Farklı Kültürlerin Türkler Hakkında İlginç Bulduğu Özellikler

5 dk okuma süresi


8
12 Paylaşım, 8 puan

Türkler, kendine has kültürlerini tüm dünyaya tanıtmış bir millettir. Dünya tarihi boyunca farklı uluslarca dikkat çekmiş ve pek çok konuda farklı kültürlere örnek teşkil etmişlerdir. Farklı kültürler, Türkler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Türkiye’yi ziyaret etmekte ve Türkiye hakkında araştırma yapmaktadır. Bazı yanlış bilinen bilgilerin doğrusuna eriştiklerinde de şaşırmaktadırlar. Farklı kültürlerin Türkiye ve Türkler hakkında ilginç bulduğu bu özellikler sizleri çok şaşırtacak. Keyifli okumalar!

1. İnsan Çeşitliliği

Farklı Kültürlerin Türkler Hakkında İlginç Bulduğu Özellikler

Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin en çok şaşırdığı şeylerden biri de ülkemizdeki insan çeşitliliğidir. Başka ülkeden gelen bir insanın sarışın, kızıl Türk insanlarını gördüğünde şaşırdığı görülmektedir. Bu da Türkler hakkında şaşırılan bir özellik haline gelmiştir. Türklerin hepsinin esmer olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden ülkemizi ziyarete gelen insanların bu çeşitliliği görmesi de onları şaşkınlığa uğratan bir durum haline gelmektedir. Türkiye’deki bu insan çeşitliliği de, farklı kültürlerin Türkler hakkında ilginç bulduğu özellikler arasına giriyor. Türklerin çoğunluğunun esmer olmayışı farklı kültürleri şaşkınlığa uğratıyor.

2. Alfabedeki Harfler

Diğer alfabelerdeki harflere nazaran Türk alfabesinde farklılıklar bulunmaktadır. ‘Ü’ harfi Almanya’da da kullanılmasından dolayı pek garipsenmese de ‘Ş’ ve ‘Ğ’ harfi farklı kültürler tarafından oldukça garipsenen bir durum. Yurtdışında yaşayan Türklere en fazla sorulan sorular arasında bu iki harfin nasıl ve nerelerde kullanıldığıdır. Türkçe öğrenen farklı ülke vatandaşlarının da en zorlandığı konulardan biri bu harfleri telaffuz etmektir. Türk alfabesindeki farklılıklar, başka kültürleri şaşkınlığa uğratmaktadır. Türkiye hakkında araştırma yapmamış kişiler bunun Arap alfabesi olduğunu düşünmektedir. Türklerin kullandığı bazı harfler farklı kültürleri şaşırtmaktadır.

3. Eski Türk Mimarisi

Farklı Kültürlerin Türkler Hakkında İlginç Bulduğu Özellikler

Türkiye’de Osmanlı döneminden kalma birçok yer altı geçitleri ve tarihi yapılar bulunmaktadır. Örneğin İstanbul’da bulunan Yerebatan Sarnıcı’nın Topkapı ve Ayasofya’dan çıkışının olması ve birçok uzak bölgeye daha çıkışının bulunması şaşırtıcı bir özelliktir. Böyle birçok yer altı geçidi bulunmaktadır. Tarihi yapı olarak zaten Türkiye fazlasıyla zengin bir ülkedir. Birçok eski imparatorlukların, ulusların bu topraklarda yaşamasından ötürü birçok tarihi yapı Türkiye’ye miras olarak kalmıştır. Yurtdışından gelen turistler de bu tarihi güzellikleri görerek hayran kalmakta ve şaşırmaktadır. Bunların yanı sıra Türk mimarların çıkarttığı dünyaca ünlü işleri canlı gözlerle görmek için gelmekte ve bunları oldukça ilginç bulmaktadırlar.

4. Misafirperverlik

Türkiye’nin yurtdışında bile bilinen en ünlü özelliği olan misafirperverlik, her ne kadar bilinmiş bir özellik olsa da ülkemizi ziyaret eden insanlar Türklerin misafirperverliğini gördüklerinde hayrete düşmektedirler. Sosyal medyaya düşen bir videoda bir genç yabancı çift Türkiye’deki lezzetleri denemek için video çekimi yapmaktadırlar. Her restoran sahibi onları çok özel bir şekilde ağırlamakta ve ikramlarda bulunmaktadırlar. Genç çift bu durum karşısında hayrete düşmüştür. Birçok farklı kültürde insan da Türkiye’ye gelip böyle misafirperverlikle karşılaşmakta ve Türklerin bu özelliği karşısında fazlasıyla şaşırmaktadır.

