Eksiksiz Bir Seyahat İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

6 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan

Sonunda hayalinizdeki seyahat için karar vermeniz çok güzel! Göreceğiniz yeni yerler, edineceğiniz yeni deneyimler ve tadacağınız yeni lezzetler için yaşadığınız heyecanı tahmin edebiliyoruz. Sonrası ne kadar heyecan verici olursa olsun, bir seyahat planı yapmak oldukça stresli olabiliyor. Özellikle yurt dışı seyahatlerini planlamak stres seviyenizi biraz daha arttıracak cinsten doğrusu. Bu stresi en aza indirecek şey ise adım adım seyahat öncesi bir tür kontrol listesi oluşturmak. Ancak siz zahmet etmeyin! Çünkü eksiksiz bir seyahat deneyimi için dikkat edilmesi gerekenler listemiz sizlere adeta bir kurtarıcı gibi gelecek… Keyifli okumalar!

1. Gezi Planı Yapın

Gezi planı yapmanın rotasız seyyahlar için kulağa pek de hoş gelen bir şey olmadığının farkındayız. Ancak kısıtlı bir zamanınız varsa ve bu zaman aralığında mümkün olduğunca çok yer görmek istiyorsanız iyi bir gezi planı şart. Hangi ülkeye gideceğinize karar verdikten sonra ilginizi çeken, gezip görebileceğiniz yerleri araştırmalısınız. İyi bir araştırma, evinize dönüğünüzde “keşke orayı da görseydim” pişmanlığını engelleyecektir. İlginizi çeken mekanları haritanızda işaretleyerek gün gün kendinize bir rota oluşturabilirsiniz. Ancak unutmayın, rota işinizi kolaylaştırmak ve seyahatinizden maksimum verimi almanız için var. Plana uymak için spontane deneyimlerden feragat etmenizi hiç istemeyiz. Bırakın biraz şehrin sokaklarında kaybolun. Çoğu zaman en iyi hikayeler rastgele yaşananlardan çıkar.

2. Resmi İşlemleri Bir An Önce Halledin

Gideceğiniz yeri belirlediğinize göre sıra yolculuğun belki de en can sıkıcı kısmına, evrak işlerine geldi. Yurt içi seyahatler resmi işlemler sizi çok uğraştırmasa da yurt dışı yolculuklar için pasaport ve vize gerçeği var. Öncelikle pasaportunuzun son geçerlilik tarihini kontrol etmelisiniz. Genelde ülkeler en az 6 ay geçerliliği olan pasaportları kabul ederler. Pasaportunuzun süresi daha az ise, başvurudan sonra yaklaşık 2 hafta içinde pasaportunuz elinizde olur. Vize için ise her ülkenin kendi şartları var. Bu şartları konsoloslukların internet sayfalarından öğrenebilirsiniz. Ülkelerin vize verme süreleri değiştiğinden işlemlerinizi en az 2 ay öncesinden halletmelisiniz. Bu sayede son dakika sürprizleri ile karşılaşmamış olursunuz.

3. Rezervasyonunuzu Önceden Yaptırın

Eksiksiz Bir Seyahat İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seyahatinizi tek bir yerde konaklayarak geçirmeyi planlıyorsanız önceden rezervasyon yaptırmak en doğru adım olacaktır. Böylece kalacağınız yer hakkında daha detaylı araştırma yapabilirsiniz ve sık sık yer değiştirmek zorunda kalmazsınız. Geziniz boyunca birden fazla yerde kalacaksanız bile, en azından ilk gün konaklayacağınız yer için rezervasyon yaptırmalısınız. Bu sayede ilk günün yorgunluğuyla konaklayacak yer arama zahmetine girmemiş olursunuz. Ayrıca yurt dışı seyahatlerinde çoğu ülke pasaport kontrolü sırasında konaklama rezervasyonu görmek istemekte. Dolayısıyla en azından bir rezervasyonunuzun olması faydalı olacaktır. Airbnb, Booking ve CouchSurfing gibi uygulamalar konaklama açısından çok çeşitli alternatifler sunmaktadır. Konaklayacağınız mekanın gezeceğiniz yerlere yakınlığını, bütçenize uygunluğunu ve konforunu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

