Dünya’da Çalışanlara En Yüksek Maaş Veren Ülkeler

3 dk okuma süresi


5
18 Paylaşım, 5 puan

Maaşım hak ettiğimden az mı diyorsunuz? Hangi ülkenin ne kadar maaş verdiğini merak mı ettiniz? O halde en yüksek maaşlı ülkeler yazımız çok ilginizi çekecek. Bu listemizde size en yüksek maaş veren ülkeler, çalışma şartlarını ve ekonomik durumlarını anlatmaya çalışacağız. Hadi başlayalım!

1. ABD

En yüksek veren ülkeler

ABD tartışmasız dünyanın en güçlü ülkesi! İthalatta birinci, ihracatta ise ikinci numarada yer alıyor. Bir Amerikalının yıllık ortalama geliri ise 41,355 dolar. Rakam ne kadar yüksek olsa da ülkedeki sağlık sistemi sorunlarla dolu. Devlet sağlık giderlerini karşılamadığı gibi aile desteği de yok. Ancak buna rağmen, işçilere en yüksek maaş veren ülke olarak en başta ABD geliyor.

Yıllık Ortalama Maaş: 56 bin 730 dolar.

2. Lüksemburg

En yüksek veren ülkeler

Avrupa’nın finans merkezi olarak Lüksemburg’u başta sayabiliriz. Ülke vatandaşlarının %37’si ortalama yıllık kazandıkları maaş $38,951 vergi olarak ödüyor. Citibank, Bank of America ve Chase bankaları eğer bir ülke olsaydı, muhtemelen bu Lüksemburg olurdu.

Yıllık Ortalama Maaş: 52 bin 980 dolar.

3. Norveç

Madencilik, balıkçılık, petrol dendiğinde ilk akla gelen ülkelerden birisi Norveç’tir. Doğal kaynaklarının zenginliği ile en güçlü ülkeler arasında yer almakta. Ülkedeki eğitim ve sağlık sistemlerinin kalitesi oldukça yüksek. Çalışma süresi haftalık 33 saat ve ortalama yıllık gelir $33,492 denk geliyor.

Yıllık Ortalama Maaş: 45 bin 290 dolar.

4. İsviçre

En yüksek maaş veren ülke olarak İsviçre’ye çok ideal diyebiliriz. İnsan hakları, eğitim, yaşam kalitesi, ekonomik büyüme, bankacılık sistemi derken pek çok konuda İsviçrelilerin şanslı olduğunu söylesek hiçte yanılmayız. İsviçre sanayisi Avrupa’nın en güçlüsü. Sağlık hizmetleri, eczacılık ve müzik ülkedeki güçlü sektörlerden sadece bir kaçı. Haftalık çalışma süresi 35 saat iken, yıllık ortalama gelir $33,491.

Yıllık Ortalama Maaş: 51 bin 730 dolar.

5. Avustralya

Petrol, yiyecek ve çeşitli yan ürünleri üzerine ciddi bir ihracat yapan Avustralya’nın refahı çok iyi. Genel refah seviyesi olarak Avustralya, 2013’te İsviçre’nin ardından gelmekte. Haftalık çalışma süresi 36 saat ve yıllık ortalama gelir $31,588.

Yıllık Ortalama Maaş: 46 bin 480 dolar.

6. Almanya

En yüksek veren ülkeler

Avrupa’nın en gelişmiş ve en büyük ekonomisi Almanya’ya ait. Almanlar gelirlerinin yarısını vergi olarak ödüyor. Ancak en eski uluslararası sağlık sistemine sahip olması sebebiyle Almanya’da sağlık hizmetleri ve eğitim için her hangi bir ücret ödenmez, tamamen her aşaması ücretsizdir. Üstelik yıllık gelir ortalaması da $31,252 den gelmektedir.

Yıllık Ortalama Maaş: 48 bin 283 dolar.

7. Avusturya

Doğal güzellikleri ve tarihi güzellikleriyle Avusturya, dünyanın en büyük 12. ekonomisine sahip. Gelirinin % 9’u turistlerden elde edilmekte. %49 oranında Avusturyalılar vergi öderken, yıllık $31,173 gibi bir gelirin olması muhteşem bir durum.

Yıllık Ortalama Maaş: 32 bin dolar.

8. Kanada

Kanada, Suudi Arabistan ve Venezuela’dan sonra dünyanın en büyük petrol rezervi olarak 3. sırada yer alıyor. Ülkede nikel, uranyum, alüminyum gibi çok fazla değerli maden var. Bir Kanadalı %30 oranında vergi öderken, yıllık ortalama $29,365 gelire sahip. Buna karşılık sağlık ve eğitim hizmetleri tamamen ücretsiz. Haftalık 36 saat çalışıyorlar.

Yıllık Ortalama Maaş: 44 bin 730 dolar.

9. İsveç

En yüksek veren ülkeler

İskandinav ülkelerinden İsveç, dünyanın en zengin 6. ülkesidir. İsveç ekonomisinin önemli bir bölümü ihracata dayalı olduğu gibi özellikle mühendislik sektörünün %50’si ihracattan ibaret. Nordik sosyal refah düzeyinin en güzel özelliği ise sağlık ve eğitim hizmetlerinin tamamen ücretsiz olması. Bir İsveçlinin ortalama yıllık geliri $29,185 ve insanlar gelirlerinin %42’sini vergi olarak vermek zorunda. Tüm bunlara rağmen İsveç en yüksek maaş veren ülkeler arasında yerini alıyor.

Yıllık Ortalama Maaş: 33 bin 685 dolar.

10. Fransa

En yüksek veren ülkeler

Fransa, dünyanın en gelişmiş 7. ekonomisine sahip. Aynı zamanda son derece imrendiren çalışma koşullarına sahip. Örneğin 1999’da çıkan bir yasaya göre ortalama haftada 35 saat gibi bir çalışma süresi var. Yani Fransızlar hem az çalışıp, hem de çok kazanıyorlar.

Yıllık Ortalama Maaş: 28 bin 799 dolar.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
7
Üzgün
Olamaz Olamaz
4
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç