Dünyada Çalışanlara En Yüksek Maaş Veren Ülkeler

5 dk okuma süresi


13
18 Paylaşım, 13 puan

Ülkelerin çalışanlarına verdiği maaş miktarları refah düzeyini ve gelişmişliklerini göstermektedir. OECD yani Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü’nün verilerine göre maaşların en yüksek olduğu 10 ülke her yıl belirlenmektedir. Bu ortalama ücretler, ulusal hesaplara dayalı toplam ücret faturasının toplam ekonomideki ortalama çalışan sayısına bölünmesi ve bu verilerinde ortalama çalışma saatleri ile çarpılması sonucu elde edilmektedir. Gelişmiş ülkeler, halkının refah içerisinde bir yaşam sürmesi için yüksek maaşlar ödemekte ve bu şekilde daha kaliteli bir yaşam sağlamaktadırlar. Amerikan dolarına göre çalışanlara yüksek maaş veren ABD, Lüksemburg ve Hollanda gibi ülkeler içerisinden listemizde Dünyada adını duyurmuş ülkeler en önde gelmektedir.

1. Amerika Birleşik Devletleri: 69392 $

Dünyada Çalışanlara En Yüksek Maaş Veren Ülkeler

Çalışanlara en yüksek maaş veren ülkeler sıralamasında Dünyada birinci olan Amerika Birleşik Devletleridir. Dünyanın en güçlü ülkesi olan ABD 2020 verilerine göre çalışanlarına verdiği maaş yıllık olarak 69.392 Amerikan dolarıdır. Dünyada ithalatta birinci, ihracatta ikinci konumundadır. Rakam her ne kadar yüksek olsa da ülkenin başka sıkıntıları vardır. Sağlık sistemi hâlâ büyük bir sorundur, devlet sağlık giderlerini karşılamamaktadır ayrıca aile desteği de yoktur. Amerika Birleşik Devletleri’nde gelirlerin belirli bir kısmı vergi nedeniyle kesintiye uğramaktadır. Refah seviyesinin ödenen maaşlara göre belirlendiği düşünülecek olursa Amerika Birleşik Devletleri, çalışma koşullarının rahatlığı ve her alanda ki ilerlemeleriyle dünya ülkeleri arasında refah seviyesi en yüksek ülke konumundadır.

2. İzlanda: 67488 $

Avrupa’nın en seyrek nüfuslu ülkesi İzlanda’dır. Volkanik ve jeolojik olarak aktif bir adadır. Maden kaynakları yoktur ve besin maddelerinin üçte ikisini dışarıdan temin etmek zorundadır fakat buna rağmen İzlanda halkının yaşama düzeyi oldukça yüksektir. Ülkede iklim koşullarının elverişsizliği nedeniyle tarım yapılmamaktadır. Volkanik kaynaklardan çıkan sıcak sular sayesinde ısıtılan seralarda sebze ve meyve yetiştiriciliği oldukça gelişmiştir. Çayırların ve otlakların geniş bir araziye yayılmasından dolayı hayvancılık gelişmiştir. Bu özellikleri ile birlikte İzlanda da ortalama yıllık maaş 67.488 Amerikan dolarıdır.

3. Lüksemburg: 65854 $

Dünyada Çalışanlara En Yüksek Maaş Veren Ülkeler

Avrupa’nın bir finans merkezi olacak olsaydı muhtemelen Lüksemburg olurdu. Vergi ödeyen ülke vatandaşlarının yıllık kazandıkları maaş 65.854 Amerikan dolarıdır. Bu şekilde Lüksemburg, dünyanın en gelişmiş ülkeleri içinde yer almaktadır. İyi bir ekonomi, bireye sunulan sosyal olanaklar ve iyi yaşam koşulları Lüksemburg’un özelliklerindendir. Sürekli büyüyen bir ülke ekonomisine sahiptir. Düşük enflasyon nedeniyle Lüksemburg’da yaşamak diğer ülkelere göre daha kolaydır. İş bulamama veya gelecek kaygısı Lüksemburg’da yok denilecek kadar azdır. Düşük işsizlik oranıyla dünyada iş bulma konusunda en az zorlanılan ülkelerdendir.

4. İsviçre: 64824 $

İnsan hakları, yaşam kalitesi, eğitimi ve ekonomisi ile İsviçre gelişmiş bir ülkedir. İsviçre sanayisi Avrupa’nın en güçlüsüdür. Ayrıca sağlık hizmetleri, eczacılık ve müzik konularında ülke oldukça güçlüdür. Dünyada çalışanlara en yüksek maaş veren ülkeler arasında İsviçre 64.824 Amerikan doları ile yer almaktadır. Resmi adıyla İsviçre Konfederasyonu yüksek maaşlar listesindedir. Esnek çalışma koşulları ve daha farklı birçok imkânıyla diğer ülke insanları tarafından da yaşamak için tercih edilmektedir. Ayrıca konum olarak Batı, Orta ve Güney Avrupa’nın kesişme noktasında bulunmasıyla önemli bir ülkedir.

