Engelli Bireylerin Yaşamlarındaki Engelleri Aşmalarına Yardımcı Yeni İcatlar

5 dk okuma süresi


4
14 Paylaşım, 4 puan

Dünyada 1 milyardan fazla kişi farklı nedenlerden dolayı gün içerisinde zorluklar yaşıyor. Teknolojinin de gelişmesi ile bu zorlukların üstesinden gelmek için çeşitli cihazlar üretiliyor. Yapılan bu yeni icatlar, engelli bireylerin hayatlarındaki zorlukları aşmalarına yardımcı oluyor ve yaşamlarındaki engelleri ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Biz de sizler için engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıran bu icatları araştırdık ve 10 tanesini listeledik. Keyifli okumalar!

1. WeWalk

Engelli Bireylerin Yaşamlarındaki Engelleri Aşmalarına Yardımcı Yeni İcatlar

WeWalk, Türkiye’de Young Guru Academy ve Vestel tarafından geliştirildi. Akıllı baston, ABD dahil olmak üzere farklı ülkelerde ödül aldı ve Times Dergisi’nce 2019 yılının en iyi icatlarından biri seçildi. Görme engelli bireylerin daha rahat yürüyebilmesini sağlamak için geliştirilen bu alet, kişilerin önüne çıkan engelleri sensör yardımıyla görüp, kullanıcıya bildiriyor. Bastondaki sensör sayesinde kullanıcılar 160 cm uzaklıktaki engelleri algılayabiliyor. Bu ultrasonik sensör ile titreşimli uyarı sağlayan baston aynı zamanda akıllı telefonlar ve farklı uygulamalar ile de bağlantı sağlıyor. Bu sayede kullanıcı telefonuna hiç dokunmadan, baston üzerinden navigasyona, sesli asistan Alexa’ya ve toplu taşıma entegrasyonu sayesinde otobüs saatlerine ulaşabiliyor. 25’ten fazla ülkede hizmete sunulan ürün, İngilizce ve Türkçe dil seçeneklerine sahip.

2. Scewo

Engelli bireylerin yaşadığı sorunlardan biri de merdivenler. Özellikle tekerlekli sandalye ile çıkmaya uygun olmayan merdivenler için yeni bir tekerlekli sandalye üretilmiştir. Scewo adı verilen bu tekerlekli sandalye İsviçreli bilim insanları tarafından elde edilmiştir. Yolda gitmesinin yanı sıra arkasında bulunan iki küçük tekerlek sayesinde çeşitli engellerin üzerinden daha kolay atlayan bu alet, merdivenlerden çıkmayı da sağlayarak engelli bireylerin hayatını biraz daha kolaylaştırıyor. Paletli tekerlek sistemine sahip olan sandalye, düz yolda giderken paletlerini kaldırıyor. Ayrıca Scewo merdiven çıkma dışında farklı modlara da sahip. Bu sayede kullanıcılar kendi başlarına sandalyeye binebiliyor ve sandalyeyi yükselterek ayaktaki kişilerle aynı seviyeye gelebiliyor.

3. EyeSense

Engelli Bireylerin Yaşamlarındaki Engelleri Aşmalarına Yardımcı Yeni İcatlar

Türk Telekom tarafından görme engelli bireyler için geliştirilen ve sesli uyarı sistemi olan EyeSense, nesneleri tanımak için geliştirilen bir uygulamadır. Kullanıcı uygulamayı telefona indirdikten sonra sadece telefon kamerasına ihtiyaç duyuyor. Uygulamayı açmak için sesli komut uygulaması kullanan kullanıcı, telefonun kamerasını etrafa doğrultarak programı kullanabiliyor. Bu uygulama sayesinde kullanıcı etrafındaki cisimlerin ne olduğunu ve hangi renk olduğunu öğrenebiliyor. Uygulama şu anda binlerce objeyi tanıyabiliyor. Ayrıca kullanıcılar uygulamayı kullanarak kişilerin fotoğraflarını çektiklerinde uygulama fotoğraftaki kişileri etiketliyor. Bu sayede kullanıcı kimin fotoğrafını çektiğini görebiliyor.

4. Voice4U

Engelli bireylerin yaşamlarındaki yeni icatlar arasında Konuşma güçlüğü çeken insanların engelleri aşmalarına yardımcı olan Voice4U var. Tekrar rahatça iletişim kurabilmesi için geliştirilen uygulama, kullanıcıların düşüncelerini paylaşabilmesini sağlıyor. Bu sayede kişilerin sosyalleşmesi sağlanmaktadır. Söylemek istediklerini uygulamaya yazan kullanıcı, konuş tuşuna basarak karşı tarafla iletişime geçiyor. Ayrıca uygulama el yazısını da tanıyabiliyor. Yazıları 30’dan fazla dilde seslendirebilen uygulamada konuşma hızı, ton ve cinsiyet de seçilebiliyor. Uygulama sayesinde sözlerinizi belge olarak kaydedebiliyor, tüm verilerinizi bulutta yedekleyebiliyor ve paylaşabiliyorsunuz.

