En İyi İngiliz Edebiyatı Kitapları

5 dk okuma süresi


16
16 Paylaşım, 16 puan

Edebiyat; yüzyıllar boyunca insanların duygu, düşünce ve olayları güzel, etkili bir biçimde anlatma çabası, aynı zamanda geçmişle gelecek arasında güçlü bir iletişim bağına sahip bir söz sanatıdır. Bir çağda, bir dilde oluşturulan, sözlü ya da yazılı, sanat değeri taşıyan yapıtları inceleyen sanat dalıdır. İngiliz edebiyatı ise İngilizce dilinde yazılan edebi kitaplar ve çalışmalar bütünüdür. Biz de İngiliz dili ve edebiyatı ile ilgilenenler için, en iyi kitapları sizlere özel sıraladık. İngiliz Edebiyatının tamamını ele alamasak da, bunlar mutlaka bilinmesi gereken kitaplar diyebiliriz. Keyifli okumalar!

1. Frankenstein – Mary Shelley

En İyi İngiliz Edebiyatı Kitapları

En İyi İngiliz edebiyatı kitapları arasında yer alan ilk kitap Frankenstein. İngiliz yazar Mary Shelley’nin henüz 20 yaşındayken yazdığı yüzyılları aşan ilk romandır. İlk kez 1818’te isimsiz ve İngilizce olarak yayımlanmıştır. 1823 yılında popüler olmuştur. Aslında felsefi roman olan Frankenstein halk arasında korku romanı olarak bilinmektedir. Doktor Frankenstein’in bilimsel bir deneyle, alışılmışın dışında akıllı ama garip bir şekilde oluşturduğu yaratığı anlatır. Frankenstein yaratığın değil onu yapan doktorun adıdır. Yaratığın bir adı yoktur. Doktor daha sonra bu yaratığa “İblis” lakabını takar. Geniş bir çevreyi ele alan eserde çok betimleme vardır. Ayrıca romanda yaşam mücadelesi veren insanların acılı öyküleri de ele alınmaktadır.

2. Uğultulu Tepeler – Emily Bronte

Uğultulu Tepeler - Emily Bronte

İngiliz roman yazarı ve şair olan Emily Bronte tarafından yazılmıştır. “Uğultulu Tepeler” veya diğer tercümesiyle “Rüzgârlı Bayır” kitabı, bir aşk hikâyesinden bahsetmektedir. Yazarın bu eseri, inanılmaz bir hayal gücüyle aşkın nefrete nasıl dönüştüğü ve ne kadar güçlü olabildiğini göstermektedir. Eserde yer alan karakterler yaşadıkları dönemi çok iyi yansıtmaktadır. Karakterlerin nefretleriyle yaptıkları ve yaşadıkları akıcı bir dille anlatılmaktadır. Emily, kadın yazarlar ciddiye alınmadığı için 1847 yılında ilk defa “Ellis Bell” takma adıyla eserini yayımlamıştır. Emily vefat ettikten sonra kardeşi Charlotte eseri ikinci kez Emily’nin ismiyle basıma vermiştir. İngiliz edebiyatı klasiklerine kabul edilen bu eser, yenilikçi yapısı nedeniyle farklı tepkiler almıştır.

3. Jane Eyre – Charlotte Bronte

En İyi İngiliz Edebiyatı Kitapları

Charlotte Bront, İngiliz edebiyatı klasikleri arasında yer alan eserleri ile meşhur “Brontë Kardeşler”in en büyüğüdür. İngiliz yazar, o dönemde kadın yazarların ilgi görmemesinden dolayı “Currer Bell” takma adıyla eserini yayımlamıştır. Farklı sınıflardan iki kişinin arasındaki aşkı anlatan roman o dönemde yaşanan dini baskı, sınıf ayrımı ve erkek üstünlüğünü ele alır. Roman, yazarın gerçek hayatından izler taşır. Hayattan darbeler yiyen bir genç kızın nasıl güçlendiğini anlatır. Eser; kadınların haklarına ve özgürlüğüne sahip çıkan ilk romanlardan kabul edilmektedir. Birkaç kez okumaktan sıkılmayacağınız romantik bir romandır.

4. Gurur Dünyası – W. M. Thackeray

Gurur Dünyası - William Makepeace Thackeray

Türkçeye Gurur Dünyası olarak çevrilmiştir. Gerçekçi anlatımıyla devrim niteliği taşıyan bir romandır. İlk kez 1847-48 yıllarında yayımlanmıştır. Hiciv ustası William Makepeace Thackeray’in İngiliz toplumuna eleştirel, ince alaycı ve sevecen bakışını yansıtır. Anlatım ustalığı, karakterlerin detaylı anlatımı ve betimleme gücüyle, dönemin en önemli romanlarından birisidir. 19. yüzyılın İngiltere’sinde yaşayan elit sınıfı ele alır. Bazen okuyucularını sıkabilecek bir uzunlukta roman diyebiliriz. Thackeray’nin eserinde, zıt karakterde olan iki yakın kız arkadaşın aşk serüvenleri anlatılmaktadır. Uyumlu ve naif Amelia’nın tam aksine zevk düşkünü ve pervasız olan Becky çarpıcı, benzerine az rastlanan bir karakterdir.

