Evde Geçen Günlerimizin Kurtarıcısı Çift Kişilik Kart Oyunları

7 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Teknolojiyle fazla iç içe olduğumuz zamanlarda bizi ailemizle ve arkadaşlarımızla bir araya getiren oyunlar oynamak iyi bir aktivitedir. Evde geçen günlerimizin eğlenceli kurtarıcısı olabilecek bu oyunlar arasında çift kişilik kart oyunları vardır. Neredeyse herkesin evinde bulunan iskambil kartları ile çok sayıda oyun oynayabilirsiniz. Biz de eve kapandığınız günler için 2 kişilik oynayabileceğiniz kart oyunlarını listeledik. Keyifli okumalar!

1. Uno

Evde Geçen Günlerimizin Kurtarıcısı Çift Kişilik Kart Oyunları

ABD menşeili olan Uno, en az 2 kişi ile oynanabilen bir oyundur. 6 yaş ve üzeri herkesin oynayabileceği ve kuralları çok basit olan bu oyunu keyifli vakit geçirmek için tercih edebilirsiniz. Uno kartları ile oynanan bu oyun internet üzerinden de oynanır. Toplamda 4 ana renk ve 108 karttan oluşan Uno’da sıfırdan dokuza kadar sayılar vardır. Bir de bu kartların dışında 5 farklı kart daha vardır. Bunlar pas geçme, joker ve desteden kart çekmenize neden olan kartlardır. Oyunun amacı elindeki kartları bitirmektir. Oyunculara 7 kart verilerek oyuna başlar. Kalan kartlar kapalı olacak şekilde ortaya konur. Kağıdı dağıtan kişinin solundaki kişi, destenin üstündeki kartı çekerek oyunu başlatır. Çekilen kartlar ile oyuncunun elindeki benzer kartlar atılarak oyuna devam edilir. Eğer oyuncunun elinde birbiri ile eşleşen bir kart yoksa desteden yeni kart çekilir. Oyunu bitirebilmek için elinde son 1 kart kalan oyuncu Uno demek zorundadır. Uno demeyen oyuncu kart çekme cezası alır. Bir oyuncunun elinde kart kalmaması halinde o turun kazananı olur.

2. Skipbo

İki oyuncu ile oynanabilen Skipbo, 7 yaşından büyük herkesin oynayabileceği bir kart oyunudur. Elindeki kartlardan kurtulmanın amaçlandığı bu oyunda, 1’den 12’ye kadar numaralandırılmış 144 kart ve 16 adet joker kartı bulunur. Oyundaki amaç elinizdeki kartlardan kurtulmaktır. Oyuncu sayısına bağlı olarak dağıtılan kart sayısı 10 ile 30 arasında değişir. Oyuncular aldıkları kartları kapalı şekilde ortaya koyarlar. Tüm kartlar dağıtıldıktan sonra kalan kartlar da ortaya koyulur. Her oyuncu kendi kart destesinden 5 kart çekerek oyuna başlar. Oyunu başlatabilmek için oyuncunun 1 ile ya da bir joker kartı ile başlaması gerekir. Bu kartlardan biri bir oyuncuda var ise o kartı ortaya koyarak yeni bir deste oluşturur. Sonra sırası ile kartlar bu destenin üzerinde atılmaya devam eder. Deste 12 numaraya ulaştığında kenara ayrılır ve ortaya açılan yeni desteler ile aynı şekilde devam eder. Destesindeki kartları bitiren ilk kişi oyunu kazanır.

3. Papaz Kaçtı

Evde Geçen Günlerimizin Kurtarıcısı Çift Kişilik Kart Oyunları

Blöf yapmakta iyiyseniz eğer papaz kaçtı tam size göre. En az 2 kişi ile oynanabilen bu oyunda oyuncu sınırlaması yoktur. Oyunda 52 kartlık deste kullanılır ancak sadece 1 tane papaz olmalıdır. Oyunun amacı elindeki kartları bitirmek ve papazın başka bir oyuncuda kalmasını sağlamaktır. Oyunculara kartlar tek tek dağıtılır ve oyuncu elinde birbiri ile eşleşen kartları açık şekilde yere koyar. Dağıtım işleminden sonra oyuncular ellerinde kalan kartlarla oyuna başlar. Kartları dağıtan kişinin yanında oturan oyuncu, dağıtan oyuncudan kart çekerek oyunu başlatır. Eğer çektiği kartla elindeki kartlar eşleşiyorsa oyunun başında olduğu gibi açık şekilde yere koyar ve sıra diğer oyuncuya geçer. Eğer oyun esnasında papaz sizdeyse ya da oyunculardan birinden papazı çekerseniz bunu belli etmemeniz sizi oyunu kazanmaya bir adım yaklaştırır. Ayrıca sizden kart çekileceği zaman elinizde papaz olmasa bile kartlarınızı karıştırmanız karşı tarafın kafasını karıştıracaktır. Oyunun sonunda elinde papaz kalan oyuncu elenir ve kalan kişiler kendi aralarında oynamaya devam eder. En son kalan kişi oyunu kazanır.

