Feminizm Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

2 dk okuma süresi


3

Birçok insanın çok fazla fikir sahibi olduğu bir konu Feminizm! Anlam karmaşasına yol açan birçok tanım gerçeği yansıtmıyor. Feminizm hakkında doğru bilinen yanlışlar listesini okuduğunuzda sizin de şaşıracağınız noktalar olacak.

1. Kadın Egemenliğini Savunur

Feminizm Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

Feminizm eşitliği savunan bir dünya görüşüdür. Ataerkilliğe karşı bir başkaldırı da diyebiliriz. Erkek ve kadının eşit olduğu bir dünya isterler. Nitekim, feministler sadece kadının egemenliği olsa buna da karşı çıkacak bir görüşe sahiptirler. Kadınların sadece kadın egemenliğini savunduğu düşüncesi, feminizm hakkında doğru bilinen 5 yanlış listemizin başında yer alıyor.

2. İçlerinde Erkek Nefreti Barındırırlar

Feminizm Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

En çok savunulan ve sürekli bunun doğru olduğuna inanılan bir görüştür. Feminizm, temele indirgendiğinde cinsiyet ayırmaz. Aslında bir hak arayışıdır. Erkekler de diğer herkes gibidir. Kadınlar gibidir. Yani insandır! Bu yüzden asla bir nefret söz konusu bile değildir. Feminist denildiği vakit akla gelen temel özellik erkek düşmanı olduklarıdır.

3. Kadınlardan Oluşan Bir Topluluktur

Feminizm kadın erkek eşitliğini savunan bir düşüncedir, sadece kadınları savunan bir düşünce değildir. Kadın-erkek eşitliğini savunan her birey aslında bir feminizm savunucusudur. Hatta bu görüşü savunan birçok ünlü sanatçı da mevcuttur. Josehp Gordon-Levitt, Prens Harry ve John Legend feminizmi destekleyen birkaç sanatçıya örnektir.

4. Bakımsızdırlar

Feminizm Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

Çokça bahsi geçen, doğru bilinen yanlışlardan biri daha! Feminizmi savunan kişiler, hiçbir boyunduruk altında kalmadan giyinmeyi ve davranmayı severler. Toplumsal algıya göre hareket etmeyen feministler, ister makyajsız ister makyajlı gezebilir bunu da sorun haline getirmezler. Bu davranış, normal bir insan davranışıdır. Nasıl ki erkek dışarıya makyajsız çıkıyorsa ve tepki görmüyorsa kadının da böyle görülmesi gerekmektedir. Aksi halde söylentiler “feministler bakımsızdır”a kadar gidebilir.

5. Modası Geçmiş Bir Akım

Feminizm Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

Bu dünyada kadın ve erkek olduğu sürece ve kadınların hakları yeteri kadar savunulmadığı sürece Feminizm akımı daha da güçlenerek yoluna devam edecektir. Sosyalizm, Liberalizm, Kapitalizm gibi siyasal düşünceler çok uzun yıllardır varlığını sürdürüyorsa, Feminizm de yüzyıllar boyunca hayatımızda var olacaktır.

Feminizm hakkında doğru bilinen yanlışlar listemiz şimdilik bu kadar. Listemizin sonunda kadın merkezli, toplumsal cinsiyet temalı filmler listemize göz atmak istersiniz diye düşündük. Şimdiden iyi seyirler diliyoruz!


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen üye girişi yapın!