Çocuklarda Öğrenme Güçlüğüne Karşı Etkili Çözüm Yolları

2 dk okuma süresi


2
16 Paylaşım, 2 puan

Öğrenme güçlüğü, kendini ifade etme, yazı yazma, okuma, düşünme, planlama, akıl yürütme, matematik becerileri alanlarını etkileyen bir bozukluktur. Çocuk kendi yaşıtlarından geride gelmekte olup uyum sağlama problemi yaşar. Erkek çocuklarda görülme sıklığı kız çocuklara göre 4 kat daha fazladır. Çocuklarda öğrenme güçlüğüne karşı etkili çözüm yolları listemizi sizler için araştırdık.

1. Çocuk ile İletişim

öğrenme güçlüğüne karşı etkili çözüm yolları

Öğrenme güçlüğü çeken çocuğa zekâsında bir sorun olmadığını, farklı şekillerde öğrenebileceğini, öğrenmek için daha fazla zaman ve emek göstermesi gerektiği uygun bir dille ifade edilmelidir.

2. Sabırlı Anne Baba Olunmalı

öğrenme güçlüğüne karşı etkili çözüm yolları

Çocuklarla çalışırken sabırlı olmak, hoşgörülü davranmak ve onların da yapabileceklerine dair güç ve cesaret vermek çocuğun öz güveni ve inancı için çok önemlidir. Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız, stres altındaysanız; mümkün mertebe yavaş ve düşünerek hareket etmeli, çocukla son derece sakin bir şekilde iletişim kurmalısınız. Kendinizi iyi hissetmenin yolları adlı yazımızı da mutlaka inceleyin.

3. Çocuklara Düzenli Ortam Sağlanmalı

Öğrenme güçlüğü çeken çocuk, düzenli bir ortama ihtiyaç duyar. Uyum sağlayamadıkları yerlerden kaçmak istedikleri için onları düzene alıştırmak öğrenmelerine kolaylık sağlayacaktır. Tekrar yapma, yönlendirme ve sınır koyma öğrenmelerine yardımcı olur.Büyük projeleri, basit ama küçük parçalara bölerek çocuğun kavrayıp bu projeyi ya da görevi başarıyla tamamlayarak özgüvenini yükseltebilirisiniz.

4. Aile-Öğretmen-Pedagog İş Birliği

Çocuğun ailesi kadar okuldaki öğretmeni ve pedagogu da büyük öneme sahiptir. Bir arada bulunarak iş birliği içinde çocukla ilgilenilmelidir. Farklı ve şiddet dolu davranışlar, çocuğun özgüvenini düşürecek sözler çocuğa çok fazla zarar vermektedir. Çocuğun öğrenme seviyesine göre plan ve program hazırlanmalıdır. Öğrenme güçlüğüne karşı etkili çözüm yolları ararken de alanında profesyonel kişilere mutlaka danışılmalı.

5. Eksik Alanlarda Egzersiz

öğrenme güçlüğüne karşı etkili çözüm yolları

Örneğin yazı yazmakta güçlük çeken bir çocukta, şekil zemin ilişkisini kavrayacak egzersizler yapmak çocuğun okul başarısını arttırmaya yardımcı olacaktır veya para konusunu kavrayamayan çocukla alışverişe gidilerek daha kolay anlamasını sağlayabilirsiniz.

Öğrenme güçlüğünün ilaçla tedavisi olmadığı için, daha çok konuşarak ve uygulamalı yollarla çözüm sağlanabilmektedir. Ailelerin çocuklara öğrenmenin tek bir yolu olmadığı, farklı yollardan farklı zamanlarda öğrenebileceklerinin mümkün olabileceğini anlatmaları gerekmektedir. Einstein ve Van Gogh’un da öğrenme güçlüğü çektiği söylenmektedir. Öğrenme güçlüğü, müdahale edildiği takdirde düzelebilir veya başarılı yönlerin ortaya çıkması sağlanabilir. Unutmayın erken teşhis hem çocuk için hem de aile için çok önemlidir.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!