Evde Geçirdiğiniz Günlerde Pratik Şekilde Kullanabileceğiniz Spor Aletleri

5 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Spor salonları sağladığı imkanlar sayesinde spor tutkunları tarafından sıklıkla tercih edilir. Ancak her zaman şartlar spor salonuna gitmeye el vermeyebilir. Sporunuzu evde yapmayı sevenlerden de olabilirsiniz. Evde geçirdiğiniz günlerde spordan vazgeçmemek ve formda kalmak için ise en iyi seçenek evde pratik bir şekilde kullanabileceğiniz spor aletleri edinmektir. Bu listemizde sizler için ev ortamında rahatlıkla kullanılabilecek spor aletlerini sıraladık. Spor salonunu evinize taşımaya ne dersiniz? O zaman başlayalım!

1. Atlama İpi

Evde Geçirdiğiniz Günlerde Pratik Şekilde Kullanabileceğiniz Spor Aletleri

Ev ortamında kullanabileceğiniz en pratik spor aletlerinden biri atlama ipidir. Atlama ipi oldukça düşük maliyetli olmasının yanı sıra etkili bir antrenman aletidir. İp atlamak kısa sürede kalp ritminizi ve nefes alışverişinizi arttırır. Bu sayede daha fazla kalori yakabilirsiniz. İp atladığınız sırada birçok kas grubu aynı anda çalışır, vücudun dayanıklılığı artar. İp atlamak denge ve senkronizasyon becerilerini geliştirir. Bacak ve basen bölgelerinde zayıflamaya yardımcı olur. Tüm vücudu sıkılaştırır. İp atlamak için çok geniş alanlara ihtiyaç duyulmaz. Günün her vaktinde kolaylıkla ip atlayabilirsiniz. Gereken tek şey bir atlama ipi! Standart atlama iplerinin yanı sıra kalori sayaçlı ve ağırlık eklenebilen çeşitleri ile antrenmanınıza farklılık katabilirsiniz.

2. Ağırlık Seti

Spor yapan ya da yapmayan neredeyse herkesin bildiği ağırlık seti ev ortamında kolaylıkla kullanılabilen bir diğer spor aletidir. Ağırlık seti kas kütlesini ve vücut direncini arttırma antrenmanları için idealdir. Kiloya ya da biçimine göre herkes kendine uygun ağırlığı bulabilir. Halter tarzında ağırlıklar plakaların eklenip çıkarılmasıyla istenilen ağırlığa getirilebilir. Üst vücut, bacak ve kalça antrenmanlarında halter iyi bir ekipmandır. Dumbell tarzı ağırlık setleri ise standart ağırlıklarda gelir. Halterden daha düşük ağırlıklarla bölgesel kas antrenmanları için idealdir. Antrenman için doğru ağırlık seçimi sakatlanmaların önlenmesi ve kas gelişiminin yeterince desteklenmesi için önemlidir. Başlangıçta zorlanmayacağınız ancak çok tekrarda sizi yoracak ağırlıklar idealdir.

3. Barfiks Çubuğu

Evde Geçirdiğiniz Günlerde Pratik Şekilde Kullanabileceğiniz Spor Aletleri

Barfiks çubuğu evde geçirdiğiniz günlerde de antrenmanlarınızı aksatmamanız için ideal bir spor aletidir. Kapı ve duvar gibi alanlara asılarak evde rahatlıkla kullanılabilir. Barfiks sırt ve kol kaslarını aynı anda çalıştıran üst vücut ekipmanıdır. Kol ve sırt kaslarını güçlendirdiğinden duruş bozukluklarını gidermede de etkilidir. Spor geçmişi olmayan ve kas gücü belli bir seviyenin altında olan kişiler için başlangıçta oldukça zorlayıcı olabilir. Bu sebeple antrenman öncesi ısınma hareketleriyle kaslarınızı hazırlamalısınız ve antrenmanınızı kademeli olarak arttırmalısınız. Aksi halde omuz bölgesinde ciddi sakatlıklar yaşayabilirsiniz.

4. Kettlebell

Kettlebell evde geçirdiğiniz günlerde tüm vücudunuzu çalıştırmak ve formunuzu korumak için pratik bir şekilde kullanabileceğiniz spor aletleri arasındadır. Girya ya da çaydanlık dumbell olarak da anılan kettlebell kulplu demir döküm bir ağırlıktır. Diğer ağırlık ekipmanları gibi güçlenmek için kullanılabileceği üzere iyi bir kondisyon aletidir. Kasların uyumlu bir şekilde hareket etmesini sağlar. Bu sayede vücudu şekillendirir. Kettlebel için uygun ağırlık seçmek çok önemlidir. Başlangıç düzeyindeki bir kadının 2-2.5, bir erkeğin ise 6 kg civarında bir kettlebell ile başlaması uygundur. Düzenli bir çalışma ile kaslar kuvvetlendikçe ağırlıklar arttırılabilir.

5. Pilates Topu

Evde Geçirdiğiniz Günlerde Pratik Şekilde Kullanabileceğiniz Spor Aletleri

Ev ortamında severek kullanılan bir diğer ekipman pilates topudur. Birçok spor aleti büyük kas gruplarını çalıştırır. Pilates topu ile yapılan egzersizler ise ince ve küçük kas gruplarını çalıştırır. Bu sayede kaslar uzar ve vücudun esnekliği artar, vücut daha güçlü bir hal alır. Pilates topu pilates egzersizlerinin bir parçası olarak kullanılabileceği üzere diğer antrenmanları da çeşitlendirebilir. Şınav, squat, plank ve lunge gibi hareketleri pilates topu ile modifiye edebilirsiniz. Pilates topları kullanım amaçlarına göre farklı çaplarda seçilmelidir. Küçük çaptaki toplar ince kas gruplarını hedefleyen egzersizler için uygundur. Fitness egzersizlerinde ise daha geniş çaplı pilates topu tercih etmelisiniz.

