Filtre Kahveden İçmek Dışında Faydalanabileceğiniz 10 Yöntem

6 dk okuma süresi


2
13 Paylaşım, 2 puan

Filtre kahve günlük yaşamda pek çok kişinin temel içeceğidir. Sabahları ayılmak için tercih edilen birebir yöntemlerden biridir. Arkadaşımızla muhabbet eşliğinde veya kendi başımıza keyif yaptığımızda iyi gider. Aynı zamanda tatlıların tamamlayıcısıdır. Ancak her zaman kahvemizi bitiremeyebiliriz. Bu gibi durumlarda çöpe atmaktansa, içmek dışında filtre kahveden faydalanabileceğiniz 10 farklı yöntem ve tavsiyemizi inceleyin. Kahvelerinizin eşliğinde keyifli okumalar dileriz!

1. Resimlerinizde Renklendirme Yöntemleri Uygulayın

Filtre Kahveden İçmek Dışında Faydalanabileceğiniz 10 Yöntem

Filtre kahvenizi çöpe atmak yerine çizmiş olduğunuz resimlerde kullanabilirsiniz. Birçok farklı renklendirme yöntemini uygulayabilirsiniz. Örneğin sulu boya kullanmak yerine filtre kahvenizi kullanmayı deneyebilirsiniz. Çizmiş olduğunuz resminizi renklendirmek istediğinizde fırçanızı filtre kahvenize batırarak istediğiniz yeri boyayabilirsiniz. Filtre kahvenizi içerken kâğıdınıza da dökebilirsiniz. Siyah kaleminizle, oluşan farklı şekilleri size çağrıştırdığı şekilde resmedebilirsiniz. Bu şekilde yapmak istemiyorsanız alt zemini komple filtre kahve üzerinden yapıp üzerine istediğiniz resmi çizebilirsiniz. Bu tamamen sizin isteğinize ve hayal gücünüze kalmış bir durum. Aynı zamanda filtre kahveli suyunuzla kıyafetlerinizi de boyayabilirsiniz. Filtre kahveyi kaynatıp, kıyafeti içine atıp, kaşıkla hava kabarcıklarını engelledikten sonra, istediğiniz kahve tonuna geldiğinde kıyafetinizi çıkartabilirsiniz. Soğuk suyla da yıkadıktan sonra kıyafetiniz artık hazır olmaktadır. Filtre kahvenizi döktüğünüzde içinizden geldiği şekilde sanatınızı yapabilirsiniz.

2. Kekleriniz İçin Süt Kalmadığında Kulanın

Yapılan yemekler ve tatlılar yeniliklere, farklı tatlar aromalara her zaman açık olmaktadır. Canınız tatlı çekmiş olabilir ve yeni şeyler denemek isteyebilirsiniz. Dostlarınızı, arkadaşlarınızı ağırlayacaksınızdır. Misafirliğe gideceksinizdir ve eliniz boş gitmek istemiyorsunuzdur. O gün kek yapmaya karar vermişsinizdir. Tatlınıza değişiklik için süt yerine filtre kahve kullanabilirsiniz. Evinizde sütünüz kalmamış da olabilir. Bu tarz durumlarda kekinizi yapmaktan vazgeçmek yerine filtre kahveyi malzemeleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda ikisini birlikte yani hem sütü hem de filtre kahveyi kullanarak kekinizi tamamlayabilirsiniz. Tarifinizdeki ölçüleri ve malzemeleri hiç değiştirmeden aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Ekstradan istediğiniz ölçüde filtre kahvenizi koyup farklı bir lezzet, aromayla kekinizin tadına varabilirsiniz. Belki de en sevdiğiniz kek olacaktır. Aynı zamanda keklerinizin dışını da kaplayabilirsiniz. Denemekten korkmadan damak zevkinizi ve kek çeşitliliğini artırabilirsiniz.

3. Dekorasyonlarınıza Filtre Kahve Çekirdeği Ekleyin

Filtre Kahveden İçmek Dışında Faydalanabileceğiniz 10 Yöntem

Kokusuyla insanları büyüleyip bambaşka dünyalara yelken açtıran filtre kahveyi yaşam alanınızın bazı bölümlerinde kullanabilirsiniz. “Dıy fikirleri” olarak da adlandırılan kendin yap videolarıyla dekor parçanızı oluşturabilirsiniz. Görsellerden ilham alarak yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz. İnternetten farklı ürünler de satın alabilirsiniz. Eğer hiçbir fikri beğenmediyseniz, çekirdekleri tahta bir tabağın veya bir fincanın içine koyup ortasına bir mum yerleştirebilirsiniz. Kahveli mumları yakarak ortamınızda değişiklikler sağlayabilirsiniz. Mutfağınızda ise özellikle bir kahve tutkunuysanız, size özel bir kahve köşesi oluşturabilir ve dekorunda filtre kahve çekirdeğini kullanabilirsiniz. Kahve içmek, güzel sohbetler etmek ve fotoğraf çekilmek için harika bir alanınız olmuş olacak. Tablolar yapabilir, nihale oluşturabilir ve kavanozlarınızı kaplayabilirsiniz.

