Seyahat Düşkünlerinin Zevkle İzleyeceği En İyi Yol Filmleri

9 dk okuma süresi


1
17 Paylaşım, 1 puan

Seyahat etmek, çoğu zaman insanın ufkunu genişleten ve kendi hayatıyla ilgili önemli kararları her yönüyle değerlendirmesini sağlayan bir eylemdir. Bazen isteyerek, bazen istemeden çıktığımız bu yollar, aslında bizleri ruhen de başka yerlere götürür. Bu içeriğimizde, seyahat düşkünlerinin zevkle izleyeceği en iyi yol filmleri içerisinden 25 tanesini seçtik. Bu filmleri sizlere ilham olması ve seyahat konusunda cesaret vermesi amacıyla detaylarıyla birlikte sıraladık. İyi seyirler!

25. Ye, Dua Et, Sev (2010)

Yeni boşanmış ve bir dönüm noktasında olan Gilbert, konfor bölgesinden çıkmak ister ve hayatını değiştirmek için her şeyi riske atarak dünya çapında kendini keşfetme arayışı haline gelen bir yolculuğa çıkar. Seyahatlerinde İtalya’da yiyerek gerçek beslenme zevkini, Hindistan’da namazın gücünü ve son olarak da beklenmedik bir şekilde Bali’deki gerçek sevginin iç huzuru ve dengesini keşfeder.

Orijinal Adı: Eat Pray Love
IMDb: 5.8, Süre: 2 Saat 13 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce, İtalyanca, Portekizce

24. Seyahat Sanatı (2008)

Lise mezunu Conner Layne, ilk aşkıyla evlenmek üzeredir ancak düğün planları başarısız olduğundan, balayı için Orta Amerika’ya tek başına gider ve rekor sürede Darien Gap’ı geçmeye çalışan bir grup yabancı ile maceraya atılır. Seyahat sanatı, hayatın bilinmezlikleri ve karmaşası içerisinde kendimize bazen hiç düşünmeden çizdiğimiz yolların aslında nerelere çıkabileceğini en güzel şekilde anlatan filmlerden bir tanesidir.

Orijinal Adı: The Art of Travel
IMDb: 6.4, Süre: 1 Saat 40 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce

23. İtalya Gezisi (2014)

Kuzey İngiltere’de başarılı olan restoran inceleme turundan yıllar sonra, Steve Coogan ve Rob Brydon İtalya’da yeni bir tur için görevlendirilir. Bir kez daha, bu iki komik arkadaş; rekabet, eğlence ve kişisel güvensizliklerle dolu bir yolculukta manzaranın ve İtalyan mutfağının tadını çıkarıyorlar. Yol boyunca, kendi profesyonel ve kişisel yaşamlarından kaynaklı farklılıklar, zamanla dostluğa dönüşür ve keyifli bir hal alır.

Orijinal Adı: The Trip to Italy
IMDb: 6.6, Süre: 1 Saat 48 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce

22. Hector’un Mutluluk Arayışı (2014)

Hector, yaşamından giderek yorulan ilginç bir psikiyatristtir. Gerçekten hiç tadı olmadığı halde oldukça sahte davranmakta ve mutlu olmayan hastalara tavsiyelerde bulunmaktadır. Bir gün Hector, hileli ve rutin hayatından çıkmaya karar verir. Çocuksu bir merakla, gerçek mutluluk için gizli formülü ortaya çıkarmayı amaçlayarak küresel bir arayışa girer. Böylece komik bir sonuca varır ve hayatında büyük bir macera başlar.

Orijinal Adı: Samsara
IMDb: 7, Süre: 2 Saat, Orijinal Dil: İngilizce

21. Uzaklara Gidelim (2009)

Burt ve Verona, garip bir ilişki içerisinde olmalarına rağmen birbirlerine çok aşıklardır. Verona’nın hamile olduğunu öğrendiklerinde, kendilerine destek olacaklarını düşünerek, onlarla aynı yerde yaşayan ebeveynleri Jerry ve Gloria ile durumu paylaşırlar. Ancak, ebeveynleri bebeğin doğumundan bir ay önce Belçika’ya taşınma kararı vermiştir. Çift bu durumda, kızlarını yetiştirmek için en doğru yeri aramaya karar verir ve yola çıkarak akıllarında olan her yeri gezerler.

