Emeklilik Hayallerimizi Süsleyen Huzur Dolu Kasabalar

4 dk okuma süresi


11
12 Paylaşım, 11 puan

Çoğu insan için büyük şehir hayatı yoğun ve stresli bir durumdur. Büyük şehirlerde kafamızı dinleyebileceğimiz ve rahatlayabileceğimiz alanlar çok kısıtlıdır. İnsanlar yaşlandıkça bu karmaşaya ayak uydurmakta zorlanırlar. Bu yüzden çoğu insan, uzun yıllar çalışıp emekli olduktan sonra daha küçük ve sakin yerlerde yaşamak istemektedir. Dolayısıyla, köyler ve kasabalar giderek daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Ülkemizde ve dünyada sakinliğini ve güzelliğini koruyan birçok kasaba vardır. İşte sizler için emeklilik hayallerimizi süsleyen, muhteşem manzaralara ve çarpıcı mimarilere sahip huzur dolu kasabalar, keyifli okumalar!

1. Mordoğan (Türkiye)

Emeklilik Hayallerimizi Süsleyen Huzur Dolu Kasabalar

Mordoğan, İzmir ilinin Karaburun ilçesinde kendi belediyesi olan deniz kenarında bir beldedir. Kasaba; Karaburun ilçe merkezinin yaklaşık yirmi kilometre güneyinde, İzmir Körfezi içinde, Karaburun Yarımadası’nın doğu kıyısında yer almakta olan kasaba İzmir’e 80 kilometre uzaklıktadır. Böylesine zengin bir tarihi dokuya, lezzetli balık ve zeytinyağlı yemeklerine, nergis çiçeklerinin kokusuna ve Ege Denizi’nin muhteşem maviliğine sahip Mordoğan; emeklilik hayallerimizi süsleyen, harika plajları ve sessiz koylarıyla adeta bize dinginlik ve rahatlık sunan, huzur dolu kasabalar arasındadır.

2. Parga (Yunanistan)

Büyüleyici manzarasıyla Yunanistan’ın kuzeybatısında bulunan Epirus’taki Preveze bölgesel biriminin kuzeybatı kesiminde yer alan bir kasabadır. Parga; İyonya kıyısında, Preveze ve Igoumenitsa şehirleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda doğal ortamı ile tanınan bir tatil beldesidir. Bu kasabada tarihin izlerini görmek hâlâ mümkündür. Parga, Yunanistan’da en ekonomik ve en huzurlu kasabalar arasındadır. Halk geçimini turizm ve balıkçılık yaparak sürdürmektedir. Yaz aylarında Parga’nın mükemmel plajlarında denize girebilir, bir tatil kasabasında yaşamanın tadını çıkarabilirsiniz.

3. Wengen (İsviçre)

Emeklilik Hayallerimizi Süsleyen Huzur Dolu Kasabalar

Wengen, İsviçre’nin Bernese Oberland bölgesinde bir dağ köyüdür. Bern kantonunda, deniz seviyesinden 1274 metre yükseklikte yer almaktadır. Wengen bir zamanlar öncelikle bir dağ çiftçiliği topluluğundan ibarettir, ancak o zamandan beri kışın karla kaplı yamaçlarda kayak yapmaya ve yaz aylarında yürüyüş parkurlarına hevesli turistlerle dolu bir tatil beldesi haline gelmiştir. Dağ evleri, ahşap evleri, yüksek dağları, temiz havası ve muhteşem manzarasıyla Wengen’de huzur dolu bir yaşam sürdürülebilir.

4. Colmar (Fransa)

Colmar, Kuzeydoğu Fransa’nın Haut-Rhin bölümünde ve Grand Est bölgesinde yer alan bir kasabadır. Şehir, iyi korunmuş sayısız mimari simge yapısı ve aralarında Unterlinden Müzesi’nin de bulunduğu müzeleriyle ünlüdür. Colmar, Alsas Şarap Rotası üzerinde yer alır ve kendisini “Alsas şarabının başkenti” olarak görür. Ayrıca bu şirin kasabada 13. yüzyıldan kalma güzel bir kilise de dahil olmak üzere, ortaçağ ve erken Rönesans binaları kendini gösterir. Dolambaçlı sokaklar, dar kanallar ve pastel renkli evlerin bulunduğu Colmar’da yaşamak; sanki bir masalda yaşamak gibidir.

5. Ribe (Danimarka)

Emeklilik Hayallerimizi Süsleyen Huzur Dolu Kasabalar

Danimarka’daki Jutland yarımadasının güneybatısında yer alan bir kasabasıdır. Ribe, sekizinci yüzyılın başlarında Germen Demir Çağı’nda kurulmuş, Danimarka ve İskandinavya’daki en eski kasabasıdır. Ribe; ortaçağ evlerinden vikinglere, sanat ve kültüre ve milli parka kadar birçok şey sunar. Kasabada bir Viking müzesi ve sizi 825 yılına geri götürecek yaşayan bir kasaba gibi bir Viking merkezi vardır. Eğer bir Viking dünyasında yaşamak istiyorsanız Ribe sizin için en uygun kasaba olacaktır.