4. Pişti

Günlerimizin kurtarıcısı kart oyunları arasında olan pişti, evde geçen vaktinizde oynayabileceğiniz çift kişilik bir oyundur. İsteğe bağlı olarak 2 kişiyle veya 4 kişiyle oynanabilen pişti, iskambil kartları ile oynanır. Oyunda en yüksek sayıyı almak amaçtır. Temel mantık iki sayısal değerinin aynı olmasına dayanır. Her oyuncuya 4’er kart dağıtılarak oyun başlar. Ortaya da 3 kart kapalı en üstteki kart açık olacak şekilde 4 tane kart konur. Oyuncular sırayla ellerindeki uygun kartı ortaya atarak devam eder. Eğer oyunculardan biri ortadaki kartların en üstündeki kart ile aynı değere sahip bir kart ya da joker atarsa ortadaki tüm yığını alır. Alınan yığın kapalı bir şekilde kenara konur. Eğer ortada tek bir kart varsa ve oyunculardan biri o kartla aynı değerde bir kart atarsa pişti yapmış olur ve daha fazla puan alır. Oyun, oyuncuların elindeki kartlar bitene kadar devam eder. Oyunun sonunda oyuncular aldıkları kartların puanlarını hesaplar. Her kartın kendine ait bir puanı vardır. Oyunu fazla puanı olan kişi kazanır.

5. Altmış Altı

Evde Geçen Günlerimizin Kurtarıcısı Çift Kişilik Kart Oyunları

Özellikle Almanya’da çok bilinen ve eğlenceli bir oyun olan altmış altı, 2 kişilik bir kart oyunudur. Strateji içerikli bir oyundur ve oyunda kazanmak için matematik becerileriniz olması gerekir. İskambil destesi ile oynanan bu oyun, internetten de oynanır. Oyunun amacı en hızlı şekilde 66 puana ulaşmaktır. İskambil destesindeki 9, 10, vale, kız, papaz ve as ile oynanan oyunda toplam 24 kart vardır. Her oyuncu 6 kart alır. Kalan kartlar ise masanın üzerine kapalı şekilde konur. Destenin üstündeki kart açılıp destenin yanına bırakılır. Sonra koz rengi belirlenir. Oyuncular açılan kart da dahil olmak üzere diğer desteden de kart çekerler. Kart çektikten sonra oyuncular kart atarak oyuna devam ederler. En büyük atan elin kazananı olur ve oyunda 9 en düşük karttır. Bu şekilde yerdeki deste bitene kadar oyun devam eder. Toplamda 66 veya daha üstünde bir puan alan oyuncu oyunun galibi olacaktır. Deste bitmeden önce 66 diyen oyuncu olmazsa, deste bittiğinde el açılarak kartlar sayılır. Kazanan yine aynı şekilde belirlenir.

6. Hafıza Oyunu

Hafıza oyunu dikkat ve görsel hafıza gerektiren bir oyundur. Kart oyunları içinde çift kişilik bir oyun olan hafıza oyunu, evde geçen sıkıcı günlerimizin kurtarıcısı olabilir. 2 veya daha fazla kişi ile farklı yaş gruplarıyla birlikte oynanır. Oyunun amacı en çok kartı eşleştirmektir. Kartlar resimli yüzeyleri yere bakacak şekilde karıştırılıp kartlara bakılmadan, kapalı olacak şekilde konur. Kartlar dizildikten sonra hiçbiri yerinden oynatılmamalıdır. Yaşı en küçük olan kişi oyuna başlamaya hak kazanarak oyun saat yönünde devam eder. Sırası gelen oyuncu yerdeki 2 kartı ters çevirir. Eğer kartlar eşleşiyorsa kartları yanına alır ve oynamaya devam eder. Aynı oyuncu açtığı kart çiftleri eşleşmeyene kadar oynamayı sürdürür. Kartlar eşleşmediğinde sıra sonraki oyuncuya geçer. Oyuncular eşleşmeyen kartları akıllarında tutarak sıra kendilerine geldiğinde daha çok kart eşleştirerek, kazanmayı garantileyebilirler. Yerdeki kartlar bitene kadar devam eden oyunda, en çok karta sahip olan oyuncu oyunun kazananıdır.

7. Phase 10

Evde Geçen Günlerimizin Kurtarıcısı Çift Kişilik Kart Oyunları

En az 2 en fazla 6 kişi ile oynanabilen bir oyundur. Kendi özel destesi, 1’den 12’ye kadar numaralandırılan kartlardan ve jokerlerden oluşur. Oyunda tamamlanması gereken ve farklı koşullar içeren 10 aşama vardır. Amaç bu 10 aşamayı tamamlamak, elindeki kartların hepsinden kurtulmak ve en düşük puan ile oyunu bitirmektir. Her oyuncuya kapalı olarak 10 kart dağıtılır ve kalan kartlar kapalı olarak ortaya yerleştirilir. Çekme destesi olarak kullanılan bu kartların üstündeki kart açılarak destenin yanına koyulur ve yığın oluşturmak için kullanılır. Oyuna başlamak için ilk oyuncu desteden ya da yığından bir kart çeker. Eğer isterse aşamaların gerektirdiği kuralı sağlayan kartları açık şekilde ortaya bırakır. İstemezse de bir kart atarak sırasını devreder. Bu şekilde devam eden oyunda bir oyuncu her aşamanın sonunda o aşamayı tamamlayıp, son kartı attığında tur biter ve elinde kart kalmayan oyuncu ceza almaz. Ancak kaybeden oyuncular ellerinde kalan kartların değerleri kadar ceza alır ve puanlarına ekler. Bu sayede tüm aşamalar tamamlandığında en düşük ceza puanına sahip oyuncu oyunun kazananı olur.