4. Bitkilerinizi Arada Filtre Kahve İle Sulayın

Normal kahvede olduğu gibi filtre kahve de asidik değere sahiptir. Bundan kaynaklı öğütülmüş bir filtre kahve, toprağın pH değerlerini etkileyebilmektedir. Toprağın azotunuzu artırabilir. Bu sebeple doğru ve uygun kullanımla toprağa çok güzel bir gübre olabilmektedir. Toprağın yüzde yirmisini geçmemelidir. Çiçeklerin rengini daha da parlatacak onların canlılığını artıracaktır. Ph değeri de düşeceği için bitkileriniz çok güzel bir şekilde çiçekler açacaktır. Üzerlerinde daha çok çiçek filizlenebilecektir. Hatta bazen çiçeklerin rengi bile değişim gösterebilmektedir. Daha sağlıklı sebzeler elde etmenize yardımcı olabilmektedir. Örneğin domates ve havuçta oldukça verim elde edebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken husus öğütülmüş filtre kahve, asidi seven bitkilere iyi gelmektedir. İçinde süt ve şeker olmayan filtre kahvenizi soğuk su ile karıştırıp bitkilerinize dökebilirsiniz.

5. Filtre Kahveden Bazı Böcekler İçin İlaç Yapın

Filtre Kahveden İçmek Dışında Faydalanabileceğiniz 10 Yöntem

Nerede ve ne zaman belireceği belli olmayan böcekler bazı insanların korkulu rüyası olabilmektedir. Hatta üst düzeyde bir fobi boyutuna bile gelebilmektedir. Yiyeceklerin içlerinde de çıkabilen böcekler kahvenin ve kahve türlerinin içerisinde hiç bulunmamaktadır. Bunun nedeni kahve ve kahve türlerinin içerisinde bulundurmuş olduğu kafeindir. Kafein ve kafein gibi bazı bileşik türlerini bitkiler kendilerini korumaya almak için savunma mekanizması olarak insektisit üretmektedir. Bundan kaynaklı böcekleri özellikle hamamböcekleri, sivrisinekleri, karıncaları uzak tutmaktadır. Gelmesini istemediğiniz bir yere biraz filtre kahvenin değirmenden öğütülmüş halini koyarak olacakları izleyebilirsiniz. Dışarı da yanınıza öğütülmüş filtre kahve (ya da normal kahve) alarak kendinizi koruyabilirsiniz. Hatta kedileri de uzaklaştırmaktadır. Turunçgil yaprağına öğütülmüş filtre kahve koyarak kedilerin yaklaşmasına engel olabilirsiniz.

6. Saç Bakımınızda Filtre Kahveyi Deneyin

Kafeinin yararları say say bitmemektedir. Kafein saçlar için oldukça faydalı olabilmektedir. Bu yöntem ile filtre kahveden içmek dışında da yararlanıp saçlarınız içinde faydalanabileceğiniz 10 numara basit bir uygulama yapabilirsiniz. Saçlarınızın dökülmesini de azaltabilir daha parlak sağlıklı ve yumuşak bir görünüm elde edebilirsiniz. İlk önce filtre kahvenizi demleyip soğumasını beklemelisiniz. Soğuduktan sonra saçlarınızda uygulamaya geçebilirsiniz. Dairesel hareketlerle saç diplerinize masaj yapar gibi uygulayabilirsiniz. Yirmi dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkama işlemine geçebilirsiniz. Yalnız bu işlem saçlarınızı koyulaştırabilir. Bu yüzden açık saç rengine sahipseniz bu yöntemle saçınızın rengini bir iki ton değiştirebilirsiniz. Maske şeklinde de uygulamak isterseniz, saç kremi ile karıştırıp saçınıza sürerek 1 saat beklettikten sonra suyla durulayabilirsiniz. Birkaç gün sonra şampuanla saçınızı yıkayabilirsiniz.

