Fantastik Bir Tutku Olan Cosplay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

4 dk okuma süresi


8
12 Paylaşım, 8 puan

Cosplay’ın amacı bir karakteri canlandırmaktır. Bir karakterin tam görünümünü ayrıntılarıyla birlikte kopyalayarak bunu ‘doğru’ yapabilirsiniz. Ayrıca kendi yaratıcı yönünüzü de üzerine ekleyerek, size özgü bir cosplay tasarlayabilirsiniz. Cosplay tutkunları görünümlerini kostümler, peruklar, aksesuarlar ve sahne malzemelerinden oluşan bir karışımla elde eder. İşte fantastik bir tutku olan heyecan dolu Cosplay hakkında bilinmesi gerekenler… Keyifli okumalar!

1. Kelime Nereden Geliyor

Fantastik Bir Tutku Olan Cosplay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“Cosplay” kelimesi “costum play” yani ‘kostüm oyunu’nun kısaltmasıdır. Anime, manga veya video oyunlarından karakterler gibi giyinen kişilere ise Cosplayer denir. Cosplay kullanıcılarının, ya da bilinen isimleriyle Cosplayer’ların üç genel kategorisi vardır. En yaygın olan birinci kategori animasyon, manga veya video oyunlarındaki hayali karakterler gibi giyinenlerden oluşur. İkinci kategori hemşireler veya askeri figürler gibi belirli meslekler gibi giyinenlerden oluşur. Son olarak üçüncü kategoride ise kendi karakterlerini yaratanlardır. Cosplayer’lar, bu kategorilerden herhangi birini seçebilirler.

2. Zamanla Yükselen Cosplay

Başlangıçta “costuming” olarak adlandırılan cosplay, 1930’ların sonlarında Kuzey Amerika’da bilim kurgu yazarı Forrest Ackerman’ın fütüristik bir kostümle bir bilim kurgu kongresinde görünmesiyle başladı. Cosplay, her geçen yıl daha popüler bir hal alıyor ve daha çok insan tarafından biliniyor. 1999’da Tokyo, Akihabra’da ilk cosplay cafe açıldı ve daha sonra bir sürü Cosplay kafeleri açıldı. Japon Cosplay topluluğunu hedefleyen bir dergi olan Dengeki Layers, 2003 yılında piyasaya sürüldü. 2003 yılında ilk Dünya Cosplay Zirvesi Japonya’nın Nagoya kentinde düzenlendi. Jessica Nigri, San Diego Comic Con’da Pikachu kostümüyle fotoğraflandıktan sonra 2009 yılında dünyanın en tanınmış Cosplay ünlülerinden biri oldu.

3. Cosplay ve Kostüm Giymek Arasındaki Fark

Fantastik Bir Tutku Olan Cosplay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Peki her kostüm giyen kendine Cosplayer diyebilir mi? Cosplay, “bir film, kitap veya video oyunundan bir karakter gibi giyinme uygulaması” olarak tanımlanır. Kostüm bir kitaptan, filmden, oyundan veya herhangi bir şeyden bir karakter gibi giyinmektir. Cosplay ile, doğru düşünürseniz, karakteri hissedebilirsiniz. Cosplay gerçekçidir ve en azından zihninizde o karakter olduğunuzu iddia edebilirsiniz. Bazı insanlar peruk ve hatta gerekirse geçici dövmeler bile uygular. Cosplay kostümleri Cadılar Bayramı veya Mardi Gras kostümlerinden farklıdır çünkü kostümler bir tatil etkinliğinin sembolizmini yansıtmaktan çok belirli karakterleri temsil etme amacını taşır.

4. Cosplay Etkinlikleri

Cosplay ile ilgilenen herkes için, Cosplay’in çeşitli ilgi alanlarına hitap eden her türlü etkinlik var. Cosplay yapmayı düşünürseniz, katılmak için doğru etkinliği seçmek isteyebilirsiniz. Etkinlikler popüler kültür, oyun, anime, çizgi roman ve bilim kurgu ile ilgili olabilir. Çoğu zaman, Disney veya Star Wars gibi belirli temalara sahip Cosplay etkinlikleri vardır. Dünyadaki en dikkat çeken Cosplay etkinliklerinden bazıları Anime Expo (Los Angeles), Comic-Con (birçok yer), Gamescon (Almanya) ve Sakura-Con’dur. Doğru etkinliği seçerseniz, dünyanın her yerinden Cosplay için gelen binlerce kişiyle kaliteli bir gün geçirebilirsiniz.

5. Kostüm Yapımı

Fantastik Bir Tutku Olan Cosplay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Unutmayın, Cosplay etkinlikleri tipik kostüm partilerinizden biri değildir. Çok daha çaba ve zaman isterler. İnsanlar kostümlerini oldukça ciddiye alıyorlar ve hatta kostüm yapımına çok para harcıyorlar. Cosplay etkinliklerinde, büyük ödül parası olan birçok değişik yarışma düzenleniyor ve bu yarışmalara katılanlar, kazanmaya hevesli oluyorlar. Birçok kişi ödül için yarışıyor. Cosplayer’ların kostümlerine saatler ve hatta günler harcamasının tek nedeni yarışma ödülü değildir. Pek çok Cosplayer, Cosplaying aktivitesini çok seviyor. Bu yüzden Cosplayer’ların kostümleriyle inanılmaz seviyelere gittiklerini fark edeceksiniz.

