Edebiyat Dünyasının Romantik Delikanlıları İkinci Yeni Şairleri

3 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Edebiyat dünyasında bugüne kadar birçok dönem, birçok akım olmuştur. Bu akımlardan biri de 1950’li yıllarda oluşturulan İkinci Yeni akımıdır. Bu akımın anlayışına göre şiirde imgeye, hayal gücüne ve duyguya ağırlık verilir. Daha çok bireyin toplumdaki yalnızlığı ve çevreye uyumsuzlukları gibi temalar işlenir. İkinci Yeniciler dili bir iletişim aracı olarak değil şiirde estetiği yaratan öge olarak kullanmışlardır. Dilin alışılmış kalıplarını yıkmayı hedefleyen bu akım, şiirde ahengin musiki ve anlatım zenginliğiyle sağlanması gerektiğini savunmuştur. Biz de bu yazımızda edebiyat dünyasının romantik delikanlıları olarak da bilinen ikinci yeni şairleri hakkında bilgiler verdik. Keyifli okumalar!

1. Turgut Uyar

Edebiyat Dünyasının Romantik Delikanlıları İkinci Yeni Şairleri

Edebiyat dünyasının romantik delikanlıları arasında yer alan Turgut Uyar, ikinci yeni şairleri içinde önemli bir isimdir. Ankara doğumlu şair altı kardeşten beşincisidir. Şiire olan ilgisi çocukluğunda başlayan şair daha ilkokuldayken çeşitli manzumeler yazmıştır. Liseyi bitireceği yıl başka şairleri örnek alarak farklı türler de yazmaya başlamıştır. Turgut Uyar hayatındaki zor bir dönemden dolayı 7 yıl şiir yazmamıştır. Daha sonra Tomris Uyarla şiir üzerinden tanışan Turgut Uyar’ın bu ilişkisi aşka dönmüştür. Bu aşk sayesinde de yeniden şiir yazmaya dönmüştür. Ancak bu aşk 1985’te Turgut Uyar’ın ölümüyle son bulmuştur.

2. Cemal Süreya

Asıl adı Cemalettin Seber olan şair 1931’de Erzincan’da doğmuştur. İkinci Yeni’nin öncü şairlerinden biridir. İlk şiir denemelerini ortaokulda yapan şair, asıl şiir çalışmalarına üniversitede başlamıştır. Annesinin ona anlattığı Kerem ile Aslı hikayesi sayesinde şiir duygularını keşfetmiştir. Üslubundaki mizah ve ironi ona ayrı bir özellik katmıştır. Şair şiirlerinde en çok aşk, kadın, yalnızlık gibi temalar işlemiştir. Sanatçılığı boyunca çeşitli mahlaslar kullanan Cemal Süreya, girdiği bir iddia sonucu Süreyya olan soyadından bir y harfini atmak zorunda kalmıştır. Ayrıca Papirüs dergisini çeşitli aralıklarla çıkarmıştır.

3. Sezai Karakoç

Edebiyat Dünyasının Romantik Delikanlıları İkinci Yeni Şairleri

Diyarbakır doğumlu şair aynı zamanda siyasetçidir. Gençliğinde felsefe okumak için İstanbul’a gelmiştir. Daha sonraları siyasete atılmak isteyen Karakoç bir parti kurmuştur. Sezai Karakoç’un şiir anlayışının Türk şiirinde önemli bir yeri olmuştur. Karakoç mistik, özgün şiirler yazmıştır. Mona Roza ya da Monna Rosa adıyla bilinen şiiri Karakoç’un ismini duyurduğu önemli şiirlerdendir. Büyük aşkını yansıttığı bu şiiri Muazzez Akkaya için yazdığı söylenmektedir. Sezai Karakoç, kendine siyaset ve şiirin birleştirdiği bir hayat çizgisi çizmiştir.

4. Ülkü Tamer

Ünlü şair 1937’de Gaziantep’te doğmuştur. İkinci Yeni şiirinin önemli temsilcilerindendir. Adını şiirle duyurmuş olsa da aynı zamanda çevirmen ve gazetecidir. İçinde Shakespeare’in eserleri de olmak üzere otuzun üzerinde oyun çevirmiştir. Ülkü Tamer’in şiirleri 1954’ten itibaren çeşitli dergilerde yayınlamıştır. İlk şiir kitabı olan “Soğuk Otların Altında” ise 1959’da basılmıştır. Ülkü Tamer’in şiirlerinde ironinin hakim olduğu derin acılar işlenmiştir. Ancak daha sonra toplumsal konular da ilgi alanına girmiştir. Hayatını edebiyata sığdıran Ülkü Tamer 2018’de vefat etmiştir.

5. İlhan Berk

Edebiyat Dünyasının Romantik Delikanlıları İkinci Yeni Şairleri

İlhan Berk 1918’de Manisa’da dünyaya gelmiştir. İlhan Berk’in Muhit dergisinde Necip Fazıl’ın bir şiirini okumasıyla şiire verdiği değer artmıştır. 17 yaşında ilk şiirleri yayınlanmaya başlayan şair şiirlerinde hece ölçüsü kullanmıştır. Arthur Rimbaud ve Ezra Pound gibi önemli şairlerin şiirlerini çevirmiştir. Daha sonra kendini tamamen yazmaya veren şair bu alanda çeşitli ödüller kazanmıştır. İlk ödülünü ise Kül adlı kitabıyla almıştır. İlhan Berk şiirlerinde sadece sözcüklere değil sözcüklerle resim çizmeye de önem vermiştir. Hayatı şiirle bezenen şair 2008’de hayata gözlerini yummuştur.

6. Edip Cansever

1928’de İstanbul’da doğan şair bir dönem ticaretle ilgilenmiştir. İlk şiiri 1944’te İstanbul dergisinde yayınlanmıştır. Şair İkinci Yeni şiirinin ilk örneklerini 1957’de yayınlanan Yerçekimli Karanfil isimli kitabında vermiştir. Bu kitabı en bilinen eseridir. Cansever, şiirlerinde otel metaforunu sık sık kullandığı için “oteller şairi” olarak da bilinir. Çarpıcı bir biçim arayan, toplumsal eleştiri için mizah aracını kullanan bir tutum sergilemiştir. İkinci Yeni topluluğundan ayrılan noktası ise dize alışkanlığını kırmış olmasıdır. Ünlü şair 1986’da hayata veda etmiştir.

7. Ece Ayhan

Edebiyat Dünyasının Romantik Delikanlıları İkinci Yeni Şairleri

Tam adı Ece Ayhan Çağlar olan şair 1931’de doğmuştur. Ece Ayhan’ın hayat çizgisinde yolu önce siyasetle kesişmiştir. Bir dönem Denizli’de kaymakamlık ve belediye başkanlığı yapmıştır. Daha sonra ansiklopedi ve dergilerde çalışmıştır. Ece Ayhan ilk şiirlerinden itibaren kendine özgü bir dil oluşturmuştur. İlk şiir kitabı Kınar Hanım’ın Denizleri’nde bu dile belirgin şekilde rastlanır. İkinci Yeni için önemli olan sanatçı bu akıma “Sivil Şiir” adını vermiştir. Bunun yanı sıra şiirin bir hayal sanatı olduğunu söylemiştir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!