Erkeklerin Eş Bulmada En Çok Sorun Yaşadığı Ülkeler

4 dk okuma süresi


23
11 Paylaşım, 23 puan

Dünya nüfus oranındaki değişmeler, tarih boyunca farklı şekillerde yaşanmıştır. Geçmiş zamanlardan bu yana dünya nüfusundaki cinsiyet dağılımı, sanayileşme, turizm ya da iklim koşulları gibi pek çok etken nedeniyle değişiklikler görülmüştür. Genelde savaş nedeniyle ülkedeki kadınların göç etmesi, nüfus oranında dengesizlik yaratmıştır. Cinsiyet ayrımcı kürtaj da kadın nüfus oranının azalmasındaki diğer bir etkendir. Bunların sonucunda erkek nüfus oranında ve bekar erkek sayısında artış olmuştur. Biz de buradan yola çıkarak, erkeklerin eş bulmada en çok sorun yaşadığı önde gelen ülkeler nereleri, sizler için araştırdık. İyi okumalar dileriz!

1. Katar

Erkeklerin Eş Bulmada En Çok Sorun Yaşadığı Ülkeler

Katar, Arap Yarımadası’nın doğusunda yer alan, petrol ve doğalgaz rezervleriyle bilinen dünyanın en zengin ülkesidir. 2,5 milyon nüfusa sahip olan bu ülkenin demografik yapısı, göçmenlik sistemine dayanır. Böylece burada farklı ülkelerden gelen iki milyona yakın yabancı işçi çalışmaktadır. Bu göçmen erkek akımı nedeniyle, ülkedeki cinsiyet oranında dengesizlik yaşanmıştır. Erkek cinsiyet oranının en çok olduğu bu ülkede, her 100 kadına 329 erkek düşmektedir. Kadın nüfusunun da az olduğu Katar, erkeklerin eş bulmada en çok sorun yaşadığı ülkeler arasında yer almaktadır.

2. Yunanistan

Balkanlar’da yer alan ve Türkiye’nin de sınır komşusu olan Yunanistan, 10 milyon kadar nüfusa sahip bir ülkedir. Birçok faktör nedeniyle çekim merkezi haline gelen bu ülke, Orta Doğu’daki erkek göçmenler için nihai bir hedef haline gelmiştir. Göçmenlerin çoğu erkeklerden oluşmakta ve ülkede yer alan kadınlar, cinsiyetler arası ücret eşitsizliği sorunuyla karşılaşmaktadır. Eşitsizlik durumları nedeniyle kadınların göç etmesi, erkek nüfus oranını arttırmıştır. Bunun sonucunda, erkeklerin eş bulmada zorluk yaşadığı söylenebilir. Son zamanlarda ülkede, evlilik ve doğum oranlarındaki yaşanan gerileme, ülkedeki nüfusun azalmasına neden olmuştur.

3. Nijerya

Erkeklerin Eş Bulmada En Çok Sorun Yaşadığı Ülkeler

Erkeklerin eş bulmada en çok sorun yaşadığı ülkeler içeriğimizde üçüncü sırada Nijerya yer almaktadır. Afrika kıtasının batısında yer alan Nijerya, 195 milyona sahip nüfusuyla Afrika’nın en kalabalık ülkesidir. Kakao, pamuk gibi ürünlerin üretiminde ilk sırada yer alan ülkede tarımcılık yaygındır. Çocuk evliliği ve çok eşlilik gibi uygulamalar nedeniyle kadınlar, daha refah bir yaşam için ülkeden göç etmişlerdir. Bununla beraber 1.04 erkek/1 kadın oranı da cinsiyetler arası eşitsizliği gösterir. Yaşanan bu durum erkeklerin eş bulmasında hükümetin de endişelerini gözler önüne sermiştir.

4. Libya

Kuzey Afrika’da ve Akdeniz’in kıyısında yer alan Libya, 7 milyona yakın nüfusa sahiptir. Aynı zamanda nüfusun yaklaşık yarısını 15 yaş altı grubu oluşturmaktadır. Petrol zengini olarak bilinen bu ülkede göçmen sayısı da oldukça fazladır. Libya’da uzun süren savaşlar nedeniyle ülkedeki kadınlar göç etmek zorunda kalmıştır. Yaşanan bu durum ülkedeki kadın nüfus oranını azaltmış, böylelikle cinsiyet oranında dengesizlik oluşmuştur. Çok fazla göçmen barındıran Libya’da erkek nüfus artış göstermiş ve eş bulmada sorun yaşayan ülke durumuna gelmiştir. Bu da bekar erkek sayısında artışa neden olmuştur.

