E-Ticarette Satışlarınızı Arttıracak Etkili Pazarlama Teknikleri

6 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Artık mağazalara bilgisayar ekranlarımızdan bakıyoruz. Teknolojinin ilerlemesi ve sanal ortamın getirdiği kolaylıklar da bunu destekliyor. Hiç denememize gerek kalmadan oturduğumuz yerden kıyafetler, ayakkabılar satın alıyoruz. Sokak sokak gezmeden aradığımızı rahat bir şekilde bulabiliyoruz ve hatta yurt dışına çıkmadan farklı birçok ürüne ulaşabiliyoruz. Artık pazarlamanın geleceğinin e-ticarette olduğunu çok rahat bir şekilde görebiliriz. Bu açıdan firmalar da kendilerini e-ticaret ortamına atıyorlar ve orada yükselmeye çalışıyorlar. Ancak satış potansiyeli yüksek olan bu ortama birçok firma atıldığı için e-ticarette kendinizi gösterip satışlarınızı arttıracak kaliteli, devamlı ve etkili pazarlama teknikleri geliştirmelisiniz. Bu teknikler kendi alanınızda e-ticarette bir gelecek oluşturmak için etkili olacaktır. Yeni başlayan veya deneyim sahibi olan her firma bu teknikleri kendi sektörlerine uyarlayarak ilerleyebilirler.

1. Pazar Araştırması

E-Ticarette Satışlarınızı Arttıracak Etkili Pazarlama Teknikleri

Bir sektöre satış yapmak için atıldığınızda ilk yapmanız gereken, seçtiğiniz sektörde yer etmiş diğer rakip firmaları araştırmak olmalıdır. Bu firmalarla aynı olan ürünlerinizin fiyatları, kaliteleri, pazarlama teknikleri gibi konularda analizler yaparak e-ticarette sizi öne çıkaracak, satışlarınızı arttıracak etkili yöntemler bulmalısınız. Farklı ve piyasada çok az bulunan ürünlerinizi daha ön planda tutarak kendinizi diğer firmalardan ayırabilirsiniz. Aynı zamanda sektörün liderlerini, yenilerini de araştırarak pazarın şuan ki ve gelecek durumunu bilmelisiniz. Lider firmaların nasıl yükseldiklerini, ürünler veya hizmetleri için nasıl pazarlama teknikleri kullandıklarını araştırmalı ve ona göre bir yol çizmelisiniz.

2. Bütçe ve Planlama

E-ticaret için seçtiğiniz sektörün geleceğini de araştırarak ne kadar zamanda yükselebileceğinizin planını oluşturmalısınız. Pazarlayacağınız ürünlerin alış ve satış fiyatlarıyla birlikte site ve siparişlerle ilgili genel bir bütçe çıkarabilmelisiniz. E-ticarete atılmadan önce, her ne kadar sanal ortamda satış kolaymış gibi gözükse de geliri ve gideri olacağından belli bir sermayeye ihtiyaç duyacaksınız. İşinizi tamamen planlayarak ve bu plana uyarak gitmelisiniz. Kendinize aylık ve yıllık olarak iş, harcama, borçlar ve ödemelerinizi araştırarak planlar çıkartıp bu şekilde ilerlemelisiniz. Giderleriniz hesaplarken daha yüksek tutarak planlamanızı yapmanız olası ani artışlarda hayat kurtarıcı olacaktır. Firmanızı yükseltmeye yönelik yatırımlarınız için para biriktirin ve firmanızın satışlarına göre verimli olduğunuz zamanları belirleyerek planlama yapın. Aylık satışlarınızı e-ticarete başladıktan sonra da kontrol ederek kar ve zarar oranlarınızı takip edin.

3. Gerçekçi Hedefler

E-Ticarette Satışlarınızı Arttıracak Etkili Pazarlama Teknikleri

Planlamalarınız sizin aslında hangi hedefe ne kadar sürede ulaşabileceğinizi görmenizi sağlayacaktır. Sermayenizi, bütçe planlamanızı, araştırma ve analizlerinizi yaparken başlangıcınızı ve ilerleyişinizdeki performansınızı göreceksiniz. Kendinize başlangıçta ulaşabileceğinize emin olduğunuz, firmanızı gider veya kar bakımından zorlamayacak hedefler koymalısınız. Firmanız ilerledikçe bu hedeflerde büyüyebilir. Önceliğiniz tabi ki en kısa sürede yüksek sipariş sayısı ve gelir elde etmeye yönelik olacaktır. Daha sonra yatırım yaptığınız ürünler ya da reklam yerlerinden dönüş olan müşterilere ve hedeflerin süresine göre ayırabilirsiniz.

