Evde Çocuklarla Yapılacak Hem Eğitici Hem Eğlenceli Etkinlikler

4 dk okuma süresi


50
14 Paylaşım, 50 puan

Çocuklar her zaman eğlenmenin bir yolunu bulurlar ve geniş hayal güçleri ile her ortamda geçirdikleri zamandan keyif alırlar. Bunun yanında çocuklar açık havada bulunmayı, temiz hava almayı veya dış mekanlarda hareket etmeyi de severler fakat bazen kötü hava koşulları, okulların kapanması ve diğer çeşitli sebeplerden dolayı evde bulunmak gerekir. Bu nedenle, evde çocuklarla bulunduğunuz zamanlarda sizin de çocuklarınızla hem eğitici hem de eğlenceli etkinlikler yapmak için bazı fikirlere ihtiyacınız olabilir. Çocuklarla evde etkinlikler yapmak hem eğitici hem eğlenceli bir ortam sunacağı gibi bu içeriğimiz size yapılacak fikirler sunabilir. Keyifli okumalar!

1. Yapboz Yapmak

Evde Çocuklarla Yapılacak Hem Eğitici Hem Eğlenceli Etkinlikler

Yapboz yapmak çocukların fiziksel ve bilişsel gelişimini desteklemenin yanında duygusal gelişimini de destekler. Çocuklar ile evde yapboz yaparak hem eğitici hem eğlenceli bir etkinlik gerçekleştirebilirsiniz. Yapboz yapmak çocuklarda ince motor becerilerinin gelişimini de desteklemektedir ve çocuklar yapboz yaparken aynı zamanda problem çözme becerileri de geliştirirler. Çocuklar yapboz yaparken aynı zamanda sabırlı olmayı da öğrenir ve yapbozu tamamladıklarında ödüllendirilmiş hissederler. Siz de evde çocuklarla yapboz yaparak hem beraber geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarabilir hem de onun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

2. Kutu Oyunları Oynamak

Her yaş grubuna hitap eden çeşitli kutu oyunları ile bir araya gelerek çocuklarla harika vakit geçirebilirsiniz. Kutu oyunları, özellikle çocukların zeka gelişiminde çok önemli bir role sahiptir. Görsel zeka ve hafıza gelişimine de büyük etkisi olan kutu oyunları her çocuk tarafından sevilmektedir. Bunun dışında çocuklar kutu oyunları ile problem çözme, strateji geliştirme, farklı açılardan düşünebilme gibi özellikler de geliştirirler. Evde çocuklar ile kutu oyunu oynayarak aranızdaki bağı da güçlendirebilirsiniz çünkü çocuklarla yapılacak bu etkinlik hem eğitici hem eğlenceli olacak, hem de sizleri bir arada tutacaktır.

3. Yemek Yapmak

Evde Çocuklarla Yapılacak Hem Eğitici Hem Eğlenceli Etkinlikler

Yemek yemeyi eğlenceli hale getirmek sanıldığından daha kolay. Çocuklarla evde beraber yemek yaparak onların kendilerini birer şef gibi hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. Markete beraber giderek yapılacak yemeğin malzemelerini birlikte seçmek de çocukların hoşuna gidecektir. Yemek yaparken çocuklara yapılan yemeğin faydalarını anlatabilir, eğlenirken öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Yemek etkinliği ile çocuklarınız sorumluluk duygusu da gelişecektir ve iş bölümü yapmak onların da hoşuna gidecektir çünkü kendilerine duyduğunuz güveni hissedeceklerdir. Evde çocuklarla yapılacak hem eğitici hem eğlenceli etkinlikler arasında olabilecek bu etkinlik hem eğitici hem eğlenceli olacaktır.

4. Bitki Yetiştirmek

Evinizde kendi bahçenizi yaratabilirsiniz. Bitki yetiştirmek çocuğunuzun ilgisini çekebilecek bir etkinlik olabileceği için, beraber seçip alabileceğiniz tohumlar ve saksılar ile bu etkinliğe başlayabilirsiniz. Yetiştirdiğiniz bitkiler büyüdükçe, çocuğunuz da mutlu olacaktır çünkü kendisinin yetiştirdiği bir bitkinin büyüdüğünü görmek çocuğunuzun kendisini başarılı hissetmesini de sağlar. Bitki yetiştirme etkinliği ile çocuklar hem eğlenecek hem de öğrenecektir. Onlar toprak ile oynamanın ve diktiği bitkinin mutluluğunu yaşarken, sizler onlara bitkiler hakkında bilgiler verebilir, doğayı evinizde hissetmesini sağlayabilirsiniz.

5. Resim Yapmak

Evde Çocuklarla Yapılacak Hem Eğitici Hem Eğlenceli Etkinlikler

Renklerin insanlar üzerinde göz ardı edilemez bir etkisi vardır. Çocuklar da renkli dünyalarını somut olarak ifade etme ihtiyacında olurlar ve buna izin vermek onların yaratıcılığını olumlu yönde etkileyecektir. Her türden yapılabilecek resimler ile onların hayal dünyalarına beraber yolculuk yapabilirsiniz. Renklerin karışımlarından yeni renkler elde ederek, renkler hakkında onları bilgilendirebilirsiniz. Yaptığı resimleri anlatmasını isteyerek çocuğunuzun iç dünyasını da keşfetme fırsatı bulabilirsiniz. Beraber hem eğlenceli hem eğitici bu etkinliği yaparak çocuğunuzla evde kaliteli zaman geçirmenin tadını çıkarabilirsiniz.

