Eğitimin Engel Tanımadığı En Sıra Dışı Okullar

3 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Her ülkenin kendisine has farklı eğitim sistemi mevcut. Bazen eğitim eşitsizliğini tartışsak da acaba dünyadaki eşitsizlikten kim bahsedebilir? O halde gelin, eğitimin engel tanımadığı dünyadaki en sıra dışı okullar listemizi birlikte inceleyelim.

1. Konteyner’dan Okula

Eğitimin Engel Tanımadığı En Sıra Dışı Okullar

Göçmen işçilerin çocukları, Pekin’deki Göçmen Çocuklar İçin Şefkat isimli organizasyon tarafından başlatılan bir okul sonrası programında konteynerleri sınıf olarak kullanılıyorlar. 1980’lerde Çin’in büyük şehirlerinde toplam 20 milyon göçmen işçi çalışırdı. Bugün Çin’de 250 milyondan fazla göçmen işçi ve eğitim ihtiyacı içinde olan 20 milyon göçmen çocuk var.

2. Geri Dönüşüm’den Okula

Mumbai’den yaklaşık 190 km uzaklıktaki Pune’deki Aman Setu okulunda çocuklar, kil ve eski çimento torbalarından yapılmış bir sınıfın içinde öğle yemeklerini yiyorlar. Okulun neredeyse her bölümü geri dönüşüm malzemelerinden yapılmış. Buna, eski panolardan inşa edilen çatılar, plastik şişelerden yapılan duvarlar ve çevre dostu el dokuması pamuklu kumaştan yapılan elle dikilmiş okul üniformaları da dahil. Çocuklar kendi sebzelerini de küçük bir bahçede kendileri yetiştiriyorlar. Hindistan’da özel okul ücretleri artmaya devam ettiği için geçici ve geri dönüşümden elde edilen sınıflar, düşük gelirli çocuklar için gittikçe daha fazla önem kazanıyor.

3. Göçmen Çocuklar İçin Geçici Bir Okul

Eğitimin Engel Tanımadığı En Sıra Dışı Okullar

Kongo Cumhuriyeti’nde ki göçmen öğrenciler, ülkenin en kuzeyindeki Gangania’nın yanında ki bir ormanda öğretmenleriyle ders yapmak için toplanıyorlar. Bazı Afrika ülkelerinde, çocukların sadece %77’si ilk ya da ortaokula kaydoluyorlar.

4. Binalar Arasındaki Çatısız Okul

Filipinler’in başkenti Manila’da bulunan bu okulda, çatısız sınıflarda ders veriliyor. Filipinler’de çocukların % 90’ı okula gidiyor. Fakat okula devam etme oranı oldukça düşük. Öğrencilerin sadece % 60’ı ilkokuldan sonra öğrenimlerine devam ediyor.

5. Savaşın Ortasında Eğitim

Eğitimin Engel Tanımadığı En Sıra Dışı Okullar

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da 13 milyon çocuk çatışmadan dolayı okula gidemiyor. Belirlenen bölgeler de açık hava da geçici eğitimler veriliyor.

6. Açık Hava Okulu

Afgan kız öğrenciler, Langhman bölgesinin kırsal alanlarından birinde bir açık hava sınıfında ders çalışıyorlar. Afganistan geçtğimiz 30 yıl içinde çok nadir barış dönemleri yaşayabildi. UNICEF sadece 2008 yılında okullara 283 şiddet saldırısında bulunulduğunu bildiriyor. Bugün Afgan okullarında 2.2 milyondan fazla kız çocuğu bulunuyor.

7. Mağara’da Bir Okul

Eğitimin Engel Tanımadığı En Sıra Dışı Okullar

Çin’in güneyinde yer alan Guizhou eyaletindeki ücra bir köy olan Miao’da çocuklar büyük bir mağaranın içinde ders yapıyorlar. Toplam beş sınıfı ve 194 öğrencisi olan Orta Mağara İlkokulu, yarım yüzyıldan fazladır burada yaşayan Miaolu aileler tarafından doğal bir mağaranın içine inşa edildi. Öğrencilerin çoğu her sabah okula gelmek için taş bir patika yolda bir ila üç saat arası yol yürümek zorunda. Bu tür köylerde eğitim pek çok öğrenci için bir zorunluluk değil bir fırsat olarak görülüyor. UNESCO tüm dünyada 61 milyon öğrencinin asla bir eğitim alamayacağını ve bu çocukların büyük bir çoğunluğunun kız çocukları olduğunu tahmin ediyor.

8. Otobüs’ten Okul

Hindistan’ın güney şehirlerinden Hyderaba’daki bir gecekondu mahallesinin içinde bir otobüsten bir sınıfa dönüştürülen yerde çocuklar, ellerindeki tebeşirlerle derse katılıyorlar.

9. Yüzen Okul

Cua Van Yüzer İlköğretim Okulu, Vietnam’ın anakarasından kilometrelerce uzakta okyanusun ortasında yer alıyor. Okul, sadece birkaç yüz insanın yaşadığı Cua Van Yüzer Balıkçı Köyü’nün bir parçası. Yaşları 6 ile 14 arasında değişen yaklaşık 70 öğrenci her gün okula doğru kürek çekiyor.

10. Peki Atatürk Okullar İçin Ne Diyor?

Eğitimin Engel Tanımadığı  Sıra Dışı Okullar

Eğitimin engel tanımadığı dünyadaki en sıra dışı okullar listemizin sonuncu maddesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün okul hakkındaki düşüncelerine yer vermek istedik. Bu önemli anekdotla sizleri başbaşa bırakıyoruz. “Okul genç beyinlere; insanlığa hürmeti, millet ve memleket sevgisini, şerefi, bağımsızlığı öğretir. Bağımsızlık tehlikeye düştüğü zaman onu kurtarmak için takip edilecek en uygun, en güvenli yolu öğretir. Memleket ve milleti kurtarmaya çalışanların aynı zamanda mesleklerinde birer namuslu uzman ve birer bilgin olmaları lazımdır. Bunu sağlayan okuldur.”


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
18
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!