5. Sakal-Bıyık Kullanımı

Farklı Kültürlerin Türkler Hakkında İlginç Bulduğu Özellikler

Eski tarih belgesellerinden veya yanlış kaynaklardan dolayı farklı kültürdeki kişiler Türkler hakkında yanlış bilgiler edinmektedir. Tıpkı insan çeşitliliğinde olduğu gibi başka ülke vatandaşları Türk erkeklerinin genelinin uzun ve kirli sakala sahip olduğu düşünülmektedir. Türk erkeklerinde ise bu konuda çeşitlilikler mevcuttur. Farklı kültürdeki insanlar bu durumu oldukça ilginç bulmaktadır. Türk erkeklerinin sadece bıyığa veya uzun kirli sakala sahip olduklarını düşündükleri için Türk erkeklerindeki sakal ve bıyık çeşitliliğini görüp şaşırmaktadırlar. Bu çeşitlilik de farklı kültürlerin Türkler hakkında ilginç bulduğu özellikler arasında görülmektedir.

6. Geç Gelen Soyadı Kanunu

Soyadı Kanunu Türkiye’de 1934 yılından sonra kullanılmaya başlanmıştır. O tarih öncesinde bey, efendi, hanım gibi sıfatlar resmî olarak kullanılmaktaydı. Türkiye hakkında bilgi edinen yabancı insanlar bu durumu öğrendiklerinde çok ilginç bulmaktadırlar. Eğer bir yabancı arkadaşınızla bu konuda konuşacaksanız kendinizi nasıl karışıklık yaşanmadığı hakkında gelecek sorulara hazırlıklı tutmalısınız. Soyadı Kanununun sonradan gelişi bu farklı kültürlerin çok ilgisini çekmekte ve onları çok şaşırtmaktadır. Hal böyle olunca soyadı kullanımının sonradan gelişi de farklı kültürlerin Türkler hakkında ilginç bulduğu özellikler arasına girmiştir.

7. Modern Giyim

Farklı Kültürlerin Türkler Hakkında İlginç Bulduğu Özellikler

Farklı kültürlerin ülkemiz insanları hakkında en ilginç bulduğu konulardan biri de modern giyimdir. Bazı yanlış kaynaklardan edinilen bilgilerde Türklerin hala fes gibi aksesuarlar takmasının zorunlu olduğu söylenmektedir. Türkiye’yi ziyaret eden turistler veya Türkiye hakkında araştırma yapan farklı kültürdeki insanlar Türkiye’deki modern giyimi giydiğinde şaşırmaktadır. Hala eski zaman giyimiyle karşılaşacağını sanan başka ülke vatandaşları, Türk modern giyimini görüp şaşırmakta ve ilginç bulmaktadır. Türkiye konusunda yanlış bilgiler edinen bu insanlar, modern giyimi gördüğünde fazlasıyla şaşırmaktadırlar.

8. Yoğun Trafik

Yurtdışından ülkemizi ziyaret eden insanların en ilginç bulduğu konulardan birisi de çılgın trafik konusudur. Özellikle İstanbul’da iş çıkışı ve iş gidişi saatlerinde arabayla ulaşımını sağlamak isteyen turistler trafik konusunda büyük bir şaşkınlığa uğramaktadırlar. Kısa bir mesafeye ulaşmanın saatler sürebileceği bir trafiğe giren turistler, çılgın trafik karşısında oldukça şaşırmaktadırlar. Türkiye’nin ünlü trafiği bu yüzden başka kültürler tarafından ilginç bulunan özellikler arasındadır. Dünya sıralamasında Türkiye bu konuda ilk sıralarda yer almaktadır. Farklı kültürün insanları, ülkedeki çılgın trafiğe Türk vatandaşlarının nasıl katlandığını düşünmektedir.

9. Sigara Tüketimi

Avrupa’da sigara tüketimi oldukça düşüktür. Türkiye ise dünyada en çok sigara tüketen ülkeler arasında onuncu sırada bulunmaktadır. Farklı kültürler, Türklerin sigara bağımlılığını fazlasıyla ilginç bulmaktadır. Kendi ülkelerindeki sigara tüketiminin azlığına alışan insanlar, ülkemize geldiklerinde veya araştırma yaptıklarında hayrete düşmektedir. Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişi sigara kullanmaktadır. Bu veri diğer ülkelere oranlandığında çok yüksek bir ortalamadır. Bu yüzden farklı kültürlerin Türkler hakkında ilginç bulduğu özellikler arasında ülkemizdeki sigara tüketimi de bulunmaktadır.

10. Türk Kahvaltısı

Farklı Kültürlerin Türkler Hakkında İlginç Bulduğu Özellikler

Türklerin ve Türkiye’nin başka kültürlerde en bilinen özelliklerinden biri de kahvaltıya gösterilen özendir. Çoğu farklı kültürde kahvaltı hızlıca geçiştirilen bir öğünken ülkemizde bu durum tam tersidir. Türk kahvaltısında çeşitlilik ve özen bulunmaktadır. Yurtdışından Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin uğrak yerlerinden biri de Türk kahvaltıcılarıdır. Kahvaltının Türk kültüründeki önemi ve ortaya çıkan zengin sofra farklı kültürleri hem şaşırtmakta hem de mutlu etmektedir. Ünlü Türk kahvaltısı da başka ülke vatandaşlarının Türkiye ve Türkler hakkında ilginç bulduğu özellikler arasındadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!