8. Rummy

Özellikle Amerika’da çok sevilen bir oyun olan Rummy, 2 kişilik bir oyundur. 52 kartlık deste ile oynanan bu oyun, bir birleştirme oyunudur. Her oyuncuya 10 kart verirler. Kalan kartlar sadece en üstteki kart açık olacak şekilde ortaya konur. Açılan bu kart atılacak destenin başlangıcını oluşturmak için diğer kartların yanına koyulur. Oyunda amaç aynı kartlardan 3’lüler ve 4’lüler oluşturmak veya aynı renkte 3 veya daha fazla kartı bir araya getirerek, elindeki kartları bitirmektir. Oyuncu desteden bir kart çekerek oyuna başlar. Eğer oyuncunun elinde oluşturduğu bir grup varsa bu kombinasyonu açık şekilde yere bırakır. Deste oluşturduktan sonra ya da elinde oluşturabildiği bir deste olmaması halinde oyuncu açılan desteye bir kart koyar. Oyuncular bu şekilde sırayla oyuna devam eder. Elinde kart kalmayan ilk oyuncu o elin kazananı olur. Kazanan oyuncunun puanı, kaybeden oyuncunun elinde kalan kartların puanları ile belirlenir.

9. Spit

Reflekslerinizin hızlılığına bağlı olan bu oyun, iyi bir konsantrasyon gerektirir. 2 kişi ile oynanan kart oyununda amaç oyuncunun elindeki kartları en hızlı şekilde bitirmektir. Oyuna başlarken her oyuncuya 26 tane kart verirler. Oyuncu bu 26 kartın 15 tanesi ile 5 farklı yığın oluşturmalıdır. Bu 5 yığının ilki 1, ikincisi 2, üçüncüsü 3 dördüncüsü 4 ve son deste de 5 kart içerecek şekilde ayarlanarak oluşturulmalıdır. Oluşturulan bu yığınların sadece üstteki kartları açılır. Kalan 11 kart ise kapalı şekilde bir kenara ayrılıp bu kartlara bakmak yasaktır. Oyuna başlarken her 2 oyuncu da spit diyerek yığındaki ilk 2 kartı ortaya koyar. Açılan bu 2 kart ve diğer 5 yığına “spit yığını” denir. Oyunun devamında desteden çekilen kartlar spit yığınına sıralı şekilde konur. Spit yığınlarının sayısı en az 5 olmalıdır. Eğer 5’ten az ise yeni yığınlar oluşturulur. Oyuncuların elinde spit yığınına koyabilecekleri kart kalmaması halinde oyuncular spit diyerek desteden çektikleri kartları ortaya koyarak devam ederler. Kendi spit yığınını bitiren oyuncu aynı zamanda elindeki kartları da bitirirse oyunun kazananı olur.

10. Egyptian Rat Screw

Evde Geçen Günlerimizin Kurtarıcısı Çift Kişilik Kart Oyunları

Adrenalin dolu bu oyun, hızlı tepkiler vermenizi gerektiren bir kart oyunudur. 2 veya daha fazla oyuncu ile oynanmaktadır. 52’lik deste ile oynanan oyunda amaç, kazanmak için olabildiğince çok kart almaktır. Oyuna başlarken herkese eşit sayıda kart verirler. Oyuncular dağıtılan kartlara bakamazlar. Dağıtıcının solundaki oyuncu merkezde bir yığın oluşturmak için kendi destesinin üstündeki kartı koyar ve açar. Her oyuncu içlerinden as, papaz, kız ya da vale kartlarından birini atana kadar ortadaki yığına kart koymaya devam eder. Bu sırada kart atan oyuncu “meydan okuyan” denir. Meydan okuyan oyuncunun attığı kartın türüne göre meydan okunan oyuncunun 1 ile 4 kart arasında atma hakkı vardır. Eğer bu sürede as, papaz, kız veya vale atamazsa, meydan okuyan oyuncu yığının tamamını alır. Yığını alan oyuncu kapalı şekilde ve karıştırmadan kendi destesinin altına yerleştirir. Yığını kazanmanın diğer yolu da desteyi en hızlı “tokatlayan” olmaktır. Oyuna başlamadan önce belirlenen tokatlama kurallarından en yayın olanı aynı değere sahip 2 kart arasında bir kart olması durumudur. Bu durumda elini yığına koyarak “tokat” diyen ilk kişi yığını alır. Her kartın kendine ait bir puanı bulunur ve puanı fazla olan oyuncu oyunu kazanır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!