelen doğum günü hediyesi aslında gizemli bir oyundur ve bu oyun karakterin yaşamına her gün etki eder. İş adamı bu oyuna başlarken ortada sahiden büyük bir ödül olduğunu fark eder. Ama başına gelenlerin bu oyundan gelip gelmediğini, gerçek mi hayal mi olduğunu anlamaz. Artık bir paranoyak gibi yaşamaya başlayan iş adamı herkesten şüphelenirken karşısına ona yardım etmek amacıyla çıkmış Christine’den dahi şüphelenir.

7. Mr. Nobody – IMDb: 7,8

Finalinde Ters Köşe Olacağınız 10 Film

Jaco Van Dormael’in yazdığı ve yönettiği 2009 yapımı film, bizlere 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü olan Nemo’yu ve tercihlerini gösteriyor. Filmde Nemo’yu yaşatan Jared Leto, artık sona yaklaşmıştır fakat aklında bir anı dönüp durur. Nemo genç bir çocukken bir peronda durduğunu hatırlar ve tren kalkmak üzeredir. Tam da burada annesiyle gitmeli mi, babasıyla mı kalmalı sorularına yanıt arar. Çünkü iki karar da sonsuz sonuca varabilir. Bu film bize başrolün yaşamının üç kuşağını da izleten ve varoluşu sorgulatırken bir de, her tercihin beklediğimizden farklı sonuçlanabileceğini ve neyi tercih edersek edelim bu tercihin doğru olacağını bize göstermeyi amaçlıyor. Film, başrolün zamanında aldığı farklı kararların zaman içerisinde hayatına yansımasını da akıcı bir şekilde gösteriyor.

8. The Machinist – IMDb: 7,7

2004 yılında vizyona giren ve Brad Enderson imzalı olan film, fabrikada sıradan bir işçi olan Trevor’ı ve onu tam bir yıldır bırakmayan uykusuzluk problemini, Christian Bale gibi başarılı bir aktörün yorumundan bizlere sunuyor. Filmde işi çokça dikkat gerektiren Trevor yeteri kadar dinlenemediği için yaptığı işe de odaklanamaz fakat yapacağı küçücük bir hata bile Trevor’ı bitirmeye yeter. Zamanla dış görünüşü ürkütücü hale gelir ve aşırı yorgunluğun beraberinde getirdiği akli dengesizlik problemi bir gün onu bir kazaya sürükler. Bu kazada çalışanlardan biri kolunu kaybedince diğer adamlar da Trevor’dan kurtulmak ister. Trevor ise bu kurtulma komplolarını düşünerek şüpheci bir hayat sürmeye başlar ve tüm bunların peşinden gider.

9. Saw – IMDb: 7,6

James Wan’ın yönettiği 2004 yapımı film bizlere hayatın anlamını ve yaşamanın kıymetini kurbanlarını tehdit ederek anlatmaya çalışan bir seri katili ve onun ölümcül oyunlarını çok farklı bir perspektiften gösteriyor. Her şeylerini kaybedebilecekleri sıra dışı oyunlar ile hayatta kalmaya çalışan kurbanlar böylece neleri feda ettiklerini de görüyorlar. Filmde ise bu katilin son iki kurbanının mücadelesini görüyoruz. Birbirini hiç tanımayan fakat aynı odada uyanan iki kurbanı ve o kurbanlara kurtulmaları için bahşedilmiş son sekiz saati izlediğimiz filmde kurbanların neler yapabileceklerini ve başlarına gelenleri görüyoruz.

10. The Butterfly Effect – IMDb: 7,6

Finalinde Ters Köşe Olacağınız 10 Film

Finalinde ters köşe olacağınız 10 film listemizdeki The Butterfly Effect filmi, 2004 yılında çekilmiştir. Eric Bress ve J. Mackye Gruber beraberliğinde, 2002 yılında cinsel tacize uğramış ve ağır psikolojik travmalar yaşamış Evan’ı, Asthon Kutcher’in de oyunculuğuyla, bir tesadüf sayesinde zamanda yolculuk yapabildiğini öğrenmesinin ardından gelişen olayları bize sergiliyor. Bunun akabinde geçmişe dönmeyi ve bu karanlık geçmişi silmeyi planlayan genç, geçmişi yeniden kurmaya başlasa da değiştirdiği en ufak şey büyük taşları yerinden oynatmaya yettiği için tüm düzen alt üst oluyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!

Lütfen reklamlara izin verin

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ama dergiCE'nin içeriklere devam edebilmesi için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından dergiCE.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.