En İyi Video Düzenleme Programları

4 dk okuma süresi


14
18 Paylaşım, 14 puan

Teknolojinin hızla gelişimi yeni iş kollarını da hızla beraberinde getirdi. Video içerik üreticiliği ise bu iş kollarının başında geliyor. İçerik üreticileri kendileri için iş kapısı haline gelmiş videolu içerikleri düzenleme konusunda en iyi sonuçları almak istiyor. Bu sebeple kullanılan programlar daha önemli bir hal aldı. Gerek profesyonel gerek amatör kullanıcılar için video düzenleme programları arasından en iyi olanlarını sizler için araştırdık. Sıraladığımız programlar arasında ücretlisinden ücretsizine, en basitinden en profesyoneline kadar birçok seçeneği bulacaksınız. Hadi başlayalım!

1. Adobe Premiere Pro CC

En İyi Video Düzenleme Programları

Adobe Premiere Pro CC genellikle video düzenleme konusunda profesyonel olan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Günümüzde milyonlar tarafından izlenen çoğu yapım Premiere Pro ile düzenlenmektedir. Program ücretli olup, öncesinde denemek isteyenler için 7 günlük ücretsiz deneme sürümü mevcuttur. Programın video düzenleme işini kolaylaştıran pek çok aracı bulunduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Profesyonel kullanımlar için öne çıkan program Türkçe dil desteğine sahip değildir. Ancak genel terimlere hakim olunduğunda kolaylıkla kullanılabilir. Premiere Pro ile videolar arasına çeşitli geçiş efektleri uygulayabilirsiniz. Renklerle oynayarak farklı kurgular yaratabilirsiniz.

2. Openshot

Ücretsiz bir program olan Openshot, amatör ve profesyonellerin en çok kullandıkları video düzenleme programlarından biridir. Ödül kazanmış bir program olarak Openshot’ın seçilmesinde öne çıkan özelliklerinden birisi açık kaynaklı olmasıdır. Program dünya genelinde geniş bir topluluk tarafından kullanıldığı için, herhangi bir sorun yaşadığınızda yardım için pek çok kişiye ve bilgiye ulaşmanız mümkün. Sade arayüzü sayesinde amatör düzeydeki kullanıcılar için uygundur. Program kullanıcılarına çok sayıda ücretsiz efekt sunmakta. Böylece video kurgu ve montaj işlemlerinizi ücretsiz bir şekilde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

3. Movavi

En İyi Video Düzenleme Programları

Movavi Video Editor ile video montajında deneyiminiz olmasa bile adeta bir profesyonelin elinden çıkmış gibi videolar hazırlayabilirsiniz. Programın Türkçe sürümü bulunmaktadır. Bu sayede yeni başlayanlar için kullanımı oldukça kolaydır. Sürükle-bırak yöntemiyle tüm işinizi halledebileceğiniz bir programdır. Oldukça basit ve kullanışlı bir arayüze sahiptir. Youtube gibi platformlar için hazırlayacağınız videoların basit-orta düzey kurgu ve montaj işlemlerini hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Movavi ücretli bir programdır. Piyasadaki yüksek fiyatlı video düzenleme programlarına kıyasla uygun fiyatlı bir alternatiftir.

4. Shotcut

Video düzenleme programları arasından en iyi olanlarını sıraladığımız listemizde sıra Shotcut’ta! Shotcut basit montaj işlemleri için yüksek boyutlu programlara alternatif olabilecek bir programdır. Programın araçlar çubuğunu kolaylıkla çözebilirsiniz. Eğer videolarınızı evde çekecekseniz veya hareketsiz videoları düzenleyeceksiniz, tam size göre bir programdır. Shotcut ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir düzenleme aracıdır. Videolarda kırpma, birleştirme, yazı, resim ve video ekleme, video açısını değiştirme ve akış hızında oynamalar yapma gibi temel video düzenleme işlemleri için Shotcut’ı rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

5. EaseUS

En İyi Video Düzenleme Programları

EaseUS Video Editor ücretli olup, hızlı kullanıma sahip olması sebebiyle öne çıkan bir video düzenleme programıdır. Adından da anlaşılacağı üzere kullanımı en kolay uygulamalardan biridir. Amatör ve profesyonellerin kullanılabileceği niteliktedir. 50’den fazla video efekti ile farklı kurgular tasarlayabilirsiniz. HD ve 4K videolar için uyumlu bir video düzenleme programıdır. Neredeyse tüm video formatlarını desteklemektedir. Ayrıca düzenlenen videoları akıllı telefonlar için uygun formatlarda dışarı aktarabilmektedir. EaseUS’ı ile satın almadan önce deneme sürümü ile ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