5. Mısır

Erkeklerin Eş Bulmada En Çok Sorun Yaşadığı Ülkeler

Kuzey Afrika’nın en büyük nüfusa sahip ülkesi Mısır, yedi bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Ülkenin %91’ini oluşturan Arapların neredeyse çoğu Müslümandır. Ülkedeki cinsiyet oranındaki eşitsizlik oldukça göze çarpmaktadır. Bunların nedenlerinden birisi, toplumsal eşitsizlik durumudur. Kadınların ev dışı alanda yer almasını doğru bulmayan toplumsal yapı, onların ülke dışına göç etmelerine neden olmuştur. Aynı zamanda yasaklanmasına rağmen halen varlığını sürdüren kadın sünneti, küçük yaşlarda gerçekleşmekte ve kadınların ölümüne neden olmaktadır. Bu gibi gelenekler sonucunda ülkede kadın nüfusu azalmış ve erkek nüfusunda artış yaşanmıştır.

6. Afganistan

Güney Asya’da yer alan Afganistan, çok uluslu bir ülkedir. Birçok azınlığın da yer aldığı bu ülkede nüfus 37 milyonu geçmiştir. Afganistan’da nüfus artış oranı %2,67 olmakla birlikte mülteci nüfusu da artmaktadır. Genç bir nüfusa sahip olan bu ülkede yoksulluk oranı oldukça yüksektir. Ülkede yaşanan savaşlar, kadınların ve çocukların göç etmesine neden olmuştur. Erkekler ise savaşmak için ülkede kalmıştır. Toplumda kadın nüfusu azalmakla beraber bekar erkek sayısında artış yaşanmıştır. Bunların sonucunda ise ülkenin nüfus oranlarında eşitsizlik yaşanmıştır.

7. Filipinler

Erkeklerin Eş Bulmada En Çok Sorun Yaşadığı Ülkeler

Pasifik okyanusun batısında yer alan Filipinler, bir Güneydoğu Asya devleti olarak bilinmektedir. 100 milyondan fazla nüfusuyla oldukça kalabalık olan bu ülke, dünya nüfus sıralamasında 13. sırada yer almaktadır. Burada yaşayan kadınların çalışmak için farklı ülkeleri tercih etmesi, nüfus oranında dengesizlik yaratmıştır. Son verilere göre, ülkede evlilik oranlarında da yaşanan düşüşün pek çok faktöre dayandığı söylenebilir. Boşanmanın yasal olmadığı bu ülkede, kadın oranındaki sıkıntı da dikkat çekmektedir. Bu da Filipinler’i, erkeklerin eş bulmada zorluk yaşadığı bir ülke konumuna getirmiştir.

8. İran

Nüfusu 81 milyonu geçen İran, Güneybatı Asya’da yer alan bir ülkedir. Geniş petrol ve doğalgaz kaynaklarıyla büyük bir konuma sahip bu ülke, birçok etnik grubu da içerisinde barındırdığını söyleyebiliriz. İran’da nüfusun yüzde 51’i erkeklerden ve yüzde 49’u kadınlardan oluşmaktadır. Cinsiyet oranındaki bu dengesizlik ve erkek nüfusundaki artış, birçok nedene göre değişiklik gösterir. Burada en etkin faktörün, eğitimli kadınların yurtdışına gitmeleri ve burada kendilerine uygun işi yapmalarıdır. Ülke içerisindeki bu eşitsizlik durumları bekar erkek sayısını da arttırmıştır.

9. İsveç

Kuzey Avrupa’da İskandinav Yarımadası’nda yer alan İsveç, 10 milyonu geçen bir nüfusa sahiptir. Nüfusu az olmasına rağmen, nüfus oranında yaşanan dengesizlik oldukça göze çarpmaktadır. Ülkede bugün erkek nüfusu kadın nüfusundan 12 bin fazladır. Gelişmiş bir ülke olmasıyla beraber bir çekim merkezi konumuna gelmesi, ülkeye olan göç talebini arttırmıştır. Göçmenler ve mülteci erkeklerin, yaşam koşulları iyi olan bu ülkeyi tercih etmesiyle beraber erkek nüfusunda artış yaşanmıştır. Bunun sonucunda kadın sayısındaki azalma, bekar erkek oranlarını da etkilemiştir.

10. Norveç

Erkeklerin Eş Bulmada En Çok Sorun Yaşadığı Ülkeler

Erkeklerin eş bulmada en çok sorun yaşadığı ülkeler arasında yer alan Norveç, İskandinav Yarımadası’nın batısında yer almaktadır. Nüfusu 5 milyonu geçen bu ülkede etnik nüfus dağılımında birinci sırada Polonya yer alır. Gittikçe azalan ve yaşlanan nüfus, ülkenin en büyük sorunudur. Mültecilerin ve yabancı işçilerin ülkeye göç etmesiyle beraber burada yerleşim alanları artış göstermiştir. Erkek sayısındaki artış ile birlikte her 100 kadına, 102,19 erkek düşmektedir. Tüm bunların dışında, liberal bir tutum sergileyen ülkede eşcinsel evlilik yasal hale gelmiştir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!