Orijinal Adı: Away We Go
IMDb: 7, Süre: 1 Saat 38 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce

20. Kopenhag (2014)

Haftalarca Avrupa’yı gezdikten sonra, henüz toy olan William kendini Kopenhag’da bir dönüm noktasında bulur. Effy ve William burada arkadaşlık kurarak William’ın büyükbabasını bulmak için bir maceraya atılırlar. William, hayatında ilk kez gerçekten biriyle bağ kurmaktadır ve Effy’nin gözlerinin önünde ailesinin ürkütücü geçmişiyle başa çıkmak zorunda kalır. Kopenhag filmi, sokakların huzurunu ve Danimarka ruhunu içinize çekebileceğiniz bir film.

Orijinal Adı: Copenhagen
IMDb: 7.1, Süre: 1 Saat 38 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce, Danimarkaca

19. Yaban (2014)

Evliliğinin sonlanması ve annesinin ölümü ile Cheryl, tüm umudunu kaybetmiş ve yıllarca yıkıcı davranışlar göstermiştir. Bir gün, ani bir karar verir ve önceden hiçbir deneyimi olmadığı halde binlerce kilometreden fazla sürecek olan dağ yolunda tek başına yürüyüşe çıkar. Yaban filmi; çıldırtan, güçlendiren ve nihayetinde iyileştiren bir yolculukta tüm olasılıklara rağmen ilerleyen bir genç kadının acı ve mutluluklarını güçlü bir şekilde gözler önüne seriyor.

Orijinal Adı: Wild
IMDb: 7.1, Süre: 1 Saat 55 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce

18. Çöldeki İzler (2013)

Robyn Davidson’ın gerçek hikayesini anlatan Çöldeki İzler filminde Robyn, dört kaprisli deve ve Diggity adlı siyah bir köpekle Avustralya çölünde 1.700 mil yol kat ediyor. National Geographic ve diğer global medya mecralarının önemli bir malzemesi olmayı başaran yolculuk, Nisan 1977’de başlıyor ve dokuz ay sürüyor. Bu film, seyahat düşkünlerinin zevkle izleyeceği en iyi yol filmleri içerisinde bilinmeyen bir dünyayı açan kocaman bir macera.

Orijinal Adı: Tracks
IMDb: 7.2, Süre: 1 Saat 52 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce

17. Küs Kardeşler Limited Şirketi (2007)

Babalarının ölümünden bir yıl sonra depresyondan muzdarip üç kardeş, Hindistan’da bir tren yolculuğu için buluşurlar. Yolculuk sırasında kardeşler tartışır ve küserler. Birkaç gün sonra Francis, kardeşlerine nereye gittiklerini açıklar ve büyük bir şaşkınlık yaşanır. Sizce yabancı çevrede bu kardeşler birbirlerine nasıl davranacaklardır? Olayların şaşırtıcı seyrini görebilmek için siz de Küs Kardeşler Limited Şirketi’ne mutlaka bir şans verin.

Orijinal Adı: The Darjeeling Limited
IMDb: 7.2, Süre: 1 Saat 44 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce

16. Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (2013)

Walter Mitty, üst düzey yönetici olarak görev yaptığı dergi için on altı yıldır çalışmaktadır ve sıkıcı bir hayatı vardır. Dergi, dijital olmayan son baskısını yayınlamaya hazırlanırken Walter, kendisinden istenen kapak fotoğrafını bulamadığından ve esrarengiz bağımsız fotoğrafçı Sean ile bir bağlantısı olabileceğini düşündüğünden, onu takip ederek Greenland’a doğru yola çıkar ve inanılmaz bir maceraya doğru sürüklenmeye başlar.

