En İyi Sonuç Veren Cilt Bakım Teknikleri

5 dk okuma süresi


10
13 Paylaşım, 10 puan

Cilt denilince ilk aklımıza gelen bölge yüz oluyor. Neden mi? Gün içerisinde insanlara en çok görünen, hakkımızda olumlu ya da olumsuz ilk izlenimi veren bölgemiz olduğu için. Yüz, bu kadar önemliyken cilt bakım tekniklerinin yüzyıllardır  önemini bu kadar korumasına şaşmamalı. Cilt bakım tekniklerine daha çok kadınların ilgi duyduğu muhakkak. Ancak son yıllarda erkeklerin de yüz ve cilt bakımına önem verdiğini görüyoruz. Sosyal medya platformlarının yoğun bir şekilde kullanıldığı, her gün binlerce fotoğrafın paylaşıldığı günümüzde yüz ve  cilt bakım tekniklerinin önemi çok daha fazla yükseldi. Hal böyle olunca doğal ya da kimyasal olarak üretilen binlerce ürün ve teknik ortaya çıktı. En iyi sonuç veren bakım teknikleri listemize birlikte göz atalım.

1. Güzellik Temizlikle Başlar

En iyi sonuç veren bakım teknikleri

Temizlik, cilt bakımının her zaman ilk adımı. En iyi sonuç veren cilt bakımı için etkili bir temizlik çok önemli. Cilt tipiniz nasıl olursa olsun, derinlemesine temizlemeden yapacağınız bakımlar etkili olmayacak ve aldığınız ürünlere harcadığınız para boşa gidecektir. Son zamanlarda en çok kullanılan ve etkili sonuç alınan yöntemlerden biri su buharı banyosudur. Uygulaması oldukça basit ve nerdeyse hiç maliyet gerektirmiyor. Yapılışına değinelim hemen: Orta boy plastik ya da cam bir kaba 2 litre kadar kaynamış su doldurup, kafanızı bu kaba doğru yaklaştırıp 10 dakika yüzünüzü buharla temas ettiriyorsunuz. Bu sırada başınızın üzerini bir havluyla kapatmanız daha etkili bir sonuç almanızı sağlıyor. Başınızı Çok da fazla yaklaştırmayın,  kazalara olanak vermemek için. Buhar banyosuna ayrılan sürenin sonunda yumuşayan cildinizi soğuk suyla yıkayıp, tonikleme işlemi ile sonlandırıyorsunuz. Hepsi bu! Tavsiye edilen uygulama sıklığı ise haftada bir kere. Özetle temizlik, en iyi sonuç veren cilt bakım teknikleri arasında.

2. Sıkılaştırıcı Ürünler Olmadan Asla!

En iyi sonuç veren bakım teknikleri

Cildi temizledik, toksinleri attık, makyaj kalıntısından eser yok. Çok güzel. Cildimiz temizlendikten sonra gözenekler açılıyor ve cilt yeniden kendisini korumaya almak için sebum üretmeye başlıyor. Özellikle yağlı bir cilde sahipseniz bunu çok kısa bir sürede hissedersiniz. Bunun önüne geçmek için, temizlenen cildi bir süre temiz tutabilmek adına sıkılaştırıcı bir ürün kullanmak şart. İsterseniz doğal bir ürün (meyve maskeleri, baharat karışımları, çeşitli bitkiler) isterseniz özel olarak üretilmiş ürünlerden kendize uygun olanı seçip kullanmalısınız. Doğru olan ürüne karar veremiyorsanız ya da olumlu sonuca ulaşamıyorsanız bir uzmana danışmalısınız. Toksinlerden arınan cildinizi sıkılaştırmadan kalıcı bir sonuç beklemeyin. Son zamanlarda etkili sonuç alınan ve sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri sirke. Evde yaptığınız, suyla seyrelterek kullanacağınız elma sirkesi temizlenmiş cilde uygulandığında hem gözenekleri sıkılaştırıyor, hem de cilt lekelerine oldukça iyi geliyor. Organik elma sirkesini 3/1 oranında sulandırıp bir pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayabilirsiniz. Kokusu rahatsız edici olsa da çok kısa bir süre içinde uçuyor, size de sıkı bir cilt vaad ediyor. Elbette ki bir çok teknik mevcut ama son zamanlarda sıkılaştırıcı tonik olarak kullanılan ürün sirke olarak görünüyor.