4. Web Sitesi

Web sitesi firmaların ve kendini sanal ortamda göstermek isteyen herkesin vazgeçilmez araçlarından biridir. Web sitelerinin sahip olması gereken önemli temel özellikler vardır. Ana sayfa siteye ilk girişte firmanın tarzını gösteren ve müşterileri karşılayan bölümdür. Bu bölüm müşterileri çok hızlı, kolay bir şekilde istenilen bölüme aktarabilmelidir. Bunlarda çoğunlukla kategoriler veya iletişim kısmıdır. Müşteriye ihtiyacı olan tüm bilgileri verecek nitelikte dolu ve sade olmalıdır. Fazla karışık bir site müşterilerinizin kafasını karıştırıp, profesyonellikten uzak olduğunuzu düşündürüp oradan uzaklaşmalarına sebep olur. Renkleri ve görünümü kurumsal kimliğinize ve logonuza uyumlu olmalıdır. Kategorilerin içerikleri yine müşterinin en rahat biçimde ürünü bulmasına yardımcı olacak şekilde hazırlanmalıdır. Sitenin altyapısı, teknik desteği de düzgün bir şekilde ilerletilmesi gerekmektedir. Sitenize blog ekleyerek özgün içerikler üretmek de sizi internet aramalarında ön plana çıkartabilir.

5. Sosyal Medya

E-Ticarette Satışlarınızı Arttıracak Etkili Pazarlama Teknikleri

Sosyal medya kolayca daha fazla kişiyle iletişime geçmenizi ve ulaştığınız insan sayısını arttırarak müşterilerinizin çoğalmasına yardımcı olur. Reklam açısından televizyon, açık hava reklamları gibi platformlardan çok daha az maliyetlidir. Sadece reklam görselinizi veya videonuzu hazırlamanız size yeterli olur. Müşterileriniz sizi daha sık görerek sizden devamlı bir şekilde hatırlatma almış olurlar. Yeni ürünleriniz, indirim ya da kampanyalarınızdan çok hızlı bir şekilde haberdar olurlar. Sosyal medya kullanıcılarının da sizinle iletişime geçmesi çok kolay olduğundan yorumlar veya mesaj aracılığıyla hızlı bir şekilde görüşlerini dile getirebilirler. Yorum, beğeni, görüntüleme, paylaşım, sayfanızı ziyaret etme gibi kriterlere göre gelişim hakkında analizler yapabilirsiniz.

6. E-Ticaret Sitesi

Bir e-ticaret sitesi tümüyle müşteriye yönelik, kolay erişim sağlayacak şekilde planlanmalıdır. Kişisel web sitelerine göre daha anlaşılır olması gerekmekte ve e-ticarette etkili pazarlama teknikleri ile satışlarınızı arttıracak düzeye ulaşmanız için bulunması gereken bölümler vardır. Bu bölümler; kategorilere ayrılmış ürünler, iletişim, hakkımızda, S.S.S. bölümü, danışman niteliği görecek bir ana sayfadır. Ürünlerin ve kullanılacak diğer görsellerin yüksek kaliteli olması gerekirken aynı zamanda sitenin yüklenmesini de yavaşlatmamalıdır. Müşteri sitenizden hızlıca hizmet alamadığında diğer sitelere yönelecektir. Sitenizi ileriye götürecek diğer özellik ise mobil uyumlu olmasıdır. Çağımızda her sitenin mobil ortama uyumlu olması gerekmektedir. Google bile mobil uyumlu sitelerin görünümüne daha çok öncelik veriyor.