 7. Tahta Mobilyalarınızın Çiziklerinden Kurtulun

Filtre Kahveden İçmek Dışında Faydalanabileceğiniz 10 Yöntem

Herkesin evinde en az bir tane tahta mobilyası bulunmuştur. Bu mobilyalar yıllandıkça eskimekte ve kullandıkça çizilmekteler. İlk gün ki hallerinden artık eser bile kalmamış olabilir. Bu durumda oldukça rahatsız edici ve can bozucudur. İnsanlar bu gibi sebeplerden dolayı yeni mobilyalar almaktadırlar. Farklı yollardan bu sorunu çözmeye çalışmaktadırlar. Az bir maliyetle cüzdan dostu olan bu yöntem sayesinde yepyeni bir mobilya elde edebilirsiniz. Bunun için ilk önce ocağın altını kısık ateşle açıyoruz ve öğütülmüş filtre kahveyi ocağa koyuyoruz. İyice kaynayıp macun kıvamına geldikten sonra ocağı kapatabilirsiniz. Bir pamuk yardımıyla macunu koyu renkli mobilyanızın üstüne sürebilirsiniz. En sonunda ise nemli bir bezle güzelce silebilirsiniz. Bu sayede çiziklerinizden kurtulmuş olacak ve yeni mobilyalarınıza merhaba diyebileceksiniz.

8. Su Yerine Buz Kalıplarını Filtre Kahveyle Doldurun

Yaz aylarında sıcaktan boğulabiliyoruz. Serinlemek için ise çeşitli yollar aramaktayız. Bazı durumlarda zamanımız bize yetmeyebilir. Acil serinlemeye ihtiyacımız vardır. Faydalanabileceğiniz belki 10 belki de 20 farklı yöntem var ve bunlardan en kolayı filtre kahveyi içmek dışında buz kalıplarına doldurmaktır. Normal bir şekilde demlenmiş olan filtre kahveyi boş olan buz kalıplarına sırayla doldurabilirsiniz. Daha sonrasında sadece onları buzluğa atmanız yeterli. Serinlemek istediğinizde, bir misafir geldiğinde ya da sadece canınız filtre kahve içmek istediğinde yapmanız gereken şey çok basittir. Buzluğa koymuş olduğunuz filtre kahve küplerini çıkartınız. Bir bardağa soğuk süt ya da su doldurunuz. İçerisine kahve küplerini atınız. Bundan sonra sadece filtre kahve küpünüzün çözülmesini beklemelisiniz. İşte soğuk filtre kahveniz hazır bir şekilde sizi beklemektedir. Keyifle kahvenizi içebilirsiniz.

9. Eşyalarınızı Güzelce Temizleyin

Temizlik hayatımızda oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Sağlıklı bir hayat yaşamak için temizliğimize özen göstermeliyiz. Özellikle eşyalarımızda bazı lekeler çok zor çıkmaktadır. Siz de içmek dışında filtre kahveden faydalanabileceğiniz 10 numara bu yöntem ile eşyalarınızın kirlerinden arınabilirsiniz. Kahvelerin genel anlamda asidik bir yapısının olması temizlikte kurtarıcı bir rol üstlenmesini sağlamıştır. Yapımı ise oldukça basittir. Öğütülmüş filtre kahvenizi bulaşık süngerinizin üstüne biraz koyabilirsiniz. Sonrasında normal yıkama metodunuza dönebilirsiniz. Bu şekilde tencereleriniz tertemiz olacaktır. Mangaldaki yağları temizlemek için de filtre kahvenizi ızgaraya dökerek 1 saat bekletebilirsiniz. Sonrasında ılık su ile iyice bir ovalayıp yıkamalısınız. Filtre kahve ile yıkadıktan sonra fark edeceksiniz ki, eşyalarınız yepyeni bir görünüme kavuşmuş.

10. Kötü Kokulardan Arının

Filtre Kahveden İçmek Dışında Faydalanabileceğiniz 10 Yöntem

Filtre kahvenin güzel ve yoğun bir şekilde eşsiz kokusu vardır. Bu sebepten ötürü sizi rahatsız eden kokulardan kurtulmak için öğütülmüş filtre kahveyi tercih edebilirsiniz. Örneğin bir yemek yaptınız ve elleriniz soğan, sarımsak kokmakta. Bu durumdan kurtulmak istiyorsanız ellerinize biraz öğütülmüş filtre kahveyi alın ve sanki sabun sürmüşçesine ovalayarak ellerinizi durulayın. Ellerinizdeki bu koku geçmiş olacak. Buzdolabınızdaki kokuları gidermek içinse yine öğütülmüş filtre kahvesini veya filtre kahvenin demlenmeyen kâğıtta kalan kısmını (posasını) bir bardağa doldurarak dolabınıza koyabilirsiniz. Oda kokusu içinde bu sefer yeni kavrulmuş çekirdekleri ince bir şeye sararak (tülbent, çorap vb.) evinizin bir köşesine bırakabilirsiniz. Filtre kahvenin arta kalan kısmı (posası) ile ayak masajı yaparak ayak kokusunu da geçirebilirsiniz. Ayakkabılarınıza sıkmak için filtre kahve ile su karışımı bir sıvı da yapabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!