En İyi İngiliz Edebiyatı Kitapları

3 dk okuma süresi


7
16 Paylaşım, 7 puan

Edebiyat; yüzyıllar boyunca insanların duygu, düşünce ve olayları güzel, etkili bir biçimde anlatma çabası, aynı zamanda geçmişle gelecek arasında güçlü bir iletişim bağına sahip bir söz sanatıdır. Bir çağda, bir dilde yaratılmış, sözlü ya da yazılı, sanat değeri taşıyan yapıtları inceleyen sanat dalıdır. İngiliz edebiyatı ise İngilizce dilinde yazılmış edebiyat çalışmalar bütünüdür. Bizde İngiliz dili ve edebiyatını merak edenler için, “En iyi İngiliz edebiyatı kitapları” olarak sizlere bir liste hazırladık. İngiliz Edebiyatının tamamını ele alamasak da, bunlar mutlaka bilinmesi gereken kitaplardır. İyi okumalar!

1. Frankenstein – Mary Shelley

Frankenstein – Mary Shelley

Mary Shelley’nin henüz 20 yaşındayken yazdığı yüzyılları aşan ilk romandır. İlk kez 1818’te İngilizce olarak yayımlanmış ve 1823 yılında popüler olmuştur. Aslında felsefi bir roman olan Frankenstein halk arasında korku romanı olarak bilinir. Frankenstein ismi, yaratığın değil onu yapan doktorun adıdır. Yaratığın bir adı yoktur. Ayrıca romanda yaşam mücadelesi veren insanların acılı öyküleri de ele alınmaktadır.

2. Uğultulu Tepeler – Emily Bronte

Uğultulu Tepeler - Emily Bronte

“Uğultulu Tepeler” veya diğer tercümesiyle “Rüzgarlı Bayır” kitabı, yazarın bir aşk hikayesinden bahseden romanıdır. Bu roman ilk kez 1847 yılında, kadın yazarlar ciddiye alınmadığı için “Ellis Bell” takma adıyla yayımlanmıştır. Emily vefat ettikten sonra kardeşi Charlotte eseri ikinci kez Emily’nin ismiyle basıma vermiştir. İngiliz edebiyatı klasiklerine kabul edilen bu eser, yenilikçi yapısı nedeniyle farklı tepkiler almıştır. Wuthering Heights (Uğultulu Tepeler) eseri, inanılmaz bir hayal gücüyle aşkın nefrete nasıl dönüştüğü ve ne kadar güçlü olabildiğini göstermektedir.

3. Jane Eyre – Charlotte Bronte

Jane Eyre - Charlotte Bronte

Charlotte Bront, İngiliz edebiyatı klasikleri arasında yer alan eserleri ile meşhur “Brontë Kardeşler”in en büyüğüdür. Yazar, o dönemde kadın yazarların ilgi görmemesinden dolayı “Currer Bell” takma adıyla eserini yayımlamıştır. Roman, yazarın gerçek hayatından izler taşır. Hayattan darbeler yiyen bir genç kızın nasıl güçlendiğini anlatır. Eser; kadınların haklarına ve özgürlüğüne sahip çıkan ilk romanlardan kabul edilir. Birkaç kez okumaktan sıkılmayacağınız türden romandır.

4. Gurur Dünyası – W. M. Thackeray

Gurur Dünyası - William Makepeace Thackeray

Gerçekçi anlatımıyla, devrim niteliği taşıyan roman, hiciv ustası William Makepeace Thackeray’in İngiliz toplumuna eleştirel, ince alaycılığı ve sevecen bakışını yansıtır. Anlatım ustalığı, karakterlerin detaylı anlatımı ve betimleme gücüyle, dönemin en önemli romanlarından birisidir. Bazı okuyucuları, sıkabilecek bir uzunlukta roman diyebiliriz. Gurur dünyası (Vanity Fair) eserinde, zıt karakterde olan iki yakın kız arkadaşın aşk serüvenleri anlatılmaktadır.