5. Dot

Engelli Bireylerin Yaşamlarındaki Engelleri Aşmalarına Yardımcı Yeni İcatlar

Teknolojinin gelişmesi sayesinde neredeyse herkesin hayatına giren akıllı saatler, bu sefer görme engelli bireyler için yeniden tasarlanmıştır. Güney Koreli araştırmacılar tarafından üretilen Dot isimli bu saat sayesinde kişiler iletişimlerini sürdürmeye devam ediyor. Dot yani nokta anlamına gelen bu saat adını Braille alfabesinin noktacıklarından alıyor. Saatin üzerinde akıllı saatlerde görmeye alışık olduğumuz ekran yerine bilgisayar kontrollü küçük noktalar bulunmaktadır. Akıllı telefonlar ile bağlantı sağlayan saat sayesinde kullanıcı saati öğrenip, mesajlarını okuyabiliyor. Ayrıca önceden ayarlanan mesajları da gönderebilen saat sayesinde kullanıcı iletişimini kolaylıkla sürdürüyor.

6. Liftware

Liftware isimli bu cihaz hareket bozukluğu olan kişilerin bağımsız şekilde yemek yiyebilmeleri için özel olarak geliştirilmiştir. 2 farklı türü bulunan cihazı, el titremesi olanlar ve sınırlı el ve kol hareketliliği bulunanlar kullanabiliyor. Kullanıcıların hayatını kolaylaştıran bu cihaz, yemek yerken cihazı kaşık veya çatal olarak kullanmanıza izin veriyor. Aynı zamanda cihaz, bir ivmeölçer ile titreşimleri algılayıp ardından titreşime göre kendini ayarlıyor. El titremesi durumunda dengeyi sağlayan ve açısını kaybetmeyen ürün, sallanmayı yüzde 70 oranında azaltıyor. Bu sayede hastaların yaşadığı hayal kırıklığını azalttığı ve yaşam kalitesini iyileştirdiği söylenmektedir.

7. Live Transcribe

Engelli Bireylerin Yaşamlarındaki Engelleri Aşmalarına Yardımcı Yeni İcatlar

İşitme engelli kişilerin özellikle kalabalık alanlarda herkesin dudağını okuması çok kolay olmuyor. Bu noktadan hareketle geliştirilen Live Transcribe, işitme engelli bireylerin sohbet etmesine ve sosyalleşmesine yardımcı oluyor. Kullanımı oldukça kolay olan uygulamayı kullanabilmek için yapılması gereken tek şey uygulamayı telefona indirmek. Rahatça kullanılabilen uygulama sayesinde kullanıcılar, telefonun mikrofonu sayesinde karşısındaki kişinin dediklerini telefonlarından metin halinde okuyabiliyor. 70’ten fazla dil seçeneği bulunan uygulama lehçeleri de tanıyabiliyor. Google’ın konuşma teknolojisi ile çalışan uygulamada, metin karşıdaki kişinin konuşma hızıyla uyumlu şekilde görüntülenmektedir.

8. Seeing AI

Microsoft tarafından yayımlanan uygulama, yapay zeka ve bulut teknolojilerini kullanmaktadır. Görme engelli bireylerin gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak için geliştirilen uygulamanın Türkçe sürümü de mevcut. Ücretsiz olarak indirilebilen uygulama, yapay zeka sayesinde görsel tanıma ve betimleme yapıyor. Seeing AI uygulamasını kullanan kişiler etraflarındaki tüm görsel öğeleri uygulama sayesinde algılayabiliyor. Aynı zamanda telefonun kamerası sayesinde algılanan cisimler sesli olarak açıklanmaktadır. Ayrıca bu uygulama sayesinde kullanıcılar metin okuyabiliyor, barkod taratabiliyor, para birimlerini ayırt edebiliyor ve alışverişlerini daha kolay bir şekilde yapabiliyor. Bununla da kalmayan uygulama insanların yaşını, cinsiyetini ve duygusal durumunu da tahmin ediyor.

9. ReWalk

ReWalk, belden aşağısı felçli kişilerin dik durmasını, yürümesini ve merdiven çıkmasını sağlamak için geliştirilen bir biyonik yürüme destek sistemidir. Güçlendirilmiş kalça ve diz hareketi sağlayan giyilebilir bir robotik dış iskelettir. Küçük bir pil sayesinde çalışan sistem, kullanıcının bileğine takılan basit bir uzaktan kumanda sayesinde kontrol edilmektedir. Ayrıca yaklaşık 23 kilogram ağırlığındaki bu cihazı kullanabilmek için bilgisayar içeren bir sırt çantası takılır. Seçilebilen 3 farklı mod sayesinde kullanıcı, yürüme, oturma ve ayakta durma işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu modlara göre üretilen sinyaller, kullanıcının bileğindeki kumanda sayesinde bilgisayara iletilmektedir. Daha sonra ise cihaz hareket eder.

10. Kenguru

Engelli Bireylerin Yaşamlarındaki Engelleri Aşmalarına Yardımcı Yeni İcatlar

Teknoloji sayesinde engelli bireylerin engelleri aşmalarına yardımcı yeni icatlar kişilerin yaşamlarındaki zorlukları biraz olsun ortadan kaldırıyor. Amerika’da özel bir şirket tarafından üretilen Kenguru isimli araç, tekerlekli sandalye kullanan kişiler için geliştirilmiştir. Tek kişilik olan bu araç, yukarıya doğru açılan arka kapısı sayesinde tekerlekli sandalye ile içine girilebilmesini sağlıyor. Kapıları kumanda ile kontrol edilen araç, motosiklet benzeri bir kontrol sitemine sahip. Bu sayede kullanıcı rahat bir şekilde trafiğe çıkabiliyor. Elektrikli olan bu araç ile kullanıcı 8 saat boyunca yolculuk yapabiliyor ve maksimum 40 kilometre hıza ulaşabiliyor. Bu sayede kişilerin tek başlarına istediği mesafeye gitmesi sağlanmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!