Evinize Neşeli Bir Hava Katacak Dekorasyon Fikirleri

4 dk okuma süresi


7
18 Paylaşım, 7 puan

Zamanımızın çoğunu içinde geçirdiğimiz evlerimiz, bizler için yaşam damarlarımızın en başını oluşturmaktadır. Her bir odamız ve mobilyamız bizim seçimlerimiz ve tercihlerimiz sonucunda oluşmaktadır. Bütçemize ve zevkimize uygun olan aksesuarlar ise evin büyük bir kısmını tamamlamaktadır. Renkler, desenler, bitkiler ve hayaller ev dekorasyonu konusunda bize yardım eden önemli unsurlardandır. Evin içini değiştirmek ve dönüştürmek çoğu zaman oldukça eğlenceli bir aktivite olarak karşımıza çıkmaktadır. Meraklıları için evinize neşeli bir hava katacak birbirinden değerli dekorasyon fikirleri listemizi hazırladık. Keyifli okumalar ve dekorasyon planları dileriz!

1. Camları Değerlendirin

Evinize Neşeli Bir Hava Katacak Dekorasyon Fikirleri

Evlerin kuşkusuz en önemli alanları, dışarıdan bolca güneş ışığı alan camlardır. Çoğu evde hemen hemen her odada farklı boyutlarda camlar bulunmaktadır. Dekorasyon için vazgeçilmez ayrıntılardan biri camları mümkün olduğu kadar kullanışlı bir şekilde değerlendirmektir. Sayısı yahut boyutu fark etmeksizin her hangi bir camın önünü açmak veya camı vurgulayan birtakım materyaller ile evi ferahlatmak ev sakinlerine ayrı bir hava katmaktadır. Özellikle evde çalışmayı sevenler için çalışma masasının güneş alan bir ortamda bulunması yani cama yakın olması da oldukça büyük bir önem teşkil etmektedir.

2. Rafları Bolca Kullanın

Küçük alana sahip olanlar için raflar bir numaralı çözüm önerisi olma özelliği taşımaktadır. Duvara, yüksek yerlere hatta mobilyaların üzerine dahi monte edilebilen çeşitli şekildeki raflar eşyaları toplarken aynı zamanda ev dekorasyonuna havalı bir görüntü kazandırmaktadır. Yalnızca kitaplar değil diğer pek çok küçük aksesuar ve malzemede raflarda yerini almaktadır. Ayrıca açık olmaları gibi bir zorunluluk da bulunmamaktadır. Bazı raflara kapak takılabilir ve bunlar çekmecemsi bir görüntü oluşturabilmektedir. Hem yerden tasarruf etmek isteyenler hem de cool bir ortamda yaşamını sürdürmek isteyenler için raflar en çok tercih edilen ev yerleştirme çeşitlerindendir.

3. Yaratıcı Tasarımlar Yapın

Evinize Neşeli Bir Hava Katacak Dekorasyon Fikirleri

Boş zamanları evde ilginç tasarımlar yaparak geçirmek son zamanların en rağbet gören hobileri arasındadır. Özellikle özgün ve biricik tasarımlar isteyenler için bu hobiler çok değerlidir. Yaratıcı bir dekorasyon planı için aklınızdakileri mobilyalara dökmek hem oldukça pratik hem de oldukça zevk veren bir aktivitedir. Renkli boylar, geri dönüştürülmeye müsait ahşaplar, teller, kutular ve daha birçok atık malzeme, tasarımlarınız için ana maddeleri oluşturabilmektedir. Meyve ve sebze kasalarını kullanarak enteresan raflar oluşturmak epey hoşa giden bir harekettir ve insanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

4. Renklerden Korkmayın

Neşeli ve eğlenceli bir ev için unutmamanız gereken en önemli ayrıntıların başında renklerin uyumlu ahengi yer almaktadır. Özellikle canlı ve koyu renkler, gözü yorma ihtimali aksine ev hanesine canlılık ve dirilik getirmektedir. Fuşya, mavi ve turuncu tonları mobilyalar üzerinde bir hayli ilgi çekici durmaktadır. Enerjinizi yansıtan rengi bulmak ise size kalmış olan özel bir durumdur. Sarı tonları koltuklarda çokça tercih edilirken genellikle sehpalar ve halılar kontrast tonlarda seçilmektedir. Eklektik bir görünüm ve fark yaratan bir tarza sahip olmak için, renkler vazgeçilmezdir.