6. Júzcar (İspanya)

Júzcar, Güney İspanya’daki özerk Endülüs topluluğunun bir parçası olan Malaga eyaletinde yer alan bir kasabadır. Kasaba, geleneksel olarak beyaz badanalı binalarla Endülüs’ün beyaz köylerinden biriydi. 2011 yılında, Şirinler filminin galasını kutlamak için köydeki binalar Sony tarafından şirin mavisine boyanmışlardır. İspanyollar tarafından “Şirinler Kasabası” olarak bilinmektedir. Júzcar ayrıca çok çeşitli yürüyüş parkurları, yemek turları ve kültürel geziler ile kültür, yemek ve açık hava maceraları için huzurlu ve mükemmel bir kasabadır.

7. Èze (Fransa)

Emeklilik Hayallerimizi Süsleyen Huzur Dolu Kasabalar

Èze; Nice şehrine yaklaşık 12,5 kilometre uzaklıkta, güneydoğu Fransa’da Alpes-Maritimes bölümünde yer alan bir kasabadır. Kasaba; muhteşem manzarası, etkileyici mimarisi ve Fransız Rivierası’nın üzerindeki çarpıcı coğrafi konumu ile ünlüdür. Èze, deniz seviyesinden yaklaşık 1.400 fit yükseklikte yüksek bir uçurumun tepesinde yer almaktadır. Baktığınız her yerden muhteşem Akdeniz manzarasını izleyebilirsiniz. Ayrıca botaniği seviyorsanız, Èze’de çok sayıda egzotik kaktüs ve diğer botanik türlerin bulunduğu güzel bir egzotik bahçe de vardır. Küçük dar yolları, kemerleri, antik çeşmeleri ve taş evleri ile Èze, huzurlu bir kasaba görüntüsündedir.

8. Marsaxlokk (Malta)

Küçük ve pitoresk balıkçı kasabası Marsaxlokk (marsa-schlock olarak telaffuz edilir – Güney Limanı anlamına gelir), Malta’nın Güneydoğu kesiminde, Żejtun, Marsaskala ve Birżebbuġa’nın bitişiğinde yer alır. Malta’nın en büyük balıkçı kasabası olan Marsaxlokk; manzarası, balıkçıları ve tarihi ile tanınan turistik bir cazibe merkezidir. Kasaba ayrıca pazar günleri deniz kıyısında kurulan büyük bir balık pazarı olan Marsaxlokk Pazarı ve haftanın diğer tüm günlerinde bir turizm pazarı ile tanınır. Marsaxlokk’ta sahil ve liman çevresinde huzurlu yürüyüşler yapabilir, tenha ve bozulmamış yüzme alanlarında denize girebilirsiniz.

9. Trogir (Hırvatistan)

Manzarasıyla huzur veren, Hırvatistan’ın Split-Dalmaçya bölgesinde Adriyatik kıyısındaki tarihi bir kasaba ve limandır. Split şehrine sadece 30 kilometre uzaklıkta olup önemli bir noktaya sahiptir ve bölgenin en iyi tatil yerlerinden biridir. Trogir’in merkezine çok yakın olan Dalmaçya Sahili, yüzmek için mükemmel olan sakin ve mavi suları ve çakıllı plajları ile ünlüdür. Baktığınız her yerde güzel bir mimari, muhteşem deniz manzaraları ve palmiye ağaçları görebilirsiniz. Yazın sıcak kışın ılık olan bu tarihi liman kasabası, muhteşem bir yaşam alanıdır.

10. Marstrand (İsveç)

Emeklilik Hayallerimizi Süsleyen Huzur Dolu Kasabalar

Marstrand, İsveç’te Västra Götaland ilçesinde bulunan bir sahil beldesidir. Pitoresk bir limana sahip olan ve İsveç yelken yarışına ev sahipliği yapan Marstrand, genellikle İsveç’in yelken başkenti olarak anılır. Yazın cennet gibi bir yer olan Marstrand’ın dolambaçlı sokakları sıra dışı kulübelerle çevrilidir. Sık sık çağdaş İsveç sanatının sergilendiği Strandverket Sanat Müzesi gibi mekanlar da modern kültür meraklıları için ek bir cazibe merkezidir. Emeklilik hayallerimizi süsleyen, huzur dolu bir yaşam vaat eden kasabalar arasında yer alan Marstrand’da harika patikalarda yürüyüşler yapabilir, kaplıcalar ve rekreasyon alanlarında zaman geçirebilir ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!