Eski Köye Yeni İcat Getiren Yaratıcı İnsanların Ortak Özellikleri

4 dk okuma süresi


9
13 Paylaşım, 9 puan

Yaratıcılık her tür meslek için önemli bir araç olabilir. İster karmaşık bir sorunu çözüyor olun, ister üretkenliği artırmanın yeni yollarını düşünüyor olun yaratıcılığa ihtiyaç duyarsınız. Yaratıcı insanların zihinleri asla yavaşlamayan ve merakla beslenen kesintisiz bir makine gibidir. Kapatma tuşumuz olmadığından dolayı, bu bazen yorucu olabilir. Fakat aynı zamanda sizi canlı, enerjik ve tarif edilmeyecek kadar mutlu hissettirebilir. Eski köye yeni icat getiren ve çılgın fikirleriyle her zaman şaşırtmayı başaran yaratıcı insanların ortak özellikleri eğer sizde de varsa, düşündüğünüzden daha yaratıcı olabilirsiniz.

1. Sınırsız Fikirleri Vardır

Eski Köye Yeni İcat Getiren Yaratıcı İnsanların Ortak Özellikleri

Yaratıcı insanların her zaman ceplerinde biriktirdikleri fikirler vardır. Fikirlerini biriktirirken, yeni fikirler bulmaktan da çekinmezler. Bu yüzden yaratıcı bir insanın telefonundaki notlar bölümünü açtığınızda oraya yazdıkları çeşitli fikirleri görebilirsiniz. Arkadaşlarıyla heyecanlı bir konuşmanın ortasında arkadaşlarını durdurup akıllarına gelen fikri bir kenara yazmak isteyebilir, arkadaşlarının söylediği etkileyici bir sözü onlara tekrarlatıp not alabilirler. Zaman fark etmeksizin, akıllarına hangi an bir fikir gelirse bu fikri defterlerine yazarlar. Hatta yazmaya çok üşeniyorlarsa, telefonları yardımıyla ses kaydı bile alabilirler.

2. Diğerlerinden Daha Çok Etkilenebilirler

Yaratıcı insanlara zaman zaman ‘abartılı’ ya da ‘dramatik’ dendiğini duyabilirsiniz. Neden mi? Çünkü bu insanlar duygularını en uçta yaşarlar. Yaratıcı insanları duygusal olarak damgalamaktansa, onların bazılarımızdan çok daha tutkulu olduğunu aklımızda bulundurmalıyız. Gittikleri oyundaki bir dans, sinemada gördükleri o son sahne ya da kulaklıklarında yankılanan bir müzik bu insanların gözlerini kolayca doldurabilir. Belki de yaratıcı insanların duygularını bu kadar uç noktalarda yaşamasının nedeni, kendi projelerinin ve fikirlerinin de bir gün olağanüstü kapasitelere taşındığını görmek istemeleridir.

3. Her Zaman Daha İyisini İsterler

Eski Köye Yeni İcat Getiren Yaratıcı İnsanların Ortak Özellikleri

Yaratıcı insanlar, genellikle mükemmeliyetçi olurlar. Üzerinde çalıştıkları şeyin göz kamaştırıcı olması için çok büyük çabalar sarf ederler. Bu yüzden hiçbir projelerini kolaylıkla bitirmek istemezler. Her zaman daha iyi bir şarkı, daha iyi bir fotoğraf, daha iyi bir tasarım vardır. Bu insanlar neyle uğraşırlarsa uğraşsınlar, bir şeyler her zaman daha iyi olabilir. Bazen takıntı derecesinde bir şeyleri düzeltmek ve iyileştirmek isteyebilirler. Çünkü bu hayat ‘mottoları’ haline gelmiştir. O yüzden yaratıcı insanlarının her projelerinin kendilerini daha da ileriye taşıyan, kendini geliştirmeye yönelik olduğunu görebilirsiniz.

4. Bazı Projeleri Yıllarını Alabilir

Yaratıcı insanlar işlerini çok ciddiye alırlar. Bir doktor aynı gün içinde hastasını kontrol edip ona reçetesini yazabilir. Aynı şekilde bir avukat bir gün içinde birden fazla duruşmada bulunup işlerini halledebilir. Fakat bir sanatçının üzerinde çalıştığı şarkıyı bitirmesi yıllarını alabilir. Yaratıcı insanların esin kaynakları gelip geçici olabilir, ya da ilhamları bir anda kesilebilir. Belki hayallerindeki resmi bitirmek, kitaplarına istedikleri gibi bir son yazmak akıllarındaki gibi kolay ilerlemiyordur. Belki de gündelik hayatın koşturmacasından ve diğer işlerini yetiştirmekten yaratıcı fikirlerine bir süre ara vermek zorunda kalmışlardır.