6. Direnç Bandı

Direnç bandı çoğunlukla kuvvet antrenmanlarında kullanılan farklı esneme kapasitelerine sahip elastik bir banttır. Ev ortamında kullanılacak en pratik ekipmandır. Yer kaplamaz, kolayca taşınabilir. Direnç bandı esneme kapasitelerine göre farklı kilo değerlerine karşılık gelir. Genelde 15 kg ile 60 kg arasında seçenekleri vardır. Gerilim arttıkça kaslara uygulanan direnç de artar. Spor salonunda yapılan birçok egzersiz direnç bandı ile ev ortamına kolaylıkla taşınabilir. Kuvvet antrenmanlarının yanı sıra daha az gerilime sahip direnç bantları fizik tedavide de kullanılır. Sakatlanmalar sonucu gücünü kaybeden kasların eski işlevini geri kazanması direnç bantlarıyla sağlanır.

7. Stepper

Evde Geçirdiğiniz Günlerde Pratik Şekilde Kullanabileceğiniz Spor Aletleri

Stepper evlerde oldukça az yer kaplayan ancak bir o kadar da faydalı bir egzersiz aletidir. Bacak ve kalçayı şekillendirmede oldukça başarılıdır. Bir tür kardiyo egzersizi olan step kısa sürede nabzı arttırır ve kalori yakımını destekler. Böylece kilo vermeye yardımcı olur. Tempoyu arttırıp kısa zaman dilimlerinde azaltarak tekrar arttırmak daha fazla kalori yakımını sağlar. Stepperın duruş bozukluklarında da etkili bir spor aletidir. Stepper ile yapılan egzersiz dik duruşu destekler. Kaslarınız esner, bu sayede egzersiz dışında da dik durmanız kolaylaşır. Stepper evinizde müzik eşliğinde ya da sevdiğiniz bir diziyi izlerken kullanabileceğiniz keyifli bir spor aletidir.

8. Ab Wheel

Ab Wheel odak noktası karın kasları olan pratik ve etkili bir spor ekipmanıdır. Mekanizması oldukça basit olan Ab Wheel az yer kaplar. Böylece evlerde kolaylıkla kullanılabilir. Ab Wheel başta karın olmak üzere kol, sırt ve göğüs kaslarını çalıştırır. Ab Wheel ile egzersiz yapmak basit gibi görünse de spor geçmişi olmayanlar için uygun bir ekipman değildir. Karın kaslarının belli oranda güçlenmiş olması gerekir. Ayrıca ani yapılan hareketler bel bölgesinde ciddi sakatlanmalara yol açabilir. Ab Wheel kullanımı sırasında dizlere yük bindiğinden dizlerin altına mat koyulması gerekir. Ab Wheel uygun şartlarda kullanıldığında kısa sürede oldukça başarılı sonuçlar alabileceğiniz faydalı bir spor aletidir.

9. Koşu Bandı

Açık havada koşu antrenmanları birçoğumuz tarafından sevilir. Ancak gerek hava durumu gerekse şartlar her zaman dışarı çıkmaya uygun olmayabilir. Böyle durumlarda antrenmanlarınızı ertelemek yerine bir koşu bandı edinebilirsiniz. Kardiyo ve yüksek yoğunluklu antrenmanlar için birebir olan koşu bandı sporunuzu eve taşımanızı sağlar. Koşu bandı yoğun antrenmanların dışında evde hareketsiz geçirdiğiniz günlerde de pratik bir şekilde kullanabileceğiniz spor aletleri arasındadır. Düzenli yürüyüş yapmak kan basıncını düşür, kemiklerin kuvvetlenmesini ve kasların esnemesini sağlar. Tempolu bir yürüyüşle saatle ortalama 300 kalori yakılır. Böylece yürüyüş yapmak sağlığınızı korurken forma girmenize de yardımcı olur.

10. Eliptik Bisiklet

Evde Geçirdiğiniz Günlerde Pratik Şekilde Kullanabileceğiniz Spor Aletleri

Listemizin son sırasında sağladığı faydalarda çok sevilen ve evlerde sıklıkla tercih edilen eliptik bisiklet yer alıyor. Eliptik bisiklet spor salonundaki aletlere kıyasla çok yer kaplamayan ve kullanımı oldukça kolay bir spor aletidir. En etkili spor aletlerinden biri olan eliptik bisiklet çoğunlukla kalça ve bacak kaslarını çalıştırır. Kollarınızı hareket ettirebileceğiniz modeller kollarınızın da sıkılaşmasına yardımcı olur. Eliptik bisiklet ihtiyaca ve kullanım rahatlığına göre farklı türlere sahiptir. Ayakta egzersiz yapmak istemeyenler oturaklı modelleri tercih edebilir. Üst vücudunu da hareket ettirmek isteyenler hareketli ön kısma sahip modelleri tercih edebilir. Nabız ölçebilen modellerde ise kaç kalori yaktığınızı görebilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!

Lütfen reklamlara izin verin

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ancak dergiCE'nin içeriklere devam edebilmesi için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından dergiCE.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.