Feminizm Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

4 dk okuma süresi


5
15 Paylaşım, 5 puan

Feminizmin dünyayı nasıl değiştirdiği veya en azından ne amaçladığı hakkında çok şey söylendi. Olmayı seçseniz de seçmeseniz de zaten bu devrimin bir parçasısınız. İşin üzücü yanı, feminizm hakkında konuşan çoğu insanın feminizmin gerçekte ne olduğu hakkında hiçbir fikri yok. Feminizm hakkında doğru bilinen bazı yanlışlar feministleri kötü bir ışıkta sergilemek içindir. Bu kadar ilerici bir kavramın aynı zamanda ülkedeki en nefret edilen kelimelerden biri haline gelmesi rahatsız edici olduğu gibi korkutucudur. Siz de feminizm hakkında bildiklerinizi tazeleyebilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Feministler Erkeklerden Nefret Eder

Feminizm Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bu, en çok tekrarlanan yanlışlardan biridir. Eşit haklar için mücadele erkeklerin nefretiyle ilgili değil, herkes için adalet ve eşitlikle ilgilidir. Genellikle, feministleri eleştirirken “sadece erkeklerden nefret ediyorsun” sözü yöneltilir. Feministler, kadınlara yönelik haksızlıklara son vermek isterler. Ancak, kadınlarınki de dahil olmak üzere tüm insanların istismarının büyük çoğunluğu erkeklerin elindeyse ve siz bunu sesli bir şekilde söylerseniz öfkeli bir erkek düşmanı mı olursunuz? Tabii ki değil, sadece gerçekleri söylersiniz. Feministler erkeklerden nefret etmez, feministler cinsiyetçilikten ve ataerkilliğin getirdiği haksızlıklardan nefret eder.

2. Feministler Hep Ciddidir

Bu, kadınların doğası gereği erkeklerden daha az eğlenceli olduğu yanılgısına odaklanan daha geniş bir tartışma olsa da feministlere sıklıkla yönlendirilir. Feministlerin trans kadınların istismarı ve öldürülmesi gibi konulara değinmelerinde kesinlikle bir ciddiyet olsa da her daim ciddiyetle duran ve mizah anlayışı olmayan insanlar değillerdir. Mizah, ilerici aktivizmde önemli bir bileşendir ve Jamie Kilstein, Amy Schumer ve Tina Fey gibi feminist eğilimli komedyenler, feminist siyasetin komediyi öldürmediğini kanıtlıyorlar. Bu yüzden ön yargılarınızı yıkarak feministlerin sürekli ciddi olmadığını anlamalısınız.

3. Feminizm Erkeklere Zarar Verir

Feminizm Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Feminizm erkeklere yardım eder. Birincisi, erkekleri sağlıksız ve “toksik” bir erkeklik versiyonuna uymak zorunda olmanın baskısından kurtarmaya çalışır. Bu, potansiyel olarak gerçek duygularını bastırarak, kişisel gelişimi engelleyerek ve kendi hayatlarında düzgün bir şekilde işlemedikleri istismarı sürdürerek erkekleri inciten bir şeydir. 1981’de “Evlilik İçi Şiddetin İstenmeyen Kurbanları” adlı bir araştırma, “Annelerinin babaları tarafından istismarına tanık olan erkek çocukların, yetişkinliklerinde şiddet uygulayan erkeklere dönüşme olasılığının, evlerde şiddet görmeyen erkek çocuklara göre daha yüksek olduğunu” ortaya koydu.

4. Feministler Sadece Kadındır

Feministlerin tamamen kadınlardan oluştuğunu ve bir kadın dayanışması olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak sizi şaşırtacak bir bilgimiz daha var. Evet, erkek feministler var! Elbette, ortalama bir insandan bir feminist ismi söylemesini isterseniz muhtemelen bir kadın ismi söylerler. Ancak bu, feminizmin sadece kadınlar için olduğu anlamına gelmez. Buradaki anahtar, negatif ataerkilliğe karşı mücadelede müttefik olan erkeklerin kendi ayrıcalıklarının farkında olmasıdır. Erkek feministler de tıpkı kadınlarla aynı şeyi savunur. Yani feminizm bir tek kadınlara mahsus, sesli bahsedilmemesi gereken bir tabu değildir.

5. Feministler Sadece Kariyer Odaklıdır

Feminizm Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Feminizm evde kalıp aile kuran bir kadının ezildiğini ya da gerici olduğunu söylemez. Ev kadını olmayı seçen bir kadına, kurumsal dünyada iz bırakan bir kadın kadar saygı duyarlar. Modernliği ve ilerici düşünceyi “kariyer yapmak” ile eşitleyen düşünce, feminizm ile örtüşmez. Gerçek feministler, her kadının olmak istediği kişi seçimine saygı duyar. Seçim özgürlüğü, bir kadını mutfağa ya da ofise götürse de desteklediği şeydir. Eşit haklar bir kadının hak ettiği şeydir, seçtikleri tamamen ona bırakılacaktır. Bununla beraber feministler evde kalmayı seçen erkekleri de eşit olarak kabul ediyorlar. Kadınlar çalışmakla evde kalmak arasında seçim yapma şansına sahipse, erkekler de öyle!

