Evrensel Müzik Yapan Light In Babylon Grubuna Dair Her Şey

5 dk okuma süresi


2
11 Paylaşım, 2 puan

Doğu müziklerini ve ezgilerini sevenler için en gözde müzik gruplarından biri olan Light In Babylon grubunu sizler için araştırdık. İstiklal Caddesinde üç kişilik ufak bir müzik topluluğu olarak çalmaya başlayan bu grup, giderek yetenekleriyle dinleyicileri büyülemiş ve konserlere çıkmaya başlamıştır. Farklı dil ve kültürlerden beslenen Light In Babylon, eserlerinde bu özelliklerden bir hayli yararlanmaktadır. Şarkıların çoğu İbranicedir ve enstrümanlar etnik notalarla dinleyicileri harika bir yolculuğa çıkarmaktadır. İlgilileri için evrensel müzik yapan bohem topluluk Light In Babylon grubuna dair bilinmesi gereken her şey listesini hazırladık. Zevkli okumalar ve keyifli müzik dinlemeler dileriz.

1. Etnik Esintiler

Evrensel Müzik Yapan Light In Babylon Grubuna Dair Her Şey

“Yaşam Bazen Size Alan Tanımaz” yahut orijinal ismiyle “Life Sometimes Doesn’t Give You Space” adlı parçalarıyla tanınan müzik grubu, 2010’lu yılların başında piyasaya ilk adımını atmıştır. Grubun içinde yer alan müzisyenler de yaptıkları ve ürettikleri müzikler de her türden insana hitap etmektedir. Farklı etnik kökenlerden ve kültürlerin özelliklerinden harmanlanarak oluşan Light In Babylon, İstanbul sokaklarında uzun süreler müziklerini sergilemiştir. Fars bir solist, Fransız bir gitarist ve Türk bir santur ustasının oluşturduğu etnik müzik grubu, çoktan kendisine hayranlık duyan bir kitleyi yaratmayı başarmıştır. Evrensel müzik yapan harika topluluk Light In Babylon grubuna dair her şey içeriğimizin ilk sırasında grubun etnik havası yer almıştır.

2. Özgün Hayran Kitlesi

Müzik dili, sesi ve kelimeleri oldukça kendine has ve biricik olan grubun, severleri de bir o kadar gruba bağımlı ve şahsına münhasır kişilerden oluşmaktadır. Sokak müziği gördüğü yerde durup dinleyen, etnik müzik ve enstrümanlara epeyce ilgi duyan ve doğu ezgileri esintilerine hayranlık hisseden kişiler için Light In Babylon vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Grubun yaptığı müzik tarzları; Etnik, Füzyon, Folk, World, Country şeklinde sıralanabilmektedir. Michal Elia Kamal solist,Julien Demarque gitarist ve Mete Çiftçi ise santur çalgıcısıdır. Perküsyoncu Demir Asaad ve bascı Jack Butler de gruba son zamanlarda eklenen iki yeni müzisyendir.

3. Üç Farklı Ülke

Evrensel Müzik Yapan Light In Babylon Grubuna Dair Her Şey

Fransa, Türkiye ve İsrail tabanlı sanatçılardan oluşan grubun çekirdeği etnik bir çerçeve etrafında şekillenmektedir. Bu yüzden şarkı dilleri de İbranice, Farsça, Arapça, Türkçe, İngilizce gibi farklı lisanlardan oluşmaktadır. Arap, İran, Türk ve İspanyol ezgileri, grubun müzik yapısını şekillendirmekte ve sanatçılar bu müziklerden fazlasıyla etkilenmektedir. Sokaklarda başlayan müzik serüvenleri ve tanışmaları yine sokaklarda gerçekleşen bu sanatsever üçlünün beğenilen performansları onları konserlere ve turnelere kadar götürmüştür. 2012 de bilinirliği artmaya başlayan grup, günümüzde kendine has bir hayran kitlesini yaratmış bulunmaktadır.

4. Sokak Müziği

Giyiniş tarzları, dillendirdikleri sözcükler ve çaldıkları müzik aletleriyle tam bir sokak müziği kültürünü oluşturan Light In Babylon, ürettiklerini sokakla ve yoldan geçen insanlarla paylaşarak sanat dünyasına giriş yapmıştır. “Barış ve Işık” manasına gelen grup isminin logosu İbranice harflerden oluşmaktadır. Grup üyeleri kendilerini “dünya vatandaşı” olarak tanımlamaktadır. Sokaktan geçen umutsuz ve hüzünlü insanlara mutluluk verebilmek amacıyla ve caddeleri renklendirmek hedefiyle kurulmuş olan grubun ilk zamanlarda yarattığı farklar kendini belli etmiştir. Farklı dil, din ve kültürden gelen bu üç insanı ortaklaşa buluşturan şeyin müzik olduğu, grubun yorumladığı eserlerle kendini ele vermektedir.

5. Michal Elia Kamal

Evrensel Müzik Yapan Light In Babylon Grubuna Dair Her Şey

Light In Babylon grubunun solisti ve tek kadın üyesi olan Michal Elia Kamal, aynı zamanda davulculuk ve söz yazarlığı da yapmaktadır. Esasen İranlı olan Kamal, İsrail’de yaşamış ve büyümüştür. Doğu dillerine ve Orta Doğu kültürüne epey hâkimdir. Hem fiziksel görünüşü ve tercih ettiği giyim tarzı hem de güçlü gırtlağı ve sanattaki başarılı şiirsel yönü bunu açıkça göstermektedir. 27 Temmuz 1987 tarihinde dünyaya gelmiştir. Instagram hesabında diğer ünlülere kıyasla oldukça az sayıda takipçisi bulunmaktadır. Takipçileri ve sevenleriyle samimi anlarını paylaşmakta ve genellikle mesajlara geri dönüt vermektedir. Sevenleriyle iletişimine epey önem veren Michal, özellikle “Baderech El Hayam” isimli müzik parçasıyla yeteneğini gözler önüne sermektedir.