Orijinal Adı: The Secret Life of Walter Mitty
IMDb: 7.3, Süre: 1 Saat 54 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce

15. Terminal (2004)

Victor Navorski, siyasi olarak istikrarsız bir ülkeden JFK havaalanına gelir. Hükümeti çöktüğü için belgeleri artık havaalanında geçerli değildir ve savaş soğuyana kadar havaalanında kalmaya zorlanır. Havaalanını evi yapmak zorunda kalır ve evine dönmesine izin verilene kadar orada çalışan insanlarla bir dostluk geliştirir. Özellikle havaalanında maceraları olan seyahat düşkünlerinin zevkle izleyeceği en iyi yol filmleri içerisinde, Terminal mutlaka yer almalıdır.

Orijinal Adı: The Terminal
IMDb: 7.4, Süre: 2 Saat 8 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce

14. Yol (2013)

Yol, sürekli değişen ve karmaşık dünyada; aile, arkadaşlar ve karşılaştığımız zorluklar hakkında güçlü ve ilham verici bir hikaye. Tom, vefat eden oğlunun hayattayken başladığı yolculuğu bitirme arzusunu tamamlayarak onurlandırmak için yola çıkmaya karar verir. Tom yolculuğunda, her biri kendi sorunları olan ve hayatlarında daha fazla anlam arayan diğer kişilerle tanışır. Dünya vatandaşı olmanın ne demek olduğunu, ‘yaşadığımız hayat ve seçtiğimiz hayat’ arasındaki farkı keşfeder.

Orijinal Adı: The Way
IMDb: 7.4, Süre: 2 Saat 3 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce

13. Şimdi Ya Da Asla (2007)

Şirket milyarderi Edward Cole ve işçi sınıfı tamircisi Carter Chambers’ın ölümcül hastalıkları dışında hiçbir ortak yanı yoktur. Bir hastane odasını birlikte paylaşırken, oradan ayrılmaya ve ölmeden önce yapmak istedikleri her şeyi listeleyerek yapmaya karar verirler. Bu süreçte her ikisi de birbirini iyileştirir, beklenmedik bir dostluk açığa çıkar. Şimdi Ya Da Asla, seyahat düşkünlerinin zevkle izleyeceği en iyi yol filmleri içerisinde oldukça popülerdir.

Orijinal Adı: The Bucket List
IMDb: 7.4, Süre: 1 Saat 37 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce

12. Neredesin Süpermen? (2012)

1990 başlarında Irak, hayatta kalmak için yıkıcı bir ülkeydi ve o zamandan beri ülkeyle ilgili aklımıza ilk gelen şey savaş olmuştur. Bu filmde, belki de dünyanın en kötü şöhretli ülkesinin başka bir yönü anlatılıyor. Hayatta kalmaya çalışan iki evsiz kardeş Zana ve Dana, Amerika’ya gitmek ve Süpermen ile yaşamak istediklerine karar verirler. Bu karar, onları daha önceden tahmin edemedikleri büyük bir maceraya sürükler.

Orijinal Adı: Bekas
IMDb: 7.5, Süre: 1 Saat 37 Dakika, Orijinal Dil: Kürtçe

11. Blue Skies, Green Waters, Red Earth (2013)

Kasi ve Suni, bir mühendislik okulunda birlikte çalışan yakın arkadaşlardır. Kuzey Doğu kotası altında mühendislik okumak için Kerala’ya gelen Assi, Kasi’ye aşık olur. Bunu izleyen olaylar, Kasi ve Suni’yi iki motosiklet üzerinde Nagaland’a doğru bir yolculuğa çıkarır. Bu yol macerası sırasında meydana gelen olaylar filmi oldukça keyifli bir hale getiriyor. Seyahat düşkünlerinin zevkle izleyeceği en iyi yol filmleri arasında, bu filmin yeri ise oldukça özel sayılmakta.