7. Ürünleriniz

E-Ticarette Satışlarınızı Arttıracak Etkili Pazarlama Teknikleri

Ürünlerinizi kaliteli gösterecek ilk özellik görsellerdir. Görsellerinizi çok sayıda, net ve kaliteli tutmanız sitede gezinirken dikkat çekici olacaktır. Görseller ürünün kullanım şeklini, rengini, dokusunu, boyutunu, ince ayrıntılarını, sağladığı kolaylıkları göstermelidir. Ürününüzün renklerini doğru şekilde göstermeniz siparişin sonunda müşteri memnuniyeti için çok önemlidir. Rengini doğru gösterebilmek için uygun ışıkta fotoğrafını çekmelisiniz. Boyutunu ise bilindik bir nesne ile aynı karede kullanarak gösterebilirsiniz. Dokusunu ise tam tersi, zıt bir doku ile tamamlayarak ön plana çıkartabilirsiniz. Müşteri bu ürünü eline alamayacağı, deneyemeyeceği için ürünü olabildiğince ayrıntısına kadar incelemek isteyecektir. Sizde ona bu imkanı sunmalısınız. Ürün bilgileri ile görseller birbirini destekleyebilirse ürün kendini tanıtmış olacaktır. Ayrıntılı bir ürün özellikleri bölümü olmalı ve kullanımı, rengi, malzemesi, temizliği, boyutu, nasıl bir ihtiyacı karşıladığı yazılı olarak güzel bir dille aktarılmalıdır.

8. Ödeme İşlemleri

Site görünümünüzü tamamlayıp satışa geçmeniz için ilk yapmanız gereken ödeme işlemlerini optimize etmektir. Satışlarınız yüz yüze değil internet üzerinden olduğundan müşterileriniz size güvenmek isterler. Ödeme işlemleriniz için güvenilir bir hizmet sunmalısınız. Bu sayede var olan müşterinizi kaybetmeden daha fazla siparişe potansiyel sağlamış olursunuz. Kalitenizden memnun ve size güvenen her müşteri başka müşterileri de çekecektir. Aynı zamanda ödeme için seçenekler sunmanız da kolaylık sağlayacaktır. Olmazsa olmazlardan kredi kartı, 3D secure, havale / EFT sistemleridir. Fakat daha fazla seçenek sunabilmek için ön ödemeli kartlar, kapıda ödeme, BKM Express ve PayPal gibi alternatif ödeme sistemleri veya mobil ödeme gibi tercihleri araştırarak sitenizin kullanımına uygun ve ön plana çıkaracak şekilde ekleyebilirsiniz.

9. Sitenizde İletişim

Sizi tanımak veya alışveriş için sitenize girdiklerinde çoğu kişinin ilk yapacağı iletişim bölümüne bakmak olacaktır. Hakkımızda, sosyal medya, S.S.S. bölümleri en çok ziyaret edilen yerler arasındadır. Hakkımızda bölümü sizi tümüyle tanıtacak bilgiye sahip olmalıdır. Firmanızın kurulumundan şimdiki mevcut durumunuza kadar açıklayan, görsellerle de destekleyebileceğiniz anlaşılır bir yazı bulunmalıdır. Sosyal medya ana sayfada kişinin çok rahat bir şekilde fark edebileceği yerde olmalıdır. Sosyal medya sizin aktif olduğunuzu ve kalitenizi gösterecektir. Açılımı Sıkça Sorulan Sorular olan S.S.S. bölümü ise müşterinin size ve kendisine zaman kaybettirmeden cevapları bulacağı bölümdür. Burada ürünleriniz, iade, değişim, sipariş, hizmetler gibi konuları kategorilendirerek cevaplarını sunabilirsiniz. Sorulma ihtimali en yüksek soruları ve daha önce sorulmuş soruları bir araya getirerek bu bölümü hazırlayabilirsiniz. Bu sayede sizde mail ve telefon trafiğinden kurtulmuş olursunuz.

10. Güncel Site

E-Ticarette Satışlarınızı Arttıracak Etkili Pazarlama Teknikleri

E-ticaret sitenizi sürekli kontrol halinde olmalısınız. Orası sizin mağazanız ve vitrinlerini her gün temizlemeli kontrol etmeli gerektiğinde yer değişiklikleri yapmalısınız. Sitenin altyapısı için sağlıklı güncelleştirmeler sağlayabilirsiniz. Grafik tasarımını kaliteli görseller ile güncel tutabilirsiniz. Özellikle ana sayfanızda bulunan reklamlarınızı güncel tutmanız çok önemlidir. Site analizlerini kontrol ederek müşterilerinizin en çok hangi ürünlere baktığını araştırarak hareket edebilirsiniz. Sosyal medya paylaşımlarınızı gösterecek bir alana sahip olmak da sürekli olarak aktif gözükmenizi sağlayabilir. Blog ile içerik yazıları yayınlayarak sitenizi arama motorlarında görünür hale getirebilir site ziyaretçilerinizi arttırabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!