Etkili Bir Çalışma İçin Pomodoro Tekniğinin Detayları

5 dk okuma süresi


13
13 Paylaşım, 13 puan

Pomodoro tekniğinin temel fikri zamanlayıcı sayesinde oluşan “acil bitirme” duygusudur. Halledilmesi gereken işler olduğunda genellikle zamanın daha olduğu düşünülür ve verimli olunamaz. Bu da insanın değerli çalışma saatlerini dikkat dağıtıcı şeylere kaptırması anlamına gelir. Pomodoro tekniği ile yapılması gereken görevin süresi belli olur ve o görevde mümkün olduğunca çok ilerlemeye çalışılır. Bu sayede daha iyi odaklanılır. Etkili bir çalışma yolu için pomodoro tekniğinin güzelliklerinden faydalanılabilir ve bunun için de detayları bilinmesi gerekir. Pomodoro tekniği hakkında merak edilen her şeyi listelediğimiz bu içerikte tekniğin ortaya çıkışından, uygulanışından ve faydalarından bahsettik. Keyifli okumalar!

1. Ortaya Çıkışı

Etkili Bir Çalışma İçin Pomodoro Tekniğinin Detayları

Pomodoro tekniği, üniversite yıllarında olan Francesco Crillo tarafından geliştirilmiştir. 1980’li yılların sonunda Crillo çalışmalarına odaklanamadığını ve ödevlerini tamamlamakta zorlandığını keşfetmiştir. Bu verimsizliğinin çözümünü ise çalışma süresini 10 dakikalık seanslar halinde gerçekleştirmekte bulmuştur. Bu teknikte kısa molalarla birbirinden ayrılan çalışma aralıkları kullanılmıştır. Çalışma süresinin kısa oluşu odaklanmasını sağlamıştır. İtalyanca domates anlamına gelen pomodoro şeklinde bir zamanlayıcı kullanmıştır. Bu şekilde pomodoro tekniği doğmuştur. Crillo bu tekniği anlattığı 130 sayfalık kitabında bu yöntemin basitliğine değinmiştir. Günümüzde genellikle belirlenen çalışma süresi 25 dakika ve kısa molaların süresi ise 5 dakika şeklindedir.

2. Pomodoro Amacı

Pomodoro tekniği ile detaylı bir şekilde günü planlamak zor gelebilir fakat bu teknik sayesinde işler daha kısa sürede bitirilmektedir. Bu sayede yoğun iş temposu olan kişiler kendilerine ve başkalarına daha fazla zaman ayırabilmektedirler. Pomodoro zamanlayıcıları sayesinde birçok kişi planlı bir şekilde ders çalışabilmektedir. Popüler bir zaman yönetim şekli olan pomodoro tekniği konsantrasyonun devamlılığını sağlar. Zihinsel yorgunluğu azaltan sık ve kısa aralara sahiptir. Böylece her çalışma seansı daha odaklı ve daha zinde olan bir zihin ile ilerlemektedir. Özellikle de küçük şeylerle dikkati dağılan kişilerde veya uzun saatler boyu çalışması gerekenlerde pomodoro tekniği oldukça yararlıdır.

3. Uygulanışı Ve Kuralları

Etkili Bir Çalışma İçin Pomodoro Tekniğinin Detayları

Her şeyden önce yapılacak iş belirlenir. Zamanlayıcı 25 dakikaya ayarlandıktan sonra ise süre boyunca sadece yapılacak olan iş ile ilgilenilmelidir. Başka hiçbir şeyle ilgilenilmeden 25 dakika boyunca o işle uğraştıktan sonra 5 dakika mola verilir. Bu çalışmanın bir seansı olarak isimlendirilir. Bu şekilde ilerleyen 4 seanstan sonra ise 15 veya 20 dakikalık uzun ve canlandırır bir mola verilir. 25 dakikalık çalışma süresinde yapılması gerekilen iş dışında hiçbir şeyle ilgilenilmediği gibi molalarda da o iş hakkında hiçbir şey yapılmamalıdır. Böylece moladan sonra yeniden başlamak ve yapılacakları bitirmek kolaylaşır. Çalışma sürelerinin bölünmemesine dikkat edilmelidir.