Orijinal Adı: Neelakasham Pachakadal Chuvanna Bhoomi
IMDb: 7.7. Süre: 2 Saat 23 Dakika, Orijinal Dil: Malayalam

10. Bir Konuşabilse (2003)

Amerikalı film yıldızı Bob Harris, iş sebebiyle Tokyo’ya seyahat eder. Charlotte isminde bir başka Amerikalı ise aynı otelde kalmaktadır ve tesadüfen birkaç kez karşılaşırlar. Hem Bob hem de Charlotte, Tokyo’da hissettikleri, dili bilmemenin çok ötesine uzanan kültürel engellerin içinde kaybolurlar. Sizce bu ikili arasında gelişen bu dostluk, sadece içerisinde bulundukları durumda mı kalacak yoksa daha uzun etkileri olacak mı? Filmi izleyip görelim.

Orijinal Adı: Lost in Translation
IMDb: 7.7, Süre: 1 Saat 44 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce, Japonca

9. Paris’te Gece Yarısı (2011)

Gil ve Inez, evlenmek üzere olan bir çifttir ve Paris’e seyahat ederler. Gil, başarılı bir Hollywood yazarıdır ve şehre aşık olur. Evlendikten sonra Paris’e taşınmaları gerektiğini düşünür, ancak Inez farklı düşünmektedir. Gil, gece yarısı bir yürüyüşe çıkar ve yazıları için ilham kaynağının ne olabileceğini keşfeder. Gil’in Paris’teki gece yarısı yürüyüşleri onu şehrin kalbine yaklaştırsa da, evlenmek üzere olduğu kadından uzaklaştırabilir.

Orijinal Adı: Midnight in Paris
IMDb: 7.7, Süre: 1 Saat 40 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce, Fransızca

8. Motosiklet Günlüğü (2004)

Ernesto, arkadaşlarıyla Buenos Aires’teki evlerinden başlamak suretiyle Güney Amerika’da dört ay sürecek olan 8.000 km uzunluğundaki motosiklet gezisini planlar ve yola çıkar. Ancak, yolculuk sırasında bozulan motosiklet, parasızlık ve sık yaşanan tartışmalar nedeniyle olaylar planladıkları gibi gitmez. Motosiklet günlüğü, seyahat düşkünlerinin zevkle izleyeceği en iyi yol filmleri içerisinde mutlaka izlemeniz gerekenlerden.

Orijinal Adı: The Motorcycle Diaries
IMDb: 7.8, Süre: 2 Saat 6 Dakika, Orijinal Dil: İspanyolca

7. Küçük Gün Işığım (2011)

Sheryl, intihara yönelimi olan eşcinsel kardeşi Frank’ı, işlevsiz ve duygusal olarak iflas etmiş ailesinin yanına getirir. Sheryl’in kocası oldukça başarısız bir girişimci; oğlu bir Nietzsche hayranı ve sessizlik yemini etmiş bir çocuk; babası eroin bağımlısı yaşlı bir amcadır. Sheryl’ın yedi yaşındaki kızı Olive ise, California’daki Little Miss Sunshine yarışmasına katılma hakkı elde edince eski bir Volkswagen araçla ailece komik bir yolculuğa çıkarlar.

Orijinal Adı: Little Miss Sunshine
IMDb: 7.8, Süre: 1 Saat 41 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce

6. Bir Kere Yaşarsın (2011)

Kabir, sevdiği kızla nişanlanır ve evlenmeden önce de iki çocukluk arkadaşıyla lisans gezisine çıkmak ister. Arkadaşlarından İmran, bu seyahat için fazladan bir sebebe sahiptir: Biyolojik babasını bulmak. Diğer arkadaşı Arjun, erken emekli olmak için hızlı para kazanma derdinde olan bir işkoliktir. Birlikte İspanya’ya doğru bir yolculuğa çıkarlar. Tatilde dalıştan boğalarla koşmaya kadar pek çok farklı aktiviteyi denerler. Yol boyunca dünyanın tüm bağlarından kendilerini tamamen kurtarırlar ve birlikte ilginç maceralara atılırlar.