6. Başarılı Albümler

Grup dünya çapında tanınmaya başladıktan sonra çeşitli ülkelerde tek seferlik performanslar sergilemiş ve konserler vermiştir. Konser turnesine çıkan Light In Babylon’un rotasında Türkiye, Kıbrıs, Almanya, İsviçre, Fransa, Macaristan, Yunanistan, Finlandiya ve Hindistan ülkeleri bulunmaktadır. Başladıkları 2012 senesinden günümüze gelene kadar toplamda dört adet albümleri çıkmıştır. 2010 da “Istanbul”, 2011 de “Life Sometimes Doesn’t Give You Space” demosu, 2012 de bu şarkının orijinalini ve 2016 da ise “Yeni Dünya” albümü çıkmıştır. “Gypsy Love, Ya Sahra ve Kipur” şarkılarına klipler çekilmiştir. “Baderech El Hayam, Canım Benim ve Bursa’nın Ufak Tefek Taşları” isimli müzikler ise sıradan bir sokak video klibiyle platformlarda yer almaktadır.

7. Eğlenceli Festivaller

Evrensel Müzik Yapan Light In Babylon Grubuna Dair Her Şey

İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olduğu dönemlerde, sokakta müzik yapmaya başlayan grup yetenekleri sayesinde müzikseverleri büyülemeyi başarmış ve kısa sürede CD’leri satılmaya başlamıştır. Beyoğlu kültürünün sokak sanatıyla harmanladığını belirten grup üyeleri, hala ilk günkü İstiklal Caddesi çalgıcılığını anımsadıklarını dile getirmekte ve konserlere çıksalar dahi o günleri unutamadıklarını vurgulamaktadır. Light In Babylon üyeleri, katıldıkları sanatsal festivallerde müziklerinin esas amacını paylaşmayı öğretmek ve benimsetmek olduğunu vurgulamaktadır. Dili, dini, kültürü ve eğlenceyi paylaşmak grubun mottosudur. Grubun solisti Kamal, müziklerinin kadın hikâyelerini anlattığını özellikle belirtmektedir.

8. Kültürel Zenginlik

Doğu dillerinin yanı sıra, grupta birbirinden farklı ve oldukça az rastlanan etnik müzik aletleri yer almaktadır. Grubun dinamikleri santur, erbane, zil, def, gitar ve davul gibi aletlerden oluşmaktadır. Pek çok hayran, müziğin sözlerini anlamadığı halde grubun yaptığı müziğin derin ruhunu hissettiği için şarkıları büyük bir keyifle dinlemeye devam etmektedir. İnsanın içindeki kişiyle konuştuklarını ve onla iletişime geçtiklerini belirten müzisyenler, dil ve kültürün ötesine geçerek evrensel bir kimlik oluşturduklarını iddia etmektedir ve bu iddia epey doğru gözükmektedir. Hem dinleyicilerin hem de kendilerinin Light In Babylon’u oluşturduğunu savunmaktadırlar.

9. Birbirinden Farklı Lisanlar

Grup üyelerinin farklı dil ve etnik kökenlere sahip olmaları nedeniyle, ortaya çıkan eserler de çok kültürlü bir mozaiğin parçasını oluşturmaktadır. Grup müzisyenleri çeşitli ve ilginç yapıda müzikler meydana getirmektedir. İsrailli solist Michal, eserlerin çoğunu İbranice yazmaktadır. Arada Türkçe ve Farsça dillerinden de beslenilmektedir. Her kültürden, dilden, dinden ve hayat görüşünden insanın büyük bir hayranlıkla dinlediği ve takip ettiği grup dil konusunda yarattığı bu farklılıkları avantaj haline dönüştürmeyi başarmaktadır. Ortak bir dil olan müzik dili ile dinleyicilere ulaşılmaktadır. Sokak müziğini hakkıyla icra etmiş olan grup, ruha dokunmakta ve insanların ulaşmak istediği manevi tatmini tamamlamakta büyük bir rol almaktadır.

10. İstiklal Caddesindeki Notalar

Evrensel Müzik Yapan Light In Babylon Grubuna Dair Her Şey

Oryantalist ve kozmopolit değerleri temel yapı taşı haline getirmiş olan Light In Babylon, kariyerine ilk olarak İstiklal Caddesi’nde sokak müziği yaparak başlamıştır. Ardından renkli kişilikleri, ruha hitap eden müzikleri ve yetenekleriyle dinleyicileri büyülemiş ve CD’ler çıkartmaya başlamışlardır. Bu başarıyı konserler izlemiş ve grup dünya çapında kendi yarattığı özel bir hayran kitlesine ulaşmıştır. Grubun İstanbul adına yapılan birden çok şarkısı bulunmaktadır. Klipler genellikle İstanbul’da çekilmiştir. Caddeden geçenlerin videoları çekip paylaşmasıyla büyük bir üne kavuştuklarını söyleyen grup üyeleri, kendileri için bir web sitesi açmış ve haklarında bilinmesi istenilen tüm özellikleri hayranları için oraya kaydetmiştir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!