5. David Copperfield – Charles Dickens

En İyi İngiliz Edebiyatı Kitapları

Roman ilk kez 1849 yılında seri olarak, 1850’de ise kitap olarak yayımlanmıştır. Bu roman, yazar Dickens’in yaşamıyla örtüşmektedir. 1812-50 yılları arasındaki dönemin İngiltere’si ve kapitalizmin acımasızlığı altında ezilen işçilerin hayatı ele alınır. Dickens’in hünerlerini sergilediği favori romanıdır. Okuyucuları tarafından güzel tepkiler verilmiş ve sevilmiştir. Romanda David’in küçük yaşta kimsesiz kalıp, zorluklarla karşılaştığı ve sonunda mutluluğa kavuşması anlatılır. Günlük hayatımızda karşılaşabileceğimiz farklı sınıflardan insanları içerir. Her duyguya yer veren eser, karakterlerin değişimlerini gösterir. Akıcı üslubu ve sürükleyici anlatımıyla okuyucularını sıkmayan bir eserdir.

6. Kasvetli Ev – Charles Dickens

Kasvetli Ev - Charles Dickens

En iyi İngiliz edebiyatı kitapları listesinde yer bir diğer kitap ise Türkçesiyle Kasvetli Ev’dir. Bu kitap Charles Dickens’in olgunluk çağı romanı olarak da adlandırılır. Toplumun her tabakasına uzanan, polisiye kurgulu, özgün bir romandır. Bu yönü ile birçok okura hitap etmektedir. Roman, yoğun bir içeriğe ve çok fazla karaktere sahiptir. Eserde ciddi bir toplumsal eleştiri vardır. Yazıldığı döneme iyi tanıklık eden eser Chancery Mahkemesi’nin delirticiliğini hissettirir. Yazar, bu mahkemenin insanları nasıl sömürdüğünü detaylıca ele almıştır. Eser, eleştirmenlerce o dönemde dikkate alınmamıştır. 1950’lerden sonra yeniden değerlendirmeye alınan roman Avrupa kültüründe büyük bir iz bırakmıştır.

7. Büyük Umutlar – Charles Dickens

En İyi İngiliz Edebiyatı Kitapları

Türkçeye “Büyük Umutlar” olarak çevrilen roman, 1861 yılında basılmıştır. Bu eser Dickens’ın en çok beğenilen ve okunan romanıdır. En iyi İngiliz eseri olarak adlandırılır. Roman bulunduğu dönemi eleştirir ancak bakıldığında günümüze de hitap etmektedir. Romanda acılı ve zorlu bir çocukluğun ardından sahip olunan bir mirasın neleri değiştirdiği anlatılır. Ana karakter Pip’in hayatına giren insanlar ve fikir değişiklikleri ele alınır. Kitabın sonunda Pip, hayattan beklediği şeylerin kendi azmine bağlı olduğunu anlar. Yazar, eserinde insanların düşkünlüklerine, başarısızlıklarına aynı zamanda bulunduğu çağın değerleri üzerinde durmaktadır. Kısaca “Büyük Umutlar”ın nasıl boşa çıktığını gösterir.

8. Middlemarch – George Eliot

Middlemarch - George Eliot

Birçok eleştirmen bu kitabı, İngiliz dilinin en iyi eseri olarak kabul eder. Yazarın gerçek adı Marry Ann Evans’tır. O dönemde kadın yazarların daha çok romantik eserler yazması sebebiyle, eserinin dikkate alınması için “George Eliot” takma adını kullanarak kitabını yayımlamıştır. Ayrıca Sam Sacks’a göre Middlemarch eseri; “İngilizce dilinde yazılmış, gelmiş geçmiş en büyük sosyal ve psikolojik roman”dır. Yazarın yedinci romanıdır. 1830-32 yılları arasında İngiltere’nin kurgusal olan Middlemarch kasabasında geçer. Yolları kesişen fazla karakterli bir romandır. Kadınların konumu, evliliğin nitelikleri, idealizm ile bencillik, din ile riyakârlık, siyasi reform ve eğitim konularına değinilmektedir.

9. Mrs Dalloway – Virginia Woolf

Mrs Dalloway - Virginia Woolf

Virginia Woolf, roman türüne yaptığı özgün katkılarıyla edebiyat tarihine adını yazdırmıştır. Aynı zamanda da döneminin en iyi eleştirmenlerinden sayılmaktadır. Bu eser daha sonra “bilinç akışı” adıyla anılacak bir tekniğin en başarılı örneğidir. Birçok yazar bu tekniğin etkisi altında kalmıştır. Time dergisinde kitap eleştirmeni Lev Grossman; bu romanı “modern çağda insan olmanın en iyi anlatımı” olarak tanımlamaktadır. Eserinde zaman ve ölümü konu alan yazar bir günü ele alır. Her seçimin bir vazgeçiş olduğunu söyleyen eser, karakterlerin iç seslerini aktarır. Eser sadece bir gün içerisinde gerçekleşen olay örgüsünü ele alır. Akıcı üslubu ile okuyucularını içine çeken bir romandır.

10. Deniz Feneri – Virginia Woolf

En İyi İngiliz Edebiyatı Kitapları

En iyi İngiliz edebiyatı kitapları listemizde yer alan Virginia Woolf’un bu eseri Türkçeye “Deniz Feneri” olarak çevrilmiştir. 1. Dünya Savaşı’nın öncesi ve sonrası, İskoçya’nın Skye Adası’ndaki evlerinde kalan Ramsay ailesinin yaşamı anlatılır. Eser, yazarın kendi ailesinden izler taşır. Bu yüzden bu romanı, otobiyografik olarak nitelendirebiliriz. Eser, yazarın psikolojik ve felsefi bakış açısını yansıtır. Woolf’un uzun betimlemeleri ve şiirsel metni okuyucuları sıkabilir. Yazar, romandaki adanın seslerini ve görünümlerini okura güzel bir şekilde aktarmıştır. Aynı zamanda romanında feminist sorunlar üzerine değinmiştir. Kadının toplumdaki yeri, evlilik hayatı ve bunun dışında da hayatın anlamlı olup olamayacağını ele almıştır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
16
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
10
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!