Orijinal Adı: Zindagi Na Milegi Dobara
IMDb: 8.1, Süre: 2 Saat 35 Dakika, Orijinal Dil: Hintçe

5. Gün Doğmadan (1995)

Amerikalı turist Jesse ve Fransız öğrenci Celine, Budapeşte’den Viyana’ya giden trende tesadüfen karşılaşırlar. Aralarında bir bağ oluştuğunu hisseden Jesse ve Celine, o günü Viyana’da birlikte geçirirler. İki yabancı tek bir gün boyunca nasıl bu kadar sıkı sıkıya bağlanabilir? İki kişiyi bu kadar güçlü bağlayan durum nedir? Bir sonraki gün ayrılmak zorunda oldukları halde ilişkileri ne yönde ilerleyecek? Tüm bu soruların cevabı için, filmi izleyip görelim.

Orijinal Adı: Before Sunrise
IMDb: 8.1, Süre: 1 Saat 41 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce, Almanca, Fransızca

4. Özgürlük Yolu (2007)

Üst düzey öğrenci ve sporcu olarak üniversiteden mezun olduktan sonra, ailesiyle pek çok sorun yaşamakta olan Christopher McCandless, kendisine ait olan her şeyi terk ederek tasarruf hesabında biriktirdiği 24.000 doları vahşi doğada yaşamak için kullanmaya karar verir ve otostop çekerek Alaska’ya doğru maceraya koyulur. Gerçek bir hikayeden uyarlama olan bu filmde Christopher, yol boyunca hayatını şekillendiren bir dizi karakterle karşılaşır.

Orijinal Adı: Into the Wild
IMDb: 8.1, Süre: 2 Saat 28 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce

3. Kraliçe (2013)

Şaşırtıcı derecede tatlılık barındıran bu filmde, nişanlısı tarafından terk edilip harap olan, ancak Avrupa balayı gezisini kendi başına yapmaya karar veren saf genç kız Rani’nin (Hintçe ‘kraliçe’) hikayesi anlatılmaktadır. Rani uçağa atlayıp önce Paris’e, sonra da Amsterdam’a yolculuk eder. Yolculuk sırasında oldukça doğaçlama gelişen olaylar sonucunda pek çok arkadaş edinir ve hayatının tecrübesini yaşar.

Orijinal Adı: Queen
IMDb: 8.2, Süre: 2 Saat 26 Dakika, Orijinal Dil: Hintçe, İngilizce

2. Samsara (2011)

Samsara, gezegenin mucizelerini dünyevi olandan mucizevi olana kadar işleyerek, insanın maneviyatının ve insan deneyiminin alçakgönüllü erişimlerini inceliyor. Ne geleneksel bir belgesel ne de bir seyahat programı olan Samsara; sözsüz, rehberli bir meditasyon biçimini alıyor. Film, güçlü görüntüler sayesinde insanlık ve doğanın geri kalanı arasındaki bağlantıları aydınlatıyor ve yaşam döngümüzün gezegenin ritmini nasıl yansıttığını gösteriyor.

Orijinal Adı: Samsara
IMDb: 8.5, Süre: 1 Saat 42 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce

1. Baraka (2017)

Mackenzie Allen Phillips’in en küçük kızı Missy, bir aile tatili sırasında kaçırılır ve vahşi bir şekilde öldürüldüğüne dair kanıtlar terk edilmiş bir kulübede bulunur. Dört yıl sonra Mack, Tanrı’dan şüpheli bir not alır ve notta Tanrı, onu bir hafta sonu bu kulübeye davet ettiğini yazmıştır. Soğuk bir kış günü, Mack kulübeye gelir ve en karanlık kabusuna geri döner. Bu yolculuk sonucunda hayatı sonsuza dek değişecektir.

Orijinal Adı: The Shack
IMDb: 8.6, Süre: 2 Saat 12 Dakika, Orijinal Dil: İngilizce


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!