5. Rutin İşler Onlara Göre Değildir

Eski Köye Yeni İcat Getiren Yaratıcı İnsanların Ortak Özellikleri

Bazen hepimiz hayatın rutin gidişatından sıkılabiliriz. Aynı masada, bilgisayar karşısında saatlerinizi geçirmek ıstırap gibi gelebilir. Fakat yaratıcı insanlar rutinlerden çok daha kolay sıkılabilirler. Onların bir rutini yoktur. Bazı günler gelen aşırı ilhamla çalışmak isterler. Projelerini bitirmek adına uykularından bile vazgeçebilirler. Fakat başka bir gün uyanıp o gün bir şey yapmak istemediklerine ve dinleneceklerine karar verebilirler. Hayat sabah dokuz akşam beş rutinine girdiği anda yaratıcı insanların motivasyonunun yavaşça düştüğünü görebilirsiniz. Onlar hayatı her zaman için spontane yaşamak isterler.

6. Kötü Anıları Kendi Yararlarına Çevirirler

Kötü anılar ya da yaşadıkları kötü zamanlar yaratıcı insanlar için çok büyük bir kayıp değildir. Çünkü yaratıcı insanlar hayatlarında yaşadıkları sıkıntılı bir durumdan ya da üzücü bir ayrılıktan sonra vakit kaybetmeyi sevmezler. En çirkin durumları bile bir ilham kaynağına çevirerek başarıya giden merdivenleri tırmanmaya başlarlar. En sevdiğiniz sanatçıları ya da tanıdığınız yaratıcı insanları bir düşünün. Başarılı anlarının ya da harika projelerinin çoğu dibe battıkları zaman çıkış yolu arama çabasıyla oluşmuştur. Yaratıcı insanlar seslerini ve hislerini yarattıkları benzersiz projelerle ifade etmekten hoşlanırlar.

7. Kendilerini Çok Ciddiye Almazlar

Eski Köye Yeni İcat Getiren Yaratıcı İnsanların Ortak Özellikleri

Çoğu yaratıcı olmayan insanın kendini çok ciddiye aldığını görebilirsiniz. Hayatınızda ve kariyerinizde ilerledikçe kendini çok önemli olarak görmek doğal bir döngüdür. Fakat yaratıcı insanlar kendilerini bu kadar ciddiye almazlar. Uğraştıkları işlerle ve insanlarla beraberken eğlenmeyi severler. Söyledikleri şeyleri on kez tartmazlar çünkü kendilerini komik duruma düşürmekten korkmadan, özgürce yaşarlar. Böyle insanların daha çocuk ruhlu olduğunu bile görebilirsiniz. Çünkü hayatta ciddiyetle eğlenilmeyeceğini bilirler. Çok ağır konuşmalar sırasında bile ortamın kasvetli havasını ilk bozan kişilerin yaratıcı insanlar olduğunu görebilirsiniz.

8. Kolayla Heyecanlanabilirler

Eski köye yeni icat getiren yaratıcı insanların ortak özellikleri arasında çoğu yaratıcı insanın kolayca heyecanlanabilmesi vardır. En sıkıcı fikirleri ve projeleri bile şaşırtıcı bir şekilde eğlenceli yapabilirler. Soluk düşünceleri bile alıp rengarenk hale getirebilen bu insanlar için eşsiz bir fikrin ne kadar değerli olduğunu tahmin edebiliyor musunuz? Bu yüzden ne zaman yeni fikirlerin konuşulduğu bir ortamda olsalar, ya da ne zaman farklı bir fikir duysalar bu onlar için altın madeni bulmak gibidir. Bu fikirleri gerçekten hayata getirebilmek ve bir an önce üzerinde uğraşmak için içlerinde oluşan heyecanı hissedebilirsiniz.

9. Herkesi İncelemeyi Severler

Yaratıcı biri için her yeni insan, yeni bir ilham kaynağı, yeni bir bakış açıcı, yeni bir hayat penceresi ve potansiyel bir fikir demektir. Aynı zamanda kendi yaratıcı projelerini anlatmak ve geri bildirim almak için yeni bir arkadaş demektir. Yaratıcı insanların normal birinden çok daha sevecen olduğunu fark edebilirsiniz. Diğerler insanlara ve onların hayatlarına ilgi duyarlar, çünkü saf duygulara ulaşmanın ne kadar değerli olduğunu bilirler. İnsanları dinliyormuş gibi yapıp kafa sallamazlar. Karşısında kim oturursa otursun gerçekten dinlerler, bazen akıllarına not alırlar ve onları etkileyen bilgileri asla unutmamaya çalışırlar.

10. Çok Meraklılardır

Eski Köye Yeni İcat Getiren Yaratıcı İnsanların Ortak Özellikleri

Yaratıcı dehanız bir tarihçi, bir bilim insanı, edebiyat uzmanı ya da astronomi ile uğraşıyor olabilir. Eski köye yeni icat getiren yaratıcı insanların ortak özellikleri arasında meraklarına yenik düşmeleri vardır. Bu insanların hemen hemen hepsinin doymak bilmeyen bir okuma sevgisi vardır. Çünkü hiçbir fikrin aslında çok farklı olmadığını bilirler. Tüm yaratıcı fikirler, halihazırda var olan eskiden yaratılmış şeylerin bir kombinasyonudur. Asıl etkileyici olan, zaten var olan bir şeyi cilalayıp, kendinden unsurlar ekleyerek yepyeni gibi göstermektir. Hatta bir söylentiye göre, Pablo Picasso’nun “İyi sanatçılar kopyalar büyük sanatçılar çalar,” şeklinde bir sözü vardır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!