4. Etkili Bir Yöntem Olması

Etkili bir çalışma yöntemi olan pomodoro tekniğinin detayları için uzun bir araştırmaya gerek yoktur. Bu yöntemi etkili yapan bir işe başlamayı kolaylaştırmasıdır. Ertelemek sadece tembellik ve öz denetim ile ilgili olmayabilir. Ertelenen şeyler aslında olumsuz duygulardır. Yerine getirilmesi gerekilen görev veya proje oldukça büyükse bu işi parçalara ayırarak yerine getirmek daha kolay olacaktır. Pomodoro, büyük olan hedefleri 25 dakikalık parçalara ayırmaktadır. Hedefin büyüklüğünün düşünülmesi yerine 25 dakika boyunca sadece o parçaya odaklanılır. Tabii bu sayede endişe ve stres de azaltılır. Ayrıca zamanın bütünlüğü tüm dikkat dağınıklığı riskini de azaltır. Günün planlanmasını kolaylaştırdığı gibi zamanın nereye gittiğinin anlaşılmasını da sağlamaktadır. Bununla birlikte zaman kavramı anlayışı da değişir.

5. Bitmeyen Üretkenlik

Etkili Bir Çalışma İçin Pomodoro Tekniğinin Detayları

Pomodoro tekniğini kullananlar sürekli yenilenen bir enerjiye sahip olurlar. Her seans yeni bir başlangıç olur. Hedefler ise her yeni başlangıçta yeni bir zihinle değerlendirilir. Farklı bakış açısı ile kişinin odaklanması artar. Dikkat dağıtıcı unsurlardan olabildiğince uzak bir şekilde çalışılır. Motive seviyesini artırmak için her gün fazladan yeni bir pomodoro eklenilebilir. Kişinin kendisine okuduğu farklı şekillerdeki meydan okumalarla moral, motivasyon artışı sağlanabilir. Pomodoro tekniği aslında işlerin nasıl organize edildiğinden çok işlerin nasıl yapılacağına odaklanan bir tekniktir. Bu nedenle de diğer metotlarla birleştirilmesi kolaydır. Mesela yapılacaklar listesi şeklinde çalışan bir sisteminiz varsa bunu pomodoro tekniği ile birleştirebilirsiniz.

6. Pomodoro İçin İpuçları

25 dakika çalışma ve 5 dakika mola bu pomodoro tekniğinin detayları arasında olsa da her şeyi daha etkili bir hale getirebilmek için yapılabilecek farklı şeyler vardır. İlk olarak pomodoroları planlamak yer alır. Sadece 15 dakikada bir yapılacaklar listesi hazırlanabilir. Daha sonra 8 saatlik bir çalışma düzeni için günlük en fazla 16 pomodoro önerilir. Bir başka tavsiye ise süreler hakkındadır. 25/5 olan çalışma sürelerini kişi kendi odaklanma süresine göre değiştirebilmektedir. Örneğin 52 dakika odaklanma ve 17 dakika mola şeklinde çalışan ünlü isimler olduğu gibi herkes kendi süresini belirleyebilir. Tabii molalarda ekrandan uzaklaşmak gerekmektedir. Gözleri ve beyni bir süre dinlendirerek ekranlardan uzak tutmak daha faydalı olacaktır.

