Doğaüstü Yetenekleriyle Şaşkınlık Yaratan Sıra Dışı Kişiler

5 dk okuma süresi


11
13 Paylaşım, 11 puan

Çoğu zaman herkes farklı yeteneklere sahip olmak ister. Bu bizlere adeta rüya gibi gelir, bazen inanmak dahi istemeyiz. Ancak hiç hayal bile edemeyeceğimiz öyle sıra dışı yetenekler vardır ki duyduğumuzda şaşkınlığa uğrarız. Kimi insanlar, özel ve dikkat çekici yetenekleriyle herkesi hayrete düşürür. İnsanın biyolojik gücünün de ötesinde oluşan bu sıra dışı yetenekler, neredeyse hiç rastlamadığımız ama çok defa duyduğumuz garip nitelikli kişilerdir. Adeta bir çizgi filmden sıçramış gibi olan bu kişiler, özel yetenekleriyle pek çok kişiyi büyülemiştir. Doğaüstü yetenekleriyle şaşkınlık yaratan en sıra dışı kişiler içeriğimizi sizler için derledik, şimdiden keyifli okumalar!

1. Ultra Maraton Koşucusu Dean Karnazes

Doğaüstü Yetenekleriyle Şaşkınlık Yaratan Sıra Dışı Kişiler

İnsanüstü başarıya sahip olan Dean Karnazes, laktoz eşiğinin olmaması ve fiziksel yapısı, onu uzun ömürlü bir koşucu yapmıştır. Üç gün-üç gece aralıksız koşabilen Dean Karnazes, bu başarısıyla tanınan ilginç bir yeteneğe sahiptir. Normalde bir insan bu tarz faaliyetler yaparken; kalp çarpıntısı, nefes almakta zorluk ve yorgunluk gibi belirtilere rastlamaktadır. Ancak ultra maraton koşucusu Dean Karnazes, bu semptomların hiçbirisini göstermemektedir. Bunun aksine gece-gündüz hiç uyumadan koşabilen ve yorulmayan bu usta koşucu, dikkatleri üstüne toplamayı başarmıştır. Birçok zorlu testleri de başarıyla tamamlayan usta koşucu, bu doğaüstü yeteneğiyle tanınmış bir yazardır.

2. İnsan Kamera Stephen Wiltshire

Otistik sanatçı Stephen Wiltshire, doğaüstü yetenekleriyle şaşkınlık yaratan sıra dışı kişiler arasında yer almaktadır. Daha önce gitmediğimiz bir yeri ilk ziyaret ettiğimizde beynimiz zihinsel bir harita oluştururken biraz zamana ihtiyaç duyar. Fakat bu sıra dışı sanatçı, normal bir insandan farklı olarak gördükleri anlık manzaraları bir kez görse bile en ince detayına kadar hatırlayan inanılmaz bir yeteneğe sahiptir. 3 yaşında otizm teşhisi konan sanatçı, 5 yaşında bu sıra dışı yeteneğinin keşfedilmesiyle dikkat çekmiştir. Kraliyet Akademisi tarafından “En İyi Çocuk Sanatçı” olarak seçilen bu inanılmaz yetenek, Tokyo kenti üzerinde yaptığı uçak gezisi ile 10 metrelik bir resim çizerek herkesi büyülemiştir.

3. Buz Adam Wim Hof

Doğaüstü Yetenekleriyle Şaşkınlık Yaratan Sıra Dışı Kişiler

Doğaüstü yetenekleriyle tanınan Wim Hof, adeta eksi derecelere kadar düşen soğuk havalara meydan okuyor.25’ten fazla Guinness rekoruna sahip Wim Hof ‘un, yıllardır hasta olmadığı da bilinmektedir. Hollandalı ekstrem sporcu, soğuk terapiyle bağışıklığını güçlendirdiği için hastalanmadığını da dile getirmiştir. Eksi 20 derecelerde kar üstünde kısa şortuyla uzun süre kalabilen ve buzlu suların içerisine rahatlıkla girebilen buz adam Wim Hof, duyanları şaşkınlığa uğratmakta başarılı. Everest dağının 67 kilometre üstüne kadar korunmasız bir şekilde çıkan sporcu, ayak yaralanmasından dolayı zirveye ulaşamamıştır. Ancak insanların gönlünde zirveyi ulaşmayı başarmıştır buz adam Wim Hof!