3. Evde Dahi Kremliyiz

En iyi sonuç veren bakım teknikleri

Temizlenen ve tonik uygulanan cilt sağlıkla ışıldayacaktır. Ama cilt bakımı bununla bitmiyor. Mevsime ve cilt tipinize uygun olan kremle nemlendirilmeyen cilt istenilen sonuca ulaşmıyor. Dört mevsimin aynı anda yaşanabildiği bir konumda olan ülkemizde yaz-kış demeden mutlaka ama mutlaka nemlendirici krem kullanmamız gerekiyor. Mevsim geçişlerinin yanı sıra gün içerisinde bile sık sık ısı değişikliğine maruz kalan cildimizi korumanın yolu kremlerden geçiyor. Güneş kremi ve nemlendirici kremlerin birleştirildiği ürünler daha bir kolaylık sağlıyor. Sabah uyanınca ve akşam bakım rutininden sonra mutlaka krem uygulayıp, cildimize hak ettiği değeri gösteriyoruz. Sonuçlar da tam istediğimiz gibi oluyor.

4. Bitkisel Yöntemler Her Zaman Trend!

Cilt bakımının ne kadar önemli ve eski bir uygulama olduğundan zaten bahsetmiştik. Teknolojik yöntemlerle üretilen ürünler ve teknikler henüz ortada yokken, şimdi olduğu gibi yine doğadan besleniyorduk. Bir çok kişinin hem maliyeti hem de güvenirliliği açısından bitkisel malzemelerden faydalanması oldukça yaygın. Cildi nemlendiren, besleyen, sıkılaştıran bir mucize var. Aloe vera! Uzmanlar tarafından araştırılan ve doğruluğu kanıtlanmış bir bakım ürünü kendileri. Evde kolaylıkla yetiştiriliyor olması da tercih edilme sebeplerinden biri. Doğrudan cilde uygulanıp durulama gerektirmemesi de cabası. Daha ne olsun! Yine temizlenmiş cilde doğrudan uygulanıyor ve sonuçları kısa sürede gözle görülebiliyor.

5. Profesyonel Bakım İçin Teknoloji

Kısa sürede sonuç elde etmek için teknolojik cihazlar ve ürünler sıklıkla tercih ediliyor. Maliyet olarak yüksek harcamalar yapmak gerekse de, cildi gerçekten sağlıksız olan ve bu durumun psikolojik açıdan etkilediği kişilerin imdadına yetişiyor. Öncelikle bir doktor kontrolü ve devamında uzman kişilerin uyguladığı yöntemler başlı başlına ayrı bir sektör halini aldı.  Son zamanlarda sık sık ‘Dermaroller’ uygulamasıyla karşılaşıyoruz. Bu ürün mikro iğnelere sahip. Derinlemesine temizlenmiş cilt üzerinde gezdiriliyor. Ciltte yüzlerce küçük delik açılıyor. Gözeneklerin sıkılaştırılması için etkili bir yöntem gibi görünse de, uygulama sırasında ve devamında yapılacak en ufak bir hata ya da eksiklik kötü sonuçlara yol açabiliyor. Yine işi uzmanına bırakıp, en doğru uygulamayı yapmak şart. Dermaroller uygulaması sonrasında cilt tipine en uygun nemlemdirici ile işlem tamamlanmış oluyor. Cildin kendisini yenileme sürecini hızlandırmak için oldukça etkili bir yöntem. Ciltteki nerdeyse tüm problemler için kullanılabiliyor olması oldukça cazip. Evde uygulama imkanı sunsa da, unutmayın ki cildinizde mikro-hasarlar oluşuyor ve bizler cilt bakım uzmanı değiliz.

6. Peeling Teknikleri

En iyi sonuç veren bakım teknikleri

Eski Türk geleneklerinde olan ve hala yoğun bir şekilde devam eden hamam kültürümüz iyi ki var. Cildin derinlemesine temizliğe olan ihtiyacının bizler de çok eskiden beri farkındayız. Şimdiler de yüzlerce soyucu, tanecikli, partiküllü ürün var olmasına rağmen kese kullanımı hiç bitmedi. Tüm vücudumuz için kullandığımız kese yüzümüz için de ideal. Ancak şöyle bir farkla; yüzümüz vücudumuzun diğer bölgelerine oranla daha hassas. Çünkü sürekli havayla temas halinde. Daha hassas bir bakım ve kese kullanımı tercih edilmesi kendi sağlığımız için oldukça önemli. Kabak lifinden, ketenden dokunan, boyutları da küçülen keselerin kullanımı çok rahat, üstelik evde kolayca cilt bakımı yapacağınız bir tür peeling. Islak yüzünüze dairesel hareketlerle çok bastırmadan, tahriş etmeden yapacağınız uygulama hem ölü deriyi atacak hem de kan akışını hızlandıracak. İsterseniz cilt tipinize uygun olan peeling ürününü kese yardımıyla da uygulayabilirsiniz. Cildinize sürdüğünüz peeling ürününü keseyle uyguladığınızda etkisi daha fazla oluyor. Aman dikkat, temizleyelim derken aşırı soyup tahriş etmeyelim.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?