7. Pomodoroyo Uygun Kişiler

Etkili Bir Çalışma İçin Pomodoro Tekniğinin Detayları

Genellikle işlerinde sürekli üretken olması gereken kişiler ve çalışma sürelerini eşit seanslar halinde yapma gereksinimleri olan insanlar sıklıkla bu tekniği kullanırlar. Yapığı iş başkaları tarafından kontrol edilen kişiler tarafından da oldukça sık uygulanılan bir tekniktir. Fakat bu teknik her zaman çok önemli işleri olan kişiler tarafından değil günlük sıradan işler için de oldukça yararlı bir tekniktir. Kısacası yapılacaklar listesi hazır olan herkes tarafından kullanılabilir. Pomodoro tekniği her türlü çalışma rutinine entegre edilebilir. Ancak önemli bir nokta, bu metot denendikten sonra uygun olmadığına karar verilebilmektedir. Üretkenlik metotları arasında pomodoro herkes için işe yarayan bir teknik olacak diye bir zorunluluk yoktur. Eğer pomodoro tekniği sizin için işe yaramıyorsa farklı teknikleri denemekten çekinmeyiniz.

8. Pomodoro Sırasında Ertelemeler

Bu tekniği uygularken unutulmaması gereken şey tekniğin bölünemez bir çalışma rutini şeklinde bütünü olduğudur. Bu demektir ki eğer pomodoro bölünürse ya o pomodoro sonlandırılmalı ya da çalışmayı engelleyen şeyi pomodoro sonrasına ertelemek gerekmektedir. Eğer erteleme yolu seçilecek olursa Crillo’nun “bilgilendir, görüş ve geri ara” stratejisi kullanılabilir. Bu erteleme tekniğinde ilk olarak o anda bir iş üzerinde çalışıldığına dair karşı taraf bilgilendirilir. Görüş kısmında ise karşı tarafa geri dönülebilecek bir zaman belirtilerek bilgilendirilir. Ayarla kısmında kısa sürede işler tamamlanır ve geri arayarak pomodoronun tamamlandığı karşı tarafa iletilir.

9. Molada Yapılabilecekler

5 dakikalık kısa molalarda yapılabilecek birçok aktivite bulunmaktadır. Ayağa kalkıp dolaşmak ve esneme hareketleri yapmak, bir şeyler atıştırmak ya da pencereden kuşları izlemek yapılabileceklere en basit örneklerdendir. Bunların yanında verilebilecek başka örnekler de vardır. Çay, kahve gibi içecek bir şeyler hazırlanabilmektedir. Bitkin bir durumda iseniz hareketlenmek için 30 saniyeliğine şınav ya da mekik yapılabilmektedir. Uzun molalarda yani 15-20 dakikalık molalarda meditasyon gibi dinlendirici aktiviteler tercih edilebilmektedir. Biraz temiz hava almak faydalı olabilmektedir. Sonraki pomodorolar planlanabilmektedir. Dikkat dağıtıcı fakat dinlendirici okumalar da yapılabilmektedir. Bu molalarda kısa süreli kestirmeler de faydalı olabilmektedir.

10. Pomodoronın Faydaları

Etkili Bir Çalışma İçin Pomodoro Tekniğinin Detayları

Pomodoro tekniği ile çalışmalar kısa zaman aralıklarında gerçekleştirildiğinden zihnin sıkılmaması sağlanır ve kısa molalarla rahatlanır. Bu sayede uzun süre sıkılmadan verimli çalışma sağlamaktadır. Konsantrasyon yetisini güçlendirmektedir. Kısa süreli çalışma ve hareketli molalar fiziksel olarak da faydalıdır. Uzun süre hareketsiz bir şekilde oturulmadığı için hem zihin hem de vücut dinlendirilmektedir. Ayrıca planlı hareket edildiği için yorgunluk seviyesi de düşmektedir. Yorulmadan birçok işi başaran bireyin kendine olan inancı ve güveni artmaktadır. Planlı hareket sayesinde telaş ve stresi engellemektedir. Kişi düzenli çalışmaları sayesinde enerjisini yayarak kullanmayı öğrenmektedir. En önemlisi de zamanını en verimli şekilde kullanmasını öğrenmektedir. Tabii bir de günün sonunda işlerin bitmesi ile mutlu olmayı sağlamaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!