4. Gideceğiniz Yer Hakkında Araştırma Yapın

Gideceğiniz yer hakkında araştırma yapmak, seyahatinizi mutlu ve verimli geçirmeniz için önemli bir kriterdir. Seyahat edeceğiniz yerlerin kültürel yapısını bilmenizde fayda var. Hoş karşılanmayan kelimeler, mimikler ve davranışlar olabilir. Bunları bilmeniz zor durumda kalmamanız açısından oldukça önemli. Seyahat etmeyi planladığınız yerin ulaşım ağını da önceden öğrenmelisiniz. Bu sayede büyük bir zaman kaybından kurtulmuş olacaksınız. Gideceğiniz yerin hava durumu, bilmeniz gerekenlerden belki de en önemlisidir. İşler tahmin ettiğiniz gibi gitmediğinde seyahatiniz oldukça sıkıntılı geçebilir. Seyahat öncesi araştırma yapmak, her zaman olumsuzlukları önleme amacı taşımaz. Yapacağınız iyi bir ön araştırma sayesinde seyahat etmeyi planladığınız dönemde hangi yerel aktivitelerin olduğunu da öğrenebilirsiniz. Kim bilir belki de birbirinden harika festivallere denk geleceksiniz.

5. Valiz Hazırlığını Son Ana Bırakmayın

Eksiksiz Bir Seyahat İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seyahatlere valizlerce eşya ile gidenlerdenseniz bu maddeye ekstra dikkat edin deriz. Gideceğiniz yerde zor durumda kalmamak adına yanınızda tüm evi taşıyamazsınız. Seyahate gereğinden fazla eşyayla gitmek hem ekstra yük hem de ekstra karmaşa demektir. Nelere ihtiyacınızın olacağına dair gerçekçi bir değerlendirme yapmalısınız. Gideceğiniz yerin hava durumu, bu değerlendirmeyi yapmanız için iyi bir rehberdir. Valizinize koyacaklarınızı belirlediyseniz valiz hazırlıklarınızı da bir an önce yapın deriz. Hazırlıkları son dakikaya bırakmak çoğu zaman önemli eşyaların unutulmasına sebep olabiliyor. Son olarak; pasaport, kimlik, biletler ve rezervasyon bilgilerinin yer aldığı belgeleri yedekleyip yanınıza almayı unutmayın. Kayıp, çalıntı gibi istenmeyen durumlarda bu hamle can kurtarıcı olabiliyor. Elektronik cihazlarınızın şarjlarını doldurmayı da unutmamalısınız.

6. Hattınızı Yurt Dışı Kullanımına Açtırın

Seyahat öncesi yapılacaklar arasında sıkça unutulan bir maddeye geldi sıra. Günümüzde birçok GSM hattı yurt dışı kullanımına otomatik olarak açılmaz. Hattınızın yurt dışı kullanımı için ekstra işlem gereklidir. Hem gelen çağrılar hem de yapacağınız aramalar için hattınızı yurt dışı kullanımına açtırmalısınız. Bu sayede yüklü telefon faturalarıyla karşılaşmamış olursunuz. Genelde GSM operatörlerinin yurt dışına özel paketleri vardır. Bu paketleri seçmek sizin için daha hesaplı olacaktır. Hattınızı yurt dışı kullanımına açtırmak dışında aslında bir seçeneğiniz daha var. Çoğu ülkenin havaalanında çeşitli telefon şirketleri ücretsiz bir şekilde hat satmakta. Ücretsiz olmasa bile oldukça makul fiyatlı hatlar mevcut. Bu hatlara özel paket almak, kendi hattınızı yurt dışı kullanımına açtırmaktan daha hesaplı olabiliyor.

