Evde Çocuklarla Oynanacak Birbirinden Eğlenceli Oyunlar

4 dk okuma süresi


55
13 Paylaşım, 55 puan

Oyunlar çocukların bedensel, zihinsel, sosyal, duygusal anlamda gelişmelerine önemli katkılar sağlar. Onlara duygu, düşünce ve ilişkilerde kontrol kazanmayı öğretir. Çocuklar oyunlar aracılığıyla gerçek hayatla bağlantı kurar. Deneme-yanılma yoluyla yeni bilgiler öğrenir. Bu açıdan oyunlar yaratıcı düşünme, sorumluluk alma, odaklanma, paylaşma, sosyal roller edinme gibi birçok konuda fayda sağlar. Farklı yaşlardaki çocuklarla evde oynanacak birbirinden eğitici ve eğlenceli oyunlar ve bu oyunların kurallarını anlattığımız bir liste oluşturduk. Keyifli okumalar dileriz!

1. Evet-Hayır Oyunu

Evde Çocuklarla Oynanacak Birbirinden Eğlenceli Oyunlar

Bu oyunda oyunculardan biri soru soran diğeri ise cevap veren kişi olur. Cevap veren oyuncunun kendine yöneltilen sorulara “Evet” ya da “Hayır” şeklinde cevap vermemesi gerekir. Örneğin; “Oyun oynamayı seviyor musun?” sorusuna “Evet” diyerek cevap verilmemelidir, “Seviyorum” denebilir. Soru soran oyuncu “Kaç kardeşsiniz? İki kardeşsiniz değil mi?” gibi şaşırtmalı sorular sorarak karşıdaki oyuncuya “Evet-Hayır” dedirtmeye uğraşır. Cevap veren tarafta olan çocuklar böylelikle dikkatli olma ve hızlı düşünme konusunda kendilerini geliştirirler. Aynı şekilde çocuklar oyunda soru soran konumda da olabilir.

2. Kelime Türetme Oyunu

Çocuklarla evde oynanacak birbirinden öğretici ve eğlenceli oyunlar bulmak mümkündür. Bunlardan biri olan kelime türetme oyununda, her oyuncu yeni bir kelime türetmelidir. Oyunculardan biri ilk kelimeyi söyler ve oyun başlar. Her oyuncu, kendinden önceki oyuncunun söylediği kelimenin son harfi ile başlayan yeni bir kelime söylemelidir. Örneğin oyuncu “masa” derse, sıradaki oyuncu “a” harfi ile başlayan bir kelime söyler. Bazı kelime oyunu türlerinde her oyuncu için harf sayısını artırma kuralı vardır. Oyunun sonunda en uzun kelimeyi söyleyen kazanır. Bu tür oyunlar çocukların hızlı ve çeşitli düşünme yetisini geliştirir.

3. Pipetle Top Üfleme Oyunu

Evde Çocuklarla Oynanacak Birbirinden Eğlenceli Oyunlar

Pipetle top üfleme oyunu eğlenceli olduğu kadar dikkat ve sabır gerektiren bir oyundur. Masa üzerinde oynanan oyun için öncelikle kalem, karton veya ip gibi malzemelerin yardımıyla masanın üstünde zikzak şekilli bir yol oluşturulur. Bu yol karmaşık ve dar olmayacak şekilde hazırlanmalıdır. Sonrasında ihtiyaç duyulacak iki malzeme pipet ve pinpon topudur. Üfleyerek hareket ettirilebilecek başka bir top da olabilir. Bu oyunda çocuğun yapması gereken, topa pipet ile üfleyerek zikzak yolun kenarlarına değdirmeden onu diğer uca ulaştırmaktır. Bu oyun çocukların odaklanma, dikkat ve sabretme becerilerini geliştirir.

4. Terazi Oyunu

Öncelikle basit bir terazi yapmak için, boş bir havlu kâğıt rulosunun üzerine dikdörtgen şeklinde bir karton ortalayarak oturtulur. Daha sonra kartonun iki tarafına plastik bardak yapıştırılır. Bardakları doldurmak için evlerde çoğunlukla bulunan mercimek gibi malzemeler tercih edilebilir. Çocuktan bir kaşık yardımı ile bardakları denge sağlayacak şekilde doldurması beklenir. Oyunu daha eğlenceli hale getirmek için karton renklendirilebilir. Karton üzerine değişik figürler çizilebilir veya renkli nesneler yapıştırılabilir. Bu eğitici oyun ile çocuklar nesneleri ölçme, ölçüm sonucunu değerlendirme, konsantrasyon sağlama, sabretme gibi becerilerini geliştirir.

5. Taklit Oyunu

Evde Çocuklarla Oynanacak Birbirinden Eğlenceli Oyunlar

Taklit oyunu gibi hayali oyunlarla çocuklar, duygularını ve düşüncelerini dışarı vurur. Bu tür oyunlar onların zihinsel, sosyal, duygusal ve dil gelişimleri için önemlidir. Çocuklar olmak istedikleri kişiler olup, kontrolü ellerine aldıkları oyunlar üreterek, iç dünyaları ve dış dünya arasında bağlantı kurarlar. Taklit oyunu, onların yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini kullanma becerilerini geliştirmektedir. Bir çocuğun taklit oyunu gibi hayali oyunlar oynayabilmesi, hem zihinsel hem de duygusal açıdan belli bir gelişim düzeyine gelmiş olduğunun göstergesidir. Çocuklarla alışverişe gitme, doktora gitme, restoranda yemek yeme gibi senaryolar kurarak taklit oyunları oynayabilirsiniz.