6. DaVinci Resolve

Tamamen ücretsiz olan DaVinci Resolve programı, gelişmiş özellikleriyle dünya genelinde geniş bir kullanıcı kitlesine sahip. Pek çok kişinin Youtube videolarını DaVinci Resolve ile düzenlediğini söyleyebiliriz. Arayüz bakımından öğrenmesi emek istese de sağladığı imkanlar sayesinde emek vermeye değer bir uygulamadır. DaVinci Resolve ana odak noktası renk düzenleme olan bir programdır. Ancak video kurgu ve montaj işlemleri için kısa sürede geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Uygulama sistem gereksinimleri bakımından yüksek performanslara ihtiyaç duymakta. DaVinci Resolve ile yeterli donanımlarla üst düzey video düzenleme işlemlerinizi ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

7. After Effects

En İyi Video Düzenleme Programları

After Effects son derece gelişmiş özellikleri sayesinde dünya genelinde en çok kullanılan video düzenleme programıdır. After Effects, Adobe’nin en çok tercih edilen programlarından biridir. Aynı şirketin ürünü olan Premiere Pro, After Effects’e göre video düzenleme konusunda daha işlevseldir. After Effects ise odak noktası 2 ve 3 boyutlu animasyonlar oluşturmaktır. Kısaca Premiere Pro ile kurgu ve montajını yaptığınız videolarınızı Affter Effects ile bir görsel şölene dönüştürebilirsiniz. Bir çekimi tamamen profesyonel hale getirmeyi oldukça kolay hale getiren bu program ücretli olup, satın almadan önce deneme yapmak isteyenler için süreli ücretsiz deneme sürümü mevcuttur.

8. Wondershare Filmora

Wondershare Filmora video düzenlemeyi hiç bilmeyen kişilerin dahi kolayca kullanabilecekleri tarzda kullanışlı bir programdır. Wondershare Filmora çoklu kamera veya VR aracı gibi çok gelişmiş özelliklere sahip değildir. Ancak keyifli arayüzü ve kullanıcı dostu özelliklere sahiptir. Bu sayede pek çok kişinin favorisi konumuna gelmiştir. Wondershare Filmora ücretli bir uygulamadır. Ancak ücretli rakiplerine kıyasla uygun bir fiyata sahiptir. Basit paneliyle kısa sürede profesyonel işler ortaya çıkarabilirsiniz. Video düzenlemeye yeni başlayan ya da sınırlı düzeyde gereksinimi olan kullanıcılar rahatlıkla kullanabilir.

9. Lightworks

Lightworks, sadece başlangıç düzeyindeki kullanıcıların değil, aynı zamanda profesyonellerin de tercih ettiği bir programdır. Lightworks uygulaması tamamen ücretsizdir. Ayrıca hem Windows hem de Mac işletim sisteminde çalışabilir. Bu özellikleri ile öne çıkan uygulama aynı zamanda kolay kullanımıyla kısa sürede video düzenleme işlemlerinizi halletmenizi sağlar. Düzenleyeceğiniz dosyaları Sürükle-bırak şeklinde uygulama ızgarasına ekleyerek hızlıca düzenlemeye başlayabilirsiniz. Uygulama içi ücretsiz efektlerle istediğiniz sonuca rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Uygulama Türkçe dilini desteklemese de çeşitli eklentilerle dil sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

10. Blender

En İyi Video Düzenleme Programları

Video düzenleme programları arasında en iyi olanları seçtiğimiz listemizin son maddesinde Blender yer alıyor. Blender programının en önde gelen özelliği, ücretsiz ve 3D modelleme özelliğine sahip olmasıdır. Odak noktası 3D animasyon olan uygulama, içerisinde yer alan video düzenleme araçları sayesinde montaj ve kurgu işlemleri için de verimli bir programa dönüşüyor. Açık kaynak kodlu olduğu için pek çok kişi tarafından tercih edilmekte. Ayrıca dünya genelinde geniş bir kullanıcı topluluğuna sahiptir. Bu programı kullandığınızda, herhangi bir konuda yardım almak için binlerce kaynağa ulaşabiliyorsunuz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
22
Beğen
Mutlu Mutlu
22
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
18
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!