4. Isı Üreten Adam Zhou Ting-Jue

Doğaüstü yetenekleriyle şaşkınlık yaratan diğer bir isim, elleriyle aşırı ısı üretebilen Zhou Ting-Jue’dir. Çikong dövüş sanatının büyük ustası olarak da bilinen bu yetenekli adam, içsel dinamizmini arttırarak ısı üretmiş ve bu da onu büyük bir üne kavuşturmuştur. Özellikle Çikong tekniğini ısı tekniğiyle birleştirerek, hastaları iyileştirip onların tedavi edilemez hastalıklarına şifa olmuştur. Gizemli hastalıkları da teşhis etmesi gibi sezgisel yetenekleriyle herkesi büyülemiştir. Geçmişte birçok olimpik sporculara ve ünlülere de şifa tedavilerini öğreten büyük usta, “Şifacının Şifacısı” olarak anılmıştır. Onun bu büyüleyici yeteneği hem insanlara şifa dağıtmasına hem de büyük bir üne kavuşmasına katkı sağlamıştır.

5. 22 Dakika Nefesini Tutabilen Stig Severinsen

Doğaüstü Yetenekleriyle Şaşkınlık Yaratan Sıra Dışı Kişiler

Su altında 22 dakika nefesini tutarak rekor kıran bir sıra dışı yetenekten bahsedeceğiz şimdi de. Danimarkalı serbest dalış ustası Stig Severinsen, yüzmeye 6 yaşında başlamıştır. Henüz küçük yaşlarda dört kez dünya şampiyonu olan usta dalgıç, nefesini uzun süre tutarak Guinness Dünya Rekoru sahibi olmayı başarmıştır. Ortalama bir insan su altında nefesini en fazla bir dakika tutabilirken, bu tarz profesyonel sporcular daha yüksek dakikalarda nefesini tutabilmektedir. Stig Severinsen rekor denemesinden önce 20 dakika boyunca saf oksijenli bir ortamda kalmıştır. Bu da vücudunun oksijene doymasını ve ciğerlerinin temizlenmesini sağlamıştır. Başarısı da yaptığı ön denemelerine borçludur.

6. Olağanüstü Hafızaya Sahip Kim Peek

Savant sendromu olan Amerikalı Kim Peek, olağanüstü bir hafızaya sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Doğuştan gelen bir gelişim bozukluğu sonucunda bu durum, onun fotografik hafızasını geliştirmiştir. Megasavant olarak da adlandırılan bu kişi henüz 16-20 aylıkken bir şeyleri ezberlemeye başlamıştır. İlerleyen zamanlarda ise bir kitabın her iki sayfasını da hafızasına kaydedebilecek derecede muazzam yeteneğiyle dikkat çekmiştir. Ayrıca okuduğu kitapların neredeyse hepsini ezberleyebilen bu sıra dışı yeteneğin, şimdiye kadar 15 farklı alanda 12.000 kitabı ezberlediği söylenmektedir. Ayrıca ‘Rain Man’ filmindeki Raymond Babbit karakter, Kim Peek ’ten esinlenmiştir.