6. Feministler Erkek Gibidir

Feministler kadın olmanın toplumsal baskılarına uymayı reddettiklerinden, genel olarak tüm feministlerin (basmakalıp bir şekilde) “kadınlık” eylemlerine karşı olduğu varsayılır. Evet, tüm feministlerin erkek gibi giyindiği ve tüm kadın kıyafetlerini küçümsediği varsayılır. Ama gerçek şu ki, feministler kadınlığa karşı değillerdir. Kadınlara nasıl davranacaklarının toplum tarafından söylenmesine karşılardır. Feminizm hakkında doğru bilinen yanlışlar arasında en yaygın olanlardan biri budur. Önemli olan giyim kuşam değil. Onları cinsiyet rolleriyle sınırlamak, mücadelenin gerçek konusu.

7. Feministlerin Hepsi Aynı Fikirdedir

Feminizm Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Feministlerin aynı ağızdan konuştuğunu söyleyen birçok kişi var. “Bunları size ezberletiyorlar mı?” diyen zihinlere siz de maruz kalmış olabilirsiniz. Ancak tüm feministler aynı fikirde değillerdir. Feminizm içindeki görüşlerin çeşitliliği istisna değil, normdur. Ve bu iyi bir şeydir. Evet, feministler bile bazen bir şeyleri yanlış anlıyor ve çabucak alevlenebiliyorlar. Feministler arasındaki canlı ve coşkulu tartışmalar bazen hararetli hale gelebilir, ancak dünyada olan her küçük sorun üzerinde anlaşamasak da negatif ataerkillikle savaşmak için en iyi çözümlerden bazılarının dürüstlük ve saygıdan geçtiğini biliriz.

8. Feministler Evliliğe Karşıdır

Bir başka yanlış bilinen şey de feministlerin evliliğe karşı olduklarıdır. Feministler ne çocuklara ne de evliliğe karşı bir mücadele içinde değillerdir. Biriyle evli olup hala feminizmi savunabilir ve bir feminist olabilirsiniz. Feminizmin evlilikle hiçbir alakası yoktur. Feministlerin sözde geleneksel evliliği baltalamak için savaştığı endişesi yersiz olduğu gibi komiktir de. Feministler kesinlikle kadınların ilişkilerinde özerkliğe sahip olma hakları için savaşırken (ki bu, tamamen ilişkide eşitlik kaygısından gelir), aynı zamanda herkesin istediği taktirde istediği insan ile evlenme hakkı için de savaşırlar.

9. Feministler Sinirlidir

Tüm erkeklerden nefret eden klişe ile bağlantılı olarak, öfkeli/sinirli feminist sözü, anti-feminizm tarihinde en sık tekrarlanan satırlardan biridir. Evet, belki zaman zaman feministler ataerkilliğe ve cinsiyetçiliğe karşı duydukları hayal kırıklığını samimi olmayan tonlarda dile getirdiler. Devam eden “ikinci sınıf vatandaşlık” durumunda bir erkek de aynı şeyleri yapardı. Açık konuşalım: Feministlerin kızmaya hakları var. Sorumluluğu olmayan yaygın cinsel saldırı, ücret farkı ve genel olarak cinsiyete dayalı ayrımcılık olsun bir eşitsizliğe maruz kalınmıştır. Ancak feministler durumlara sinirlenirler, bu sürekli sinirli oldukları anlamına gelmez.

10. Feminizm Erkeklerle Güç Savaşıdır

Feminizm Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Feminizmin dünyayı ele geçirdiği gün erkeklerin ezileceği yaygın bir efsanedir. Feministlerin istediği güç ve üstünlük değildir. Sadece eşitliktir. Gerçek feminizm, ataerkil düzeni küçümsediği kadar anaerkilliği de onaylamaz. Feminizm güç mücadelesi değildir; kadınları erkeklerle aynı şartlara getirme mücadelesidir. Feminizm, kadınların kişisel tercihi olacak şekilde, kadınlar için eşit haklar ve fırsatlar için savaşıyor. Bir erkek olarak haklarınızı elinizden almaz. Feminizm hakkında doğru bilinen yanlışlar arasında, feminizmin üzerinde çalıştığı gizli bir anaerkil gündeminin olmaması var. Kelimenin her anlamıyla eşitlik istiyorlar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!