6.Ayaklarla Top Taşıma Oyunu

Bu oyun için 15-20 adet küçük top ile 2 adet kutu kullanılır. Kutular sandalyede oturan çocuğun önüne koyulur. Kutulardan biri toplarla doludur, diğeri ise boştur. Çocuktan topları ayakları ile tutup diğer kutuya koyması beklenir. Bu şekilde çocuk bir kutudan diğerine, sonra tam tersi şekilde topları taşır. Çocuk bunu yaparken ara sıra sohbet edilebilir, böylelikle aynı anda birden çok iş yapması sağlanır. Bu oyun yazın, kovaların içine su doldurarak da oynanabilir. Bedensel koordinasyon, denge ve dikkat becerilerini geliştirmesiyle top taşıma oyunu, çocuklarla evde oynanacak birbirinden eğlenceli ve eğitici oyunlar arasındadır.

7. Kutu Tahmin Oyunu

Evde Çocuklarla Oynanacak Birbirinden Eğlenceli Oyunlar

Bu oyun için bir karton kutuya ve seçilecek çeşitli nesnelere ihtiyaç vardır. Çocuğun gözleri kapatılır ve kutunun içine koyulan nesneye dokunarak onun ne olduğunu tahmin etmesi istenir. Bu oyunla çocuğun parmakları ve beyni koordineli olarak çalışır, dokunma duyusu ve görsel hafızası gelişir. Dokunduğu nesneyi anlatırken dil gelişimi de desteklenir. Dokunduğunda yumuşak-sert gibi zıt kavramları da pekiştirmiş olur. Kutuya koymak için evdeki bir eşyayı, meyveyi veya bir oyuncağı seçebilirsiniz. Hatta varsa bu evcil hayvanınız bile olabilir. Oyunu soru-cevap şeklinde oynayabilir; ekşidir, tatlıdır ya da tüylüdür, kahverengidir gibi fiziksel özellikleri söyleyerek ipucu verebilirsiniz.

8. İp Lazer Oyunu

İp lazer oyunu, ip veya bantlarla lazer ışını görünümü yaratarak parkur oluşturabileceğiniz bir oyundur. İpleri evin koridorunda veya hareket kısıtlaması olmayan bir alanında, duvardan duvara veya masa, sandalye gibi eşyalara yapıştırarak/bağlayarak lazer görünümü elde edilir. Lazer çizgileri kenara çekilme, kıvrakça hareket etme, yerde sürünme gibi hareketlere teşvik edecek biçimde yerleştirilir. Çocuğun yaşına göre iplerin sayısı, sıklığı ve yüksekliği değiştirilebilir. Amaç, belirlenen hedefe lazer ışınlarına değmeden ulaşmaktır. İplere (veya bantlara) değen kişi oyuna baştan başlar. Lazer oyunu, çocuklarda esneme, denge ve güç kabiliyetini artırmayı sağlar.

9. İki El İle Takip Oyunu

İki el ile takip oyunu, çocuklar için en faydalı oyunlar arasındadır. Bu oyun için bir kâğıdı ortadan ikiye bölecek şekilde kağıdın soluna bir şekil ve sağına aynı şeklin simetrik yansıması çizilir. Bunu kelebeğin kanatları gibi düşünebilirsiniz. İki taraf için de aynı yerlerde başlangıç ve bitiş noktaları belirlenir, bu noktalar yuvarlak çizerek gösterilir. Çocuk sol eliyle sol tarafı, sağ eliyle sağ tarafı aynı anda başlangıçtan bitişe kadar takip eder. Bunu hata yapana kadar durmadan yapar. Bu oyun sağ ve sol beynin aynı anda çalışmasını sağlayan bir oyundur. Aynı zamanda çocuklarda el-göz koordinasyonunun gelişmesine katkıda bulunur.

10. Eşleştirme Oyunu

Evde Çocuklarla Oynanacak Birbirinden Eğlenceli Oyunlar

Bu oyunu oynamak için hazır oyun kartları olması gerekmez, evde küçük kâğıtlara resim çizerek onları oyunda kullanabilirsiniz. Eşleştirme oyunu iki aynı resmi bulma ya da birbiriyle ilişkili resimleri bulma gibi farklı şekillerde oynanabilir. Örneğin doktor ve doktorun kullandığı stetoskop, önlük gibi eşyaların eşleştirmesi yaptırılabilir. Oyun çocukların el-göz koordinasyonunu, muhakeme ve idrak yeteneğini geliştirir. Odaklanma, görsel algılama ve bellekte tutma becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Gelişmiş görsel hafıza ve algılama, çocukların okul hayatı ve sonraki yaşamı boyunca her alanda kullanacağı önemli bir yetenektir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
98
Beğen
Mutlu Mutlu
47
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
41
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
4
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!