5. Lambaları Unutmayın

Evinize Neşeli Bir Hava Katacak Dekorasyon Fikirleri

Evinize epey neşeli bir hava katacak enteresan dekorasyon fikirleri içeriğimizin beşinci maddesinde bir evin olmazsa olmazı olan lambalara yer verilmektedir. Lambalar birbirinden farklı yüzlerce model ve şekille çoğu zaman kendilerine hayran bırakmaktadır. Güneş ışığı gidip her yer karanlığa gömülünce yanı başımızı aydınlatan en önemli ev eşyası kuşkusuz lambalardır. Lamba seçimi bu yüzden her açıdan oldukça önemlidir. Hem bolca ışık vermeli hem de hoş görünmelidir. Minimal ve modern görünüşlü lambalar son günlerde fazlaca rağbet gören modellerdendir. İyi bir dekorasyonun en önemli sırrı, etkili bir lamba seçmektir.

6. Desenlerle İyi Geçinin

Mobilya seçerken dikkat edilmesi gereken hususların başında doğru renk ve doğru desen gelmektedir. Uzun yıllar boyunca kullanacağız eşyaları, bıkmayacağınız türdeki desenlerden seçerseniz hem mutlu olur hem de rahat hissedersiniz. Karmaşık desenler ve çok renkli ürünler kimileri için bir baş belası olabilmektedir. Ancak yuvarlaklar, noktalar ve geometrik şekiller oldukça modern bir hava vermektedir. Uygun renk ve uygun deseni birleştiren özel tasarımlar, evinizin dekorasyonu için birebirdir. Özellikle yastık ve kırlentlerde nokta atışı tercihler yapmak sizi evinizle bütünleştirecektir.

7. Bitkilere Yer Verin

Evinize Neşeli Bir Hava Katacak Dekorasyon Fikirleri

Minimal dekorasyon fikirleri arasında düz ve pastel tonların yanı sıra canlı çiçekler de kendini göstermektedir. Yapay görünümlü çiçekler de bitki severler için oldukça tatmin edicidir. Modern saksılar ve büyük bitkiler özellikle evin değerlendirilemeyen küçük köşelerinde mutluluk verici bir görüntüye sahiptir. Koltukların yanlarında, sehpaların üstünde, masanın aşağısında ve okuma köşelerinin dibinde bulunan bitkiler her daim insana enerji ve yaşama sevinci vermektedir. Bakımı düzgün ve düzenli olarak yapılması gereken canlı çiçekler, hoş görünümleriyle insanı mest etmektedir.

8. Aksesuarlarla Süsleyin

Evinize oldukça neşeli bir hava katacak birbirinden renkli dekorasyon fikirleri derlememizin sekizinci sırasında kullanmaya doyamadığımız aksesuarlar bulunmaktadır. Aksesuarlar hem kıyafetlerde hem de evlerde vazgeçilmez mihenk taşlarını oluşturmaktadır. Modanın kalbi aksesuarlarla atmaktadır. Bir vazo, bir biblo, bir saat yahut bir kutu bize eve dair çok fazla fikir vermektedir. Uyumlu aksesuarları seçmek önemli bir iştir ve ciddi bir zevk gerektirmektedir. Ev tasarımlarının gözdesi ve ev dekorasyonlarını cazibeli kılan unsur, özenle seçilmiş aksesuarlardır. Aksesuar tercih edilirken, evin genel havası, renkleri ve yapısı düşünülüp ona uygun hareket edilmelidir.

9. Tabloları Sakın Unutmayın

Aksesuar çeşitlerinden belki de en önemlisi duvarlarımız boydan boya kaplayan tablolardır. Tablolar eve kimi zaman derinlik kimi zaman ise kasvet vermektedir. Farklı boyutlardaki tablolar bazen epey anlamlı olabildiği gibi bazense sadece hoş bir görüntü vermesi adına takılmış çizim taslaklarından oluşmaktadır. Bir odanın havasını boydan boya değiştirebilir ve odada oturanların zihnini alıp başka âlemlere götürebilir. Bu yüzden doğru tablo tercih etmek önemli bir iştir. Dekorasyon alanında uzmanlaşmış kişilerden yardım ve öneri alınabilir. Mobilyaları tamamlayan unsurların başında tablolar gelmektedir.

10. Duvarlarınızı Keşfedin

Evinize Neşeli Bir Hava Katacak Dekorasyon Fikirleri

Evinize epey neşeli bir hava katacak oldukça farklı dekorasyon fikirleri listemizin son maddesinde dört bir yanımızı kaplayan duvarların iyi bir şekilde değerlendirilmesi için öneriler verilmektedir. Duvarların içine derinlik katılabilmekte ve ekstra alanlar yaratılabilmektedir. Duvar kâğıtlarının çeşitliliği neticesinde evin içi tamamen farklı bir görüntüye kavuşabilmektedir. Çiviler çakılıp üzerleri çeşitli aksesuarlar, tablolar yahut kıyafetlerle süslenebilmektedir. Bir evin her duvarı farklı boyanarak her bir bölüm ayrı bir şekilde dekore edilebilinir. Duvarlar kırılabilir, genişletilip camlarla kaplanabilir. Kafanızda kurduğunuz her bir eşsiz tasarım duvarlarda yaşatılabilinir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!