5. David Copperfield – Charles Dickens

David Copperfield - Charles Dickens

Roman ilk kez 1849 yılında seri olarak, 1850’de ise kitap olarak yayımlanmıştır. Bu roman, yazar Dickens’in yaşamıyla örtüşüyor. Dickens’in favori romanıdır. Romanda David’in küçük yaşta kimsesiz kalıp, zorluklarla karşılaştığı ve sonunda mutluluğa kavuşması ele alınır. Günlük hayatımızda karşılaşabileceğimiz farklı sınıflardan insanları içerir.

6. Kasvetli Ev – Charles Dickens

Kasvetli Ev - Charles Dickens

Bleak House (Kasvetli Ev), Charles Dickens’in olgunluk çağı romanı olarak da adlandırılır. Toplumun her tabakasına uzanan, polisiye kurgulu, özgün bir romandır. Eleştirmenlerce o dönemde dikkate alınmamıştır. 1950’lerden sonra yeniden değerlendirmeye alınmıştır. Romanda ciddi bir toplumsal eleştiri vardır. Yazıldığı döneme iyi tanıklık eden bir roman diyebiliriz.

7. Büyük Umutlar – Charles Dickens

Büyük Umutlar - Charles Dickens

Great Expectations (Büyük Umutlar) romanı, 1861 yılında basılmıştır. Bu eser Dickens’ın en çok beğenilen ve okunan romanıdır. En iyi İngiliz eseri olarak adlandırılır. Roman bulunduğu dönemi eleştirir ancak bakıldığında günümüze de hitap etmektedir. Romanda acılı ve zorlu bir çocukluğun ardından sahip olunan bir mirasın neleri değiştirdiği anlatılır. Yazar, eserinde insanların düşkünlüklerine, başarısızlıklarına aynı zamanda bulunduğu çağın değerleri üzerinde durmaktadır. Kısaca “Büyük Umutlar”ın nasıl boşa çıktığını gösterir.

8. Middlemarch – George Eliot

Middlemarch - George Eliot

Bir çok eleştirmen tarafından İngiliz dilinin en iyi kitabı olarak kabul edilir. Yazarın gerçek adı Marry Ann Evans’tır. O dönemde kadın yazarların daha çok romantik eserler yazması sebebiyle, eserinin dikkate alınması için “George Eliot” takma adını kullanarak kitabını yayımlamıştır. Ayrıca Sam Sacks’a göre Middlemarch eseri; “İngilizce dilinde yazılmış, gelmiş geçmiş en büyük sosyal ve psikolojik roman”dır.

9. Mrs Dalloway – Virginia Woolf

Mrs Dalloway - Virginia Woolf

Virginia Woolf, roman türüne yaptığı özgün katkılarıyla edebiyat tarihine adını yazdırmıştır. Aynı zamanda da döneminin en iyi eleştirmenlerinden sayılmaktadır. Bu eser daha sonra “bilinç akışı” adıyla anılacak bir tekniğin en başarılı örneğidir. Time dergisinde kitap eleştirmeni Lev Grossman; bu romanı “modern çağda insan olmanın en iyi anlatımı” olarak tanımlamaktadır.

10. Deniz Feneri – Virginia Woolf

Deniz Feneri - Virginia Woolf

Virginia Woolf’un bu eseri (To the Lighthouse), kendi ailesinden izler taşır. Bu yüzden bu romanı, otobiyografik olarak nitelendirebiliriz. Woolf’un betimlemeleri ve şiirsel metni, romandaki adanın seslerini ve görünümlerini okura güzel bir şekilde aktarılmıştır. Yazar aynı zamanda romanında feminist sorunlar üzerine değinmiştir. Kadının toplumdaki yeri, evlilik hayatı ve bunun dışında da hayatın anlamlı olup olamayacağını ele alan bir romandır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?