6. Bir Alt Kültür Olmuştur

Kostüm yapımı, kostümler üzerine tartışmalar, zaman zaman birlikte rol alanlarla etkileşim ve benzer çizgilerdeki pek çok özelliğe sahip olan Cosplay, bir alt kültür haline gelmiştir. Bu alt kültürün bir parçası olmanın tek şartı, Cosplay konusunda tutkulu olmaktır. Kostümlere ve karakterlere hayran olmak, bu işin çok büyük ve önemli bir parçası haline gelmiştir. Cosplay yapmaya fazla meyilli değilseniz, ancak tartışma forumuna katılmak gibi Cosplay ile ilgili etkinliklere tutkunuz varsa, hemen pes etmemelisiniz. Çünkü kostüm giymeden konuşmalara ve etkinliklere katılarak bile, hala bu kültürün bir parçası olabilirsiniz.

7. Cosplay Fotoğrafçılığı

Fantastik Bir Tutku Olan Cosplay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fotoğrafçılar ve fotoğraf çekimi olmadan Cosplay hiçbir şey ifade etmez. Cosplay yaparken ve sadece karakterinizin hissinin tadını çıkarırken, en iyi halinizle sizin fotoğrafınızı çekecek ve ölümsüzleştirecek bir fotoğrafçı olmalı. Bu şekilde kendinizi daha iyi tanıtabilirsiniz. Çünkü Cosplay bir hobiden fazlasıdır. Çoğu insan için Cosplay, boş zamanlarını değerlendirdikleri bir eğlenceden çıkarak bir yaşam tarzı haline gelmiştir. Bu eğlenceli aktivitenin hayranları o kadar çoktur ki, Cosplay meraklıları özel etkinliklere katılmak için aylarca para biriktirip vakitlerini kostüm ve aksesuarlara harcayabilirler. Bu kadar çabadan sonra birkaç fotoğraf tabii ki çekilecek!

8. Hayalleri Gerçekleştirmek İçin Cosplay

Fantastik bir tutku olan Cosplay hakkında bilinmesi gerekenler arasında bu aktivitede yer alan çoğu kişinin bunu hayatlarının bir parçası gibi görmesi vardır. Cosplayer’lar için bu etkinlikler sadece anime ve manga karakterleri gibi giyinmek, makyaj ve aksesuarlardan faydalanarak iyi bir gün geçirmek değildir. Cosplay’in çoğu kişi için çok daha büyük çağrışımları vardır. Cosplayer’lar, bu yöntemle her zaman olmak istedikleri kişi haline gelirler. Çünkü Cosplay ile hiçbir sınırınız yoktur ve sevdiğiniz ya da hep hayalini kurduğunuz o karakteri seçebilirsiniz. Bu şekilde, önünüzdeki birkaç saat içinde, siz o karakter olma hakkına sahip olursunuz.

9. Cosplayer’lar Orijinal Olmak İster

Cosplayer’ların seçtiği karakterin kostümüne yüzde yüz sadık kaldığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Kostümlerinize, onu kişiselleştirecek ya da onu orijinal kılacak küçük değişiklikler eklemek Cosplay’in bir parçasıdır. Sıradan çizginin dışında düşünebilmek ve her daim yaratıcı olmak bu işin doğasında vardır. Cosplay tutkunları, karakteriyle her zaman temas halinde kalmaya devam ederlerken, kostümlere orijinallik eklemeyi çok severler. Bu yüzden bir Cosplayer’sanız cinsiyet önemli değildir. Bir kız Deadpool ya da Wolverine olabilir. Tıpkı bir erkeğin Wonder Woman ya da Harley Quinn olabileceği gibi.

10. Cosplay Ciddi Bir İştir

Fantastik Bir Tutku Olan Cosplay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cosplay’in tamamen eğlenceden ibaret olduğunu düşünebilirsiniz, fakat öyle değil. İnsanlar Cosplay’i çok ciddiye alıyorlar. Fantastik bir tutku olan Cosplay hakkında bilinmesi gerekenlerden biri, bu işte olanların ne kadar ciddi olduğunu farkında olarak etkinliklere gitmektir. Başkasıyla aynı kostümü giyerek bir etkinliğe gelirseniz, aranızda olacak gerilime hazır olmalısınız. Kendinizi “gerçek” karakterin kim olduğuyla ilgili bir fikir düellosunun ortasında bulabilirsiniz. Özellikle Singapur’daki Cosplay kültürü özellikle rekabetçidir ve etkinliklerden birinde, Cosplay’i ciddiye almadığınıza dair bir cümle başınıza belaya sokabilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!