5. Hollanda: 58828 $

Dünyada Çalışanlara En Yüksek Maaş Veren Ülkeler

Hollanda’nın kişi başına düşen yüksek milli geliri ve adaletli gelir dağılımı ile gelişmiş bir ekonomisi vardır. Bu refah düzeyini arttıran asıl sebep dış ticaret yapmasından kaynaklanmaktadır. Türkiye’den ithal ettiği ürünler hazır giyim, ev tekstili, gıda ürünleridir. Türkiye’ye ihraç ettiği plastik, makineler, eczacılık ürünleri, organik kimyasal maddeler gibi ürünlerdir. Avrupa’nın Bahçesine diğer adıyla Keukenhof’a ev sahipliği yapmaktadır. Bu bahçe Dünyanın en büyük çiçek bahçesidir ve 800’den fazla lale çeşidi barındırmaktadır. Bir araştırmaya göre en bol ve bütçeye uygun besinler Hollanda’da bulunmaktadır.

6. Danimarka: 58430 $

Danimarka, Kuzey Avrupa’da yer alan bir İskandinav ülkesidir. Resmi adıyla Danimarka Krallığı, gelişmiş karma bir ekonomiye sahiptir ve ekonomik geliri yüksek olarak sınıflandırılmaktadır. Ekonomik Özgürlük ve Dünya Ekonomik Özgürlük endeksine göre Danimarka ekonomisi en özgür ülkelerden biridir. İşçi haklarının savunulması konusunda dünyanın en üst sıralarında bulunan bir ülkedir. Ekonomik kaynakları arasında balıkçılık önemli bir yerdedir. Onun dışında hayvancılık ve tarımda oldukça gelişmiştir. Arpa, şeker pancarı ve buğday Danimarka tarlalarında en çok yetiştirilen ürünlerdendir. Tersane, gemi ve sanayi konularında da Danimarka oldukça iyi bir konumdadır.

7. Norveç: 55780 $

Dünyada Çalışanlara En Yüksek Maaş Veren Ülkeler

Ortalama yıllık maaşın 55.780 olduğu Norveç yüksek refah seviyesi ve yüksek maaş oranlarına sahip ülkelerin arasındadır. Madencilik, balıkçılık ve petrol alanlarında adını duyurmuş ve bu alanlarda gelişmiş bir ülkedir. Doğal kaynaklarının zenginliği ile birlikte Norveç, en güçlü ülkeler arasında yer almaktadır. Sağlık ve eğitim sistemlerinin kalitesi de oldukça yüksektir. 2014 yılında yaşam kalitesi indeksine bakıldığında Norveç yaşam standardı en iyi olan ülke konumundadır. Dünyada doğal gaz fiyatlarının yüksek olduğu ülkeler içerisinde Norveç yer almaktadır. Ayrıca kayak sporunun doğduğu yer Norveç’tir.

8. Kanada: 55342 $

Kanada Dünyanın en büyük ikinci ülkesi olarak birinciliği Rusya’ya kaptırmıştır. Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde bulunmaktadır ve Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip olan ülkeler arasında yer almaktadır. Nikel, uranyum, alüminyum gibi değerli madenler Kanada’da çok fazla bulunmaktadır. Yıllık ortalama maaşın 55.342 olduğu Kanada’da eğitim ve sağlık hizmetleri de ücretsizdir. Gelişmişlik düzeyi ve refah seviyesi yüksek olan ülke, dünya çapında eğitim için tercih edilen ülkelerin de başında gelmektedir. Bu sayede vatandaşlarının yarısından fazlası üniversite mezunudur.

9. Avustralya: 55206 $

Tarihi ve doğal güzelliklere sahip Avustralya dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkelerindendir. Ülke gelirinin çoğu turistlerden gelmektedir. Yıllık ortalama maaşı 55.206 olan ülkede refah seviyesi yüksektir. Resmi ismi ile Avustralya Topluluğu, Güney Yarım Kürede bulunmaktadır. Avustralya sörfçüler için mükemmel bir yerdir ve yaşam standartları biraz yüksektir. Avustralya aksanı da en az ekonomisi ve manzaraları kadar bilinmektedir. Ülkede Avustralya doları kullanılmaktadır. Birçok millete ev sahipliği yaptığından dolayı da turist çoğunluğundan dolayı birçok para birimi ülkede geçerlidir.

10. Belçika: 54327 $

Dünyada Çalışanlara En Yüksek Maaş Veren Ülkeler

Belçika çalışanlarına en yüksek maaş veren ülkeler listemizin sonuncusu olarak dünyada ortalama yıllık maaş miktarı 54.327’dir. Topraklarının ancak yarısı tarım için kullanılmaktadır. Çiftlikleri küçüktür fakat ileri bir tekniğe sahiptir. Küçük ve büyükbaş hayvan bakımı yaygındır. Süt ve sütten yapılan ürünler oldukça fazladır. Kısacası Belçika’da hayvancılık çok ilerlemiştir. Bunun dışında zengin kömür yatakları mevcuttur. Gaz ve nükleer enerji gibi yeni enerji kaynakları da kullanılmaktadır. Fakat petrol ihtiyacını dışarıdan ithal ederek karşılamaktadır. Belçika’da başka enerji kaynakları yoktur ama çok sayıda mineral yatakları bulunmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
9
Üzgün
Olamaz Olamaz
6
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
6
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!