Etkileyici Kitapların Yazarı Khaled Hosseini Hakkında Bilinmeyenler

5 dk okuma süresi


9
14 Paylaşım, 9 puan

Kitap okumak dünyanın en sevilen aktiviteleri arasındadır. Kişiler kendilerine hitap eden bir eseri bulduklarında ellerinden bırakmak istemezler. Özellikle dramatik romanların talep edeni bir hayli fazladır. Khaled Hosseini, Amerika’da yaşamını sürdüren ve esasen Afgan olan bir yazardır. Edebiyat dünyası onu ilk yazdığı romanı olan Uçurtma Avcısı ile tanımıştır. Genellikle hayatın içinden ve dramatik örneklerle verdiği eserlerinin kitlesi epey büyüktür. Okumayı sevenler için oldukça etkileyici kitapların yegâne yazarı Khaled Hosseini hakkında hiç bilinmeyenler listesini hazırladık. Herkese keyifli okumalar dileriz.

1. Çocukluk

Etkileyici Kitapların Yazarı Khaled Hosseini Hakkında Bilinmeyenler

Etkileyici kitapların ilginç yazarı Khaled Hosseini hakkında tüm bilinmeyenler derlemesinin ilk maddesinde yazarın çocukluğuna değinilmiştir. Yaşamı boyunca farklı yerlerde ikamet eden yazar Khaled Hosseini, göçün hüküm sürdüğü bir coğrafyada yaşamıştır. Tanıştığı ilginç ve yeni kültürleri, kendi benliğiyle harmanlanmış ve edebi eserlerinde bu öğeler kendilerine yer bulmuştur. Çok yönlü ve çok kültürlü bir çevrede yetişmenin sonucu olarak bakış açısı da oldukça farklıdır ve bu farklı bakış açısını kitaplarına doğrudan yansıtmaktadır. Kabil’de doğmuş olan Tacik yazar, Afganistan dışında, İran’ın başkenti Tahrandada bulunmuştur. Fransa’da belli bir dönem yaşamını devam ettirdikten sonra ABD’ye kalıcı olarak yerleşmiştir.

2. Göçmenlik

Khaled Hosseini’nin yaşam yolculuğu oldukça enteresan ve ilginçliklerle doludur. Pek çok badire atlatmış ve hayatın birçok zorluğuyla yüz yüze gelmiştir. Hayatı boyunca yüz yüze geldiklerini eserlerine yazmış ve romanlarında kendi tecrübelerine bolca yer vermiştir. Romanlarında genel olarak dramatik öğelerin baskın olduğu görülmektedir. Gurbet ve göçmenlik de dramatik unsurları besleyen diğer güçlü iki kavramdır. Eserlerinde kadın ve erkek karakterlere yeterince yer vermeye çabalamış ve iki cinsiyetin de haklarını tekrar edip defalarca vurgulamıştır.

3. Doktorluk

Etkileyici Kitapların Yazarı Khaled Hosseini Hakkında Bilinmeyenler

1965 yılında Afganistan’da dünyaya gelen yazarın oldukça önemli başka bir mesleği daha bulunmaktadır. Hosseini’nin esas mesleği doktorluktur ve uzmanlık alanında da epey başarılıdır. Doktorluğundaki anıları romanlarında konu etmektedir. İç savaşı çocukluğunda yaşayan, diplomat babasının peşinde koşuşturan ve ülkesinin sorunlarıyla mücadele eden bir gençlik süreci geçirmiştir. Küçüklüğünden itibaren doğu klasiklerini, Binbirgece Masallarını ve destanları okumuştur. Ailesiyle birlikte ABD’ye taşındıktan sonra Kaliforniya’da tıp eğitimi almaya başlamıştır. Belli bir dönem cerrahlık yapsa da okuma ve yazma tutkusundan asla vazgeçmemiştir.

4. Yazarlık

Khaled Hosseini tıp alanında çalışırken bir yandan da kitaplara ilgi duyma işini daha da ciddileştirmektedir. Yaşadığı coğrafyanın etrafından, topraklarından, hüzünlerinden ve sıkıntılarından ilham alarak yazmaya başlamıştır. Kendi kişisel özellikleri ve göçmen oluşu, onu edebiyat dünyasında öne çıkarmıştır. Uçurtma Avcısı ile yazın çevresine girdiği ilk eseri, 2003 senesinde pek çok ülkede en iyiler arasında yer almıştır. Hollywood ve ABD nezdinde tüm dünyayı etkilemiş ve yapıtlarına onlarca senaryo yazma teklifi gelmiştir. Uçurtma Avcısı film olarak ünlü bir yönetmen tarafından beyazperdeye aktarılmış ve izleyiciden tam not almıştır.

5. Bilinirlik

Etkileyici Kitapların Yazarı Khaled Hosseini Hakkında Bilinmeyenler

Doktorluk mesleğine devam ettiği dönemlerde yalnızca kendi tıp çevresi tarafından bilinen yazar, yazdığı ilk romanı Uçurtma Avcısı ile büyük bir şöhrete kavuşmuştur. Temelde dostluğa odaklanan romanın öyküsünde, dönemin politik konularına ve iç karışıklara da değinilmiştir. İhanetin ve merhametin hüküm sürdüğü bu sürükleyici eserde zaman zaman iç karışıklıklara da yer verilmiştir. Fedakârlıklar ve baba ile oğul arasındaki ilişkiler, ülkede hâkim olan zulüm ve iktidar kavgalarıyla harmanlanmıştır. İlk romanla gelen büyük başarı, yazarın diğer eserleriyle giderek artmıştır.