7. Samuray Savaşçısı Adam Isao Machii

Doğaüstü Yetenekleriyle Şaşkınlık Yaratan Sıra Dışı Kişiler

Modern zamanın samuray savaşçısı olarak bilinen Isao Machii, beş yaşındayken bu yeteneğini konuşturma çalışmalarına başlamıştır. O yaşlarda samuray okuluna başlayan ve orada kılıç dersleri alan Machii, zorlu eğitimlerin ardından bu unvanı almaya hak kazanmıştır. Normal bir insan silahtaki mermiyi göremezken, Isao Machii silahtan çıkan mermiyi hızla ikiye bölerek yeteneğini tüm dünyaya duyurmuştur. Film yapımcıları ise onunla test yapmak isteyerek, 250 kat yavaşlatılmış özel bir kamerayla onun bu eşsiz yeteneğine şahit olmuşlardır. Bu özel yeteneğiyle birçok Guinness Dünya Rekoru sahibi olmuştur. Ayrıca bir Japon şirket, bu yeteneğinden esinlenerek onun prototip robotunu üretmiştir.

8. Aslanlara Fısıldayan Adam Kevin Richardson

Bir Güney Afrika Cumhuriyeti vatandaşı olan Kevin Richardson, ‘aslanlara fısıldayan adam’ lakabıyla tanınmış kişidir. Aslanlarla büyük bir bağ kurmayı başarabilen bu adam, görenleri adeta hayrete düşürüyor. En tehlikeli hayvanlar arasında yer alan aslanların adeta bir parçası haline gelmiş. Onlarla aynı dili konuşmayı başaran bu adam, sadece aslanları değil; leopar, sırtlan gibi birçok hayvanı da koruma altına almıştır. Doğa tutkunu Kevin Richardson, hayatını doğal yaşama adamış durumda. Onun bu yırtıcı kedilerle arasındaki inanılmaz ilişki belgesellere de taşınmıştır. Eşiyle beraber, yırtıcı hayvanları koruma altına alan kamplarda çalışan Kevin, nesli tükenmekle olan bu hayvanlara sahip çıkmıştır.

9. Ekolokasyon Yeteneğine Sahip Daniel Kish

Görme engelli birey olan Daniel Kish, ekolokasyon yeteneği sayesinde uzaklıktaki cisimlerin seslerini ayırt edebiliyor. Bir göz kanseriyle dünyaya gelen ve gözlerini kaybeden Daniel, iki yaşında ekolokasyon tekniğini kullanmaya başlamıştır. Diliyle ağzının üst kısmını şaklatarak yüzlerce metre ötesindeki nesneleri tespit etmeyi ve onları kolaylıkla ayırt etmeyi başarmıştır. Daniel Kish özel yeteneği sayesinde, tüm engelleri aşarak bu tekniğin normal bir görme yetisi kadar etkili olmasını sağlamıştır. Onun bu üstün başarısı, birçok engelli çocuğa da umut olmuştur. 2000 yılında kurmuş olduğu kâr amacı gütmeyen WAFTB’nin de başkanı olan Kish, 500 kör çocuğa bu tekniği öğretmiştir.

10. Arıları Kontrol Edebilen Adam Norman Gary

Doğaüstü Yetenekleriyle Şaşkınlık Yaratan Sıra Dışı Kişiler

Doğaüstü yetenekleriyle şaşkınlık yaratan sıra dışı kişiler arasında, arıları kontrol edebilen Norman Gary de yer almaktadır. Kaliforniya’da yaşayan ve arılar konusunda uzman olan Norman Gary, 70 yaşında emekli bir profesördür. Arıları çağırma ve onları kontrol etme konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahip bu kişi, dünyadaki pek çok arıcılık yapan insanlardan farklıdır. Bu inanılmaz durumun nedeni, yüzlerce hatta binlerce arıyı idare edebilmesi ve onları kontrol etmesidir. Birçok Hollywood filminde ve TV şovlarda rol alan Norman Gary, “Bal Arısı Fobisi” adında bir kitap da yazmıştır. Arıların vücudunu kaplaması için de birden fazla yöntem geliştiren bu yetenekli adam, görenleri hayrete düşürüyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!