6. Oyun Hamuru ile Oynamak

Çocukların dili oyundur ve çoğu çocuğun severek oynadığı oyun hamuru çocukların gelişimi için de oldukça faydalıdır. Oyun hamurları renkleri ve şekillenebilir oluşu yüzünden çocuklar tarafından eğlenceli bulunur ve severek oynanır. Çocuklar oyun hamuru oynayarak yaratıcılıklarını somutlaştırırlar. Oyun hamuru ile yapılan nesne ve şekiller ile çocukların yaratıcılığı ve üretkenliği artar. Kas gelişiminde de oldukça etkili olan oyun hamurları uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Oyun hamuru ile çocuklara renkler, şekiller ve sayılar da öğretilebilmektedir. Çocuklarla beraber oyun hamuru ile oynamak sizin için de keyifli bir etkinlik olacaktır.

7. Kitap Okumak

Evde Çocuklarla Yapılacak Hem Eğitici Hem Eğlenceli Etkinlikler

Okumak hayal gücümüzü canlı tutmanın bir diğer yoludur ve çocuklar okudukları kitapların sonucunda hem bilgi sahibi olabilmekte hem de hayal dünyalarının sınırlarını genişletebilmektedirler. Çocuklar, yaşlarına uygun kitap seçildiğinde onu okumaktan fazlasıyla keyif alacaklardır. Çocuklarla kitap okumayı eğlenceli hale getirmek için okuduğu kitabı canlandırmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede hem okuduğu kitap çocuğunuzun aklında kalacak hem de okumayı onun için eğlenceli bir etkinlik haline getirmiş olacaksınız. Kitap seçerken, kitabı çocukların istediği bir konuda seçmek onların okuduğunu anlamasını sağlayacak ve okumaya daha da teşvik edecektir.

8. Koleksiyon Yapmak

Çocuklarla evde yapabileceğiniz bir diğer etkinlik koleksiyon yapmak olabilir. Fotoğraf, peçete, pul, yaprak, çiçek gibi nesneleri bir araya getirip saklayabileceği bir düzeneği beraber hazırlayabilirsiniz. Yapabileceğiniz bu etkinlik ile çocuğunuz düzenli olmayı öğrenmenin yanı sıra, ilgisini çekeceği nesnelerin koleksiyonunu yapmaktan mutluluk duyacaktır. Evde koleksiyon yapılan nesneler için beraber bir düzeneğin hazırlanması da çocukların ilgisini çekecektir. Günümüzde, teknoloji ile birlikte fotoğraf basımı alışkanlıklarının azalması sizi üzmesin çünkü çocuklar ile çekilen fotoğrafların basımı ve bu fotoğraflar ile yapılan koleksiyon ile etkinliğe başlayabilirsiniz. Bu etkinlik ile hem eğlenecek hem de çocuğunuzun öğrenmesinde etkili olacaksınız.

9. Deney Yapmak

Evde basit bir düzenek kurarak hazırlanan deneyler ile çocuğunuz hem eğlenecek hem öğrenecektir. Deney yapmak, çocukların araştırmacı, sorgulayan ve gözlemleyen birer birey olmaları için etkili bir yöntemdir. Evde çocuklar ile deney yapmak, çocukların okul hayatındaki başarılarını da olumlu yönde etkileyecektir. Çocukların ilgisini çekecek ve evde kolaylıkla uygulanabilecek bir çok deney bulunabilir. Deneylerin görsel ve uygulamalı olması da çocukların öğrenme süreçlerini de hızlandıracaktır ve bu kolay öğrenme yöntemleri ile kendilerine olan özgüvenleri de artacaktır. Siz de çocuklarla hem eğitici hem eğlenceli deney etkinliği ile keyifli zaman geçirebilirsiniz.

10. Dans Etmek

Evde Çocuklarla Yapılacak Hem Eğitici Hem Eğlenceli Etkinlikler

Evde hareket etmek kısıtlı gibi gözükebilir fakat dans ile hem hareket etme ihtiyacınızı karşılayabilir hem de enerjinizi etkili kullanabiliriz. Çocuklar ile evde yapılan dans etkinleri ile onların fiziksel gelişimine katkıda bulunmanın yanında duygusal gelişimine de katkıda bulunabilirsiniz. Dans ile birlikte çocukların denge ve esnekliği de gelişecektir. Birlikte koreografi oluşturabilir, eşlik eden bir müzik ile dans edebilirsiniz. Hareket etmeyi eğlenceli hale getiren bir etkinlik olan dans ile çocuğunuz hem eğlenecek hem de gelişimi olumlu yönde ilerleyecektir. Bu keyifli etkinliği çocuklarla yapmak sizin de zamanınızı güzel geçirmenize yardımcı olacaktır.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
89
Beğen
Mutlu Mutlu
45
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
39
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!