6. Öncülük

Bir göçmen olan yazarın sosyal sorumluluk projeleri ve sivil toplum kampanyalarında aktif bir şekilde rol aldığı görülmektedir. Birçok yardım kuruluşunda üye ya da öncü olarak çalışmıştır. Gönüllülük faaliyetlerine katılan Hosseini, özellikle empati duygusuna yazılarında öncelik vermektedir. Umut ve acıyı bir arada barındırmaktadır. Okuyucu kendini hikâyeye öyle çok kaptırır ki, karakterle beraber heyecanlanır ve hüzünlenir. Yazar aslında tam da bunu hedeflemektedir. Ezilen, haklarından yoksun bırakılan, küçük görülen ya da sesini çıkartması engellenen bireyleri n farkına vardırmayı amaçlar.

7. Farklılık

Etkileyici Kitapların Yazarı Khaled Hosseini Hakkında Bilinmeyenler

Birbirinden etkileyici kitapların yazarı Khaled Hosseini hakkında hiç bilinmeyenler içeriğimizin bu maddesinde farklılığa odaklanılmaktadır. Ünlü yazar, Afganistan gibi yıllarca acı çekmiş, karışıklara gebe olmuş ve daima iç huzursuzluklarla boğuşmuş bir bölgenin çorak topraklarını anlatmaktadır. Ülke yönetimini keyfi olarak ele geçiren ve kendilerince bir şeriat uygulayan mollalara eleştiriler, eserlerinde fazlaca bulunmaktadır. Yoksulluk ve ekonomik sıkıntılar hemen hemen her eserde göze çarpmaktadır. Yazarın farklılığı; gerçek hayatta olabilmesi muhtemel olayları çok yönlü bir şekilde anlatıyor olmasıdır. Okuyucusunun Hosseini’nin kitaplarını bu denli sevmesinin nedeni de tam olarak bu acı gerçeklikte yatmaktadır.

8. Uçurtma Avcısı

Etkileyici kitapların müthiş yazarı Khaled Hosseini hakkında bilinmeyenler listesinin bu maddesinde yazarın ilk kitabından bahsedilmiştir. 2003 yılında yayınlanan ve büyük ses getiren ilk roman Uçurtma Avcısıdır. Babalar ve çocuklar arasındaki ilişkileri inceleyen ve bu incelemeleri oldukça dramatik bir hale sokan kitap, Amerika’da en çok satanlar listesine girmiştir. Yalanlar, fedakârlıklar, merhamet, dostluk, ihanet ve sadakatin temellerini oluşturduğu Uçurtma Avcısı beğeniler ardından senaryoya aktarılarak beyaz perdede kendine yer bulmuştur. Kitap yaklaşık dört yüz sayfadır. Emir ve Hasan’ın üst kardeşliği üzerinden politik olaylara değinilmiştir.

9. Ve Dağlar Yankılandı

Yazarın en hüzünlü hikâyelerinin başında bu roman gelmektedir. Kitap, iki küçük kardeşin birbirlerinden ayrılması ve ömürleri boyunca kavuşacakları anı beklemesini konu edinmektedir. Maddi imkânsızlıklar yüzünden ve annesizlik nedeniyle bu kötü talihe maruz bırakılan iki çocuğun dramı, romanda gerçekçi bir şekilde anlatılmaktadır. Evlatlık verilen küçük kız kardeş, yaşadığı ve bulunduğu ortama göre yetiştirilmekte eski kültüründen uzaklaştırılmaktadır. Ağabeyi ise eski Afgan gelenek ve göreneklerine göre büyütülüp babasının manevi mirasını devralmaktadır. İlerleyen sayfalarda bu iki kardeşin aslında birbirlerinden ne denli uzaklaştığı görülmektedir.

10. Bin Muhteşem Güneş

Etkileyici Kitapların Yazarı Khaled Hosseini Hakkında Bilinmeyenler

Khaled Hosseini, bu romanında daha çok toplumsal cinsiyet konusunu işlemiştir. Orta Doğu sorunlarıyla harmanlanan Afgan kadının bağımsızlık mücadelesini okuyucusuna aktarmıştır. Romandaki iki kadın karakter birbirinden farklı gözükse de aslında özleri aynıdır. Sadece birinin eğitim seviyesi ve sosyal statüsü daha farklıyken diğerine hiç söz hakkı tanınmamış ve başkalarının istediği hayatı yaşamak zorunda bırakılmıştır. Oldukça dramatik öğelerin barındığı Bin Muhteşem Güneş kitabında, kadınsal bakış açısı ve kadının sorunları sıklıkla dile getirilmiştir. Yazar içinde bulunulan çıkmazı çok gerçekçi bir biçimde gözler önüne sermektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!