7. Yanınızda Nakit Para Bulundurun

Eksiksiz Bir Seyahat İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seyahat sırasında tüm paranızı nakit olarak taşımanız hiç de mantıklı bir hamle değildir. Cüzdanınızı kaybetmeniz durumunda oldukça zor anlar yaşayabilirsiniz. Ancak yanınızda ihtiyacınıza göre bir miktar nakit para bulundurmalısınız. Yurt dışına gidecekseniz yanınızda dolar ve euro gibi çoğu ülkede geçerli dövizlerden bulundurmanız daha faydalı olacaktır. Yurt dışı seyahatlerinde bankanızın yurt dışı kullanım şartlarını önceden araştırmalısınız. Bazı bankalar ilk yurt dışı kullanımını şüpheli bir durum olarak algılayıp kartınıza bloke koyabiliyor. Bu sebeple seyahatiniz öncesinde bankanızla iletişime geçmelisiniz. Ayrıca bankanızın yurt dışındaki bankalarla anlaşmalarını da araştırmalısınız. Yurt dışı anlaşmalı bankalar yurt dışı seyahatiniz boyunca ATM bulabilmeniz açısından size kolaylık sağlar.

8. Sağlık Önlemlerini Atlamayın

Bu madde özellikle yurt dışı seyahatleri için önemli olabilmekte. Güney Afrika ve bazı Asya ülkeleri gibi yerlere seyahat edebilmek için öncesinde belli aşıları yaptırmanız gerekmekte. Sarıhumma ve meningokok gibi aşılar tüm yurt dışı seyahatleri için zorunlu tutulmakta. Özellikle pandemi gibi yaygın hastalıklarda aşı, tüm ülkeler için önemli bir kriter haline gelmektedir. Vize işlemleri için zorunlu olmasa bile gideceğiniz yerlerin gerekliliklerine göre aşı önlemlerini almalısınız. Seyahat sağlığı hakkında en doğru bilgiyi doktorunuzdan ve Sağlık Bakanlığı’ndan alabilirsiniz. Yurt dışına çıkmadan evvel hali hazırda kullandığınız ilaçları ve ağrı kesici gibi ihtiyacınız olabilecek ilaçları yanınıza almayı da unutmayın. Dünyanın her yerinde neredeyse tüm ilaçlar bulunabilir olsa da bu, riske atılacak bir nokta değildir.

9. Seyahat Sigortası Yaptırın

Seyahat sağlık sigortası vize gerektirmeyen ülkeler için bir zorunluluk değildir. Ancak vize gerektiren bir ülkeye gidiyorsanız bir zorunluluk olarak karşınıza çıkacaktır. Zorunlu olsun ya da olmasın eksiksiz bir seyahat için sağlık sigortası yaptırmak kaza, hastalık gibi muhtemel durumlardan korunmak adına dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Seyahatiniz boyunca yaşanacak sakatlıklar, tedavinizin karşılanması, acil durumlarda hastaneye ulaşım gibi durumlar sağlık sigortaları kapsamındadır. Bunun dışında çoğu sigorta şirketi aile üyelerinden birinin vefatı gibi acil eve dönmenizi gerektirecek durumlarda masraflarınızı karşılamayı temin eder. Seyahat sigortası yalnızca sağlığınızı garanti altına almaz. Valizinizin kaybolması durumunda eşyalarınızın size geri ulaşması noktasında da destek sağlar.

10. Geride Kalanları Unutmayın

Eksiksiz Bir Seyahat İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eksiksiz ve sorunsuz bir seyahat için dikkat edilmesi gerekenler listemizin son sırasında geride kalanlar yer alıyor. Seyahatiniz uzayacaksa geride kalanları önceden düşünmek, aklınızın evinizde kalmaması dolayısıyla stressiz bir tatil deneyimi yaşamanız için oldukça önemli. Bir evcil hayvanınız varsa ve yanınızda gelemeyecekse küçük dostunuza kimin bakacağını önceden belirlemelisiniz. Evinizdeki bitkilerin solmasını istemiyorsanız güvendiğiniz birine anahtarınızı teslim edebilir ya da bitkilerinizi emanet edebilirsiniz. Faturalar ve kira gibi ödemelerinizi de gitmeden önce halletmelisiniz. Elektrikli aletlerinizi, gazı ve suyu ise iyice kontrol edin. Aksi halde döndüğünüzde hiç de istemediğiniz manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Tüm bunlara dikkat ettikten sonra harika bir seyahate hazırsınız demektir. Şimdiden iyi yolculuklar!

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!